11 komentářů Přečtete za: 5 min

Svíčky, které Ježíška chytnou a nepustí

Pojďte se teď na chviličku zastavit.

Pomalounku zavřete oči a představte si takovou tu hřejivou předvánoční atmosféru. Krajinu už zalila hluboká tma, za oknem lehounce poletují sněhové vločky. Vy odpočíváte na gauči, zachumlaní do deky, usrkáváte horký čaj a všude kolem se rozlévá vůně plápolající svíčky. Zhluboka se nadechněte…

A zamyslete se. Jaké látky z té hořící svíčky právě teď lechtají vaše nosní chloupky? Možná vás to už někdy napadlo. A pokud jste tomu zatím nepřikládali žádný důraz, čtěte dále.

Proč je lepší se běžným svíčkám vyhnout?

Pokud doma pálíte klasické parafínové svíčky, moc vás asi nepotěšíme. Smutnou pravdou totiž je, že při jejich hoření se tvoří malé množství CO2 a vznikají saze. Ty můžou být karcinogenní. Často totiž obsahují zdraví škodlivé látky jako acetaldehyd, formaldehyd, toluen, benzen či akrolein. Parafín je totiž vedlejší produkt ropy. A i když je většinou dobře vyčištěný, svoje zdraví bychom si měli střežit a nespoléhat na sliby výrobců.

Obzvlášť po tom, co se zjistilo, že více než polovina vdechnutých částic ze svíček zůstává v těle! Fujtajbl 🙁

Ropa ale není jediný zádrhel. Směska dalších chemikálií bývá obsažena v barvách a vůních svíček. Zvlášť v těch levných, u kterých si výrobce s naším zdravím moc hlavu neláme. Tyhle určitě nekupujte. Nejlepší variantou voňavých svíček budou ty s příměsí přírodních esenciálních olejů.

A nezapomínejte ani na knot. Pro nezávadné hoření zvolte raději bavlněný knot bez olova či zinku. Aby svíčka zbytečně nekouřila, musí být maximálně 3 milimetry dlouhý.

Prozkoumat čistší alternativy svíček

Jak na příjemné útulno s neškodnými svíčkami

Jasně, když se nebudete denně zavírat v koupelně s bohatou nadílkou svíček nejrozličnějších tvarů, barev a vůní, rakovinu nejspíš nedostanete.

Ale pořád ještě jsme tvorové přírody. A přírodu neoblafneme. Podobné látky prostě kolem nás nemají co dělat.

Takže jestli si doma rádi tvoříte útulno, nechcete se přitom vystavovat riziku čenichání zdraví škodlivých látek z nekvalitních produktů a podpořit výrobu zdravých svíček, na trhu je hned několik šetrných alternativ.

Palmový vosk

Kácení pralesů kvůli palmě olejné – Indonésie

Svíčky z palmového vosku jsou zdravotně mnohem lepší než parafínky. Při spalování nevylučují zdraví škodlivé zplodiny jako parafín, svíčky nedýmají, déle vydrží a jsou tvrdší, takže lépe drží tvar.

Bohužel, je tu velké ALE. Kvůli těžbě palmového oleje se ve velkém kácí deštné pralesy a vymírají živočišné druhy. Palma olejná má sice skoro největší výtěžnost oleje na hektar, jenže po nějaké době se kvůli vyčerpání půdy z krajiny stane poušť bez živin, kde už nic nevyroste. Ona pralesní půda je totiž až na vrchní vrstvu usazenin velmi chudá. Jestli tedy nechcete podporovat ubližování přírodě, zajímejte se o původ palmového vosku.

Pokud nepochází z udržitelného a ekologicky šetrného zdroje s certifikátem RSPO, raději tyhle svíčky vůbec nekupujte. I produkty s tímhle certifikátem ale nejsou zárukou čistoty. Podle Koalice proti palmovému oleji má i tento certifikát velké nedostatky a realita je často úplně někde jinde. Doporučujeme zhlédnout dokument Zelená poušť.

My máme jasno.

Včelí vosk

Vosk do svíček od včelek, který navíc pochází z tuzemska, je zdravou a udržitelnou variantou. Při hoření nevylučuje žádné toxiny, a má dokonce pozitivní účinky na zdraví – při hoření čistí vzduch.

Jenže svíčky ze včelího vosku mají taky háček. Vosk je velmi vzácná, pro včelky důležitá surovina, kterou jim sebereme jen pro naše potěšení. Včelího vosku je nedostatek a přednostně by se měl využívat v péči o včelí společenstva.

Nedostatek vosku navíc nahrává padělatelům, kteří přimíchávají do vosku vlastnostmi podobné látky, jako je stearin a parafín. Je pravda, že při běžném hospodaření se včelími plásty včelař každoročně získá část vosku, který nespotřebuje pro obnovu včelího díla. Z něj pak může vyrábět i svíčky.

