10 komentářů Přečtete za: 12 min

Zelená ústní hygiena: „Tajné“ finty lidí, kteří k zubaři chodí bez kazu

Zdravé a krásně bílé zuby nejsou jen věcí estetiky. To, jak dobře se o svůj chrup staráme, má vliv na celkovou kvalitu našeho života. Můžeme totiž předejít nepříjemným zdravotním komplikacím a návštěvy zubaře proměnit jen v prevenci, nikoliv pravidelnou noční můru.

Jaké tedy jsou “tajné” fígle pro to, abyste od zubaře chodili vždy s úsměvem? Jak je to vlastně s tím tolik diskutovaným fluorem? A jací pomocníci váš chrup udrží v bezvadném stavu, i když si svůj život neumíte představit bez občasného mlsání a pití kávy?

Svatý grál ústní hygieny aneb bez čeho se v koupelně (ne)obejdete

Zubní hygiena

Na trhu existuje spousta vychytávek na čištění zubů, o jejichž nezbytnosti vás prodejci přesvědčují tak dlouho, až si je pořídíte. Diamantové zubní pasty, ústní sprchy, bělící proužky a mnoho dalších. Jejich používání vám, ve většině případů, samozřejmě neuškodí.

Pro perfektně provedenou ústní hygienu vám však stačí celkem málo. Ve skutečnosti je nejdůležitější řídit se těmito dvěma zásadami:

 1. Čistit zuby pravidelně a správnou technikou
 2. Mít u sebe vždy kvalitní zubní kartáček

Pojďme se na ně podívat trochu blíž. Za těmito jednoduchými pravidly je totiž víc vědy, než se na první pohled může zdát.

Zubní kartáček, záruka zářivého úsměvu a spokojeného zubaře

Čištění zubů

Výběr správného zubního kartáčku je naprosto esenciální. Jedině kvalitní zubní kartáček (a správně zvolená technika čištění) si totiž poradí s plakem, který se na povrchu zubů usazuje.

Co je vlastně zubní plak? Můžeme si ho představit jako tenkou vrstvu bakterií, která při nesprávném čištění mohutní a může se proměnit až na zubní kámen. V horším případě tyto bakterie způsobují zubní kaz – ty okem nepatrné mršky mají totiž schopnost rozkládat naši zubní sklovinu.

Výběr zubních kartáčků je v dnešní době ohromný, ale jen zlomek odpovídá tomu, co musí pořádný kartáček splňovat. Při jeho výběru tedy dbejte na následující:

Kartáček TIO
Kartáček TIO Ultrasoft se správnou hustotou a jemností štětinek. Vyrobený z rostlin.

1. Zubní kartáček by měl mít jemné štětiny. Možná máte pocit, že se plaku zbavíte jen tvrdými štětinami, protože na hrubý pytel je potřeba hrubá záplata. Opak je pravdou. Zubní plak je měkký a tvrdé štětiny nepotřebuje. Ty vůbec neprospívají jak zubní sklovině, tak našim dásním a mohou způsobit odkrývání zubních krčků.1

Tvrdost štětin má navíc na čištění pramalý vliv. I velmi jemné štětiny si se zubním plakem velice dobře poradí, když používáte správnou techniku čištění.

Při výběru kartáčku je pak dobré koukat nejen na jemnost štětinek ve smyslu měkké, střední apod., ale také na tloušťku vlákna (měří se v tzv. mil nebo mm). Ta určuje právě tvrdost štětin. Čím je tloušťka menší, tím je kartáček jemnější (velmi jemné štětinky prémiových švýcarských kartáčků mají například vlákna s mm 0,1, tvrdé pak 0,18 – tedy čím větší číslo, tím tvrdší vlákna).

Zubní kartáček
Příklad nevhodného kartáčku s velkou hlavou a řídkými štětinkami

2. Nekupujte kartáčky s velkou hlavicí, ale takové, které čistí jeden, maximálně dva zuby najednou. Jedině tak vyčistíte své zuby opravdu důkladně. Věnujete totiž pozornost každému zubu zvlášť, což je pro správně provedenou ústní hygienu velmi důležité.

3. Vybírejte kartáčky s dostatečně hustými štětinami. Váš kartáček nepotřebuje mít mezery, každou štětinu jinak dlouhou, speciální gumové vložky. Důležitá je jedině hustota štětin, tedy kolik štětin se vměstná na malou plochu kartáčku.

