15 komentářů Přečtete za: 3 min

Otázka, co budí ze sna lesní skřítky: Živý, nebo umělý?


Věděli jste, že Ježíšek vůbec žádný vánoční stromeček nezdobil? Tahle tradice k nám do Čech pronikla z Německa teprve někdy na konci 19. století. Dneska se ale vedou sáhodlouhé debaty o tom, který stromek je ten nejvíc nejlepší.

Tak jak to tedy je. Jsme ukrutní necitové, pokud každý rok na Vánoce kupujeme stromek vypěstovaný? Nebo bychom si měli mazat máslo na hlavu, když dáváme přednost tomu plastovému, nevoňavému, ale znovupoužitelnému? Pojďme tu otázku konečně rozlousknout. Přeci jen to není raketová věda 🙂

Varianta pro ty nejekologičtější Vánoce je samozřejmě nekupovat žádný.

Jestli si tuhle dobu ale nedokážete bez stromku představit, a zároveň vám záleží na přírodě, koukněte, kdo v bitvě o prvenství vítězí.

Umělý stromek – ekologická pohroma

Bohužel, je to tak. I když mnoho lidí kupuje plastový nestárnoucí stromek v dobré víře, tahle varianta je tou nejméně ekologickou.

Umělý stromek je totiž vyrobený z PVC, tedy produktu ropy, nedá se recyklovat a štráduje si to k nám přes půlku světa – většinou až z Číny. Materiály na jeho výrobu často obsahují nebezpečné těžké kovy jako je kadmium nebo chrom. A ty by nikdo z nás ve chvílích největší pohody u zářícího stromečku asi vdechovat nechtěl.

Navíc, podle dostupných studií, výroba jednoho umělého stromku spotřebuje takové množství kyslíku, jaké vyprodukuje několik stovek živých vánočních stromků za dobu svého růstu (cca 10 let).

Plastový stromek je tedy ekologická sebevražda a tuhle možnost určitě zavrhujeme.

Živý stromek. Lepší, ale pozor

I když je nesmysl uříznout stromek jen pro několikadenní parádu, živý stromeček je určitě lepší volba než plastový. Jde totiž o obnovitelný přírodní zdroj, který během svého života vyrobí mnoho kyslíku a pojme velké množství kysličníku uhličitého a prachových částic.

Ale dávejte pozor, u téhle varianty ještě záleží na tom, jestli:

 1. Je stromek tuzemský nebo dovezený. (Do ČR se často dováží z Dánska. Jakoby u nás stromky nerostly!)
 2. Pochází z přirozených prořezávek, které by se dělaly tak jako tak. Nebo do obchodu přisvištěl z nějaké plantáže vánočních stromků.

Vždycky se proto při koupi zajímejte o původ stromku a způsob jeho pěstování.

Nejlepší je stromek z prořezávek s certifikátem a to:

 1. S certifikátem FSC, který zaručuje šetrné lesní hospodářství (tzn. nejsou používany neodbouratelné chemické prostředky, jsou zakázané holoseče, těžba je prováděna s ohledem na hnízdění ptactva apod.).
 2. Nebo s certifikátem PEFC, který zajišťuje udržitelný trvalý rozvoj lesů a jejich obhospodařování.

Krása z květináče vede

Zelení vítězové jsou tentokrát stromečky v květináči. Pokud s nimi prodejce i kupující šetrně zachází, jsou jednoznačně nejlepší volbou. Dneska už jsou k dostání nejrůznější výšky stromků, nemusíte se tak bát, že Vánoce strávíte pod nějakým minitrpajzlíkem.

Při výběru květináčových stromků máte dvě možnosti:

 1. Stromeček buď přímo koupit. Po Vánocích vám tak může vesele dál růst a dělat radost na zahradě nebo balkoně.
 2. Nebo si ho půjčit v půjčovně, kde se o stromečky s láskou starají. Nabízí i doručení a vyzvednutí, a ušetří vám tak spoustu starostí.

Tipy na dárky s příběhem

Na Vánoce máme všichni velkou příležitost udělat v tomhle světě opravdovou změnu. Není třeba měnit celý svět. Stačí změnit ten svůj. Malými kroky, každý den a tím inspirovat i své okolí. Na e-shopu máme spoustu krásných věcí, kterými uděláte velkou radost. Už s tím máme své zkušenosti :-). Koukněte.

