Zapáleně o svíčkách. Proč ty konvenční pohořely?
Škodí parafínové svíčky zdraví? Jsou přírodní vosky lepší volba? Nejistoty lehnou popelem...
Jaké obavy sfoukneme?
- Mohou nám zplodiny ze svíček reálně uškodit? Nebo jde o nepodloženou hysterii?
- Na čem pohořely klasické svíčky, které má doma téměř každá rodina?
- Jsou přírodní alternativy bez stínu? Existuje vůbec svíčka, kterou by si s klidem rožla Greta Thunberg i expert na kvalitu vzduchu?
- Skrývají vonné svíčky smradlavé tajemství? Co nám na navoněných svíčkách nevoní? Nejnovější informace od portugalských výrobců nám vyrazily dech.
- Za jakou svíčku dáme ruku do ocasu komety? Tipy, na osvědčené světlonoše od gangu z Econea.cz.
- Srovnejme si (k)noty. 7 zásadních kroků, aby při výběru svíčky přeskočila jiskra.
Instantní řešení: Pro jakou svíčku jsme zahořeli?
Pro všechny spěchavce, co hledají 1 zaručený tip
Jste-li nažhavení a důvěřujete našemu přísnému svíčkovému výběrovému řízení, máme pro vás zkratku. Za tuhle svíčku strčíme ruku do požáru.
- Je z recyklovaných kuchyňských olejů. Idea spočívá v recyklaci použitých rostlinných olejů jako prevence kontaminace vody a půdy.
- Při hoření neprodukuje toxiny. Prokazují to laboratorní testy, které prověřily přes 30 látek včetně sazí, dioxiny, emise formaldehydu, benzenu, kacinogenních barviv a dalších.
- Pyšní se bavlněným knotem. S certifikací ÖKO-Tex Standard 100, která garantuje zdravotní nezávadnost i bezpečí pro životní prostředí.
- Je CO2 neutrální. Ochrana životního prostředí je pro výrobce prioritou.
- Hoří až 55 hodin. Relaxovat u plamínku tak můžete pěkně dlouho.
- Božsky voní. Kořeněné tóny hřebíčku a pryskyřice vznikly kombinací syntetických ingrediencí, nicméně v rámci přístupu Green Chemistry – tedy udržitelně a tak, aby eliminovaly negativní environmentální dopady.
The Greatest Candle Vonná svíčka v plechovce (200 g) - dřevo a koření
Doba hoření až 55 hodin
Přírodní svíčka z recyklovaných rostlinných olejů sedí ve stylové plechovce a hřejivou atmosféru vám zajistí až po dobu 55 hodin. Voní naprosto fantasticky. Po pryskyřici a pikantním koření.
Svíčka ekoložka, předejde kontaminaci 160 litrů vody
"Tyhle svíčky jsem si prostě zamilovala, úžasná vůně a dlouhá výdrž, knot se nebortí do vosku a krásně hoří, praktická plechovka s možností uzavření a lepšího skladování."
spokojená zákaznice na Heureka.cz
» Víte, kolik narozeninových svíček se podařilo sfouknout držiteli rekordu Stephenovi Websterovi na jeden nádech? Padesát! :) «
Mohou nám zplodiny ze svíček reálně uškodit?
Nebo jde o nepodloženou hysterii?
Snad každý dnes ví, že plamínky svíček do ovzduší něco trousí. Co konkrétně a zda je toho takové množství, aby naše zdraví reálně skučelo… v tom už zase tak jasno není.
K jednoznačné shodě zatím nedospěly ani vědecké studie. Se zdviženým prstem ale většinou poukazují na to, že do ovzduší se z plápolajících svící uvolňují:
Saze
Studie Davida Krause z floridské univerzity z roku 1999 uvádí, že saze vznikající při spalování nafty a saze svíček mají stejné fyzikální vlastnosti a shodují se i v řadě dalších chemických rysech, které mohou přispívat k toxicitě a karcinogenitě.1
VOC
Těkavé organické sloučeniny, mezi které patří třeba známý benzen. Tyhle látky, včetně semi-těkavých organických sloučenin (SVOC), patří mezi hlavní znečišťovatele ovzduší, a to především v interiérech, a mohou mít významně škodlivý dopad na lidské zdraví.