Správnou hustotu štětinek a tloušťku vláken mají některé prémiové značky švýcarských kartáčků. V eko variantě má právě takové vlastnosti kartáček TIO Ultrasoft, který je vyrobený z více než z 90 % z rostlinných obnovitelných materiálů.

A jak je to s tou správnou technikou čištění?

Zuby čistěte jemně, vibračními pohyby, pod úhlem 45 stupňů – dvakrát denně 2 minuty.

Zuby bychom měli čistit jemnými vibračními, případně krouživými pohyby pod úhlem 45 stupňů. Nejvíce pozornosti je pak potřeba věnovat místu mezi zubem a dásní, kde se drží nejvíce plaku.

Drhnutí zubů rychlým pohybem dopředu a zase zpět vás jednak nezbaví plaku, jednak nesvědčí ani dásním. Tímto způsobem můžeme čistit jedině kousací plošky stoliček.

Důležité je zuby čistit dvakrát denně po dobu dvou minut – jedině tak věnujeme dostatečnou pozornost každému zubu. Nesmíme zapomínat ani na pravidelnou výměnu kartáčku, a to ideálně po uplynutí tří až čtyř měsíců nebo ve chvíli, kdy jsou štětinky hodně opotřebované.2

Mrkněte na správnou techniku čištění zubů (ve videu se mluví i o používání pasty s fluorem. O tomto tématu si ještě řekneme za chvíli):

Aby vás ale časem netrápily kazy a nevábný dech, ke správnému výběru kartáčku a vybroušené technice čištění je moudré přidat ještě jednoho až dva pomocníky:

1. Co oči nevidí, o to se postará mezizubní kartáček

Zubaři a dentální hygienisté celého světa apelují na každého z nás: nezapomínejte na mezizubní kartáček! A dobře vědí proč. Ano, je to nepříjemné, zejména na začátku. Ano, snadno se na něj zapomíná. Když však přijde na odstraňování zubního plaku, tudíž i na prevenci zubního kazu, je mezizubní kartáček jednoduše nejefektivnější. A jeho používáním výborně bojujeme i proti parodontitidě a zánětu dásní. 3

mezizubní kartáček
Bambusový mezizubní kartáček The Humble v několika různých tloušťkách

Čím to je? Na rozdíl od zubního kartáčku, zubní nitě a párátka totiž nejlépe pronikne do mezizubních prostor a efektivně na sebe nabalí většinu záludně ukrytých bakterií. Velmi oblíbená zubní nit skvěle pomůže s nevítanými hosty mezi zuby po jídle, mezizubní prostory ale nevyčistí tak dobře a spousta bakterií tak zůstane tam, kde je mít nechceme.

Mezizubní kartáček odstraní plak z míst, kde vznikají ty nejzákeřnější kazy
Tyto bakterie způsobují zubní kaz, o kterém dlouho nevíme, protože není vidět. Přijdeme na něj až ve chvíli, kdy s bolestí jedeme za svým zubařem. Právě v mezizubních prostorech vznikají ty nejzákeřnější kazy, ale stačí několik tahů mezizubním kartáčkem každý den a hravě se jim vyvarujeme. Důležité přitom je prostrkovat mezizubní kartáček ze strany „od tváří.“ Pokud by náhodou neprošel skrz, je potřeba ho ještě prostrčit ze strany „od jazyka.“

2. (Ne)postradatelná zubní pasta

Druhou nezbytností je zubní pasta. I když co se té nezbytnosti zubní pasty týče, nutno podotknout, že jde spíše o takovou psychologickou berličku. Krásné a zdravé zuby můžeme mít totiž i bez ní.

Zubní pastaUž od dětství nás rodiče nabádali k tomu, abychom nezapomínali na zubní pastu. Avšak podle mnoha odborníků na ústní hygienu nemá zubní pasta na prevenci zubního kazu vliv.

Některé studie dokonce poukazují na to, že zubní pasty kvůli své vysoké abrazivitě urychlují opotřebení zubní skloviny a zvyšují citlivost zubů.

