52 komentářů Přečtete za: 5 min

Rozhodli jsme se přestat prodávat některé produkty Feel Eco

Feel Eco je jednou z nejpopulárnějších značek ekologické drogerie nejen na našem e-shopu. Jedná se o českou značku, která nabízí kompletní sortiment přípravků na praní, mytí nádobí i úklid.

My jsme se však rozhodli aktuálně ze sortimentu vyřadit jejich prací gely a prostředky na nádobí – a to i přesto, že se nám velmi dobře prodávají a lidé je mají rádi. Proč to děláme?

Aktualizace (leden 2018): Poté, co jsme publikovali tento článek, strhla se velká vlna zájmu o téma ze strany zákazníků. Společnost Fosfa a.s., výrobce drogerie Feel Eco, s námi pak zcela ukončila spolupráci. Proto již žádné jejich produkty na našem e-shopu nenajdete.

Složení je pro nás král

Postupně se víc a víc zabýváme složením kosmetických a drogistických produktů a noříme se hlouběji do tajů chemických sloučenin a látek, které si pak nanášíme na pokožku či s nimi myjeme nádobí a čistíme domácnost.

Není to vůbec jednoduchá problematika – už jen proto, že těchto látek existuje několik desítek tisíc. Jen malá část z nich přitom byla nezávisle testována a existují k nim spolehlivá data, která hovoří o jejich vlivu na lidské zdraví či životní prostředí.

Některé produkty Feel Eco obsahují velmi kontroverzní konzervanty, proto jsme se rozhodli vyřadit je z našeho sortimentu. Jaké látky to tedy konkrétně jsou a co je o nich známo?

Tyto konzervanty v pracích gelech a prostředcích na nádobí rozhodně nechceme

Prací gely na bílé i barevné prádlo a všechny tři přípravky na nádobí od Feel Eco, které máme v prodeji, obsahují látky Methylisothiazolinone (MI) a Benzisothiazolinone (BI).

Jsou to zcela běžně používané konzervanty. Najdete je v každém druhém produktu konvenční drogerie, v běžných kosmetických přípravcích, a dokonce i v některých produktech známých ekologických značek (obsahuje je i několik málo přípravků Ecover, Frosch, Earth Friendly Products / Ecos či Ecozone). Jedná se o syntetické látky s konzervačními a biocidními účinky, které účinně zabraňují růstu bakterií.

Jenže jsou velmi problematické. Existuje řada studií, které důkladně zkoumaly jejich vliv na lidské zdraví. Co se o nich zjistilo?

 • Patří mezi nejsilnější kontaktní alergeny.
 • Jsou považovány za cytotoxické – toxické přímo vůči buňkám a způsobující jejich smrt nebo zánět skrz poškození DNA.
 • Laboratorní in vitro testy na buňkách savců dokonce naznačují možnou neurotoxicitu.
 • Vzhledem k tomu, že jsou tyto konzervanty široce používané jak v kosmetice, čistících prostředcích nebo třeba barvách, tak výzkumy dochází k tomu, že významně přispěly ke zvýšenému výskytu dermatitidy v populaci. 
 • Působí velmi nepřiznivě na vodní život.

I proto jsou v EU a dalších zemích jako je Kanada či Japonsko silně regulované v kosmetických produktech. Jsou například zcela zakázané v bezoplachových přípravcích jako jsou mléka či krémy. V těch, které se oplachují, je určena maximální koncentrace (0,0015 % z celku neboli 15 ppm).

V drogerii se jedná o látky povolené, avšak z našeho pohledu pro člověka velmi nepříznivé. Výrobce tak nepřekračuje legislativu, když tyto konzervanty používá. To ale není meritem věci a našeho postoje. V drogerii i kosmetice je aktuálně legislativou povoleno mnoho látek, u kterých byl prokázán negativní vliv na lidské zdraví nebo životní prostředí.

Bohužel, státní či evropské orgány reagují na aktuální výzkumy a poznatky velmi pomalu a spotřebitelé by se tak měli o informaci zajímat sami více do hloubky a nerozhodovat se jen podle toho, zda je nějaká látka povolená či ne.

Na konci článku uvádíme mnoho zdrojů a vědeckých studií, ze kterých jsme čerpali.

