8 tipů na přírodní ochranu před krvelačnými zvířátky a jak v tom nezabzučet
Jak čelit atakům klíšťat a komárů a zůstat u čistě přírodních látek?
Co vám z toho přilítne?
- Dozvíte se, který přírodní repelent trhá rekordy oblíbenosti u nás i na Heurece.
- Odhalíte zákoutí účinných látek DEET a Picaridinu v klasických repelentech.
- Dostanete zaručené tipy, jaké přírodní přípravky vybrat.
- Zjistíte, proč jste pro hmyzáky neodolatelní a jak repelenty vlastně fungují.
- Zjistíte, zda lze bezpečně ochránit před kusadly malé děti a těhotné ženy.
- A štípance máznete prověřenými přírodními ranhojiči proti svědění.


Predátoři o velikosti špendlíkové hlavičky
Je krásný letní podvečer, lilek už na grilu chytá bronz. Pohodlně se usazujete s rodinou k zahradnímu stolu. Zakusujete se do špízu… auvajz! Plesk! Auuu! Jíte a někdo jí vás.
Co teď? Ofáčovat se moskytiérou? Nastříkat se repelentem, který obsahuje nevím co? Ještě u jídla? Nebo k snídani chroupat denně pět stroužků česneku?
Kdyby tak existoval přírodní repelent, který fakt funguje. Odpudí klíšťata, komáry i další okřídlence a nemá složení plné látek, kterým nerozumím.
No nic. Asi si na toulky přírodou půjčím “skafandr” od strýčka včelaře… nebo?
“Pokud si myslíš, že jsi příliš malý na to, abys něco dokázal, zkus spát v místnosti s komárem.”
- Dalai Lama
Našli jsme přírodní repelenty, co fakt fungují
Je to tak. Už se nemusíte spoléhat na neefektivní “babské rady” a vracet se z lesa posetí štípanci. Koumaví výrobci přírodních produktů na to kápli! Objevili aktivní látky, které se účinností rovnají těm z konvenčních repelentů.
Vytáhli jsme z rukávu absolutní eso - Incognito přírodní repelent ve spreji.
- Je 100% přírodní.
- Na Heurece i na Econea.cz je TOP 1.
- Odpuzuje komáry, klíšťata, mušky, ovády, blechy, vosy, včely i moskyty přenášející viry zika, malárii, dengue a chikungunya a všechny další druhy bodavého hmyzu.
- Je v pohodě i pro malé děti od 6 měsíců.
- Příjemně voní.
- Je kompletně biologicky rozložitelný.
Co nám pije krev na konvenčních repelentech?
Proč se radši necháme poštípat, než na sebe stříkat “klasiku”?

Běžné repelenty se většinou skládají ze dvou složek. Tou první je odpuzující účinná chemikálie, která musí být uvedena na etiketě. V další složce se pak ukrývají rozpouštědla, konzervační látky nebo pěnidla, které ale výrobci na etiketě často ani neuvádí.
Když si na to všechno nahlédneme z výšky, řekněme… z ovádí perspektivy… klasické repelenty mají nejméně dvě mouchy… nebo spíš masařky. Pokračujte dále ve čtení... :-)

Toxicita složek repelentů je testována na zvířatech
Jednotlivé složky jako isopropanol, toluen, buta-1,3-dien jsou k nalezení v bezpečnostních listech s hodnotami LD50 (Lethal Dose) a LC50 (Lethal Concentration). Jinými slovy smrtelné dávky a koncentrace, které zahubí 50 % exponovaných zvířat. Jedná se o krysy, králíky, ryby a další. Aktivní složky přírodních repelentů jsou testovány také. Bohužel :-/
Moucha č. 1 - látka DEET
A proč ji obletět velkým obloukem

Látka DEET neboli Diethyltoluamid je nejčastější účinná složka konvenčních hmyz odpuzujících přípravků. Vyvinula ho americká vláda ve 40. letech 20. století a původně se s ním před aktivním hmyzem chránila americká armáda v bojích v džungli.
V různých částech světa je jeho prodej regulovaný a hovoří se o něm někdy jako o pesticidu, protože jeho používání mají často pod křídly vládní organizace, které jsou zodpovědné za používání pesticidů. Proč se před ním mít na pozoru?
- Je podezřelý z neurotoxicity. V roce 2009 zjistil neurovědec Vincent Corbel, že DEET blokuje enzym v nervových buňkách centrálního nervového systému, který rozkládá toxiny. Tím zapřičiňuje, že se toxiny kumulují a mohou likvidovat nervové buňky. (odkaz na studii)
- Některé studie ho spojují s podrážděním pokožky a alergickými reakcemi.
- DEET se v přírodě rozkládá velmi dlouho a hromadí se převážně ve vodních ekosystémech.
- V repelentních produktech je často obsažený ve 100% koncentraci. Přitom koncentrace přes 50 % neposkytuje žádnou vyšší ochranu.
- Použití na poraněnou či spálenou pokožku nebo stříkání kolem úst a očí může zvyšovat vstřebání DEET do těla.
Vedle DEETu můžete na etiketách repelentů vypátrat i další aktivní látky jak je cyfluthrin, permethrin nebo pyrethroidy. Bohuže i ty jsou podezřelé z neurotoxicity a dostanou-li se do vodních toků, ohrožují rybky a další vodní zvěř.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1277854/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5598406/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6826260/
https://bmcbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7007-7-47