Dlouhodobě namáhané zuby pak tmavnou a hrozí u nich vyšší kazivost. Zajímavé je, že k tomuto jevu nedochází, když si zuby čistíme jen kartáčkem a vodou.4 ,5 Funkce zubní pasty navíc nespočívá v tom, že by zefektivnila odstranění zubního plaku. Nejdůležitější je totiž již zmíněná technika čištění zubů.

Můžete mít totiž sebelepší zubní pastu, ale když si budete čistit zuby jen jednou denně po dobu jedné minuty, navíc kartáčkem, jehož štětinky by se hodily spíše na čištění spár, vaše zuby z vás příliš radosti mít nebudou.

Zubní hygienaI přesto je zubní pasta pro většinu lidí nepostradatelným doplňkem ústní hygieny. Jedině pasta se totiž postará o svěží dech a pocit důkladně vyčištěných zubů.

Zubní pasta nám může také přijít vhod, když od ní požadujeme nějaký specifický účinek. Například chceme zuby šetrně vybělit, případně chceme s její pomocí posílit zubní sklovinu či dásně.

Jelikož se ale dostává do přímého kontaktu s našimi sliznicemi, při jejím výběru bychom měli věnovat zvýšenou pozornost ingrediencím, které obsahuje. Těm nejčastěji používaným se teď podíváme na zoubek.

Jak je to s tím kontroverzním fluorem?

Toxický fluor

Fluor je jedna z nejdiskutovanějších látek, když přijde na lidské zdraví. Odborníci se stále nemohou shodnout na tom, jestli nám škodí, nebo naopak prospívá. V zubních pastách se používá z jednoho prostého důvodu: funguje jako prevence zubního kazu.

V Americe ho proto už dlouhou dobu přidávají i do vody a fluoridový boom v podobě tabletek pro děti nastal v devadesátých letech i u nás. Paradoxně právě děti, které často pastu polykají, by měly do styku s fluorem přijít co nejméně.

Pozor na fluorózu – nadbytečný příjem fluoru. Jeho příjem v zubní pastě není nezbytný.
Problém fluoru totiž tkví v tom, že jde o toxickou látku, jejíž nadbytek se může projevit právě na našich zubech. Tzv. fluoróza se projevuje nejprve bílými skvrnkami na zubní sklovině, které mohou v horším případě zhnědnout, při velkém přísunu fluoru se mohou objevit i nepravidelnosti na jejím povrchu.

K tomuto jevu dochází zejména v prvních osmi letech života, proto by rodiče měli dbát na to, aby jejich děti neměly zvýšený přísun tohoto prvku.6

V Čechách naštěstí nedochází k fluoridaci vody22, přesto by malé děti měly používat zubní pasty a ústní vody s obsahem fluoru jedině při podezření na významný nedostatek prvku.

Maximální doporučená dávka fluoridu je 0,04 – 0,07 mg/kg hmotnosti. Množství fluoridu v pastách je naštěstí regulováno a nemělo by přesáhnout 1 500 PPM (parts per milion, tzn. 0,15 % z celkového objemu). Protože je však fluorid obsažen i v jiných zdrojích (typicky v jídle), je jeho množství pro člověka jen obtížně kontrolovatelné.

Zubní hygienaFluor byl navíc označen za neurotoxin, který může mít vliv na vývoj mozku.7 V některých koutech světa je zaplavení fluorem opravdu velké a otázkou stále zůstává, jaký vliv to bude na lidskou populaci mít.

Fluor se přirozeně vyskytuje ve vodě i v potravinách, je tedy diskutabilní, jestli ho potřebujeme doplňovat prostřednictvím zubní pasty.8

Pasty s fluorem tedy ano, nebo ne?

U dětí je lepší se fluoru vyvarovat, dospělým by v malé míře uškodit neměl. Jestliže se fluoru chcete vyhnout úplně, můžete si vybrat ze spousty kvalitních přírodních zubních past, které tento prvek neobsahují a o zuby pečují stejně efektivně.

Fluor totiž není jediná látka, která funguje jako prevence zubního kazu.

Zubní pasta
100% přírodní zubní pasta s černuchou Eco Cosmetics

Výrobci přírodní kosmetiky používají v pastách například sladidlo přírodního původu xylitol, různé éterické oleje a další přírodní ingredience.

