7 věcí, které jste netušili o zubních pastách a čemu se vyhnout ve složení
Jak mít bílé zuby, svěží dech a tubičku plnou prospěšných přírodních látek. Aneb proč je dobré vědět, čeho máme 2x denně plné zuby?
Čemu se podíváme na zoubek?
- Proč je pěna v puse jen marketingový trik? Proč víc bublinek nutně nezajistí čistší zuby? Jak je to s tím SLS?
- Jak je to s tím fluoridem? Nejnovější poznatky studie z roku 2023.
- Jaké pasty jsou vhodné pro mléčné zoubky a proč bychom měli být u dětí výrazně opatrnější?
- Jak si vybělit úsměv účinně přírodní cestou? Ozkoušené nejúčinnější bělicí pasty.
- Co způsobuje zápach z úst a jak se ho zbavit? Poradíme, jak získat dech podobný horskému vánku.
- Proč v přírodních pastách nenajdeme triclosan ani triclocarban a proč se jim raději vyhnout?
- Jaké jsou nejoblíbenější přírodní pasty za 10 let na Econea.cz?
Zubní pasta, která to má všechno
Pro všechny spěchavce, co hledají 1 zaručený tip
Nejprodávanější zubní pasta na Econea.cz ze slunné Itálie, která sbírá jednu spokojenou recenzi za druhou.
laSaponaria Bělicí zubní pasta WonderWhite
„Tato zubní pasta je za mě v pořádku. Jediné, na co bych upozornila, je konzervant sorban draselný, který považuji za kompromisní složku. Dle mého názoru zřejmě bude ve výtažku z Aloe vera, takže ho musí uvést. Obsahuje jemný tenzid sodium lauroyl sarcosinate, který je za mě dobrou volbou. Já bych si takovou pastu klidně koupila.“
- Ing. Katarína Hrivňáková, odborná poradkyně organizace Svět non toxic
laSaponaria BIO Bělicí zubní pasta WonderWhite (75 ml)
3 druhy máty a aktivní uhlí
- Bělí a čistí šetrně, ale účinně. Zubní plak a bělení mají pod palcem částice oxidu křemičitého a aktivní uhlí.
- Neobsahuje SLS. Obsahuje naopak jemný tenzid sodium lauroyl sarcosinate.
- Ústa provane silnou mátovou chutí. Obsahuje tři druhy máty, peprnou, rolní a klasnatou.
- Je v BIO kvalitě a má přísný certifikát Cosmetici Biologici.
- Tubička je vyrobena z recyklovatelného bioplastu z cukrové třtiny.
„První bělící pasta, která mi skutečně odbarvila zuby po kávě. Efekt se dostavil po 10 dnech. Nepění moc a chutná dobře. S elektrickým kartáčkem účinná kombinace. Kupuji opakovaně.“
Míla H.
Milá zákaznice Econea.cz
„Tato zubní pasta je za mě v pořádku. Jediné, na co bych upozornila, je konzervant sorban draselný, který považuji za kompromisní složku. Dle mého názoru zřejmě bude ve výtažku z Aloe vera, takže ho musí uvést. Obsahuje jemný tenzid sodium lauroyl sarcosinate, který je za mě dobrou volbou. Já bych si takovou pastu klidně koupila.“
- Ing. Katarína Hrivňáková, odborná poradkyně organizace Svět non toxic
4 v 1: Zvýhodněná bělicí sada laSaponaria
pro zářivý úsměv přírodní cestou
Svěží mátové kombo v jednom balíčku pro zuby jako perličky:
- Bělicí zubní pasta WonderWhite BIO
- Extra svěží ústní voda s mátou a zlatobýlem BIO
- Prášková pasta na bělení zubů BIO
- Zubní kartáček (soft)
SLS a pěna v puse jako marketingový trik?