Kde tyhle konzervanty obecně akceptujeme a kde ne

Dlouho jsme o tom mluvili, četli studie, diskutovali s odborníky, a nakonec jsme došli k závěru, že tyto látky nemůžeme akceptovat v těchto typech produktů:

 • jakákoliv kosmetika,
 • prostředky na mytí nádobí,
 • prostředky na praní.

U přípravků z těchto kategorií totiž dochází k přímému kontaktu s pokožkou – a to prostě nechceme riskovat. Tolerujeme je v běžných čističích jako jsou přípravky na čištění koupelen, podlah či skel, které jsou aplikovány přímo na dané povrchy.

Je pravdou, že koncentrace MI/BI je v produktech obecně velmi nízká (obvykle 0,001 – 0,01 %). Jsou výrobci, kteří volí alternativní, šetrnější konzervanty. Těch ale musí do jednoho produktu použít daleko víc – až jednotky procent, tedy někdy až stonásobek objemu problematických MI/BI. Bohužel proto neexistuje jednoznačné řešení. My v tomto případě však raději volíme princip předběžné opatrnosti a výrobky vyřazujeme.

Co tedy přesně od značky Feel Eco vyřazujeme

Gel na na nádobí, ovoce a zeleninu Feel Eco

Jde konkrétně o těchto 5 produktů (ve všech objemových variantách):

Ano, prodávaly se nám doteď skvěle, dokonce patřily k bestsellerům ve své kategorii. Mohli jsme v prodeji dále pokračovat, protože většina lidí se o přesné složení nezajímá nebo mu jednoduše nerozumí (což plně chápeme). Ale to prostě není Econea. Raději přijdeme krátkodobě o část zisku, avšak nemůžeme jít proti svým přesvědčením. Takže jsme produkty vyřadili hned, jakmile jsme se do problematiky více ponořili a vyvodili si z toho závěr.

Na tomto místě je vhodné uvést, že při jednom použití jakéhokoliv zmiňovaného přípravku se vám určitě nic nestane. Nejedná se o akutní nebezpečí a nechceme, aby tento dojem vznikl. Potíž je spíše v dlouhodobém kumulativním efektu. Což neodhalí ani dermatologické testy, u kterých se jedná o maximálně několikahodinové působení.

Vyzkoušejte kvalitní alternativy

Pokud jste doteď měli prací gely či prostředky na nádobí od Feel Eco rádi, ale teď váháte, zda je dále používat, můžete si dle vlastního uvážení u nás vybrat i z jiných pracích gelů, prášků či tablet a prostředků na nádobí za srovnatelnou cenu.

V Econee nám všem záleží na vysoké čistotě a kvalitě produktů, transparentnosti a jasnosti naší komunikace. Jsme obyčejní lidé, kterým jde o své zdraví i dobro planety. A všechno, co už víme, vám chceme předávat. Abyste měli kompletní informace, díky kterým pak dokážete sami dělat zodpovědná rozhodnutí o tom, co si koupíte a budete ve svých domácnostech používat.

Prosíme sdílejte dalším každodenním hrdinům


Zdroje

Chcete-li se do problematiky těchto syntetických konzervantů více zanořit, tak zde uvádíme důvěryhodné zdroje, které jsme studovali a na základě kterých jsme učinili naše rozhodnutí i napsali tento článek:

Jsem zakladatelem a spolumajitelem Econea.cz. Poté, co jsem 10 let svého života věnoval finančnímu byznysu a hnal se za úspěchem a penězi, přišlo ve 30 letech tvrdé vyhoření a vnitřní prázdnota. Zpět na nohy mi definitivně pomohl až zcela nový směr podnikání, který pro mě má hluboký smysl - e-shop a inspirativní platforma s myšlenkou je umožnit lidem dělat malé každodenní kroky pro zdravý a udržitelný život. Miluji svou rodinu, Alpy, běhání, cestování a výlety do přírody.

52 komentářů

 1. Naprosto s takovym jednanim souhlasim a moc vam fandim. Nejlepsi je se ridit srdcem a to delate. Diky za to! 🙂

 2. som veľmi potešená, ako chemik a celkom špecialne textilný chemik, ktorý sa sám venuje výrobe kozmetike a pracích prostriedkov , prednášaniu na tému netoxického prania a tox.látok v kozmetike veľmi si Vás vážim za Vaše rozhodnutie.Ďakujem Vám

 3. Dát přednost svědomí před ziskem, to se často nevidí, gratuluji k tomuto rozhodnutí. Respekt.
  Uvedená zjištění jsou u eko značky škoda, držím palce, ať se podaří změnit.