Za jejich přítomnost v našem okolí ale nemůžeme vinit jen svíčky.2 Těkavé organické sloučeniny se používají ve výrobních procesech většiny spotřebních chemických výrobků od konvenčích pracích prášků přes nábytek až po barvy.3
Oxid uhelnatý
Patří mezi nejběžnějších a nejrozšířenějších látky znečišťující vnitřní a venkovní ovzduší. V domácnostech může unikat i ze sporáků, kamen, karmy a dalších spalovacích zařízení.4
Oxidy dusíku
Oxidy dusíku jsou přirozenou součástí životního prostředí, vznikají především při spalovaní fosilních paliv za vysokých teplot. Podílí se na vzniku kyselých dešťů a přízemního ozónu. Oxid dusnatý (NO) je významným skleníkovým plynem. Jeho toxicita je relativní, záleží na koncentraci. Člověk je oxidům dusíku vystaven zejména vdechováním.5
Aktivace oxidačního stresu
Výzkumy na lidských imunitních a plicních buňkách pak vykazovaly také aktivaci oxidativního stresu. Týká se to některých vzorků ze studie z roku 2010 provedené Matsumurou et al.6 A oxidativní stres, jak víme, způsobuje předčasné stárnutí buněk.
PAHs
Polycyklické aromatické uhlovodíky, z nichž některé jsou známé karcinogeny a aktivují CYP1A1 – cytochom enzym, který může hrát roli v aktivaci látek s karcinogenními vlastnostmi.7
A to je jen ochutnávka!
Pochybných látek se z plápolajících ohýnků může uvolňovat daleko víc. Proto pečlivě vyhledáváme nejméně škodlivé svíčky z přírodních vosků. Světlonošky, které prošly přísným sítem, jsme srovnali tady do poličky:
Zdroje:
1. http://www.raperkins.net/ENVE_651/Module01/1B_Risk_and_Safety/Scented_Candles.html
2. Petry, T., Vitale, D., Joachim, F. J., Smith, B., Cruse, L., Mascarenhas, R., … Singal, M. (2014). Human health risk evaluation of selected VOC, SVOC and particulate emissions from scented candles. Regulatory Toxicology and Pharmacology, 69(1), 55–70. doi:10.1016/j.yrtph.2014.02.010
3. https://automatizace.hw.cz/kvalita-vzduchu-v-uzavrenych-mistnostech-10-tvoc.html
4. https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/zivotni-prostredi/ovzdusi/vnitrni/oxid-uhelnaty/
5. https://arnika.org/toxicke-latky/databaze-latek/oxidy-dusiku
6.Matsumura F, Vogel C, Kobayashi R, Liu X, Won P, Wu D, Kaur R, Chiang T, Kado N. Assessment of health impacts of particulate matter from indoor air sources phase I: development of in vitro methodology. Final report. Govt reports announcements & index (GRA&I), issue 24. September 2010.
7. https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2407-9-187
Čajovky a sady na tuty bez kontroverzních látek
» Víte, že vzduch v interiérech je 5x škodlivější než venku? A že průměrně trávíme 90 % času právě uvnitř budov?«
Fíha. Máme tedy všechny plamínky fofrem sfouknout?
Ne tak rychle…
Zmíněné látky dnes střeží různé kontrolní instituce, které stanovují jejich hraniční limity. V Evropské unii má regulaci obsahu chemických látek ve spotřebitelských produktech, včetně svíček, pod palcem REACH.8 Stanovuje tedy limity, do kterých se výrobci musí vejít.
Otázka tedy zní: Splňují svíčky nastavené mantinely?