Jak nenaletět a proč přírodní pasty často neobsahují SLS
Díky mazaným výrobcům a reklamám žijeme v přesvědčení, že co nepění, neúčinkuje. Jsme zkrátka od malička navyknutí mít pusu plnou pěny.
Nejčastěji právě díky tenzidům SLS (Sodium Lauryl Sulfate) nebo CAPB (Cocamidopropyl betaine).1, 2 Obojí jsou silné iritanty a CAPB je dokonce považován za alergen roku 2004.
To je ale velký omyl. Pěna se totiž nerovná účinnost. Hlavní úkol tenzidů je pěnit, odmastit a odstranit špínu. To nám je v puse celkem k ničemu, tedy pokud nepřistupujeme k naší dutině ústní jako ke kapotě auta.
My raději saháme po šetrnějších tenzidech (třeba Sodium Coco Sulfate, Sodium Lauroyl Sarcosinate či Lauryl Glucoside) tvoří jen decentní bublinky, jejich čisticí schopnost ale nijak nepokulhává.
Nedá se jednoznačně říct, že by Sodium Lauryl Sulfate (SLS) v pastách škodil. Odborníci se ale shodují, že jde o silný iritant s vysokou cytotoxicitou.3 Podle některých studií zvyšuje výskyt aftů.4 Legislativa jeho množství reguluje.
Biochemička Ing. Vendula Ficelová dodává, že pokud pasta tolik nepění, nutí nás to automaticky čistit si zuby delší dobu, což je určitě plus. :-)
Omrknout všechny přírodní pasty bez SLSZdroje:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7569277/
2. https://cosmileeurope.eu/inci/detail/14906/sodium-lauryl-sulfate/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7825393/
4. https://www.cir-safety.org/sites/default/files/imports/alerts.pdf
Jak Sodium Lauryl Sulfate tak Cocoamidopryl betaine jsou tenzidy s nejvyšší cytotoxicitou ve srovnání s alternativami. Jde o silné detergenty, které dle mého názoru nepatří do ústní dutiny. Osobně bych volila pasty bez nich.
Ing. Katarína Hrivňáková
Odborná poradkyně organizace Svět non toxic
» Zuby si nečistím a mám je krásně bílé a zdravé. «
- Nikdy, nikdo
Jak je to s tím fluoridem? Proč ho přírodní pasty často nemají?
Opravdu je něškodný? A proč je kolem něj takový humbuk?
Kolem fluoridu v zubních pastách je asi největší haló. Zástupy biomaminek se mu vyhýbají velkým obloukem, zatímco vědecká obec má jasno. Fluoridy jsou naprosto bezpečné při daných koncentracích. Jak to tedy je?
Podle biochemičky Ing. Venduly Ficelové jsou fluoridy nezbytnou součástí zubních past. Léta výzkumů prokazují jejich účinnost v prevenci zubního kazu. Limity koncentrace v pastách jsou podle Vendy tak nízké, že se riziku obávané fluorózy vůbec nevystavujeme.
Pokud si tedy občas pastu s fluoridem pořídíte, není to na škodu. Přitakala nám i chemická inženýrka Katarina Hrivňáková z Non toxic. Pro děti ale vybírejte pasty bez obsahu této látky. Prckové totiž často pastu polykají a riziko vzniku zdravotních potíží z nadbytku fluoridu je tak u nich mnohem vyšší.1
Přírodní pasty fluoridy často nemají hlavně proto, že nejsou nezbytné. A pokud se nechceme účastnit této názorové šarvátky, lze se mu pohodlně vyhnout.
Podle nás v Econea.cz jsou fluoridy v zubních pastách bezpečné. Nejnovější studie z roku 2023 to znovu potvrdila. Nicméně, pokud netrpíme zvýšenou kazivostí zubů, je zbytečné ho používat neustále a doporučujeme pasty střídat.
