info@econea.cz

226 633 542 (Po - Pá: 9 - 17 h)

7 věcí, které jste netušili o zubních pastách a čemu se vyhnout ve složení

Jak mít bílé zuby, svěží dech a tubičku plnou prospěšných přírodních látek. Aneb proč je dobré vědět, čeho máme 2x denně plné zuby?

Čemu se podíváme na zoubek?

 • Proč je pěna v puse jen marketingový trik? Proč víc bublinek nutně nezajistí čistší zuby? Jak je to s tím SLS?
 • Jak je to s tím fluoridem? Nejnovější poznatky z jara 2023.
 • Jaké pasty jsou vhodné pro mléčné zoubky a proč bychom měli být u dětí výrazně opatrnější?
 • Jak si vybělit úsměv účinně přírodní cestou? Ozkoušené nejúčinnější bělicí pasty.
 • Co způsobuje zápach z úst a jak se ho zbavit? Poradíme, jak získat dech podobný horskému vánku.
 • Proč v přírodních pastách nenajdeme triclosan ani triclocarban a proč se jim raději vyhnout?
 • Jaké jsou nejoblíbenější přírodní pasty za 10 let na Econea.cz?
7 věcí, co jste netušili o zubních pastách a čemu se ve složení vyhnout

Zubní pasta, která to má všechno

Pro všechny spěchavce, co hledají 1 zaručený tip

Než se pustíme do práce, máme pro vás jednu zkratku do uspěchané doby. Pokud hledáte naše doporučení na 1 přírodní zubní pastu, našli jste ho! :)

 • Neobsahuje fluoridy.
 • Obsahuje aktivní uhlí pro šetrné ale účinné bělení zubů.
 • Neobsahuje SLS. Obsahuje jemný tenzid sodium lauroyl sarcosinate.
 • Ústa provane silnou mátovou chutí. Obsahuje tři druhy máty.
 • Obsahuje oxid křemičitý pro účinné odstraňování plaku a nečistot.
 • Je v BIO kvalitě a má přísný certifikát Cosmetici Biologici.
 • Tubička je vyrobena z recyklovatelného bioplastu z cukrové třtiny.

Pasta je vyrobena v Itálii rodinnou firmou laSaponaria s velkou vizí "zanechat svět o něco lepším místem". Tahle poctivá značka využívá pouze ty nejkvalitnější lokální suroviny a nás chytla za srdce. Tutto benne!

Mrknout na pastu laSaponaria WonderWhite

laSaponaria BIO Bělicí zubní pasta WonderWhite (75 ml)

Máta a aktivní uhlí

Úžasnou svěžestí provanou ústa hned tři druhy máty peprné a extrakt z aloe vera. Do receptury pasty se přifařilo také aktivní uhlí. Společně s oxidem křemičitým pomáhá odstranit nečistoty i zubní plak, tesáky bělí a zbavuje zabarvení od kafíček i černých čajů. Pasta neobsahuje fluorid.

S BIO certifikací Cosmetici Biologici.

101 Kč

"Tato zubní pasta je za mě v pořádku. Jediné, na co bych upozornila, je konzervant sorban draselný, který považuji za kompromisní složku. Dle mého názoru zřejmě bude ve výtažku z Aloe vera, takže ho musí uvést. Obsahuje jemný tenzid sodium lauroyl sarcosinate, který je za mě dobrou volbou. Já bych si takovou pastu klidně koupila."

Ing. Katarína Hrivňáková

Odborná poradkyně organizace  Svět non toxic

4 v 1: Zvýhodněná bělicí sada laSaponaria

pro zářivý úsměv přírodní cestou

Svěží mátové kombo v jednom balíčku pro zuby jako perličky:

 • Bělicí zubní pasta WonderWhite BIO
 • Extra svěží ústní voda s mátou a zlatobýlem BIO
 • Prášková pasta na bělení zubů BIO
 • Zubní kartáček (soft)
537 Kč

SLS a pěna v puse jako marketingový trik?

Jak nenaletět a proč přírodní pasty často neobsahují SLS

Díky mazaným výrobcům a reklamám žijeme v přesvědčení, že co nepění, neúčinkuje. Jsme zkrátka od malička navyknutí mít pusu plnou pěny. 

Nejčastěji právě díky tenzidům SLS (Sodium Lauryl Sulfate) nebo CAPB (Cocamidopropyl betaine).1, 2 Obojí jsou silné iritanty a CAPB je dokonce považován za alergen roku 2004.

