91 komentářů Přečtete za: 8 min

Menstruační kalíšek: Pro jedny klenot, pro druhé krvelačná bestie. Jak je to s ním doopravdy?

Menstruační kalíšek
V 19. století byl menstruační kalíšek ještě v plenkách. Šlo o nádobku z kaučuku s drátěným kroužkem, která byla k bokům připevněná pásem.

Menstruační kalíšek. Vynález dámské intimní hygieny, který mezi ženami často probouzí vášnivé diskuze. I když jeho historie sahá už do roku 1867, na popularitě ve své moderní podobě nabývá až v posledních letech.

A protože nám v e-shopu zrovna čerstvě přistály barevné kalíšky LadyCup české výroby, řekli jsme si, že je to výborná příležitost kalíškové téma prozkoumat ze všech směrů.

Některé ženy totiž na kalíšek nedají dopustit, zatímco jiné ho zatracují. Internetem se šíří opěvné ódy i negativní zkušenosti. Jak se v této džungli rozdílných názorů ale vyznat a vědět, na kterou stranu se přiklonit?

Menstruační kalíšek LadyCup
Menstruační kalíšek LadyCup

I když i tady platí, že není nad osobní zkušenost, je dobré si o kalíšku předem udělat obrázek. Abyste se totiž mohly dobře rozhodnout, potřebujete se zorientovat v pár skutečnostech důležitých hlavně pro vaše zdraví. A rozhodování vůbec nemusí být lehké.

Takže co to ten menstruační kalíšek vůbec je, proč ho (ne)používat, jaké má výhody, nevýhody či rizika, jak je to s jeho zaváděním a vyjímáním? A co na něj říkají samy ženy, gynekologové či nejnovější výzkumy?

Tady jsou odpovědi.

Za kalíškovou mlhou: Jak kalíšek vypadá a proč se mu “otevřít?”

Kalíšek je opakovaně použitelná hygienická menstruační pomůcka vyrobená z odolného materiálu, nejčastěji silikonu. Tvarem připomíná zvoneček.

Menstruační kalíšek

Je takovou novodobou alternativou tradičních dámských pomůcek, kterou si žena zavede přímo do pochvy. V takto umístěném kalíšku se pak v průběhu dne shromažďuje krev, kterou je potřeba pravidelně vylévat (většinou 1 – 3x za den).

Na celou menstruaci si žena vystačí s jedním kalíškem. A používat ho může opakovaně i několik let. Při správném zacházení vydrží jeden kousek 5 až 10 let, někteří výrobci uvádějí až 15 let.

Z tohoto pohledu je tedy kalíšek výbornou ekologickou náhradou běžných jednorázových pomůcek, které obsahují těžce rozložitelný plast a kterých jedna žena za svůj život spotřebuje v průměru kolem 11 tisíc.1

Kalíšky bývají vyrobené nejčastěji ze tří materiálů: silikonu, latexu či termoplastu (TPE).

Za nejšetrnější z nich je přitom v současné době považován silikon. Ten se již přes 60 let používá ve zdravotnictví a doposud na něj nebyly zjištěny žádné alergie.

Je taky schopným pomocníkem dovolujícím ženě sportovat a pohybovat se bez omezení a diskomfortu v období menstruace.

Kalíšek může být případně i alternativou k tamponům, které jsou k ženské sliznici méně šetrné a jsou s nimi spojené některé obavy. Za chvíli se na tuto problematiku mkrneme podrobněji.

Předtím, než rozebereme kalíšek i ze zdravotního hlediska, se ale pojďte podívat, jak to vlastně celé funguje uvnitř. Abyste věděli, o čem se tu reálně bavíme.

Menstruační kalíšek

Jak kalíšek funguje: Krvavý pekelník, nebo super parťák do nepohody?

Princip kalíšku je jednoduchý. Za pomocí rukou se vkládá přímo do pochvy, kde zachytává menstruační krev. Sám se “přicucne” na poševní sliznici, a brání tak protékání. Po určitém čase se kalíšek vylije, opláchne a znovu zavede.

Je přitom pochopitelné, že mnoho žen, které jeho vyzkoušení zvažuje, má obavy právě z jeho zavádění a vyjímání. Pravdou je, že tyto dva úkony chtějí trošku cviku. Někomu to jde hned, někdo se s kalíškem na začátku trochu trápí. Důležité je mít trpělivost a nevzdat seznamování hned při prvním nezdaru.

Jak se tedy kalíšek zavádí?

Mrkněte na tento názorný způsob zavádění kalíšku. Není to nic, co by nezvládla každá z nás.

Menstruační kalíšek

Jakmile vznikne podtlak, který není nijak nepříjemný, je kalíšek umístěn správně a nehrozí jeho protečení. Pokud však cítíte, že kalíšek vevnitř nesedí, je pravděpodobně špatně zavadený a je vhodné zkusit to znovu.