Omrknout všechny přírodní pasty na Econea.czZdroje:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9920376/
Za mě jsou fluoridy snad nejvíce zkoumaná skupina látek z hlediska bezpečnosti. Výzkumy se jim věnují již desítky let. Koncentrace v zubních pastách je tak nízká, že můžeme všechny obavy s klidem propustit. Přínos fluoridů v prevenci kazivosti zubů je jednoznačná. Osobně volím pasty s fluoridem.
Ing. Vendula Ficelová
Biochemička, odbornice na složení kosmetiky
» Fluorid v pastách vnímám jako léčivo, pokud mám potíže se sklovinou a zubním kazem. Jinak je to dle mého zbytečné. «
- Ing. Katarína Hrivňáková, Skupina Non Toxic
Proč být u dětských past vybíravější než děti v cukrárně?
Pasty, pasty, pastičky pro zdravé mléčné stoličky
Pronásledujete své dítko po bytě s kartáčkem v ruce? Přimět některá škvrňata k pravidelné zubní hygieně bývá oříšek. Je ale fajn ho rozlousknout.
Právě v prvních letech života si totiž tvoří důležité návyky. Zubní kaz patří podle statistik k nejčastějším dětským onemocněním a je pětkrát častější než astma. Volba pasty, kterou dětem mačkáte na kartáček, je přitom stěžejní minimálně z těchto 3 důvodů:
- 1. Děti pastu polykají. Než se mrňousci naučí po čištění zubů pastu vyplivnout, velkou část jí zbaští. Výrobci se samozřejmě snaží nalákat děti na čištění zoubků sladkými příchutěmi, u konvenčních past je tak riziko, že jim pasta skutečně zachutná a děti ji budou záměrně “pojídat” ve velkém. Šetrné a přírodní složení pasty je tak zásadní, aby dítku dvakrát denně neputovaly do tělíčka syntetické složky.
- 2. Větší vstřebatelnost. Mléčné zoubky jsou citlivější a prostředí dětské ústní dutiny vstřebává látky, které s ní přijdou do styku, mnohem snáz než u dospělých.
- 3. Vyšší riziko fluorózi. Přemíra fluoridu může zejména u dětí zvyšovat riziko onemocnění florózou. V dětských pastách je tak množství fluoridu regulované. My v Econea.cz, stejně tak jako odbornice, se kterými jsme téma konzultovali, ale doporučujeme u malých dětí zubní pastu bez obsahu fluoridu.
Perlička: Věděli jste, že na Blízkém východě nechodí Zuběnka ani jiná zoubková víla? Děti svůj vypadlý mléčný zub hodí na střechu s přáním, aby ho odnesl ptáček nebo jiné zvířátko a na oplátku mu přinesl silný a zdravý zoubek.
Co se týče dětských zubních past, je důležité vědět, že fluoridy jsou pro děti obzvláště důležité jako prevence tvorby zubního kazu. V dětských pastách jsou povoleny mnohem nižší hladiny fluoridu, přesto bych se fluoridovým pastám u dětí vyhla v případech, kdy vaše dítě pasty polyká. Pokud se tak děje málo, nebude to vadit, pouze při časté konzumaci pasty, by to nebylo vhodné pro zdraví zubů a mohla by hrozit fluoróza.
Ing. Vendula Ficelová
Biochemička, odbornice na složení kosmetiky
Nejoblíbenější přírodní pasty pro děti
Dentální superhrdinové pro dětičky
Aby pucování zoubků byla konečně zábava
Jack n' Jill Zubní nit pro děti Fairy Floss
S hravým držátkem ve tvaru žirafy
Jak dítko naučit správným dentálním návykům hravou formou? Tutově zábavnou dětskou zubní nití! Držátko z kukuřičného škrobu připomíná veselou žirafu, padne akorát do dětské ručky a je kompostovatelné. Celá sada je vyrobená z bezpečného materiálu bez BPA, PVC, ftalátů nebo PFAS a je 100% veganská.