Jen pro představu – surový vosk se vykupuje za cca 200 Kč/kg a svíčky se prodávají za 400 Kč/kg. Koupě těchhle svíček je tedy sice dražší, ale lepší variantou než běžná parafínová svíčka. Pojďme ale nezatěžovat včelky našimi rozmary. Dnes už existují alternativy, které jsou v šetrnosti a udržitelnosti ještě o krok dál.

Co tedy mají používat každodenní hrdinové?

Tohle jsou dvě nejlepší alternativy pro vytvoření vánočního kouzla. Jedna je obzvlášť vypečená!

Svíčky ze sóji

Sojové boby

Sójový vosk je bezva alternativa. Na rozdíl od předchozích svíček se totiž spalováním tohoto vosku nezvyšuje obsah CO2 v atmosféře a svíčky produkují až o 90% méně sazí než parafín. Jsou sice dražší, ale vydrží hořet až o 50% déle než parafínové! Jsou to tedy největší siláci celé svíčkové galaxie. Sója sice pořád jezdí přes půlku světa, ale vydržte, za chvilku přijde ještě lepší varianta.

Při koupi sójových svíček jen dávejte pozor na dvě věci:

Abyste nekoupili svíčky z geneticky modifikované sóji a při jejím pěstování nebyly použity pesticidy či herbicidy, které znečišťují půdu.

Česká sojová Aromka

Aby byla svíčka jen ze sójového vosku. Někteří výrobci totiž mají kvůli její menší váze tendenci přidávat k sójovému vosku ještě parafín nebo kyselinu stearovou. A to jsme zpátky tam, kde jsme byli.

Požadavky na čistotu a kvalitu splňují fantastické ručně vyráběné české svíčky od Aromky.

Nečekejte až vyskočí nějaký fujtajbl ze svíčky a dopřejte si relax při svíčkách s Aromkou hned.

Vypečená specialitka: Nejúžasnější svíčka na světě

A tady je poslední, ale pořádně těžký kalibr z Evropy.

Portugalci, jako jediní na světě, totiž vymysleli, jak vyčistit použitý rostlinný olej (převážně slunečnicový a olivový) z restaurací, a vytvořili svíčku s názvem The Greatest Candle In The World.

Svíčky z rostlinného oleje – The Greatest Candle In The World

Zní to jako vůně smažených hranolků? Ne, nebojte.

The Greatest Candle jsou svíčky s duší, které jsou maximálně čisťounké a voňavé. I když jsou na první pohled dražší, je to jen kamufláž. 🙂 Hoří totiž déle než ty běžné (130 gramová svíčka vydrží 30 hodin), a proto je cena za hodinu hoření vlastně nízká.

Jasmínový zázrak

Navíc jsou možná tou nejekologičtější variantou široko daleko. Tenhle koncept totiž mimo jiné slouží jako prevence kontaminace vody a půdy. Jeden litr použitého oleje jinak znečistí až 1000 litrů vody! Přidáte se tedy k řešení velkého problému, který velmi trápí naše čističky a dusí život v našich řekách.

A jde jim i o naše zdraví. Při hoření svíček nevznikají zplodiny jako u běžných parafínek a Portugalci při jejich výrobě používají kombinaci přírodních a syntetických vůní a barviv. Ty jsou vyrobené na principech Green chemistry, která používá chemikálie a chemické procesy navržené tak, aby redukovaly nebo eliminovaly negativní environmentální dopady.

Portugalští šikulové ale dotahují ekologii k dokonalosti. Vymysleli totiž turbo eko-variantu – sadu na výrobu svíčky z vlastního oleje.

Takže ať už jste alergici, astmatici nebo jste si prostě jen svíčky z derivátů ropy nezamilovali, tahle svíčka vám změní život. 🙂 Můžete s ní bez obav trávit třeba každý večer. My jsme se v jejich vůních tak rozplynuli, že přišel návrh okamžitě vyhlásit celofiremní Vánoce.

Třeba mezi vámi taky přeskočí plamínek a uděláte si letos opravdu zelené Vánoce.

9 Naprosto nejoblíbenějších zelených dárečků:

A abyste v tom vymýšlení dárků nebyli sami, připravili jsme pro vás 9 těch úplně nejprodávanějších drobnějších dárečků z našeho sortimentu. Za tyto poklady dáme ruku do ohně!

Ekologické vánoční dárky

Prosíme, sdílejte článek s blízkými. Třeba zažehne zdravější plamínek i u nich doma:

Celý duben sleva 15 % na německou přírodní kosmetiku Ben & Anna
Spoluzakladatel Econea.cz. Ve starém světě programátor webových aplikací a technologický nadšenec. Nyní na cestě zpět na zem. Má na starosti nehmotný záhadný on-line svět, grafiku a vtipný obsah.