Prošmejdili jsme fůru vědeckých studií a svíčky, ať už parafínové, nebo z přírodních vosků, své limity dodržují. Naměřené emise bývají vždy pod stanovenou hranicí. Tady je pár příkladů:
- 1. Studie z roku 2022 nezjistila propojení mezi používáním svíček a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních a dýchacích onemocnění. Výzkumu se zúčastnilo 6 757 lidí po dobu devíti let.9
- 2. Výzkum z roku 2014 uvádí, že svíčky nepředstavují zdravotní riziko pro spotřebitele.10
- 3. Studie z roku 1997 také vyvozuje, že množství látek ze svíček vyloučené do uzavřeného prostoru je nízko pod limitem tolerance.11
Můžeme být tedy klidní?
Oficiálně ano. :) Doporučujeme ale místnost se zapálenou svíčkou větrat. Pokud si dennodenně v zalígrované koupelně zapálíte 15 čajovek, zplodiny se mohou nakumulovat, a situace se může rázem změnit.
A ruku na srdce... Kdo z nás za sychravého zimního večera zapálí svíčku a chodí pravidelně otevírat okno?
Kdo si vleze do vany při svitu svíček a místo relaxační hudby zapíná větrák a dveře do koupelny nechá dokořán?
Opatrnost a správný výběr svíčky je proto za nás na místě.
Opatrnost a správný výběr svíčky je na místě. Stejně jako větrání místnosti se zapálenou svíčkou.
Zdroje:
8. https://environment.ec.europa.eu/topics/chemicals/reach-regulation_en
9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36040281/
10.
Petry, T., Vitale, D., Joachim, F. J., Smith, B., Cruse, L., Mascarenhas, R., … Singal, M. (2014). Human health risk evaluation of selected VOC, SVOC and particulate emissions from scented candles. Regulatory Toxicology and Pharmacology, 69(1), 55–70. doi:10.1016/j.yrtph.2014.02.010
11.
Lau, C., H. Fiedler, O. Hutzinger, K.H. Schwind, and J. Hossein- pour, Levels of Selected Organic Compounds in Materials for Candle Production and Human Exposure to Candle Emissions, Chemosphere 34:1623–1630 (1997).
Svíčky, s nimiž přeskočí jiskra
Spolehlivé plamínky z přírody
Rozvoněno Vonná svíčka - Voňavý advent (310 ml)
S mandlí, muškátovým oříškem a vanilkou
100% přírodní svíčka z kokosovo-sójového vosku od moravského Rozvoněno zahalí sváteční dny do delikátní marcipánové vůně a domov zútulní upcyklovaným skleněným obalem vyrobeným z lahve od vína. Sklenička je zdobená originální vánoční ilustrací, na které si můžete odkšrtávat zbývající dny do Štědrého dne.
Plápolá až 55 hodin
Svíčkuj Vonná svíčka - Pomeranč - 120 ml
Ručně vymazlená
Povzbuzení, útulno a osvěžující, lehoučce nasládlá vůně pomeranče s kapkou zázvoru. Tak přesně takovou atmosféru ukryli v českém Svíčkuj do 100% přírodní svíčky ručně vymazlené ze sójového vosku a vonných olejíčků. Zahalili ji do tmavého skla a zakryli víčkem s originální autorskou kresbou od samotných zakladatelek.
100% biologicky odbouratelná
The Greatest Candle Vonná svíčka v plechovce (200 g) - sladká vanilka
Z recyklovaných rostlinných olejů
S ideou ulevit vodám a půdě vyrobili v portugalském The Greatest Candle tuhle světlonošku z použitých kuchyňských rostlinných olejů a zabránili tak kontaminaci až 160 litrů vody. Svíčka je navíc CO2 neutrální a voní slaďoučce po vanilce.
Hoří až 55 hodin
Mulieres Vonná svíčka ve skle - perník (120 ml)
S vůní čerstvě upečeného perníčku
Jídelní tabuli dodá styl a minimalistický nádech, pokoj provoní lahodnou vůní vánočního perníčku a večery zútulní hřejivým plamínkem, který na celulózovém knotu statečně plápolá až 20 hodin. 100% přírodní svíčku v Mulieres stvořili ručně, z vosku z lokálně a šetrně pěstované řepky.