Xylitol je navíc sladidlo se zajímavou vlastností – zabraňuje růstu bakterií, které způsobují zubní kaz. Při pravidelném používání pasty s xylitolem se těchto bakterií navíc v dutině ústní vyskytuje stále méně.9

Podobně funguje třeba takový tea tree olej nebo šťáva z aloe vera.10 Obě ingredience se v přírodních zubních pastách často objevují, takže máte jistotu, že budou vaše zuby před zubním kazem dobře chráněny.

Fluor však není jediná rozporuplná látka. Na co dalšího se při výběru zubní pasty zaměřit?

1. Sodium Lauryl/Laureth Sulfate (SLS/SLES): vezměte si klasický prostředek na mytí nádobí. Jakou pěnivou složku obsahuje? Sodium Lauryl/Laureth Sulfate. A pak se podívejte na obyčejnou zubní pastu. Díky které látce tak krásně pění? Sodium Lauryl/Laureth Sulfate. Opravdu si chcete čistit zuby látkou, s jejíž pomocí odstraňujete mastnotu ze svých talířů a která dráždí a vysušuje pokožku?

Nehledě na to, že SLS a SLES vůbec neprospívají naší ústní dutině a zvyšují výskyt aftů.11 Navíc mohou být kvůli chemické výrobě kontaminovány karcinogenním 1,4-dioxanem nebo nitrosaminy.12

Zubní hygiena2. Umělá barviva: některé pasty obsahují barviva pocházející z ropy. Nejspíš si vybavíte klasické červeno modré proužky, které jsou pro zubní pasty tak typické. Právě červené barvivo se často vyrábí z uhelného dehtu a je prokazatelně karcinogenní.13

Škodlivá barviva můžeme najít například pod následujícími zkratkami s označením CI (existuje jich ale mnohem víc, pro podrobnější informace doporučujeme knihu Tajemství kosmetiky od Víta Syrového):

 • CI 42051 – patentní modrá
 • CI 42090 – brilantní modř
 • CI 47005 – chinolinová žluť
 • CI 73360 – červeň
 • CI 74160 – modrá phthalocyanine
 • CI 74260 – zelená phthalocyanine

3. Sladidla: podobné je to i s umělými sladidly, z nichž bychom se měli vyhnout zejména sacharinu a aspartamu, které bývají spojovány s rizikem vzniku rakoviny. Některé přípravky pro zubní hygienu obsahují sladidlo sorbitol. Ten se běžně vyskytuje také v přírodě a v přiměřeném množství s ním naše tělo umí zacházet.

4. Syntetické konzervanty: vyvarovat bychom se měli i parabenům a jiným škodlivým konzervantům, které přes ústní sliznici pronikají rovnou do našeho krevního oběhu. Syntetické konzervanty narušují naši hormonální rovnováhu, způsobují alergické reakce a jsou podezřelé i z toxicity vůči buňkám a karcinogenity.14 Kromě parabenů se mohou v zubní pastě objevit i následující konzervanty:

 • Triclosan
 • Methylisothiazolinone
 • Methylchloroisothiazolinone
 • Benzisothiazolinone
 • Bronopol
 • DMDM-hydantoin

5. PEG a PPG: tyto syntetické emulgátory zvyšují absorpci škodlivých látek. Navíc jsou často kontaminovány karcinogenním dioxanem, který vzniká při jejich výrobě.15

Zubní pasta6. Mikroplasty: zákeřný problém dnešní doby, jehož využití v kosmetických přípravcích nemá hlavu ani patu. Mikrokuličky a lesklé plátky plastu se používají i v zubních pastách. Důvod tohoto použití je pro nás záhadou. Nemají žádný užitek, ale škody, které páchají v přírodě, jsou ohromné. Dostávají se do vody, kde se stávají součástí potravy mořských živočichů, a v důsledku toho tedy i součástí potravy nás samotných. Například ve Velké Británii se jejich používání už zakázalo.16

Jelikož zubní pasty, které přichází do bezprostředního kontaktu se sliznicemi, používáme dvakrát denně celý život, měli bychom dbát na to, aby bylo jejich složení co nejčistší. Spousta přírodních zubních past neobsahuje žádná pěnidla, ani ta na přírodní bázi, přesto vás zubního plaku zbaví naprosto spolehlivě.

Pěnivost totiž není pro správně vyčištěné zuby vůbec důležitá. I další zmíněné látky se dají těmi přírodními snadno nahradit, některé navíc nejsou v zubních pastách vůbec potřeba.