To je ale velký omyl. Pěna se totiž nerovná účinnost. Hlavní úkol tenzidů je pěnit, odmastit a odstranit špínu. To nám je v puse celkem k ničemu, tedy pokud nepřistupujeme k naší dutině ústní jako ke kapotě auta.

My raději saháme po šetrnějších tenzidech (třeba Sodium Coco Sulfate, Sodium Lauroyl Sarcosinate či Lauryl Glucoside) tvoří jen decentní bublinky, jejich čisticí schopnost ale nijak nepokulhává.

Nedá se jednoznačně říct, že by Sodium Lauryl Sulfate (SLS) v pastách škodil. Odborníci se ale shodují, že jde o silný iritant s vysokou cytotoxicitou.3 Podle některých studií zvyšuje výskyt aftů.4 Legislativa jeho množství reguluje.

Biochemička Ing. Vendula Ficelová dodává, že pokud pasta tolik nepění, nutí nás to automaticky čistit si zuby delší dobu, což je určitě plus. :-)

Omrknout všechny přírodní pasty bez SLS

Zdroje: 
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7569277/
2. https://cosmileeurope.eu/inci/detail/14906/sodium-lauryl-sulfate/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7825393/
4. https://www.cir-safety.org/sites/default/files/imports/alerts.pdf

Jak Sodium Lauryl Sulfate tak Cocoamidopryl betaine jsou tenzidy s nejvyšší cytotoxicitou ve srovnání s alternativami. Jde o silné detergenty, které dle mého názoru nepatří do ústní dutiny. Osobně bych volila pasty bez nich.

Ing. Katarína Hrivňáková

Odborná poradkyně organizace  Svět non toxic

» Zuby si nečistím a mám je krásně bílé a zdravé. «

- Nikdy, nikdo

Jak je to s tím fluoridem? Proč ho přírodní pasty často nemají?

Opravdu je něškodný? A proč je kolem něj takový humbuk?

Kolem fluoridu v zubních pastách je asi největší haló. Zástupy biomaminek se mu vyhýbají velkým obloukem, zatímco vědecká obec má jasno. Fluoridy jsou naprosto bezpečné při daných koncentracích. Jak to tedy je?

Podle biochemičky Ing. Venduly Ficelové  jsou fluoridy nezbytnou součástí zubních past. Léta výzkumů prokazují jejich účinnost v prevenci zubního kazu. Limity koncentrace v pastách jsou podle Vendy tak nízké, že se riziku obávané fluorózy vůbec nevystavujeme.

Pokud si tedy občas pastu s fluoridem pořídíte, není to na škodu. Přitakala nám i chemická inženýrka Katarina Hrivňáková z Non toxic. Pro děti ale vybírejte pasty bez obsahu této látky. Prckové totiž často pastu polykají a riziko vzniku zdravotních potíží z nadbytku fluoridu je tak u nich mnohem vyšší.1

Přírodní pasty fluoridy často nemají hlavně proto, že nejsou nezbytné. A pokud se nechceme účastnit této názorové šarvátky, lze se mu pohodlně vyhnout.

Podle nás v Econea.cz jsou fluoridy v zubních pastách bezpečné. Nejnovější studie z února 2023 (odkaz) to znovu potvrdila. Nicméně, pokud netrpíme zvýšenou kazivostí zubů, je zbytečné ho používat neustále a doporučujeme pasty střídat. 

Omrknout všechny přírodní pasty na Econea.cz

Zdroje: 
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9920376/

Za mě jsou fluoridy snad nejvíce zkoumaná skupina látek z hlediska bezpečnosti. Výzkumy se jim věnují již desítky let. Koncentrace v zubních pastách je tak nízká, že můžeme všechny obavy s klidem propustit. Přínos fluoridů v prevenci kazivosti zubů je jednoznačná. Osobně volím pasty s fluoridem.

Ing. Vendula Ficelová

Biochemička, odbornice na složení kosmetiky

» Fluorid v pastách vnímám jako léčivo, pokud mám potíže se sklovinou a zubním kazem. Jinak je to dle mého zbytečné. «

- Ing. Katarína Hrivňáková, Skupina Non Toxic

Proč být u dětských past vybíravější než děti v cukrárně?

Pasty, pasty, pastičky pro zdravé mléčné stoličky

Pronásledujete své dítko po bytě s kartáčkem v ruce? Přimět některá škvrňata k pravidelné zubní hygieně bývá oříšek. Je ale fajn ho rozlousknout.