Certifikovaná Vegan Society
» Zapálená svíčka v okně má podle některých kultur moc ochraňovat domácnost od zlých duchů. «
Na čem pohořely klasické svíčky?
A jsou přírodní alternativy bez stínu?
Jak jsme si řekli výše, svíčky produkují při spalování pochybné látky (v rámci stanovených limitů), ať už je jejich složení přírodní, nebo ne. I německá studie z roku 2007 demonstrovala, že množství a složení emisí se u různých typů svíček víceméně neliší.12
Většina svíček, která na světě právě teď plápolá, zahořela právě pro parafín.
Důvodem je primárně jeho levná cena. Výrobcům svíček ale vyhovuje i stabilita materiálu a jeho skvělá schopnost uchovat barvy a vůně.
My jsme ale pro parafínky nezahořely. Proč nejásáme se zbytkem světa a nezapalujeme si doma konvenční plamínky?
Pochází z ropy
Parafín je totiž vedlejší produkt, či kal, který vzniká při zpracování ropy. Pochází tedy z petrochemického průmyslu - neobnovitelného zdroje.
Nejsou rozložitelné
Parafínový vosk není biologicky rozložitelný, příroda si s ním tedy neporadí. Vyhozené parafínové svíčky se na skládce mohou kumulovat, a přispívají tak ke znečištění životního prostředí.
Některé studie odhalily větší rizika
Ač se vědecká obec zatím neshodne, některé studie naznačují, že svíčky z rostlinných surovin produkují menší množství některých škodlivých zplodin.
Například studie z roku 2002 srovnávala parafín se sójovým a včelím voskem. Parafín při hoření produkoval znatelně větší množství sazí, ač v množství uvolněného formaldehydu si všechny tři vosky mohly podat ruku.13
A proto se potkáváme u plápolání svíček z přírodních, obnovitelných a biodegradabilních materiálů. Co vy?
Místo parafínových svíček si v Econea.cz zapálíme raději ty ze sójového vosku nebo z recyklovaných olejů.
Zdroje:
12.
https://candles.org/wp-content/uploads/2020/05/Summary-of-07-Okometric-study-on-candle-wax-emissions.pdf
13.
Rezaei, K., Wang, T. & Johnson, L.A. Combustion characteristics of candles made from hydrogenated soybean oil. J Amer Oil Chem Soc 79, 803–808 (2002). https://doi.org/10.1007/s11746-002-0562-y
14. https://link.springer.com/article/10.1007/s11746-002-0562-y
15. Rezaei, K., Wang, T. & Johnson, L.A. Combustion characteristics of candles made from hydrogenated soybean oil. J Amer Oil Chem Soc 79, 803–808 (2002). https://doi.org/10.1007/s11746-002-0562-y
Jaké alternativní vosky preferujeme?
Sójový
Spalováním tohoto vosku se nezvyšuje obsah CO2 v atmosféře a podle některých studií svíčky produkují mnohem méně sazí než parafínové.14 Oproti parafínkám navíc vydrží hořet o 50 % déle. Při výběru dejte pozor, aby nebyla sója geneticky modifikovaná.
Řepkový
Je to bezva lokální varianta. Vosk se získává z řepkového oleje a polí s řepkou je ve střední Evropě spousta. Stejně jako u sóji si i u řepky ohlídejte, aby nebyla geneticky modifikovaná.
Včelí
Vosk od včelek z tuzemska je udržitelnější variantou. Při hoření produkuje podle některých studií zanedbatelné množství sazí.15 U vosku od včeliček je ale potřeba brát z ověřeného zdroje. Většina včelího vosku na trhu totiž pochází od komerčních včelařů, jejichž zacházení se včelami je často žalostné.
Z recyklovaných olejů
To je taková portugalská raritka a možná vůbec nejekologičtější volba. Značka The Greatest Candle totiž jako jediná na světě vyrábí svíčky z použitých rostlinných olejů z restaurací. Svíčky TGC tedy slouží jako světlonoš i jako prevence kontaminace vody a půdy.