11 komentářů

 1. Pěkně psané 🙂 Má to šmrnc, osobitost, je to milé i úsměvné. Inspirující….i když – přiznejme si, že trošku komerce v tom je také schováno 😉 Jo jo, z něčeho se žít musí 🙂 Každopádně oceňuji dosti přesné informace a definice, jak už jsem psala minule.
  Hodlám se na zdravější svíčky přeorientovat, zvláště když to vypadá, že v podstatě ani nevycházejí o moc dráž.
  Myslíte, že „zdravé svíčky“ (jistěže té konkrétní značky, neb spolehnout se na tvrzení prodavačky, že „tohle je určitě zdravá svíčka“ je poněkud infantilní) lze též koupit v obyč obchodě? Tedy míním tím v kamenném. Mrkla bych se prostě po obchodech (Teplice, Ústí nad Labem).

  1. Dobrý den, Evo, moc děkujeme za komentář. Jsme rádi, že se vám náš tón líbí. Samozřejmě jsme obchod, takže v tom komerce určitě zamotaná je. Vždy, když píšeme podobné články, tak se snažíme, aby nás to bavilo a tudíž, aby to mělo hlavu a patu a informace byly podložené.

   Jestli se sojové svíčky dají koupit v kamenném obchodě popravdě nevím. Ty Greatest Candle In The World zatím určitě ne, jelikož jsme výhradní dovozce a zatím dodáváme jen na pár míst. Osobně jsem z těch neparafínových viděl jen palmové a z včelího vosku. Nicméně věřím, že sojovky někde určitě budou. Držím palce v pátrání!

 2. Dobrý den,
  moc děkuji za adventní články, je to opravdu velmi milé a inspirativní čtení 🙂
  Chtěla bych se zeptat, zda se The Greatest Candle In The World vyrábí i v klasické formě čajovek – těch mám poměrně velkou spotřebu, bohužel všechny takové ty svíčky ve sklenici atd. moc neužiji… Koukala jsem, že je neprodáváte, ale kdyby je výrobce vyráběl, šlo by je třeba objednat?
  Moc děkuji a těším se na další čtení,
  Dana 🙂

  1. Dobrý den, Dano,

   moc díky za milou zprávu! Jsem rád, že se vám článek líbí. Bohužel The Greatest Candle čajovky zatím nemá. Už jsme je o to také prosili a slíbili nám, že to mají v plánu. Prozatím bych doporučil ty sojové od Aromky http://www.econea.cz/cajove-svicky/

   Mějte se moc hezky!

 3. Děkuji za obohacující informace a tipy na zdravé pálení 🙂 já se ale ještě neslučuji s tím, co se zbytečným obalem po vyhoření svíčky. Dobrá, sklo od Aromky vytřídím, ale co ta keramika z nejlepších svíček na světě? Nebo se pletu?

 4. Díky, že o tom píšete, je to super 🙂 Jen jsem si už poněkolikáté nemohla nevšimnout špatného použití díky/kvůli. Když je něco „díky“, je to pozitivní. To, že je půda bez živin není moc pozitivní následek, takže tam patří „kvůli“. Dík 🙂

 5. Dobrý den,

  Čajovky už mám nakúpené, ale snažím sa zohnať klasické biele dlhé zdravé sviečky do svietnika. Našla som snaď len nemeckú firmu Kerzenfarm, ale nikto do ČR nedováža. Nedoplníte sortiment? Ďakujem a prajem krásne sviatky😊

 6. Dobrý den,

  děkuji za článek a informace o tom, jak velký je rozdíl mezi různými druhy svíček. Je opravdu potřeba.

  Jen prosím o zdroj informací, ze kterého čerpáte, že vosk včelkám „sebereme jen pro naše potěšení. Včelího vosku je nedostatek a přednostně by se měl využívat v péči o včelí společenstva.“

  Ráda bych upozornila, že pokud včelkám vosk z úlu nevezmete, tak jim velmi ublížíte. Zejména kvůli nemocem jako je roztoč Varroa destructor, který se množí jen v buňkách, kde je plod. Pokud se dílo navíc pravidelně neobměňuje, tak se rodí malé a nemocné včelky, protože košilky apod. buňky pomalu zmenšují. Navíc, pokud vosk nevyužijete, tak se do něj dá další brouček – Zavíječ voskový. A ten ho zlikviduje, že po vosku není ani šupinka. Žádný normální včelař nedá všechen vosk, který pracně přečistí (a čištění bez chemie je fakt pracné a hlavně zdlouhavé), na svíčky! Podstatnou část vrací do úlu a co mu zbyde, přetaví na úžasné voňavé svíčky. Takže, kde máme to potěšení z kradení vosku chudinkám včelkám???

  Prosím o zveřejnění studie, ze které Váš copywrighter čerpal. Děkuji.

Zanechte nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share138
Tweet
Share
Pin