Jack n' Jill Dětský sonický zubní kartáček Tickle Tooth
Pro péči od prvního zoubku
Vůbec nejlepší učitel správné dentální hygieny je sonický kartáček. A tenhle od Jack n' Jill je parádně lehký, tak akorát do dětské ručky, má extra měkké štětiny, zabudované motivační LED světýlko a možnosti 30vteřinových intervalů, které dítkům pomáhají osvojit si správnou techniku čištění. Kartáček je vhodný pro děti od 0 do 6 let a vyrobený je bez PVC, ftalátů a BPA plastů.
Jack n' Jill Akční set Dětská zubní pasta - Jahoda + Dětský zubní kartáček Zajíček
Zvýhodněná sada pro mrňousky od 6 měsíců
Tohle duo udělá z pucování zoubků zábavu a potěší i přírodu. Kartáček se zajíčkem je vyrobený z rozložitelného kukuřičného škrobu, parádně padne do dětských ručiček a má extra jemné štětinky z recyklovaného nylonu, které zoubky perfektně vyčistí a nedráždí přitom dásně. Jahodová zubní pasta je 100% přírodní, obsahuje příchutě z ovoce v BIO kvalitě a ve složení nenajdete fluorid. Proto je pasta tutově bezpečná, když ji vaše dítko omylem spolkne.
Jack n' Jill Dárkový set pro děti - První zoubky
Kompletní výbavička pro nejmenší dítka
První zoubek je vždycky veliká radost. Ale taky úplně nová starost. Naštěstí existuje tato útulná sada, ve které najdete všecičko pro péči o první zoubky – přírodní gel na prořezávání zubů, přírodní pastu, sonický kartáček a vlhčené ubrousky na dásně. Vše ukryté v recyklovaném balení bez BPA.
Čemu se ve složení zubních past vyhnout?
Co doporučujeme vykousnout ze složení domácí pasty
V Econea.cz jsme se na složení past mrkli znovu pod drobnohledem. Tohle jsme zjistili:
Triclosan a triclocarban
Silné antibakteriální látky. Jejich úkol je ničit bakterie v ústní dutině. Podle nás v Econea.cz si ale akorát ničíme přirozený ústní mikrobiom a je to jako drbat si štípance šmirgl papírem.
Povolené koncentrace obou látek se postupně snižují a to dle našeho názoru nevěstí nic dobrého. Koncentrace triclosanu do 0,3 % v pastách a 0,2 % v ústních vodách je považována za bezpečnou. Triclocarban do 0,2 % a v ústních vodách je zakázaný.
O kontroverznosti triclosanu vypovídá i skutečnost, že 26. 6. 2023 byl podán návrh Evropské Unii na legislativní změny v jeho používání. Ty by měly začít platit ke konci roku 2023. Triclosan bude zakázaný v ústních vodách a na produktech bude povinné varování, že není vhodný pro děti do 6 let.1, 2
Zbytečně agresivní tenzidy
V zubních pastách se doporučujeme vyhnout agresivnějším tenzidům s vyšší cytotoxicitou. Jde o SLS (Sodium Lauryl Sulfate) nebo CAPB (Cocamidopropyl betaine)3.
Syntetická barviva
Pamatujete si takové ty 3 barevné proužky na kartáčku z televize? Jde pouze o vizuální atraktivitu. Podle nás tahle zbytečná umělá barviva nemají v puse co dělat.
Konvenční pasty bývají někdy dokonce dobělované oxidem titaničitým. I jeho bezpečnost je pod září reflektorů, v potravinách byl nedávno zakázaný.
Benzoan sodný
Jedná se o poměrně bežný konzervant s označením E211. Podle serveru ferpotravina.cz má skóre škodlivosti 4 z 5. Dle našeho názoru je lepší se mu vyhnout a zbytečně nezvyšovat riziko jeho kumulace v těle.