STOP bzučení a štípání přírodní cestou
Pro děti i dospěláky
Moucha č. 2 - Kombo, co nikdo nikdy nezkoumal
Dlouhodobé studie velmi často chybí nebo je není možné provést

Zmíněné aktivní složky běžných repelentů pak doprovází partička dalších syntetických látek jako jsou parfemace, konzervační látky, pěnidla či rozpouštědla. Jde o další složky vyrobené z ropy a výrobci je někdy na etiketě ani neuvádí.
Třebaže samy o sobě prokazatelnou škodu na zdraví nepáchají, jejich kombinace může zabodnout organismu pomyslnou kudlu do zad. Nikdo totiž nikdy netestoval, co našemu organismu může způsobit kombinace všech těchto tělu cizích látek najednou a dlouhodobě.
Stejné chemické látky se pak mohou dostat také do půdy a vody a narušovat balanc životního prostředí.
Dlouhodobě tak vystavujeme sebe, svou rodinu i přírodu velkému neznámu. A vlastně zbytečně. Přírodní alternativy, stejně funkční, jsou totiž na dosah ruky.

Dýchací maska, ochranné brýle a rukavice?
Věděli jste, že u běžných repelentů je často v bezpečnostních listech uvedeno, že při vzniku aerosolu (stříkání sprejem) je doporučeno při aplikaci mít příslušnou dýchací masku, ochranné brýle a rukavice? Proto se v návodu pro použití někdy spíše doporučuje nastříkat na ruce a rozmazat po pokožce.
Proč jsme pro hmyzáky tak neodolatelní?
Může za to náš styl? Účes? Naše dobré srdce?

Nikoli. Mohou za to kairomony. Tak jako lidé jsou k sobě přitahováni feromony, hmyz ke svým hostitelům lákají právě látky zvané kairomony. Ty mohou být různé a tělo je vylučuje podle toho, jak máte rychlý metabolismus.
Čím aktivnější tedy jste, tím jste atraktivnějším cílem právě třeba pro komáry. Skvělý “čich” na kairomony mají samičky komárů, dokáží nás podle nich zavětřit i na kilometr daleko. O ou.
Konvenční repelenty přitom fungují tak, že svými výpary naše kairomony maskují. Přírodní repelenty a ochranné spreje zas komáry a klíšťata svou vůní, pro člověka velmi příjemnou, odpuzují.

Další tipy na zdravé přírodní ochrany pro děti i dospěláky
Přírodních alternativ, co skutečně fungují, je dnes habaděj
Účinný repelent proti komárům a klíšťatům MozziWatch vymysleli v Estonsku. Tam vědí o bodavém a kousavém hmyzu své, téměř čtvrtinu plochy země totiž pokrývají bažiny a mokřady. Proč se vyzbrojit MozziWatchem?
- Máte s ním pokoj od klíšťat i všech druhů komárů.
- Je vhodný pro těhotné a kojící ženy i děti od 6 měsíců.
- Obsahuje účinnou látku Citriodiol. Jde o jedinou přírodní sloučeninou, která má v Evropě a USA oficiální registraci jako biocid s prokazatelně repelentními účinky a zároveň se pyšní certifikací kvality od EcoCertu coby suroviny, která splňuje normy COSMOS pro BIO a přírodní složky.
- Korymbie citroníková, ze které se Citrodiol vyrábí se pěstuje na udržitelných plantážích šetrnými postupy. Odpad z listů po destilaci se využívá jako hnojivo nebo palivo do destilačního přístroje a se stromy se zachází ohleduplně.
- Nechvalně proslulý DEET v něm na tuty chybí!
Dvě mouchy jednou ranou
A komárům ulítnou včely!
Komáři obyvatelům naší planety pijí krev minimálně 100 milionů let. Kromě nás se tedy občerstvovali třeba i na dinosaurech.
- Mňam!
Jaký je rozdíl mezi repelentem a ochranným sprejem do přírody?
Repelent na to má “papíry”
Soznačením „repelent“ to není tak jednoduché, jak se může zdát. Podle legislativy se tímto názvem může honosit pouze přípravek s obsahem látky, která byla uznána jako biocid a má prokazatelné repelentní účinky. Většina přírodních přípravků na trhu používá směsi esenciálních olejů, které však jako biocidy uznané nejsou. Výrobci tak musí používat alternativní názvy jako „sprej do přírody“ či „ochranný sprej“.
Mezi výrobci "ochranných sprejů" je oblíbená třeba rostlinka Nepeta cataria s krásným českým názvem Šanta kočičí. V kombinaci s mátou, hřebíčkem a citronovou trávou ji využili třeba Italové v Officina Naturae v tomhle 100% přírodním spreji v bio kvalitě.
Česká značka Nobilis Tilia ve svém spreji do přírody sází na směs éterického oleje z levandule, citronely a kadidlovníku. Lidský nosánek potěší bylinkovo-citrusová vůně, která zároveň příjemně osvěží a zvedne náladu.
Drobným zvířátkům nevoní ani nimbový olej. Po jeho účincích tak sáhli ve slovenské firmě Kvitok. V Ochranném oleji pro děti ho důmyslně kombinují s mandlovým olejem.
Co přibalit na piknik?
Útulný plamínek, co nevoní okřídlencům
SNa piknik, grilovačku nebo jen k houpací síti na zahradu si přineste vonnou svíčku nebo tyčinku s esenciálními olejíčky, které komáři nemají v lásce. Vytvoří příjemnou ambiente atmošku, krásně voní a mrňousové s kusadly se budou držet zpátky.
Zkusit můžete i jednoduchý trik našich babiček. Do rozkrojeného citronu napíchejte několik hřebíčků a voňavé dílo umístěte na stůl v místnosti, kde se chcete vyhnout hejnům hladových násosků.
Které látky v repelentech raději obletět
DEET (N,N-Diethyl-meta-toluamide) - nejběžnější a nejúčinnější repelentní složka vzbuzující kontroverze. Picaridin (KBR 3023 či Bayrepel či icaridin) - lépe hodnocený než DEET, nicméně dlouhodobé účinky zatím nejsou známy.
Už si kousli? Svědění uleví přírodní ranhojiči
Dostali vás? Instantní úleva z přírody