  1. Zdravím, Katko, ano o Winni’s víme. Zatím je pouze v nějakém našem širším okruhu značek, které případně zařadíme. Nezkoumali jsme ji detailně.

 4. Moc děkuji. Není v silách nikoho z nás být odborníkem na všechno. Proto jsem ráda, že se za nás staráte o složení, a proto u Vás budeme dál rádi nakupovat 🙂

 5. Já opravdu koukám, je neuvěřitelné, jak si necháváte na filozofii svého obchodu záležet a to i za cenu zisku, takových eshopů je třeba více. Jsem strašně ráda, že jsem na Vás narazila. Moc děkujeme! Jste nejlepší!

 6. Díky, že se takto do detailu téma řešíte a že peníze z prodeje nejsou u vás na prvním místě. super!

  1. Dobrý den, Magdaléno, my nejsme výrobci, takže se obávám, že vývoj náhrady je zcela mimo naše možnosti. V článku však doporučujeme kvalitní alternativy. A další značky budeme určitě přidávat.

 7. Dobrý den, napadá mne k tomu, jestli jste firmu oslovili a zkusili vyjednat zlepšení, nebo je požádat o vyjádření. Také, proč došlo k vyloučení z prodeje nyní, je to tím, že se složení zhoršilo, nebo jste testovali až nyní a pokud až nyní, proč ne dříve – napadá mne k tomu mnoho otázek, tak jen jestli byste byli tak hodní a zkusili celou situaci více osvětlit… ? Mnohokrát Děkuji Helena U.

  1. Dobrý den, Heleno,

   kladete správné otázky.

   Výrobci jsme své rozhodnutí dopředu samozřejmě komunikovali. Naším záměrem je, jak popisujeme v našem facebookovém příspěvku, s nimi to téma znovu otevřít, až jim budeme moci ukázat konkrétní čísla zájmu vás, zákazníků. Tzn. právě komentáře, lajky, sdílení a podobně. Na FB naše rozhodnutí vyvolalo bouřlivou diskuzi a s tím se bude mnohem lépe argumentovat, než jen když o změnu požádáme my sami, byť jsme největší online prodejce Feel Eco v ČR.

   Celé to bylo tak, že Feel Eco bylo jednou ze značek, se kterou jsme před cca 4 roky začínali. Tehdy jsme toho o složení mnoho nevěděli a více jsme důvěřovali tvrzení výrobce. Problematika ingrediencí je velmi rozsáhlá, náročná a rozhodně není černobílá. Sloučenin se pro výrobu kosmetiky a drogerie používá několik desítek tisíc a skutečně není jednoduché se v tom zorientovat. Což znamená, že i my se učíme a vyvíjíme a do tajů složení pronikáme postupně víc a víc. Proto na některé věci přijdeme prostě až v průběhu času, když se na to zaměříme.

   Přesně to se teď stalo i s těmito konzervanty. Problematiku jsme více zkoumali a jakmile jsme si udělali názor, tak přišlo i rozhodnutí přestat tyto výrobky prodávat.

   Chápu, že v ideálním světě by se k nám do sortimentu ani nedostaly, ale taková prostě není realita. Vyvíjíme se, učíme se a také chybujeme. Pokud k tomu však dojde, snažíme se to hned napravit. Jako v tomto případě.

   Do budoucna chystáme systém hodnocení ingrediencí, ale je to běh na velmi dlouhou trať, takže nám bude ještě nějaký čas trvat, než přezkoumáme kompletně vše.

   1. Je to sice tři roky nazpět, nicméně moc mi o hlava nebere.
    Buď tedy složení neověřuji a výrobcům věřím, nebo pokud mi skutečně tůze záleží abych prodávala jen ty produkty, které se budou držet mé filosofie, nejprve si to ověřím, než něco začnu prodávat.
    To, že nějakou dobu prodávám, a až pak mě napadne něco otestovat, to jsem pěkný pablb, – se na mě nezlobte. A na důvěryhodnosti to moc nepřidá.

    Mě to tedy naopak odradilo od jakéhokoliv dalšího nákupu čehokoliv na vašem netu.