Podle odborníků je u všech přípravků a látek klíčová koncentrace. Legislativní opatření a limity v rámci EU jsou velmi přísné, a rizika jsou tedy minimální. Naše doporučení se tedy nesou v duchu předběžné opatrnost a eliminace potenciálního rizika, kterému se můžeme snadno vyhnout.
Zdroje:
1. https://members.wto.org/crnattachments/2023/TBT/EEC/23_10130_00_e.pdf
2. https://cosmileeurope.eu/inci/detail/16339/triclosan/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7569277/
“Triclosanem zabíjíme přirozený mikrobiom v ústní dutině. Jeho antibakteriální vlastnosti jsou velmi agresivní a podle mého názoru do úst nepatří.”
Ing. Katarína Hrivňáková
Odborná poradkyně organizace Svět non toxic
» Když bych vám řekla, že slaďoučké dobroučké koblížky jsou karcinogenní, ale pouze pokud sníte 15 kousků. Dali byste si jeden? «
- Ing. Katarína Hrivňáková, Skupina Non Toxic
Lze vybělit zuby přírodní cestou?
A jaké metody jsou nejúčinnější podle studie z roku 2023
Kdo by nechtěl mít zuby jako perličky? No jo, ale oželet kávu a čajíčky je úkol nelehký. Navíc příčiny žloutnutí zubů mohou být daleko pestřejší. Od nahromadění zubního plaku, nesprávné životosprávy až po věk, kdy se naše sklovina časem oslabuje a odhaluje dentin, což je žlutá kostnatá tkáň, která leží pod sklovinou.
Při bělení zubů jde v zásadě o zásaditost (snižování pH) a mechanické "broušení" (abrazivitu). Obojí nám nadělí přírodní pasty hravě a levou zadní... stoličkou. :)
Jaké přírodní látky nejvíce bělí?
Vycházíme ze studie institutu Saudi Dental Society provedené v lednu 2023.1
- 1. Aktivní černé uhlí (Activated charcoal). V bělicích pastách je velmi oblíbené. Doporučujeme tuto pastu od laSaponaria nebo jejich prášek na bělení zubů.
- 2. Jedlá soda (Bicarbona). Je přirozeně zásaditá. Nemá však takovou abrazivitu jako aktivní uhlí, proto má nižší efekt. V zubních pastách se moc nevyskytuje, kvůli své (ne)chuti. Soda na kartáčku pro občasné bělení se tedy dá doporučit. Koupíte zde.
- 3. Citronová šťáva. Předchozí dvě metody vykazovaly efekt už po 10 dnech, šťáva z citronů zabírala až po 4 týdnech. Efekt ale měla veliký. Vsadila na ni i BIO pasta Officina Naturae s citronem.
- Nepřehlédněte: U bělení zubů postupujete opatrně. I přírodní látky mohou být v nadměrné koncentraci nebo frekvenci používání na škodu. Pokud sáhnete po přírodní zubní pastě s bělicími účinky nebo po bělicím prášku, stačí dodržovat instrukce výrobce, ten koncentraci aktivních látek v produktu vyladil za vás. :)
Podle nejnovější studie dosáhnete bělení i bez zubařského křesla, přírodní cestou. Možností i chutí je více než dost. :-)
Zdroje:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10024105/
Osobně používám aktivní uhlí. Sodu Bikarbonu spíše ne. Uhlí funguje nejen abrazivně, ale má adhezivitu (váže se) ke skvrnám a vytáhne je.
Ing. Katarína Hrivňáková
Odborná poradkyně organizace Svět non toxic
Čím bělí přírodní zubní pasty
Aktivní uhlí
Pohltí nečistoty a mezi bělicími ingrediencemi je aktuálně na špici popularity i efektivity.
Kokosový olej
Má antimikrobiální účinky a z povrchu zubů se mu daří odstraňovat nežádoucí skvrny a zabarvení.
Citron a šalvěj
Citronová štáva má prokazatelné bělicí účinky. A moc dobře se kamarádí se šalvějí.