4 tipy pro zářivý úsměv a zdravý chrup

Pravidelné čištění zubů je základ, ale pro svůj chrup můžeme vždy udělat něco navíc. Každý máme jinou kyselost ústní dutiny, někomu se tvoří více pigmentací, jiného trápí citlivé zuby nebo krvácivé dásně. Už samotným pečlivým čištěním se dá ale mnoho nepříjemností zvrátit, takže na to musíme vždy myslet jako první! Kromě správného šmrdlání tu ale máme ještě takovou dentální nadstavbu pro fajnšmekry.

1. Zkuste ajurvédský zázrak oil pulling

O této metodě čištění zubů jste již možná slyšeli. Nejde o nějaký moderní výmysl. Mlgání, jak se oil pulling nazývá hezky česky, je prastará ajurvédská metoda, která využívá schopnost rostlinného oleje navázat toxiny z dutiny ústní. Olej převalujete v ústech po dobu 20 minut, během kterých můžete třeba umýt nádobí. Důležité je olej vyplivnout, nikoliv spolknout! Společně s ním byste totiž spolkli všechny ty toxiny, kterých se chcete pomocí oil pullingu zbavit.

Zubní hygienaI když je tato metoda pro většinu zubařů krajně alternativní a nejspíš vám ji nedoporučí, prokazatelně snižuje výskyt nežádoucích bakterií v dutině ústní.17 Výhodou je, že mlgání je velmi šetrné a výrazně posiluje zdraví nejen našich zubů a dásní, ale organismu jako celku.

Ajurvéda totiž vnímá lidské tělo holisticky, takže když věnujete péči důkladné očistě ústní dutiny, přispíváte k očistě celého těla.

Ideální je metodu zkombinovat s klasickým čištěním zubů. Ráno můžete použít olej a pro pocit svěžesti poté použít běžný kartáček a zubní pastu, večer pak postačí klasické čištění zubů a mezizubních prostor.

Ústní olej
Ústní olej Hydrophil s kombinací přírodních olejů pro citlivé zuby a dásně

Pro oil pulling se nejvíce doporučuje sezamový nebo kokosový olej, vyzkoušet ale můžete i naše ústní oleje Hydrophil, které kombinují účinky těch nejlepších ingrediencí v péči o ústní dutinu.

Malá rada k mlgání: pokud se na oil pulling vrhnete, nezapomeňte, že olej se nesmí plivat do odpadu! Zadělali byste si tím na nepěkně ucpané trubky. Malé množství použitých olejů patří do směsného odpadu, případně do speciálního kontejneru na použité oleje.

2. Nezapomínejte na jazyk!

škrabka na jazyk
Měkký bambusový čistič jazyk The Humble

S mlgáním souvisí také pravidelné čištění jazyka. Právě na jeho povrchu se usazují bakterie, které vytvářejí povlak. Podle takového povlaku poznáme, jestli náš organismus něco trápí. Může ho přibývat, stejně tak může měnit barvu a někdy způsobuje i nepříjemný zápach z úst.

Tenká bílá vrstva se ale na jazyku může vytvořit přes noc, i když jsme naprosto zdraví, takže pokud vám není příjemná a chcete se jí zbavit, nedrhněte jazyk kartáčkem, ale použijte škrabku tomu určenou.

Škrabka na jazyk má speciální hlavici, která nepoškodí citlivý povrch jazyka a důkladně odstraní bakterie.

Pravidelným čištěním jazyka zlepšíte celkové zdraví svých úst, funguje totiž i jako prevence aftů.

3. Vyměňte černý čaj za zelený

Pokud vás trápí tmavé flíčky na zubech, příčinou může být časté pití černého čaje, kávy nebo vína. Naopak zelený čaj našim zubům a ústní dutině prokazatelné prospívá. Snižuje riziko zubního kazu, příznivě působí i na dásně a účinně zbavuje dech nepříjemného zápachu.

Velmi zajímavé je i zjištění, že pravidelným pitím zeleného čaje se snižuje riziko rakoviny dutiny ústní.18 Zelený čaj ale samozřejmě pijte bez cukru a jiných sladidel. Jedině tak si zachová své blahodárné vlastnosti.

zubní pasta
Zubní pasta s aktivním uhlím pro bělení zubů Ben & Anna

A pokud se stejně neobejdete bez pití černého čaje, máme pro vás přírodní fintu pro krásně bílé zuby bez chemie. Zkuste své zuby šetrně vybělit pomocí přírodních prášků a past na bělení zubů.