Právě v prvních letech života si totiž tvoří důležité návyky. Zubní kaz patří podle statistik k nejčastějším dětským onemocněním a je pětkrát častější než astma. Volba pasty, kterou dětem mačkáte na kartáček, je přitom stěžejní minimálně z těchto 3 důvodů:

 • 1. Děti pastu polykají. Než se mrňousci naučí po čištění zubů pastu vyplivnout, velkou část jí zbaští. Výrobci se samozřejmě snaží nalákat děti na čištění zoubků sladkými příchutěmi, u konvenčních past je tak riziko, že jim pasta skutečně zachutná a děti ji budou záměrně “pojídat” ve velkém. Šetrné a přírodní složení pasty je tak zásadní, aby dítku dvakrát denně neputovaly do tělíčka syntetické složky.
 • 2. Větší vstřebatelnost. Mléčné zoubky jsou citlivější a prostředí dětské ústní dutiny vstřebává látky, které s ní přijdou do styku, mnohem snáz než u dospělých.
 • 3. Vyšší riziko fluorózi. Přemíra fluoridu může zejména u dětí zvyšovat riziko onemocnění florózou. V dětských pastách je tak množství fluoridu regulované. My v Econea.cz, stejně tak jako odbornice, se kterými jsme téma konzultovali, ale doporučujeme u malých dětí zubní pastu bez obsahu fluoridu.

Perlička: Věděli jste, že na Blízkém východě nechodí Zuběnka ani jiná zoubková víla? Děti svůj vypadlý mléčný zub hodí na střechu s přáním, aby ho odnesl ptáček nebo jiné zvířátko a na oplátku mu přinesl silný a zdravý zoubek.

Co se týče dětských zubních past, je důležité vědět, že fluoridy jsou pro děti obzvláště důležité jako prevence tvorby zubního kazu. V dětských pastách jsou povoleny mnohem nižší hladiny fluoridu, přesto bych se fluoridovým pastám u dětí vyhla v případech, kdy vaše dítě pasty polyká. Pokud se tak děje málo, nebude to vadit, pouze při časté konzumaci pasty, by to nebylo vhodné pro zdraví zubů a mohla by hrozit fluoróza.

Ing. Vendula Ficelová

Biochemička, odbornice na složení kosmetiky

Nejoblíbenější přírodní pasty pro děti

laSaponaria Jemná dětská zubní pasta - jahoda BIO

laSaponaria BIO Jemná dětská zubní pasta - jahoda

jahody, měsíček a aloe vera

127 Kč
Jack n' Jill Dětská zubní pasta - žvýkačka BIO

Jack n' Jill Dětská BIO zubní pasta - žvýkačka

pro děti již od 6 měsíců

179 Kč
Officina Naturae Dětská zubní pasta - jahoda BIO

Officina Naturae BIO Dětská zubní pasta - jahoda

jahody, kdoule a heřmánek

106 Kč

Dentální superhrdinové pro dětičky

Aby pucování zoubků byla konečně zábava

Jack n' Jill Zubní nit pro děti Fairy Floss (30 ks

Jack n' Jill Zubní nit pro děti Fairy Floss

S hravým držátkem ve tvaru žirafy

Jak dítko naučit správným dentálním návykům hravou formou? Tutově zábavnou dětskou zubní nití! Držátko z kukuřičného škrobu připomíná veselou žirafu, padne akorát do dětské ručky a je kompostovatelné. Celá sada je vyrobená z bezpečného materiálu bez BPA, PVC, ftalátů nebo PFAS a je 100% veganská.

139 Kč

Jack n' Jill Dětský sonický zubní kartáček Tickle Tooth

Pro péči od prvního zoubku

Vůbec nejlepší učitel správné dentální hygieny je sonický kartáček. A tenhle od Jack n' Jill je parádně lehký, tak akorát do dětské ručky, má extra měkké štětiny, zabudované motivační LED světýlko a možnosti 30vteřinových intervalů, které dítkům pomáhají osvojit si správnou techniku čištění. Kartáček je vhodný pro děti od 0 do 6 let a vyrobený je bez PVC, ftalátů a BPA plastů.