Další...
Mírné bělicí účinky mají třeba i jahody a některé bylinky a esenciální oleje jako je máta peprná, čajovník nebo citronový olej.
Sada 2x bělicí zubní pasta WonderWhite laSaponaria
se zvýhodněnou cenovkou
Nejprodávanější pasta za pár kaček ve dvojbalení pro celou rodinu.
- S mátou a aktivním uhlím
- Bělí flíčky od kávy a černého čaje
- Odstraňuje šetrně zubní plak
- Má přísnou certifikaci Cosmetici Biologici
Přírodní pasty s bělicím účinkem
Vykouzlí svěží úsměv na tváři
laSaponaria BIO Bělicí zubní pasta WonderWhite (75 ml)
Máta a aktivní uhlí
Úžasnou svěžestí provanou ústa hned tři druhy máty peprné a extrakt z aloe vera. Do receptury pasty se přifařilo také aktivní uhlí. Společně s oxidem křemičitým pomáhá odstranit nečistoty i zubní plak, tesáky bělí a zbavuje zabarvení od kafíček i černých čajů. Pasta neobsahuje fluorid.
S BIO certifikací Cosmetici Biologici.
Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů (100 ml)
Máta a aktivní uhlí
Vyzkoušejte účinky aktivního černého uhlí v kombinaci s vybranými oleji a extrakty z bylin. Veškeré ingredience jsou promyšleně zkombinované tak, aby zuby pečlivě vyčistily, zbavily nepříjemného zažloutlého zbarvení, ochránily je před zubním kazem a v neposlední řadě osvěžily i celou dutinu ústní.
Pasta neobsahuje fluorid a obsahuje xylitol.
Officina Naturae Bělicí mátová zubní pasta Ecobio (75 ml)
S citrónem, šalvějí a erythrinolem
Abyste se nemuseli vzdát své oblíbené kávy a černého čaje, italští výrobci z Officina Naturae sáhli po osvědčených přírodních složkách. Tak třeba citron a šalvěj redukují skvrny na zubech a omezují jejich žloutnutí, přírodní sladidlo Erythritol zase zmírňuje tvorbu kazů a ještě pastě dodává příjemnou chuť.
Pasta neobsahuje fluoridy ani barviva a honosí se certifikací Cosmos Natural.
Urtekram Bělicí zubní pasta s mátou BIO (75 ml)
Apatit, myrha a aloe vera
Tato jemná zubní pasta od Urtekramu má osvěžující chuť máty. Čistí dokonale přírodně díky práškové křídě z mořského dna. Také obsahuje spoustu aloe vera, která chrání dásně a pečuje o ně. A jako bonus i myrhu, která jemně dezinfikuje. Díky obsahu apatitu má zubní pasta i bělicí účinky.
Pasta neobsahuje fluoridy a honosí se certifikátem EcoCert.
V Econea.cz zkoumáme složení již 10 let
Přísným drobnohledem a selským rozumem
V Econea.cz se snažíme nahlížet obě strany mince. Nechceme propadat panice, pokud ale existuje podezření na rizikové působení některých konvenčně používaných látek, ač legislativně zatím povolených, raději se přikláníme k neškodné alternativě. Proč se denně vystavovat něčemu, co není nutné?
Pokud se s námi vydáte cestičkou předběžné opatrnosti, do poličky na našem e-shopu jsme vyskládali jen takové pasty, za které dáme ruku mezi velrybí stoličky.
Naším záměrem je zdravý a udržitelný svět. Věříme, že každodenní nákupní rozhodnutí nás tam mohou dovést. Kupředu nás žene neúnavná zvídavost a vrchol současného poznání chceme předávat dál.
11 786+
Spokojených hodnocení na Heureka.cz
220 000+
Zelených nadšených zákazníků
10 let
Vrtáme do složení kosmetiky
Ty nejlepší přírodní zubní pasty
Bez jediného kazu
Že fluoridu stále nedůvěřujete? Xylitol to jistí!