Toto uhlí z kokosových slupek a bentonitu skvěle absorbuje nečistoty, toxiny, a dokonce i usazeniny a pigmentace. Výborně bělí i leští zuby. Nemusíte se ale bát, že by prášek poškodil zubní sklovinu, protože má velmi nízkou abrazivitu (abraze = mechanické obrušování).

4. Vyplachujte. Přírodně a s mírou

Ačkoli je to trochu hrozivá představa, v ústní dutině má každý z nás sta tisíce bakterií.19 Některé z nich jsou užitečné, jiné nám mohou škodit. Vyplachování ústní vodou by nám mělo pomoci odstranit nežádoucí bakterie, a předejít tak nepříjemnému zápachu z úst a přispět k prevenci zubního kazu. Aby to tak opravdu fungovalo, zkuste dodržet tyto tři rady:

 • Ústní vodu používejte jen jako doplněk péče o chrup a dutinu ústní. Ústní voda v žádném případě nenahrazuje pravidelné čištění zubů.
 • Vyplachujte s mírou. Přehnané používání ústní vody může mít stejný efekt, jakým působí antibiotika na naši střevní mikroflóru. Nic se nesmí přehánět a platí to i v tomto případě. Dokládá to i zjištění tříleté studie. U lidí, kteří si vyplachovali ústa konvenční ústní vodou minimálně dvakrát či vícekrát denně, zpozorovala zvýšení rizika onemocnění diabetem o 55 procent. Běžné ústní vody totiž mohou z úst odstranit i užitečné látky a bakterie. Podle této konkrétní studie příliš časté používání běžné ústní vody snížilo schopnost organismu převádět dusičnany v potravě na dusitany, které se dále přeměňují na oxid dusnatý v žaludku. Oxid dusnatý má přitom důležitý vliv na metabolismus a reguluje úroveň cukru v krvi. 20
 • ústní voda
  100% přírodní BIO ústní voda s černuchou od Eco Cosmetics

  Ústní vodu vybírejte podle složení. Ústní vody, stejně jako pasty, se mohou skrze sliznici vstřebávat do organismu. Proto je při výběru ústní vody důležité vědět, co výrobek obsahuje. Ty konvenční jsou často složeny z podobně pochybné party látek, jakou jsme vám představili výše, u zubních past. Správná ústní voda by svým složením měla zachovávat zdravou a potřebnou mikroflóru v ústní dutině. Obsah fluoru, syntetických konzervačních látek, barviv, vůní a zmíněných umělých sladidel je tedy nežádoucí. Ústní vody, i ty přírodního složení, často obsahují také alkohol. Alkohol obecně je jeden z prokázaných rizikových faktorů vzniku rakoviny. I zde ale platí pravidlo, že nic se nesmí přehánět. Bezpečná ústní voda tedy obsahuje jen doporučené procento alkoholu.

 

Malé shrnutí na závěr

Ústní hygiena je nesmírně důležitá, proto si všechny rady ještě na závěr shrneme, aby vám z toho nešla hlava kolem:

 • Používejte kartáček s jemnými štětinami a malou hlavicí, každému zubu věnujte důkladnou péči a zuby čištěte dvakrát denně po dobu dvou minut. A pokud chcete, aby vaše ústní hygiena měla nějaký přesah, vybírejte si kartáčky z ekologičtějších materiálů.Zubní hygiena
 • Nezapomínejte na mezizubní prostory! Jedině tak se zbavíte všech bakterií, které ve vašich ústech páchají neplechy.
 • Pořiďte si ideálně přírodní zubní pastu, jejíž složení je šetrné k vašemu organismu i k přírodě. Děti by měly používat pastu bez obsahu fluoru, kterou mohou bez obav polykat.
 • A nezapomínejte ani na pravidelné návštěvy zubaře! Najděte si čas alespoň dvakrát do roka.

Jen pozor! Co se týče zdraví zubů, hodně záleží také na tom, co jíme. Pokud budete jíst nezdravě, můžete zuby drhnout, jak chcete, ani správná technika a dobrý kartáček vás však nezachrání.