499 Kč
Jack n' Jill Dětský sonický zubní kartáček Tickle Tooth
Jack n' Jill Akční set Dětská zubní pasta - Jahoda (50 g) + Dětský zubní kartáček Zajíček

Jack n' Jill Akční set Dětská zubní pasta - Jahoda + Dětský zubní kartáček Zajíček

Zvýhodněná sada pro mrňousky od 6 měsíců

Tohle duo udělá z pucování zoubků zábavu a potěší i přírodu. Kartáček se zajíčkem je vyrobený z rozložitelného kukuřičného škrobu, parádně padne do dětských ručiček a má extra jemné štětinky z recyklovaného nylonu, které zoubky perfektně vyčistí a nedráždí přitom dásně. Jahodová zubní pasta je 100% přírodní, obsahuje příchutě z ovoce v BIO kvalitě a ve složení nenajdete fluorid. Proto je pasta tutově bezpečná, když ji vaše dítko omylem spolkne.

255 Kč

Jack n' Jill Dárkový set pro děti - První zoubky

Kompletní výbavička pro nejmenší dítka

První zoubek je vždycky veliká radost. Ale taky úplně nová starost. Naštěstí existuje tato útulná sada, ve které najdete všecičko pro péči o první zoubky – přírodní gel na prořezávání zubů, přírodní pastu, sonický kartáček a vlhčené ubrousky na dásně. Vše ukryté v recyklovaném balení bez BPA.

805 Kč
Jack n' Jill Dárkový set pro děti - První zoubky

Čemu se ve složení zubních past vyhnout?

Co doporučujeme vykousnout ze složení domácí pasty

V Econea.cz jsme se na složení past mrkli znovu pod drobnohledem. Tohle jsme zjistili:

Triclosan a triclocarban

Silné antibakteriální látky. Jejich úkol je ničit bakterie v ústní dutině. Podle nás v Econea.cz si ale akorát ničíme přirozený ústní mikrobiom a je to jako drbat si štípance šmirgl papírem.

Povolené koncentrace obou látek se postupně snižují a to dle našeho názoru nevěstí nic dobrého. Koncentrace triclosanu do 0,3 % v pastách a 0,2 % v ústních vodách je považována za bezpečnou. Triclocarban do 0,2 % a v ústních vodách je zakázaný.

O kontroverznosti triclosanu vypovídá i skutečnost, že 26. 6. 2023 byl podán návrh Evropské Unii na legislativní změny v jeho používání. Ty by měly začít platit ke konci roku 2023. Triclosan bude zakázaný v ústních vodách a na produktech bude povinné varování, že není vhodný pro děti do 6 let.1, 2

Zbytečně agresivní tenzidy

V zubních pastách se doporučujeme vyhnout agresivnějším tenzidům s vyšší cytotoxicitou. Jde o SLS (Sodium Lauryl Sulfate) nebo CAPB (Cocamidopropyl betaine)3.

Syntetická barviva

Pamatujete si takové ty 3 barevné proužky na kartáčku z televize? Jde pouze o vizuální atraktivitu. Podle nás tahle zbytečná umělá barviva nemají v puse co dělat.

Konvenční pasty bývají někdy dokonce dobělované oxidem titaničitým. I jeho bezpečnost je pod září reflektorů, v potravinách byl nedávno zakázaný.

Benzoan sodný

Jedná se o poměrně bežný konzervant s označením E211. Podle serveru ferpotravina.cz má skóre škodlivosti 4 z 5. Dle našeho názoru je lepší se mu vyhnout a zbytečně nezvyšovat riziko jeho kumulace v těle.

Podle odborníků je u všech přípravků a látek klíčová koncentrace. Legislativní opatření a limity v rámci EU jsou velmi přísné, a rizika jsou tedy minimální. Naše doporučení se tedy nesou v duchu předběžné opatrnost a eliminace potenciálního rizika, kterému se můžeme snadno vyhnout.

Zdroje: 
1. https://members.wto.org/crnattachments/2023/TBT/EEC/23_10130_00_e.pdf
2. https://cosmileeurope.eu/inci/detail/16339/triclosan/ 
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7569277/ 

“Triclosanem zabíjíme přirozený mikrobiom v ústní dutině. Jeho antibakteriální vlastnosti jsou velmi agresivní a podle mého názoru do úst nepatří.”

Ing. Katarína Hrivňáková

Odborná poradkyně organizace  Svět non toxic

» Když bych vám řekla, že slaďoučké dobroučké koblížky jsou karcinogenní, ale pouze pokud sníte 15 kousků. Dali byste si jeden? «

- Ing. Katarína Hrivňáková, Skupina Non Toxic

Lze vybělit zuby přírodní cestou?