Kvitok Pleťové sérum - Dračí krev
Hojivé a anti-aging působení
Dračí krev nebo také Sangre de Drago je čistá kapalná míza z peruánského stromu Croton lechleri. Domorodci v Peru a jiných částech Jižní Ameriky ji používají různorodě, primárně ale k hojení kožních neduhů, ran a štípanců.
Dračí krev namažte přímo na štípanec a nechte vstřebat.

Nobilis Tilia Tamanu olej
Čaroděj, co umí léčit
Tamanu olej od Nobilis Tilia si poradí s rankami, podpoří je v hojení a kůži do hloubky vyživí. Obsahuje protizánětlivé, antibiotické a antiseptické látky.
Můžete ho kápnout do svého tělového krému nebo mléka a mazat s nimi postiženou pokožku, nebo ho aplikujte přímo na štípanec či hmyzí kousnutí.


Tierra Verde Esenciální olej Tea tree BIO
Antibakteriální pomocník
Esenciální olej z australského čajovníku nechybí snad v žádné české domácnosti. K ošetření kousanců se náramně hodí. Olejíček je silně hojivý a antiseptický.
Na kůži ho můžete výjimečně použít i neředěný, nebo ho smíchejte s troškou nosného rostlinného oleje, třeba právě olej tamanu.

Tierra Verde Esenciální olej Lavandin BIO
Univerzální oblíbenec
Je silně protizánětlivý, s blahodárnými účinky na dýchací cesty i pokožku. Pomáhá při hojení ran, bolestech a křečích, pleť tonizuje a pomáhá při akné i poštípání hmyzem.
Na kůži ho můžete výjimečně použít i neředěný, nebo ho smíchejte s troškou nosného rostlinného oleje, třeba právě olej tamanu.

Přírodní repelenty také nejsou bez štípanců
Esenciální oleje nejčastěji používané jako přírodní ochrana proti hmyzu (jako cotronela nebo citronová tráva), mohou u citlivých jedinců způsobit alergické reakce či podráždění kůže. Další přírodní účinná látka Citriodiol je sice velmi dobře v přírodě odbouratelná, nicméně toxická pro vodní organismy.
Jak si vyrobit vlastní ochranný sprej do přírody?
Aby kutilům neulítly včely!

Budete potřebovat:
- 30 kapek esenciálního oleje z pelargonie (geranium)
- 30 kapek citronelového esenciálního oleje,
- 20 kapek eukalyptového esenciálního oleje,
- 20 kapek levandulového esenciálního oleje,
- 10 kapek silice rozmarýnu,
- 1 lžíce vodky nebo denaturovaného alkoholu,
- ½ šálku destilátu z vilínu virginského,
- ½ šálku vody (nebo octa),
- 1 lžička rostlinného glycerinu (volitelné).
Do skleněné sprejové lahve přidejte éterické oleje a 1 polévkovou lžičku vodky nebo denaturovaného alkoholu. Dobře protřepejte, aby se oleje smíchaly s alkoholem.
Přidejte ½ šálku destilátu vilínu virginského a dobře protřepejte. Pokud ho používáte, přidejte ½ lžičky rostlinného glycerinu, napomáhá smíchání.
Přidejte vodu a znovu protřepejte. Můžete nanášet na pokožku.
Před každým použitím dobře protřepejte, jen tak se olejíčky perfektně smíchají s vodou či octem.