    1. Nutno přečíst pochopitelné vysvětlení pana Černého hned nad Vaším příspěvkem. Snad toho pablba přehodnotíte.

    2. hh, to jo , v tomhle tom chytrém světě, kde nejdřív musíte vydělat peníze a až pak máte peníze na to, abyste měl/a čas si něco skutečně ověřit, myslim je postup econey naprosto logický, takže bejt váma bych byl rád, že vám to někdo vůbec řek.

     jestli to taky udělali první, tak jsou určitě nejčistší, protože co vim, tak takovejch dalších obchodů je tu tuna, co to prodávaj ž čehož vyplývá, že vaše představa, že máte jiné volby, pokud teda nejste zkušený chemik, což evidentně nejste, jinak byste řekla “ já wám to řikala už kdysi“ .. je jenom jakési nalhávání. takže vás možná odradili od nakupování, ale pokud aspoň trochu myslíte, tak zjistíte, že stejně nemáte lepší variantu a jak píšu, byli první z českejch eshopů, kdo s tim přišel (teda asi, nestudoval jsem problematiku), tak za mě dobrý.

 8. Díky, že Vaše motto opravdu naplňujete a držíte se svých zásad. Dlouho jsem si v Econee nic nekoupila, ale rozhodně to není tím, že bych nakupovala jinde. Snažím se ale žít více bezobalově a pokud je to v mých silách a možnostech, vyrábím si prostředky vlastní. Až budu potřebovat dokoupit základní suroviny, jste jasná volba!

  1. Dobrý den, Sylvo,

   to jsme neuvažovali.
   Pokud víme, tak Missiva distribuuje své produkty formou multi-levelu a to není způsob distribuce, který bychom chtěli podporovat.
   Navíc jsme se dříve dívali na složení některých výrobků a moc se nám nezamlouvalo.

 9. Dobrý den, začali jsme v našem penzionu používat Missivu a jsme s ní velmi spokojeni (z některých výrobků až nadšeni), podle jejich informací by měly být biologicky odbouratelné a vhodné i na citlivou pokožku, pro miminka apod., krásně voní a nejsou drahé. Co se vám na nich nezdá? Moc by nám to pomohlo v rozhodování jak dál. Chceme jít cestou EKO. A proč vadí MLM? Při objednávání nevidím žádný rozdíl od běžných e-shopů.

  1. Dobrý den, Zuzano,

   nemám o Missivě úplně detailní informace a tak nebudu dělat závěry, abych nenapsal nějakou nepodloženou informaci.

   Na složení jsem teď kouknul jen bleskově a zaujalo mě velmi časté používání SLES, což je poměrně dost dráždivý alergen a rozhodně není doporučený pro děti. Byť se používá vcelku běžně. Pro ostatní bych se musel zanořit víc.

   MLM je podle mě nejdražší způsob distribuce, kdy obrovská část ceny produktu jde na provize ve struktuře. Mám s MLM dost zkušeností, takže vím přesně, jak to funguje. 🙂 Za mě je běžný distribuční model obvykle lepší.

   Samozřejmě pokud si objednáváte zboží v e-shopu, tak to pro vás není rozdíl, tomu rozumím. Spíš hovořím o tom, co je za tím.

   1. Díky za rychlou odpověď, nevím co je SLES (snad zjistím), u vás by to byl důvod k vyřazení? Žádné vaše produkty to neobsahují? Zdraví Zuzana

    1. SLES je zkratka pro Sodium Laureth Sulfate (nebo Sodium Lauryl Ether Sulfate), běžně používaná povrchově aktivní látka, tenzid. Obecně není hodnocená příliš příznivě.

     U nás zatím SLES není vyloženě důvod k vyřazení, ale máme pravidlo, že se mu vyhýbáme u dětských produktů, protože se jedná o známou dráždivou látku. Některé naše čistící produkty ho obsahují, byť se to skrývá za jinými názvy (jak dovoluje legislativa). U nových značek bychom ho ale dost zvažovali a záleželo by na víc okolnostech.

     Do budoucna se mu nejspíš budeme chtít vyhnout úplně.

     1. Dík za odpověď. U Missivy tedy zatím zůstanu, je po všech stránkách perfektní, hlavně opravdu účinkuje a je biologicky odbouratelná. Zdraví Z.

 10. Dobry den, zakoupila jsem u vás Yope čistič na podlahy a ten také obsahuje MI/BI. Uz se mi ho nechce používat. Jaktoze jste toto nevyradili z prodeje? Diky, Jana (asi vám ho pošlu zpět, ikdyz je načatý).