Kam jít brouzdat pro drobné dárečky

Velké dárky pro ty nejbližší

 • Skvělým dárkem pro všechny ženy je kousek oblečení z BIO bavlny od české značky Meera Design.
 • Pro všechny zdravožrouty jsou tu dřevěné rakouské mlýnky a vločkovače KoMo. Namelete si tak vlastní čerstvou mouku nebo vločky do snídaně.
 • Krásná ručně foukaná karafa od české designérky Lucie Nepasické s květem života. Pro harmonické bumbání!
 • Pro ty, co frčí na kávě nebo čajíčkují je tu nádherný sklěněný hrnek Jococup. Už žádní kelímkové!

Máte ve stromečcích konečně jasno? Podělte se o poznání se svými blízkými:

Celý březen sleva 15 % na českou rodinu značek Tierra Verde
Spoluzakladatel Econea.cz. Ve starém světě programátor webových aplikací a technologický nadšenec. Nyní na cestě zpět na zem. Má na starosti nehmotný záhadný on-line svět, grafiku a vtipný obsah.

15 komentářů

 1. Mám umělý stromeček, který koupila moje mami, kdyz mi bylo 6…byl s nami kazdy rok, letos uz po 20…:) myslite, ze uz pro me bude ekologictejsi si ho nechat, nebo se ho zbavit a zacit kupovat tedy ty zive? Ja osobne si myslim, si ho nechat…:)

  1. Určitě nechat 🙂 Podle jednoho zdroje je to právě 10 – 15 let, než se ten plastový začně vyplácet.

 2. Samozřejmě, že máme plantáže se stromečkama i u nás …. i v Dánsku 🙂 Je rozdíl mezi dovozem stromečku z Dánska a dovozem nádherného mlýnku a vločkovače z Rakouska? Když už, tak už……. 🙂 Andula

  1. Dobrý den, Andulo,

   máte pravdu. Nicméně stromeček je stejný jak z Dánska, tak z české plantáže. Rozdíl je jen v tom, že putoval přes půlku Evropy.

   Mlýnky KoMo z Rakouska se v Česku nevyrábí 🙂 Ale máte pravdu, že svět není černobílý.

 3. Já osobně teda podporuji i ty plantáže. Díky nim je přece na světě o miliony, možná stovky milionů stromků víc, které vyrábí kyslík. Nevíte, jestli technické služby stromky vozí do kompostaren, nebo jestli končí na skládkach ci spalovnach s ostatním odpadem?

  1. Dobrý den, máte pravdu. Ony ty plantáže nejsou tak špatné, jak se může ze článku zdát. Stromky z prořezávek jsou ale přecijen ještě o velký kus lepší. Technické služby stromečky odvážejí do spalovny. Jako důvod uvádějí, že na stromečkách často zůstanou háčky nebo hliníkové pásky a není možné je tedy sešťěpkovat nebo využít do kompostu.

 4. Zdravím vás všechny, přečetla jsem a naprosto ve všem s vámi souhlasím. Jen taková malá poznámka: v Průvodci Kapitola 1. Nakupujte udržitelně: 6,3 miliard (myslíte tun?) plastového odpadu…
  Díky moc za to, co děláte 🙂 Mirka.

 5. Dobrý den,
  také jsme kupovali pár let stromek v květináči, ale nikdy se neujmul, pak jsme zjistili, že stromky mají úplně ořezané kořeny, tak že sázet je do zahrady je ztráta času.
  Teď kupujeme z plantáže .

  1. Šárko, chce to jiného prodejce! My koupili jeden rok stromek v květináči a na zahradě u tchána se krásně ujal. Ale fakt jsme se o něj starali, nechali ho zvykat na balkóně, než jsme ho nastěhovali do pokoje, hodně jsme větrali, pořád a pořád zalívali a dokonce jsem ho i denně rosila. A pak zase na balkon a po zvyknutí odvoz na zahradu 🙂 Letos koupíme asi maličkou sazeničku, jen tak symbolicky a pak ji pojedeme vysadit do lesa 🙂
   Krásné nastávající svátky 🙂

   1. …to jako do té povánoční, prochladlé půdy? není to škoda? Ty předchozí, ty co e ujaly, jste zasadili také hned po vánocích? Děkuji za radu

Zanechte nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share258
Tweet
Share
Pin2