Fluoridy nejsou jediné látky, které zakousnou zubní kaz
V prevenci zubního kazu přispívají i jiné látky, třeba přírodní sladidlo xylitol. Pro tělo je přirozený a zabraňuje růstu bakterií, které způsobují zubní kaz. Studie navíc dokazují, že při pravidelném používání pasty s xylitolem těchto bakterií v dutině ústní ubývá.1
Biochemička Ing. Vendula Ficelová ale upozorňuje, že pro skutečnou efektivitu je potřeba 5 dávek xylitolu denně, kromě past třeba ze žvýkačky, tobolky, atp. A hlavně s dávkováním začít postupně, abychom neškádlili žaludek.
Xylitol je zkrátka super ingredience zubních past. Je sladký a prokazatelně snižuje kazivost zubů. Není to takový kanón jako fluoridy, ale zato jde o přirozenou přírodní ingredienci.
Zdroje:
1. https://www.cda.org/Portals/0/pdfs/fact_sheets/xylitol_english.pdf
Nejoblíbenější pasty bez fluoridu s xylitolem
Ať už sáhnete po jakékoli pastě, odborníci se shodují, že nejdůležitější je technika mechanického čištění kartáčkem. Pasta je takový doplněk navíc.
Zápach z úst. 10 tipů, jak ho odfouknout jednou pro vždy
… a netrápit své přátele… :)
Zápach z úst může mít mnoho příčin, od špatné ústní hygieny přes cukrovku, špatný životní styl a způsobovat ho mohou i některé léky. Pro začátek zkuste do svého života zaplést tyto praktiky:
- 1. Taste zubní nit a mezizubní kartáčky. Zubní kartáček se do všech zákrutů a mezírek nevměstná. Zbytky jídla a plak pravidelně odstraňujte i mezizubním kartáčkem a nití.
- 2. Čistěte jazyk. Bakterie se rády shlukují i na povrchu jazyka, pravidelně ho proto čistěte pomocí škrabky na jazyk.
- 3. Obšťastňujte svůj mikrobiom. Jezte pestrou a vyváženou stravu bohatou na vlákninu a probiotika. Spokojenost mikrobiomu ovlivňuje blaho celého těla.
- 4. Česnek nechte na upíry. Výrazné chutě a koření sice těší chuťové pohárky, naše okolí už méně. :) Při vaření tak uberte na silně aromatických ingrediencích.
- 5. Cukr dejte koňovi. Jídlo a pití s přidaným cukrem podporují růst bakterií v ústech a spoustu dalších neplech v těle. Snažte se mu vyhnout.
- 6. Vyplachujte přírodně. Také ústní voda pomůže eliminovat nežádoucí bakterie v ústech. Používejte ji ale s mírou, ať nevezmou roha i bakterie tělu prospěšné.
- 7. Žvýkejte netradičně. Místo žvýkaček zkuste žvýknout hřebíček (koření, nikoli ten do zdi), mátu či petrželku. Pomáhají ke svěžejšímu dechu.
- 8. Hydratujte. Omezte kofein a alkohol, pijte dostatek vody a dýchejte se zavřenými ústy. Tyto praktiky udržují tělo a ústní dutinu hydratovanou, neplechu tvořící bakterie odplouvají a nevábný dech mizí.
- 9. Pravidelně se vyceňte. Totiž… na svého zubaře či zubařku. Ať mohou případně včas odhalit vznikající problém či zánět, který může způsobovat nelibý dech.
- 10. Používejte svěží zubní pastu. Vybírejte takovou, která pořádně provětrá. Evergreenem je samozřejmě ta mátová. :)
Pokud váš dech stále nebude připomínat vánek na vrcholku Sněžky, zvažte konzultaci s lékařem. Za problémem může dřímat skrytý zdravotní neduh. Stud stranou a zdraví na první místo.