Plápolající novinka na Econea.cz
Sójové svíčky od české značky Svíčkuj
- Jsou ručně vypiplané – vznikají v opavské dílničce pod šikovnýma českýma ručičkama dvou výtvarnic Kamily a Míši.
- Zdobí domovy autorskými ilustracemi – svíčky si lebedí v útulném skleněném obalu s víčkem malovaným originální perokresbou s přírodními motivy.
- Hoří až 2x déle – oproti parafínovým svíčkám plápolají ty ze sójového vosku mnohem déle. Navíc jsou 100% biologicky odbouratelné.
- Jsou 100% přírodní – od sójového vosku přes esenciální olejíčky až po bavlněný knot.
Co nám nevoní na vonných svíčkách?
A proč méně je někdy více...
Vůně nám v Econea.cz lechtají chřípí už pěkně dlouho. Aby taky ne, linou se dnes z toaletního papíru i z propisovačky. A protože ve světě svíček jsou parfemace velice populární, pořádně jsme si na ně posvítili i při výběru našeho svíčkového sortimentu.
Některá zjištění nás dost šokovala. Co jsme vyšťourali?
- 1. Svíčky bez parfemace jsou nejlepší volba. Podle dostupných studií produkují parfemované svíčky daleko víc emisí než svíčky bez vůně. Významná je především přítomnost oxidu dusičitého, ale i aldehydu, akroleinu a benzo[a]pyrenu, prokázaného karcinogenu. Při provedených výzkumech byly tyto látky pod povolenou limitní hranicí, přesto jde o významný rozdíl.16, 17, 18
- 2. Synteticky ovoněné svíčky nemusí být nutně zlo. Došli jsme k tomu po konzultaci s odborníky a portugalskými výrobci svíček The Greatest Candle. Po pečlivém zkoumání a laboratorním srovnání přírodních a syntetických vůní se rozhodli své vonné kompozice míchat ze syntetických vůní z Francie. Dodržují ale přístup Green Chemistry, který používá pouze takové látky a chemické procesy, které redukují nebo eliminují negativní dopady na životní prostředí. Nedá se tedy říct, že by umělé vůně byly všeobecně správnou volbou, u konvenčních svíček, především těch podezřele levných, si výrobce neláme hlavu ani se zdravím zákazníků, ani s dopadem na planetu.
- 3. Ani přírodně ovoněné svíčky nejsou bez škraloupu. Na výrobu pár kapek éterického oleje mnohdy padnou kila květů a rostlin. Pěstování takového množství rostlinných surovin tak často popohání pesticidy a herbicidy. Některé rostlinky či koření k nám navíc putují přes oceán z dalekých krajin. Navíc i svíčky ovoněné esenciálními oleji mohou při hoření vylučovat do prostoru škodlivé látky. Použití éteráčků tedy automaticky neznamená, že má svíčka čistý rejstřík.
Pokud tedy od svíčky očekáváte i příjemnou vůni, vybírejte od skutečně zodpovědných výrobců. Jen tak budete mít jistotu, že vůně pochází z udržitelných a šetrných zdrojů, ať už mají čistě přírodní původ, nebo vznikly uměle.
Svíčky bez parfemace jsou sázka na jistotu. Pokud toužíte po provoněném domovu, vybírejte světlonošky od skutečně zodpovědných výrobců.
Zdroje:
16. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412021002154?via%3Dihub
17. Derudi, M., Gelosa, S., Sliepcevich, A., Cattaneo, A., Rota, R., Cavallo, D., & Nano, G. (2012). Emissions of air pollutants from scented candles burning in a test chamber. Atmospheric Environment, 55, 257–262. doi:10.1016/j.atmosenv.2012.03.027
18. Derudi, M., Gelosa, S., Sliepcevich, A., Cattaneo, A., Cavallo, D., Rota, R., & Nano, G. (2013). Emission of air pollutants from burning candles with different composition in indoor environments. Environmental Science and Pollution Research, 21(6), 4320–4330.doi:10.1007/s11356-013-2394-2
Vonné svíčky, nad kterými neohrnujeme nos
V Econea.cz zkoumáme složení již 10 let
Přísným drobnohledem a selským rozumem
V Econea.cz se snažíme nahlížet obě strany mince. Nechceme propadat panice, pokud ale existuje podezření na rizikové působení některých konvenčně používaných látek, ač legislativně zatím povolených, raději se přikláníme k neškodné alternativě. Proč se denně vystavovat něčemu, co není nutné?