  1. Dobrý den, Jano,

   ano, některé čističe od Yope také obsahují MI/BI.
   Ostatně uvádíme to i ve složení přímo u produktů a zároveň to vysvětlujeme u daného produktu detailně i přímo v textu, abychom byli dostáli svému závazku otevřenosti a transparentnosti.

   Proč je dále prodáváme?
   Jak uvádíme v článku, rozhodli jsme se přestat prodávat produkty obsahující MI/BI, které přijdou do přímého styku s pokožkou – tzn. kosmetika, prací gely či prostředky na nádobí.
   U čističů, které se aplikují přímo na daný povrch, tyto látky zatím tolerujeme.

   Co se týče produktu samotného, tak podle toho, co píšete, doporučuji dopoužít a pak si pořídit jiný.
   Určitě vám v případě použití jednoho přípravku nehrozí žádné nebezpečí, to můžete být klidná. 🙂

 11. Škoda že neprodáváme ten 11 kg práci prášek, budete do budoucna prodávat nějaké šipka prášky na přání ve větších baleních. A jinak se chci zeptat ten koncentrát na nádobí v těch 5 l zustavaji

 12. Dobry den,
  Jsou ty problematicke konzervanty i v pracim gelu Feel Eco Baby a treba Frosh Baby? V profuktech Frosh, ktere mate v eshopu, nejsou?
  Dekuji Katerina

  1. Dobrý den, Kateřino,
   když jsme prací gel Feel Eco Baby měli v nabídce, tak tyto problematické konzervanty neobsahoval. Vzhledem k tomu, že produkty Feel Eco již nějakou dobu neprodáváme, nemohu vám 100% zaručit, že nedošlo ke změně složení.
   Frosch Baby tyto konzervanty neobsahuje, nicméně my jej z našeho sortimentu budeme rovněž vyřazovat. A to z důvodu obsahu složek jako je SLS, SLES či Laureth-7, které mohou být dráždivé a podle nás do produktů určených pro děti nepatří. Detailní složení ve formátu INCI jsme se dozvěděli až nedávno, proto se do našeho sortimentu tento gel dostal. Dříve to bylo skryto za obecnými, nicneříkajícími názvy (což legislativa povoluje).

 13. Dobry den,
  dnes jsem si v jedne drogerii zakoupila praci gel od Feel Eco na barevne pradlo.Doma jsem pak na vasich strankach nasla,ze jste tuto znacku vyradili.Precetla jsem si i kvuli cemu.V drogerii jsem cetla slozeni a nic z tech problematickych latek tam nebylo,proto jsem to koupila.Na jejich strankach jsem si ted precetla bezpecnostni list,ktery maji od rijna 2018 novy.V skutku slozeni zmenily.Zda se,ze vase prace vyburcovala alespon jednu firmu k tomu,aby se zlepsila.
  Dekuji za to co delate!!!!
  Klara

  1. Dobrý den, Kláro,

   máte pravdu, Feel Eco minulý rok změnilo složení.
   Asi se nikdy nedozvíme, jestli i my jsme svou výzvou k tomu přispěli nebo ne.
   Podstatné je, že k tomu došlo.

   Plánujeme jejich složení prozkoumat a případně produkty znovu zařadit.
   Uvidíme.

 14. Dobry den,

  rada bych se zeptala na Vas nazor se znackou Real green od Zenitu. Doposud jsem kupovala tuto znacku a protoze ji ve svem sortimentu nemate, tak proto asi mate duvod. Dekuji moc za sdileni informaci a zdravim Kamila

  1. Dobrý den, Kamilo,

   Real Green jsme popravdě nezkoumali, takže vám žádný názor nemohu říct.

   Je spousta značek, které neprodáváme – jednoduše nemůžeme (a nechceme) mít všechny. Takže to, že nějakou nemáme, ještě neznamená, že je špatná. 🙂

  1. Dobrý den,

   obávám se, že teď vaší otázce úplně nerozumím.
   Složky, o kterých píšeme, byly v době psaní článku normálně ve složení.

   Článek je však z listopadu 2017 a nutno říct, že od té doby Feel Eco složení změnilo. Takže dnes se tyto problematické konzervanty ve složení, pokud víme, již nenachází.

