Nedostatek vitaminu D. Příznaky a co by měl každý vědět
Pandemie COVIDu-19 vytáhla na světlo světa jeden velice důležitý mikronutrient zásadní pro zdraví – vitamin D. Co je zač? Jak ho naše tělo získává? Jaké procesy v těle ovlivňuje? Kolik ho brát a brát ho vůbec? A jak souvisí se současnou situací? Na to všechno se podíváme.
Co je vitamin D
Vitamin D se sice jmenuje vitamin, ale je to ve skutečnosti seco-steroid1, který je nezbytně důležitý pro normální fungování lidského těla. V článcích a publikacích je nejčastěji označován jako hormon. Vytváří se v kůži vystavené slunečnímu záření, nebo se získává z jídla nebo doplňků stravy. Proč je tak důležitý?
Vitamin D v našem těle:
- působí protizánětlivě a protivirově,
- reguluje hladinu vápníku a fosfátů v krvi,
- pomáhá správnému fungování hormonálního systému,
- přispívá k ochraně kardiovaskulárního systému,
- reguluje procesy nervového systému,
- napomáhá prevenci vzniku vysokého tlaku,
- působí preventivně proti vzniku těhotenské cukrovky a preeklampsie,
- snižuje buněčný růst, který podporuje vznik rakoviny,
- reguluje a řídí geny,
- má obrovský vliv na plodnost,
- přispívá ke zlepšení nálady.2 3 4
Pokud tedy nemáme dostatek vitaminu D v těle, může to ovlivnit fungování celého našeho těla i psychiky.
Nedostatek vitaminu D
Jeho nedostatek je spojovaný s autoimunitními onemocněními (např. roztroušená skleróza), osteoporózou, srdečními chorobami, neplodností, potraty, psychickými potížemi (zejména depresemi), obezitou, cukrovkou, nižší mentální výkonností, sníženou obranyschopností organismu a mnoha druhy rakoviny. Aktuálně se o něm nejvíce mluví i v souvislosti s onemocněním virem COVID-19. Některé vědecké studie totiž naznačují 5 6 7 8, že by vitamin D mohl přispívat ke snižování infekce.
Nedostatek vitaminu D – příznaky
Raným příznakem nedostatku vitaminu D je snížená hladina vápníku v krvi, která může vést až k úbytku nebo nedostatku vápníku v kostech. Pozdější a vzácnější známky mohou být křivice nebo osteomalacie, těžké deformity kostí, poškození svalového metabolismu a porucha respiračních funkcí. 9
Co obsahuje vitamin D
V čem je vitamin D
Bohaté zdroje na vitamin D jsou tučné ryby (treska, losos, sleď, makrela, sardinky), vejce, máslo, játra a některá další masa.11 12 Kde je vitamin D kromě živočišných produktů? Například v lišejníku, který přežívá v extrémních klimatických podmínkách, a proto si dokáže vytvořit zásoby vitaminu D. Právě z něj vyrábí rostlinný vitamin D značka Vegetology po konzultaci s odborníky z Univerzity ve Stirlingu. Je to doplněk stravy ve spreji nebo v tabletách. Uměle se vitamin D získává pomocí UV záření.13
Vitamin D – zdroj
95 % mých klientů má suboptimální hodnoty vitaminu D v krvi včetně těch žijících v Brazílii nebo Portugalsku. Nedostatek jsem viděla i u Čechů na konci léta.
Ing. Nikola Najmanová, specialistka na funkční výživu
Jak vybrat vitamin D
Jaké nejčastější otázky ohledně vitaminu D dostává specialistka na funkční výživu Ing. Nikola Najmanová16, která studovala principy funkční výživy a integrativního zdraví v USA a v Brazílii?
Je rozdíl mezi vitamin D v kapslích nebo kapalným?
Obojí má své specifické výhody. Důležité je složení kapiček nebo kapslí, aby bylo čisté a ideálně v olejové bázi pro lepší vstřebatelnost. Vitamin D je totiž rozpustný v tucích.
Vitamin D působí synergicky s vitaminem K2, vápníkem a hořčíkem (kromě dalších), a všechny tyto živiny musí být v rovnováze, aby suplementace neměla žádný negativní vliv.
Kolik vitaminu D brát?
Mnoho z mých klientů, kteří berou vitamín D a zajímají se o zdraví, ho mají přesto velký nedostatek. Optimální hodnoty jsou pro většinu lidí 100 – 150 nmol/l (pro jednotky českých laboratoří) a 40 – 60 ng/ml pro jednotky většiny laboratoří (Slovensko, USA,…). Někteří funkční lékaři doporučují i více, asi 125 – 175 nmol/l. Ale pokud budete hladinu udržovat na 125 nmol/l, věřím, že vaše tělo bude spokojené. Vyšší hodnoty vitaminu D berte jedině pod lékařským dohledem (např. při autoimunitním onemocnění).
V jakém množství doporučujete vitamin D3 konzumovat?
Je rybí olej dostačující jako doplnění vitaminu D?
Na toto neexistuje odpověď. Protože nezáleží na dávce, ale na tom, kolik v tuto chvíli vaše tělo potřebuje – proto je nejlepší přeměřit hladinu vitaminu D v krvi. Postup vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníkem.
Vitamin D – předávkování
Výživné téma
Doufáme, že vám dnešní článek posvítil informacemi přes bundy a kulichy až na kůži a že vám informace z něj pomohly alespoň trochu objasnit, proč je vitamin D tak důležitý pro normální fungování našeho organismu. Pro hlubší prozkoumání tématu můžete probrouzdat citované zdroje, kde najdete ještě více informací. Hlídejte si hladinu vitaminu D v krvi. A přejeme vám, ať jste zdraví.
Prosíme, sdílejte tento článek, ať má co nejvíce lidí dostatek vitaminu D v těle
Zdroje důležitých tvrzení
Ahojky, asi nebude od věci zmínit tenhle testík, který laboratoř Synlab nabízí v akci:
https://www.eshop-synlab.cz/vitamin-d/
😉
Moc děkujeme za tip, Honzo. Snad tahle akce poslouží :-). Krásný den.