A jaké metody jsou nejúčinnější podle studie z ledna 2023

Kdo by nechtěl mít zuby jako perličky? No jo, ale oželet kávu a čajíčky je úkol nelehký. Navíc příčiny žloutnutí zubů mohou být daleko pestřejší. Od nahromadění zubního plaku, nesprávné životosprávy až po věk, kdy se naše sklovina časem oslabuje a odhaluje dentin, což je žlutá kostnatá tkáň, která leží pod sklovinou.

Při bělení zubů jde v zásadě o zásaditost (snižování pH) a mechanické "broušení" (abrazivitu). Obojí nám nadělí přírodní pasty hravě a levou zadní... stoličkou. :)

Jaké přírodní látky nejvíce bělí?

Vycházíme ze studie institutu Saudi Dental Society provedené v lednu 2023.1

 • 1. Aktivní černé uhlí (Activated charcoal). V bělicích pastách je velmi oblíbené. Doporučujeme tuto pastu od laSaponaria nebo jejich prášek na bělení zubů.
 • 2. Jedlá soda (Bicarbona). Je přirozeně zásaditá. Nemá však takovou abrazivitu jako aktivní uhlí, proto má nižší efekt. V zubních pastách se moc nevyskytuje, kvůli své (ne)chuti. Soda na kartáčku pro občasné bělení se tedy dá doporučit. Koupíte zde.
 • 3. Citronová šťáva. Předchozí dvě metody vykazovaly efekt už po 10 dnech, šťáva z citronů zabírala až po 4 týdnech. Efekt ale měla veliký. Vsadila na ni i BIO pasta Officina Naturae s citronem.
 • Nepřehlédněte: U bělení zubů postupujete opatrně. I přírodní látky mohou být v nadměrné koncentraci nebo frekvenci používání na škodu. Pokud sáhnete po přírodní zubní pastě s bělicími účinky nebo po bělicím prášku, stačí dodržovat instrukce výrobce, ten koncentraci aktivních látek v produktu vyladil za vás. :)

Podle nejnovější studie dosáhnete bělení i bez zubařského křesla, přírodní cestou. Možností i chutí je více než dost. :-)

Zdroje: 
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10024105/

Osobně používám aktivní uhlí. Sodu Bikarbonu spíše ne. Uhlí funguje nejen abrazivně, ale má adhezivitu (váže se) ke skvrnám a vytáhne je.

Ing. Katarína Hrivňáková

Odborná poradkyně organizace  Svět non toxic

Čím bělí přírodní zubní pasty

Aktivní uhlí

Pohltí nečistoty a mezi bělicími ingrediencemi je aktuálně na špici popularity i efektivity.

Kokosový olej

Má antimikrobiální účinky a z povrchu zubů se mu daří odstraňovat nežádoucí skvrny a zabarvení.

Citron a šalvěj

Citronová štáva má prokazatelné bělicí účinky. A moc dobře se kamarádí se šalvějí.

Další...

Mírné bělicí účinky mají třeba i jahody a některé bylinky a esenciální oleje jako je máta peprná, čajovník nebo citronový olej.

4 v 1: Zvýhodněná bělicí sada laSaponaria

pro zářivý úsměv přírodní cestou

Svěží mátové kombo v jednom balíčku pro zuby jako perličky:

 • Bělicí zubní pasta WonderWhite BIO
 • Extra svěží ústní voda s mátou a zlatobýlem BIO
 • Prášková pasta na bělení zubů BIO
 • Zubní kartáček (soft)
537 Kč

Přírodní pasty s bělicím účinkem

Vykouzlí svěží úsměv na tváři

laSaponaria BIO Bělicí zubní pasta WonderWhite (75 ml)

Máta a aktivní uhlí

Úžasnou svěžestí provanou ústa hned tři druhy máty peprné a extrakt z aloe vera. Do receptury pasty se přifařilo také aktivní uhlí. Společně s oxidem křemičitým pomáhá odstranit nečistoty i zubní plak, tesáky bělí a zbavuje zabarvení od kafíček i černých čajů. Pasta neobsahuje fluorid.

S BIO certifikací Cosmetici Biologici.