 15. Dobrý den,
  četla sem si Vaše doporučení nepoužívat MI/BI. Měla bych otázku, zda jsou tyto látky také součástí následujících látek s podobným názvem:
  BENZYL ALCOHOL – značka Jasön – sprchový gel
  SODIUM BENZOATE – značka Jasön a So Bio – sprchový gel
  BENZYL BENZOATE – značka Jasön – sprchový gel
  BENZOIC ACID – značka Jasön – sprchový gel
  METYLPROPIONAL – značka Ecover a Frosch – prací prášek

  Děkuji za radu
  Hezký den ?
  Veronika

 16. Dobrý den,
  prosím Vás o radu. Mám alergii na METHYLISOTHIAZOLINONE a pořád se to zhoršuje. Dlouho jsem používala prací prášek Jelen s mýdlovým základem a teď jsem několikrát prala v pracím gelu od Jelena. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že existuje bezečnostní list a na základě toho jsem zjistila, že v pracím prášku tato složka není, ale v gelu ano. Je to možné, že je to uvedeno jenom v bezpečnostním listu a ne na obalu prostředku? Musím přejít na jiný prostředek, a chci si vybrat něco od Vás, případně doporučil byste mi něco celkově (prací a čistící prostředky, kosmetika atd.) od firmy, která tuto složku nepoužívá?

  děkuji předem
  Tamara

  1. Dobrý den, Tamaro,

   pokud přípravek obsahuje methylisothiazolinone, tak to určitě najdete přímo ve složení, není třeba se pídit po bezpečnostním listu.

   Co se týče našich produktů, tak tyto ani podobné látky neobsahují žádné. 🙂 Takže můžete v klidu vybírat z celé široké nabídky. Pokud budete potřebovat poradit, bude nejlepší se spojit s našimi báječnými holkami na zákaznické – společně určitě vyberete. Pište buď na info@econea.cz, volejte na 226 633 542 nebo se s nimi spojte přes chat na stránkách.

 17. Dobry den,

  z duvodu cisticky odpadnich vod jsem byla donucena prejit na zelenou domacnost.
  Celou dobu jsem pouzivala znacku FROSCH a jeji vyrobky se znackou ECOLABEL, chtela bych se zeptat proc jiz na Vasem eshopu vyrobky teto znacky neprodavate?

  Dekuji

  1. Dobrý den, Adriano,

   díky za dobrý dotaz.

   Frosch jsme vyřadili již před delší dobou, neboť jsme si dospěli k tomu, že již nesplňuje naše neustále se zpřísňující kritéria na kvalita a skutečnou ekologičnost. Už například nechceme prodávat žádnou drogerii a kosmetiku, která obsahuje syntetické vůně – což je také případ Frosche.
   Neberte mě špatně, Frosch je nepochybně zavedená značka, která toho pro ekologii udělala hodně. Ale my už dnes prostě míříme ještě o stupínek výše.

   Každoápádně veškerá drogerie, kterou na e-shopu prodáváme, je bezpečná s ČOV. Koukněte, co máme v nabídce: https://www.econea.cz/ekodrogerie-a-domacnost/

   Za sebe nejvíc doporučuji Sonett, Mulieres a Officina Naturae.

 18. Citace: „Je pravdou, že koncentrace MI/BI je v produktech obecně velmi nízká (obvykle 0,001 – 0,01 %). Jsou výrobci, kteří volí alternativní, šetrnější konzervanty. Těch ale musí do jednoho produktu použít daleko víc – až jednotky procent, tedy někdy až stonásobek objemu problematických MI/BI. Bohužel proto neexistuje jednoznačné řešení. My v tomto případě však raději volíme princip předběžné opatrnosti a výrobky vyřazujeme.“

  Mě by tedy zajímalo, jestli ve finále jiné přípravky s vyšší hodnotou jiných látek nejsou stejně či více škodlivé.. a jestli to máte zkoumané.

  Díky, Vítek.

 19. Odoberame pravidelne dTest, kde prostriedok na nadobi vyšiel od Feel ecco ako 1.Tak nechapem, prečo hľadáte vy problém u tejto firny. Ani rôzne nemecké ekolog. ptípravky nevyšli na predných pozíciách.

  1. Dobrý den, Diano,

   nevím, na jaký dTest konkrétně odkazujete. Tento článek je z roku 2017, stejně tak i naše rozhodnutí vyřadit dané produkty. Od té doby značka Feel Eco složení produktů změnila a pokud víme, problematické konzervanty, na které jsme upozornili, ve složení již nemá. 🙂

   Mějte se hezky!

   Za tým Econea.cz zdraví Tereza

Diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Share883
Tweet
Share