Pokud se s námi vydáte cestičkou předběžné opatrnosti, do poličky na našem e-shopu jsme vyskládali jen takové svíčky, za které dáme ruku mezi tisíc prskavek.
Naším záměrem je zdravý a udržitelný svět. Věříme, že každodenní nákupní rozhodnutí nás tam mohou dovést. Kupředu nás žene neúnavná zvídavost a vrchol současného poznání chceme předávat dál.
11 786+
Spokojených hodnocení na Heureka.cz
220 000+
Zelených nadšených zákazníků
10 let
Vrtáme do složení kosmetiky a produktů do domácnosti
Plápolající bestselleři
Z jakých svíček jsme celí žhaví? A pro které zahořelo nejvíc z vás?
Víte, že podle zákona výrobci nejsou povinni vypisovat ve složení všechny vonné složky? Zpravidla toho využívají a schovávají je pod nicneříkající označení perfume, aroma či fragrance.
Suma svíčkárum. Srovnejme si (k)noty
Jak rožnout, aniž bychom rožnili své zdraví i planetu...
Pojďme si pro pořádek pěkně srovnat (k)noty. Jak tedy postupovat při výběru svíčky, aby vyčarovaná domácí pohoda nebyla jen na oko, ale ladila i se zdravím těla a naší krásné planety?
- 1. Vyhněte se konvenčním parafínkám. Zpravidla ještě platí, že čím levnější, třpytkatější, barevnější a navoněnější taková "ropná" svíčka je, tím méně přívětivá pro tělo i Zemi.
- 2. Volte přírodní vosky. Alternativ je dnes spousta. Od sójového přes řepkový po kokosový. Svíčky z takových vosků možná mají vyšší cenovku, doba hoření je ale mnohdy výrazně delší, třeba u sójovky hned dvakrát. Konečná cena přepočtená na dobu hoření je proto příjemnější, než se může na první pohled zdát.
- 3. Bacha na nežádané příměsi. Ve složení hledejte 100 % přírodní složky. Někteří výrobci totiž mají kvůli menší váze rostlinného vosku tendenci přidávat parafín nebo kyselinu stearovou.
- 4. Hleďte na původ. U výrobců svíček hledejte ujištění, že jejich sója či řepka není geneticky modifikovaná.
- 5. Včelí vosk berte jen z ověřeného zdroje. Vosk od včelek z tuzemska je taky moc fajn alternativa. Většina včelího vosku na trhu ale pochází od komerčních včelařů, jejichž zacházení se včelami často žalostné. Pokud jste si tedy zamilovali svíčky ze včelího vosku, pořádně proklepněte jejich původ.
- 6. Preferujte svíčky bez parfemace. Z dostupných studií právě jejich hoření vychází "nejčistěji". Když si občas zapálíte přírodní vonnou svíčku, je to v pořádku. Parfemacemi jsme ale obklopeni doslova na každém kroku. Tělo vám tedy jistě poděkuje, když si od navoněností občas odpočine.
- 7. Všeho s mírou. Pokud se budete denně zavírat s 20 svíčkami v nevětrané koupelně, vaše zdraví může utrpět. Rožnete-li si občas svíčku při meditaci nebo v obýváku pro dokreslení atmosféry, můžete být v klidu. Pravidelné větrání ale doporučujeme všemi dvaceti. Kvalita vzduchu v našich domácnostech je totiž všeobecně dost žalostná (vlivem nábytku, barev, koberců, čisticích prostředků,...).