101 Kč

Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů (100 ml)

Máta a aktivní uhlí

Vyzkoušejte účinky aktivního černého uhlí v kombinaci s vybranými oleji a extrakty z bylin. Veškeré ingredience jsou promyšleně zkombinované tak, aby zuby pečlivě vyčistily, zbavily nepříjemného zažloutlého zbarvení, ochránily je před zubním kazem a v neposlední řadě osvěžily i celou dutinu ústní.

Pasta neobsahuje fluorid a obsahuje xylitol.

179 Kč

Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)

S citrónem, šalvějí a erythrinolem

Abyste se nemuseli vzdát své oblíbené kávy a černého čaje, italští výrobci z Officina Naturae sáhli po osvědčených přírodních složkách. Tak třeba citron a šalvěj redukují skvrny na zubech a omezují jejich žloutnutí, přírodní sladidlo Erythritol zase zmírňuje tvorbu kazů a ještě pastě dodává příjemnou chuť.

Pasta neobsahuje fluoridy ani barviva a honosí se certifikací Cosmos Natural.

102 Kč

Urtekram Bělicí zubní pasta s mátou BIO (75 ml)

Apatit, myrha a aloe vera

Tato jemná zubní pasta od Urtekramu má osvěžující chuť máty. Čistí dokonale přírodně díky práškové křídě z mořského dna. Také obsahuje spoustu aloe vera, která chrání dásně a pečuje o ně. A jako bonus i myrhu, která jemně dezinfikuje. Díky obsahu apatitu má zubní pasta i bělicí účinky.

Pasta neobsahuje fluoridy a honosí se certifikátem EcoCert.

120 Kč

V Econea.cz zkoumáme složení již 10 let

Přísným drobnohledem a selským rozumem

V Econea.cz se snažíme nahlížet obě strany mince. Nechceme propadat panice, pokud ale existuje podezření na rizikové působení některých konvenčně používaných látek, ač legislativně zatím povolených, raději se přikláníme k neškodné alternativě. Proč se denně vystavovat něčemu, co není nutné?

Pokud se s námi vydáte cestičkou předběžné opatrnosti, do poličky na našem e-shopu jsme vyskládali jen takové pasty, za které dáme ruku mezi velrybí stoličky.

Naším záměrem je zdravý a udržitelný svět. Věříme, že každodenní nákupní rozhodnutí nás tam mohou dovést. Kupředu nás žene neúnavná zvídavost a vrchol současného poznání chceme předávat dál.

11 786+

Spokojených hodnocení na Heureka.cz

220 000+

Zelených nadšených zákazníků

10 let

Vrtáme do složení kosmetiky

Ty nejlepší přírodní zubní pasty

Bez jediného kazu

laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)

laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite - máta a aktivní uhlí BIO (75 ml)

101 Kč
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)

Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím (100 ml)

179 Kč
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)
Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)

Officina Naturae Zubní pasta s citrónem BIO (75 ml)

98 Kč
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)

Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)

102 Kč
laSaponaria Ochranná zubní pasta - zázvor a citrón BIO (75 ml)
laSaponaria Ochranná zubní pasta - zázvor a citrón BIO (75 ml)
laSaponaria Ochranná zubní pasta - zázvor a citrón BIO (75 ml)
laSaponaria Ochranná zubní pasta - zázvor a citrón BIO (75 ml)
laSaponaria Ochranná zubní pasta - zázvor a citrón BIO (75 ml)
laSaponaria Ochranná zubní pasta - zázvor a citrón BIO (75 ml)

laSaponaria Ochranná zubní pasta - zázvor a citrón BIO (75 ml)

101 Kč
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White
Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White

Ben & Anna Zubní pasta s fluoridem (75 ml) - White

139 Kč
Eco Cosmetics Zubní pasta s černuchou BIO (75 ml)
Eco Cosmetics Zubní pasta s černuchou BIO (75 ml)
Eco Cosmetics Zubní pasta s černuchou BIO (75 ml)
Eco Cosmetics Zubní pasta s černuchou BIO (75 ml)

Eco Cosmetics Zubní pasta s černuchou BIO (75 ml)

129 Kč
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)

Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitamínem B12 (75 ml)

179 Kč

Že fluoridu stále nedůvěřujete? Xylitol to jistí!