Pro nás v Econea je velmi důležité, že i k ústní hygieně se dá přistupovat ekologicky. Zubní kartáčky jsou spotřební zboží a za život jich použijeme ohromné množství. Jen v Americe se ročně vyhodí téměř miliarda kartáčků!21 A to už je pořádná hromada plastu.

Právě proto si zubní kartáčky (i pasty) vybíráme opravdu pečlivě, abychom při jejich používání tolik nezatěžovali životní prostředí. V naší nabídce tak najdete hned několik značek, které spojují zodpovědný přístup k ústní hygieně se zodpovědným přístupem k Zemi.

Zubní kartáček
Přírodní zubní kartáček – větvička Yoni

Ať už si vyberete kartáčky TIO vyrobené z rostlinných materiálů, kartáčky Preserve z recyklovaných kelímků od jogurtů nebo některé z bambusových kartáčků, máte jistotu, že si plak na vaše zuby jen tak nepřijde. A zajásá i planeta.

Zkrátka, na trhu se objevuje stále více možností, jak se o své zuby starat důkladně a přitom tolik nezatěžovat přírodu. A nemusíte si svůj chrup čistit jen větvičkou, i když i takovou možnost tady máme.

Například větvička Yoni z kořenů stromu Salvadory perské, která se k čištění zubů používá odpradávna, je plná blahodárných látek. Obsahuje vápník, vitamin C, saponiny, flavonoidy a antibakteriální a antimikrobiální látky. Čistí, leští a bělí zuby a také posiluje dásně. Mrkněte na všechny kartáčkové vylomeniny v našem e-shopu:

 

Tak ať se vám to doma šmrdlá s radostí a úsměvem na tváři. A jestli se vrhnete do zelené ústní hygieny, dejte vědět, jak vám to jde!

Prosíme, sdílejte článek. Třeba zachrání vaše známé před kazy a pomůže Zemi:

Zdroje důležitých tvrzení

1 https://www.deltadentalins.com/oral_health/select_toothbrush.html
2 https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/b/brushing-your-teeth
3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19820738
4 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1875-595X.2005.tb00064.x
5 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1875-595X.2002.tb00729.x
6 https://www.webmd.com/children/fluorosis-symptoms-causes-treatments#1, https://fluoridealert.org/issues/health/
7 https://www.hsph.harvard.edu/news/features/fluoride-childrens-health-grandjean-choi/
8 http://www.bezpecnostpotravin.cz/fluoridy-ve-vyzive.aspx
9 https://www.cda.org/Portals/0/pdfs/fact_sheets/xylitol_english.pdf
10 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5583794/
11 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7825393
12 https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/07/13/sodium-lauryl-sulfate.aspx
13 https://www.ecowatch.com/what-to-avoid-in-toothpaste-and-how-to-make-your-own-1881878939.html
14 https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/08/31/toxic-toothpaste-chemicals.aspx
15 https://www.fda.gov/cosmetics/productsingredients/potentialcontaminants/ucm101566.htm
16 https://www.ecowatch.com/microbeads-ban-uk-2523906473.html
17 http://www.ijdr.in/article.asp?aulast=Asokan&epage=51&issn=0970-9290&issue=1&spage=47&volume=20&year=2009
18 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4911733/
19 https://en.wikipedia.org/wiki/Oral_ecology
20 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1089860317301532
21 https://thecharcoaltoothbrush.com/blogs/news/plastic-waste-statistics
22 http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/prednasky/Voda/Kozisek_Fluoridy_Milovy_2012.pdf?highlightWords=pitn%C3%A1+voda
V oblasti přírodní kosmetiky a udržitelného životního stylu se pohybuje od svých 19 let a s každým rokem se snaží posouvat dál. Ven se nehne bez svého přenosného hrnečku na kávu, nakupovat chodí zásadně s hromadou plátěných sáčků a své okolí se snaží přesvědčit o tom, že na kompletní úklid domácnosti stačí jen jedlá soda a ocet.

