Přečtete za: 3 min

Návod na ekologický prostředek na nádobí a šetření s vodou

V dnešním článku se podíváme na to, jak mýt nádobí bez škodlivé chemie. Ukážeme si jednoduchý návod, jak si rychle a levně vyrobit ekologický prostředek na nádobí. Mrkneme také blíže na to, z čeho se takový domácí pomocník skládá, a kam můžeme vodu z nádobí vylít. 

Domácí výroba prostředku na nádobí

Je velice snadná a zvládne ji úplně každý.

Budete potřebovat:

 • olivové mýdlo,
 • sodu na praní,
 • ocet (jablečný, vinný nebo lihový),
 • esenciální olej,
 • (kokoglukózu – přírodní tenzid odbouratelný v přírodě),
 • dávkovač.

 

Výroba prostředku na nádobí

Nastrouhejte 30 g olivového mýdlo na struhadle a rozpusťte ho v 375 ml horké vody. Do rozpuštěného mýdla přidejte 0,5 polévkové lžíce sody na praní. Soda na praní odmašťuje a změkčuje vodu. Přidejte 1 polévkovou lžíci octa. Ten nádobí dezinfikuje a leští. Můžete přidat také lžičku kokoglukózy, po které domácí ekologický prostředek na nádobí pění. Nechejte směs vychladnout a zhoustnout. Do studené směsi přidejte 15 – 20 kapek esenciálního oleje (citrusové nádobí navíc i dezinfikují). Hotovou a vychladlou směs přelijte do dávkovače, nejlépe skleněného.

TIP Celý postup výroby můžete zhlédnout ve videu od Lišky Mazané.

Olivové mýdlo

Olivové mýdlo

Je složené ze soli a čistého olivového oleje z oblasti Kalamati. Je bez chemické parfemace, palmového oleje, optických zjasňovačů, barviv a živočišných produktů. Olivové mýdlo se hodí na mytí rukou, celého těla, na nádobí i praní prádla. Zvláčňuje pokožku a zanechává ji jemnou. Na umyvadle si rádo lebedí na dřevěné podložce, ve sprchovém koutu rádo visí v sisalovém sáčku.

TIP Do sisalového sáčku můžete dát kromě nového mýdla také všechny malé kousky mýdla, které vám doma zbyly, a budete mít v sáčku mýdlo jako nové.

Prací soda

Prací soda

Se hodí kromě domácího jaru také na výrobu domácího prášku na praní. Změkčuje vodu a chrání dřez i pračku před usazováním vodního kamene. Rozpouští tuk a odstraňuje skvrny. Jde o jedno z nejlevnějších způsobů levného mytí nádobí a praní prádla.

Esenciální oleje

Se hodí mít doma, protože mají bohaté využití. Můžete je přidávat do domácího prostředku na mytí nádobí, do pračky pro krásnou vůni, do relaxačních koupelí, aromalamp a masážních emulzí.

Silice mají bohaté využití

Právě jsou ve slevě:

Ocet

Je oblíbený společník všech eko hospodyněk, které se chtějí obejít bez čisticích prostředků, bez chlóru a další škodlivé chemie. Odmašťuje, leští, dezinfikuje a stojí pár korun. V tomto článku si můžete přečíst o 7 eko čističích našich babiček.

Kam s vodou z mytí nádobí

S běžnými saponáty

Jako zájemcům o zelený život je vám asi jasné, že voda z klasických mýdel a saponátů na zahradu nepatří. Vylévat vodu po mytí nádobí, praní nebo po koupání volně do trávy na zahradě je dokonce v rozporu s vodním zákonem 1 Správný postup je kontaktovat stavební a vodoprávní úřad a situaci ve spolupráci s ním vyřešit. Chemické látky, parfemace a jiné přísady by měly putovat do septiku2, žumpy3, kanalizace nebo čistírny odpadních vod. Takto znečištěná voda by totiž mohla ohrozit rostliny, mikroorganismy, živočichy, půdu i pitnou vodu (studnu). Když vylijete odpadní vodu na trávu, tak se látky vsáknou do půdy, vypaří do ovzduší, nebo spláchnou deštěm do vodního prostředí. Dlouhodobé znečištění půdy se těžko vrací zpět.

Běžné saponáty a mýdla škodí půdě a vodě také tím, že do nich dodávají živiny, které se v nich normálně nevyskytují. To může vést k přemnožení řas a sinic. Některé rostliny a živočichové se kvůli změně prostředí přesouvají jinam. Jestli hledáte co nejvíce přírodní řešení, můžete si k čištění odpadní vody zřídit kořenovou čističku, která vodu čistí kořeny rostlin a vodními mikroorganismy.

TIP Odpadovou vodou s chemickými saponáty můžete splachovat WC.

S ekologickými prostředky

V moderních ekologických domech se užitá voda s eko prostředky zachytává a čistí přes složitý filtrační systém na “šedou vodu”, se kterou můžete zalévat zahradu včetně zeleniny k jídlu.

Další použitá voda

Použitou vodu bez chemikálií, tuků a solí můžete nabrat do misky nebo konvičky a zalít s ní kytky u vás doma i zeleň kolem domu. Poděkují vám za to květiny, keře i tráva. Pozor, zalévání stromů má speciální pravidla.

Jaká voda to je?

 • Voda, kterou si oplachujete obličej.
 • Voda, kterou odpouštíte (např. před mytím vlasů než začne téct teplá).
 • Zbytky nedopité vody a čaje.
 • Stará voda z varné konvice.
 • Voda, kterou omýváte jídlo před snězením za syrova nebo vařením (zelenina, ovoce, rýže, luštěniny,…).
 • Voda, kterou se myjete bez mýdla.
 • Vychladlá voda po vaření (neosolená voda z brambor či rýže, rozpouštění čokoládové polevy, napařování,…).
 • Rozpuštěná voda z námrazy po čistění mrazáku.
 • Stará voda z akvária.

Asi vás překvapí, kolik vody můžete každý den zachytit a dál použít. Svoje vodní záchranářství můžete sdílet na sociálních sítích s hashtagem #KBELIKVODY.

DIY nebo buy it yourself

Ať už si vyrobíte “ekologický prostředek” sami, nebo sáhnete pro pomocníky do našich poliček, buďte si jistí, že čisticí produkty od značek Bio-D, Ecozone, Mulieres, OnlyEco, Sonett a Tierra Verde můžete s klidným svědomím spláchnout do septiků a domácích čističek odpadních vod. Do kořenových čističek si vyberte z produktů od značek Mulieres, OnlyEco, Sonnett a Tierra Verde. Jsou přírodní, zdraví bezpečné a v přírodě rozložitelné.

Prosíme, sdílejte tento článek s dalšími zelenými hrdiny, ať je může inspirovat:

Zdroje důležitých tvrzení   [ + ]

1. https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-moc-skodi-vylevani-mydlove-ci-saponatove-vody-do-travy.
2. Septik je usazovací nádrž, kde se díky komorám voda také částečně čistí.
3. V žumpě se odpadní voda jen hromadí a musí se nechat vyvézt do čistírny odpadních vod.
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Zanechte nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share56
Tweet
Share
Pin1