Fluoridy nejsou jediné látky, které zakousnou zubní kaz

V prevenci zubního kazu přispívají i jiné látky, třeba přírodní sladidlo xylitol. Pro tělo je přirozený a zabraňuje růstu bakterií, které způsobují zubní kaz. Studie navíc dokazují, že při pravidelném používání pasty s xylitolem těchto bakterií v dutině ústní ubývá.1

Biochemička Ing. Vendula Ficelová ale upozorňuje, že pro skutečnou efektivitu je potřeba 5 dávek xylitolu denně, kromě past třeba ze žvýkačky, tobolky, atp. A hlavně s dávkováním začít postupně, abychom neškádlili žaludek.

Xylitol  je zkrátka super ingredience zubních past. Je sladký a prokazatelně snižuje kazivost zubů. Není to takový kanón jako fluoridy, ale zato jde o přirozenou přírodní ingredienci.

Zdroje: 
1. https://www.cda.org/Portals/0/pdfs/fact_sheets/xylitol_english.pdf

Nejoblíbenější pasty bez fluoridu s xylitolem

Eco Cosmetics BIO Zubní pasta s černuchou

černý kmín a extrakt z myrhy

129 Kč
Liquid error (sections/pf-86a9f4f8 line 757): product form must be given a product

Ať už sáhnete po jakékoli pastě, odborníci se shodují, že nejdůležitější je technika mechanického čištění kartáčkem. Pasta je takový doplněk navíc.

Zápach z úst. 10 tipů, jak ho odfouknout jednou pro vždy

… a netrápit své přátele… :)

Zápach z úst může mít mnoho příčin, od špatné ústní hygieny přes cukrovku, špatný životní styl a způsobovat ho mohou i některé léky. Pro začátek zkuste do svého života zaplést tyto praktiky:

 • 1. Taste zubní nit a mezizubní kartáčky. Zubní kartáček se do všech zákrutů a mezírek nevměstná. Zbytky jídla a plak pravidelně odstraňujte i mezizubním kartáčkem a nití.
 • 2. Čistěte jazyk. Bakterie se rády shlukují i na povrchu jazyka, pravidelně ho proto čistěte pomocí škrabky na jazyk.
 • 3. Obšťastňujte svůj mikrobiom. Jezte pestrou a vyváženou stravu bohatou na vlákninu a probiotika. Spokojenost mikrobiomu ovlivňuje blaho celého těla.
 • 4. Česnek nechte na upíry. Výrazné chutě a koření sice těší chuťové pohárky, naše okolí už méně. :) Při vaření tak uberte na silně aromatických ingrediencích.
 • 5. Cukr dejte koňovi. Jídlo a pití s přidaným cukrem podporují růst bakterií v ústech a spoustu dalších neplech v těle. Snažte se mu vyhnout.
 • 6. Vyplachujte přírodně. Také ústní voda pomůže eliminovat nežádoucí bakterie v ústech. Používejte ji ale s mírou, ať nevezmou roha i bakterie tělu prospěšné.
 • 7. Žvýkejte netradičně. Místo žvýkaček zkuste žvýknout hřebíček (koření, nikoli ten do zdi), mátu či petrželku. Pomáhají ke svěžejšímu dechu.
 • 8. Hydratujte. Omezte kofein a alkohol, pijte dostatek vody a dýchejte se zavřenými ústy. Tyto praktiky udržují tělo a ústní dutinu hydratovanou, neplechu tvořící bakterie odplouvají a nevábný dech mizí.
 • 9. Pravidelně se vyceňte. Totiž… na svého zubaře či zubařku. Ať mohou případně včas odhalit vznikající problém či zánět, který může způsobovat nelibý dech.
 • 10. Používejte svěží zubní pastu. Vybírejte takovou, která pořádně provětrá. Evergreenem je samozřejmě ta mátová. :)

Pokud váš dech stále nebude připomínat vánek na vrcholku Sněžky, zvažte konzultaci s lékařem. Za problémem může dřímat skrytý zdravotní neduh. Stud stranou a zdraví na první místo.

4 v 1: Zvýhodněná bělicí sada laSaponaria

pro zářivý úsměv přírodní cestou

Svěží mátové kombo v jednom balíčku pro zuby jako perličky:

 • Bělicí zubní pasta WonderWhite BIO
 • Extra svěží ústní voda s mátou a zlatobýlem BIO
 • Prášková pasta na bělení zubů BIO
 • Zubní kartáček (soft)
537 Kč

Jukněte k nám na Instagram

Můj vymazlený košík (0)

Zatím se v košíku nic nenachází.

Vyberte zemi a měnu

Nelétáme ještě do celého světa jako čínské cvičky, ale doručujeme do Čech a na Slovensko.

Pokračovat