10 komentářů

 1. ekologictejsi variantou klasickeho plastoveho mezizubniho kartacku, muze byt hlinikovy drzak curaprox, do ktereho je potreba dokupovat pouze vymenne hlavice, coz je urcite lepsi varianta nez pokazde vyhodit cely kartacek…
  na drzaku je zavit, takze hlavice se prisroubuje a dobre drzi a nevyvraci se jako u plastove varianty

 2. Chci se zeptat, zda existuje ekologičtější varianta mezizubních kartáčků. Děkuji 🙂

  1. Dobrý den, Terezo. Na úplně eko variantu jsme zatím bohužel nenarazili. Už jen z toho důvodu, že hlava mezizubního kartáčku musí mít kus kovu a nylonové štětinky. Ale existuje minimálně jedna značka která alespoň dělá tělo kartáčku z bioplastu a výměnné hlavice. Není to 100% řešení, ale lepší než klasické mezizubní kartáčky. Do budoucna zvažujeme zařazení do sortimentu. Hezký den. 🙂

  2. Dobrý den, Terezo,
   od vašho dotazu na mezizubní kartáčky už uběhl nějaký čas a my jsme je mezitím stihli zařadit do našeho sortimentu. Najdete u nás mezizubní kartáčky z udržitelně pěstovaného bambusu od značky Humble nebo Hydrophil. Mrknout na ně můžete tady: https://www.econea.cz/mezizubni-kartacky/

   Mějte se moc hezky,

   Tereza z Econea.cz

  1. Dobrý den, Mirko,
   omlouváme se za tak pozdní odpověď. Máme ale skvělou zprávu, mezizubní kartáčky jsme v mezičase stihli zařadit i do našeho sortimentu. Najdete u nás právě ty od značky Humble a skvělé jsou také ty od Hydrophilu. Mrknout na ně můžete tady: https://www.econea.cz/mezizubni-kartacky/

   Mějte se moc hezky,

   Tereza z Econea.cz

 3. Ahoj, článek je super, je vidět, že článek byl asi konzultovaný s nějakým odborníkem, že? Jenom mě prostě pořád mrzí ten přírodní kartáček ve formě větvičky. S popisem kvalitního kartáčku na začátku článku se to přeci vůbec neztotožňuje. S tím se zuby vyčistit dobře prostě nedají. Museli by jste si s tou větvičkou dvakrát denně šmrdlat alespoň hodinu, aby jste měli jakž takž vyčištěno, ale pořád zůstanou nevyčištěné ty zadní zuby. A mezizubí, samozřejmě. Ale ty zadní i boční stěny posledních zubů se s ním vyčistit technický nedají, tu větvičku tam prostě nevytočíte. Vím, o čem mluvím, sama jsem ZL a u pár pacientů, kterým se najednou dramaticky zhoršila zubní hygiena, byl zjištěn přechod na tento zubní kartáček. Je potřeba si také uvědomit, že ti afričtí lidé mají trochu jiné stravování než my evropané. Berte to, prosím, v potaz… Možná, že kdyby jste do popisu výrobku uvedli, že je to vhodné spíš jako doplněk při čištění, tak pár zubů by jste tím třeba zachránili 🙂 A dětem taky prosím nedávat, protože v nějaké americké studii jsem se zas dočetla, že nějaká ta baktericidní látka ve vetvičce je klasifikovaná jako teratogen. 🙁 No nevím no, jsem z toho dost rozčarovaná. Ale jinak web a produkty máte super. Ještě zatopit těma větvičkama by to chtělo 😉 Hezký den

  1. Dobrý den, Daisy,
   moc děkujeme za Váš komentář a jsme rádi, že se Vám článek líbí.
   U přírodního zubního kartáčku ze Salvadory perské uvádíme konkrétně toto: „Nejlepších výsledků dosáhnete, když ho doplníte klasickým čištěním zubů pomocí běžného kartáčku a pasty.“ O efektivitě této větvičky ale dnes pojednává množství studií, například tady: https://www.researchgate.net/publication/288817174_Role_of_Salvadora_persica_chewing_stick_miswak_A_natural_toothbrush_for_holistic_oral_health. A například v této studii si „větvička“ vedla v porovnáním s klasickým zubním kartáčkem velmi dobře: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4114011/.

   Samozřejmě ale záleží také na tom, zda je technika čištění správná – a to ať už se bavíme o klasickém zubním kartáčku či o této přírodní alternativě. Budu moc ráda, pokud byste mi poskytla odkaz na zmiňovanou americkou studii o dané baktericidní látce, určitě to prozkoumáme.

   Děkuji a přeji hezký den,

   Tereza z Econea.cz

Diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Share1K
Tweet
Share