Naše stránky využívají magické a tajuplné soubory cookie. Procházením econea.cz potvrzujete, že víte, co to cookies jsou, jak je můžete odmítnout a jak zpracováváme osobní údaje všech hrdinů.  Rozumím
Nic vám to neříká?

My to chápeme! Batman taky jednou tahal kačera

7 tipů pro vaše první krůčky

Nechte si na e-mail zaslat pečlivě vybrané tipy na to nejlepší
z našeho sortimentu. Za tyto klenoty dáme obě ruce do ohně!

Toto je chvíle vaší slávy

K 7 tipům získáte navíc 2x do měsíce eko inspiraci e-mailem přimo od Martina, spoluzakladatele Econea.
Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Můžete se kdykoli odhlásit.

Ne děkuji, nebudu si hrát na hrdinu.

226 633 542 (letní provoz Po - Pá: 10 - 16 h)

info@econea.cz    

Váš košík je prázdný, honem do něj něco přihoďte! :-)

Pokračovat v nákupu

Jak na úsporu tepla

Průměrná česká domácnost zaplatí ročně za vytápění 22 000 - 25 000 Kč. Vysoce úsporná řešení jsou obvykle velmi nákladná - jako například izolace budovy, trojitá okna či moderní, úsporný kotel. Připravte si minimálně desítky tisíc korun.

Existují však chytrá řešení, která stojí stovky korun (maximálně něco přes tisícovku) a přitom vám mohou ročně prokazatelně ušetřit tisíce.

Vybírat můžete z několika přídavných zařízení na radiátor, z reflexních folií za radiátory a termoizolačních přísad to barev a podlahových nátěrů.

Na jakém principu fungují přídavná zařízení na radiátor

Přídavná zařízení na radiátor Technologie radiátorového vytápění se za poslední desítky let téměř nezměnila. A nedá se říct, že by byla zrovna efektivní.

Pokud si však na svůj radiátor namontujete přídavné zařízení s ventilátorem, jeho účinnost zvýšíte. Jak to?

V zásadě jde o dvojí efekt. Prvním je to, že vytváříte nucené proudění vzduchu kolem výhřevných desek a tím se až několikanásobně zvýší rychlost oteplení vzduchu v místnosti. Doba počátečního vytopení místnosti se tak významně zkrátí a tím i spotřeba topné energie.

Druhým efektem je fakt, že ventilátor nasává (nebo pomáhá rozproudit) teplý vzduch, který se ve velké míře ztrácí za radiátorem a zbytečně vytápí stěnu. Takto je teplo užito ke svému účelu, tzn. vytopení místnosti.

Obecně přídavná zařízení na radiátory napomáhají k tomu, aby teplý vzduch cirkuloval po místnosti a smíchala se tak teplejší a studenější místa. Fungují zcela automaticky - jakmile je jednou nainstalujete (což je velmi snadné a určitě to zvládnete) a zapnete do zásuvky, tak už pak fungují samy. Chytře svůj ventilátor zapínají a vypínají přesně v tom momentě, kdy je to potřeba.

V praxi pak můžete snížit teplotu na termostatu o 1 - 2 °C, aniž byste pocítili rozdíl v tepelném komfortu. Uvádí se, že snížení teploty o každý 1 °C, znamená úsporu asi 6 % energie (a peněz).

Faktickou úsporu uvádí jednotliví výrobci různou a pohybuje se mezi 4 - 6 000 Kč za jednu topnou sezonu.

Které přídavné zařízení na radiátor vybrat?

Přídavná zařízení na topení pro úsporu tepla Na našem e-shopu si můžete vybrat z produktů od tří výrobců.

Termík je produktem české firmy C.E.L. Šumperk, chráněný 8 patenty. Je vyráběn zde v České republice. I díky tomu je nejspíš naším nejpopulárnějším produktem pro úsporu tepla.

Jeho velkou výhodou je to, že je téměř neviditelný - montuje se totiž na radiátory zespoda. Má 4 ventilátory a je tak velmi účinný. Pokud vám máme doporučit jeden produkt, tak je to právě Termík.

Můžete vybírat z klasického modelu na plechové radiátory, ale taktéž na elektrický přímotop nebo dokonce na starší litinové topení.

Radiator Booster Turbo Logic je nejdostupnější volbou - stojí necelou tisícovku. Má pouze jeden, avšak výkonný ventilátor.

Jaké jsou další možnosti

Po právu velmi populární jsou u nás také vysoce úsporné reflexní folie za radiátory Radflek. Fungují na jednoduchém principu - radiátor totiž produkuje teplo do všech směrů, takže i do stěny. A tu vytápět nechcete. Když na radiátor (opět snadno) upevníte reflexní folii, tak ta odrazí zpět do místnosti až 95 % energie vyzařované ze zadní plochy radiátoru.

Výrobce uvádí, že Radflek dokáže snížit tepelné ztráty až o 45 %. Účinnost je patrná i z obrázku termovizní kamery, kdy pravé okno má za radiátorem Radflek a levé ne.

Další možností, kterou nabízíme, jsou úsporné termoizolační přísady od Thermilate - buď Thermalmix do barev nebo InsOfloor pro podlahy.

Thermalmix je přísada do barev a nátěrů založená na technologii keramických nanočástic, která z nich činí izolační vrstvu a odráží tak teplo zpět do místnosti. Výsledkem je až o 50 % vyšší izolační schopnost zdí a o až o 25 % nižší tepelné ztráty skrz stěny a strop. Thermalmix smísíte s jakoukoliv barvou či nátěrem a nijak to neovlivní výslednou barvu.

InsOfloor funguje na podobném principu a s podobnými výsledky, jen se aplikuje pod vrchní vrstvu podlahy.

Díky lepším izolačním schopnostem tak opět můžete snížit teplotu na termostatu o 1 - 3 °C a výsledná úspora tak může činit mnoho tisíc korun ročně.