Naše stránky využívají magické a tajuplné soubory cookie. Procházením econea.cz potvrzujete, že víte, co to cookies jsou, jak je můžete odmítnout a jak zpracováváme osobní údaje všech hrdinů.  Rozumím

226 633 542 (Po - Pá: 8 - 17 h)

info@econea.cz    

Váš košík je prázdný, honem do něj něco přihoďte! :-)

Pokračovat v nákupu

Jak na úsporu tepla

Průměrná česká domácnost zaplatí ročně za vytápění 22 000 - 25 000 Kč. Vysoce úsporná řešení jsou obvykle velmi nákladná - jako například izolace budovy, trojitá okna či moderní, úsporný kotel. Připravte si minimálně desítky tisíc korun.

Existují však chytrá řešení, která stojí stovky korun (maximálně něco přes tisícovku) a přitom vám mohou ročně prokazatelně ušetřit tisíce.

Vybírat můžete z několika přídavných zařízení na radiátor, z reflexních folií za radiátory a termoizolačních přísad to barev a podlahových nátěrů.

Na jakém principu fungují přídavná zařízení na radiátor

Přídavná zařízení na radiátor Technologie radiátorového vytápění se za poslední desítky let téměř nezměnila. A nedá se říct, že by byla zrovna efektivní.

Pokud si však na svůj radiátor namontujete přídavné zařízení s ventilátorem, jeho účinnost zvýšíte. Jak to?

V zásadě jde o dvojí efekt. Prvním je to, že vytváříte nucené proudění vzduchu kolem výhřevných desek a tím se až několikanásobně zvýší rychlost oteplení vzduchu v místnosti. Doba počátečního vytopení místnosti se tak významně zkrátí a tím i spotřeba topné energie.

Druhým efektem je fakt, že ventilátor nasává (nebo pomáhá rozproudit) teplý vzduch, který se ve velké míře ztrácí za radiátorem a zbytečně vytápí stěnu. Takto je teplo užito ke svému účelu, tzn. vytopení místnosti.

Obecně přídavná zařízení na radiátory napomáhají k tomu, aby teplý vzduch cirkuloval po místnosti a smíchala se tak teplejší a studenější místa. Fungují zcela automaticky - jakmile je jednou nainstalujete (což je velmi snadné a určitě to zvládnete) a zapnete do zásuvky, tak už pak fungují samy. Chytře svůj ventilátor zapínají a vypínají přesně v tom momentě, kdy je to potřeba.

V praxi pak můžete snížit teplotu na termostatu o 1 - 2 °C, aniž byste pocítili rozdíl v tepelném komfortu. Uvádí se, že snížení teploty o každý 1 °C, znamená úsporu asi 6 % energie (a peněz).

Faktickou úsporu uvádí jednotliví výrobci různou a pohybuje se mezi 4 - 6 000 Kč za jednu topnou sezonu.

Které přídavné zařízení na radiátor vybrat?

Přídavná zařízení na topení pro úsporu tepla Na našem e-shopu si můžete vybrat z produktů od tří výrobců.

Termík je produktem české firmy C.E.L. Šumperk, chráněný 8 patenty. Je vyráběn zde v České republice. I díky tomu je nejspíš naším nejpopulárnějším produktem pro úsporu tepla.

Jeho velkou výhodou je to, že je téměř neviditelný - montuje se totiž na radiátory zespoda. Má 4 ventilátory a je tak velmi účinný. Pokud vám máme doporučit jeden produkt, tak je to právě Termík.

Můžete vybírat z klasického modelu na plechové radiátory, ale taktéž na elektrický přímotop nebo dokonce na starší litinové topení.

Radiator Booster Turbo Logic je nejdostupnější volbou - stojí necelou tisícovku. Má pouze jeden, avšak výkonný ventilátor.

Jaké jsou další možnosti

Po právu velmi populární jsou u nás také vysoce úsporné reflexní folie za radiátory Radflek. Fungují na jednoduchém principu - radiátor totiž produkuje teplo do všech směrů, takže i do stěny. A tu vytápět nechcete. Když na radiátor (opět snadno) upevníte reflexní folii, tak ta odrazí zpět do místnosti až 95 % energie vyzařované ze zadní plochy radiátoru.

Výrobce uvádí, že Radflek dokáže snížit tepelné ztráty až o 45 %. Účinnost je patrná i z obrázku termovizní kamery, kdy pravé okno má za radiátorem Radflek a levé ne.

Další možností, kterou nabízíme, jsou úsporné termoizolační přísady od Thermilate - buď Thermalmix do barev nebo InsOfloor pro podlahy.

Thermalmix je přísada do barev a nátěrů založená na technologii keramických nanočástic, která z nich činí izolační vrstvu a odráží tak teplo zpět do místnosti. Výsledkem je až o 50 % vyšší izolační schopnost zdí a o až o 25 % nižší tepelné ztráty skrz stěny a strop. Thermalmix smísíte s jakoukoliv barvou či nátěrem a nijak to neovlivní výslednou barvu.

InsOfloor funguje na podobném principu a s podobnými výsledky, jen se aplikuje pod vrchní vrstvu podlahy.

Díky lepším izolačním schopnostem tak opět můžete snížit teplotu na termostatu o 1 - 3 °C a výsledná úspora tak může činit mnoho tisíc korun ročně.