Při prvním zavádění dejte pozor na stopku, která je součástí každého kalíšku. Tu je někdy potřeba přistřihnout, aby vám při pohybu nezavazela.

A jak (a kdy) kalíšek vyjmout?

Jeden kalíšek je schopný pojmout zhruba 30 ml tekutiny. Obecně se tedy doporučuje ho vyjmout, vyprázdnit a znovu zavést každých 4 až 12 hodin, podle intenzity menstruace. Ze začátku menstruace tedy bude výměna častější, postupně se bude zkracovat.

K samotnému vyjmutí potřebujete jen svoje ruce, případně stopku, která je na spodní části kalíšku a zůstává vždy venku. Mrkněte, jak na to:

Menstruační kalíšek

Ze začátku to chce trošku trpělivosti, ale jakmile přijdete na ten správný grif, je zavádění i vyjímání otázka chvilky.

Údržba kalíšku

Menstruační kalíšek
Čistící prášek ke kalíšku na bázi kyslíku

Při každé výměně je současně potřeba kalíšek opláchnout pod vodou. Zároveň je nezbytné ho před a po každé menstruaci vyvařit. Jednoduše vložte kalíšek do vařící vody a nechte 5 minut bublat při mírném varu.

Některé ženy kalíšek vyvařují i během menstruace. Samozřejmě to není na škodu, každá z nás vnímá pocit čistoty jinak a to je v pořádku.

K údržbě kalíšku existují i různé druhy šetrných čistících prostředků. Můžete použít například čistící prášek Magic Touch bez jakýchkoliv škodlivin, který přidáte do vody při vyvařování kalíšku. Anebo si pořídit sterilizační kelímek Yuuki určený do mikrovlnné trouby.

A jak je to s používáním kalíšku “v terénu?”

To zní všechno super, říkáte si možná. Co když jsem ale venku a potřebuji kalíšek vyměnit? Na toaletu s umyvadlem člověk málokdy narazí. Nemusí to být nutně překážka. Když nejsou v dohledu například toalety pro vozíčkáře, řešením je nosit u sebe lahev s vodou. Tou jednoduše kalíšek opláchnete a máte po starostech.

Některé ženy v případě nouze kalíšek jen otřou toaletním papírem. I to je možné, voda je však vždy lepší.

Je kalíšek vhodný i pro mě? Aneb pohled gynekologů, výzkumníků a samotných žen

Teď už víte, jak kalíšek funguje. Jak je to ale s jeho bezpečností a zdravotní nezávadností? A je vhodný i pro vás?

S kalíškem je to tak, že někomu sedne, někomu vůbec. Vaše vlastní zkušenost je přitom k nezaplacení. Je tu ale ještě jeden pohled.

Menstruační kalíšekPři rozhodování, co je ta nejlepší volba právě pro mě, je dobré vnímat především sama sebe. Znát potřeby svého těla, používat selský rozum a hlavně se nenechat zviklat okolím. Vždyť nakonec – nikdo vás nezná líp než vy sama.

Bohužel se nám lidem často děje to, že při rozhodování spoléháme na jiné. Na to, že někdo rozhodne za nás. Že nám řekne, co máme dělat. Bohužel, všude je chleba o dvou kůrkách a jednoznačná odpověď neexistuje. Ani když jde o vhodnost kalíšku pro vaše tělo. Podívejte:

1. Co říkají gynekologové

Zdá se, že existují dva nesmiřitelné tábory gynekologů a gynekoložek. Jedni kalíšek úplně odmítají. Stejně tak tampóny. Vychází ze zkušeností s ženami, které trpěly na opakované mykózy a po tom, co si do sebe přestaly cokoliv vkládat, jejich potíže přestaly. Má to svoji logiku.

Menstruační kalíšekZa prvé, poševní sliznice funguje jako ochranná bariéra proti bakteriím či virům do organismu. Díky svému tenkému povrchu je však daleko citlivější než jiné části těla. Mechanickým drážděním proto dochází k narušování jejího přirozeného prostředí.

Za druhé je potřeba uvědomit si, co se děje při menstruaci. Neoplodněné vajíčko se odlučuje a společně s výstelkou odchází ven z dělohy. Pomůcky zaváděné dovnitř pochvy udržují menstruační krev uvnitř déle, a tudíž vytvořené prostředí může podporovat vznik mykóz. Navíc díky ucpání brání přirozenému “dýchání” pochvy.

Nicméně nic není černobílé. A tak je tu i početný zástup gynekologů, kteří kalíšek ženám doporučují právě jako alternativu tamponů a pomoc při mykózách. Oproti nim má totiž kalíšek hned několik výhod:

Souboj moderních titánů: Kalíšek versus tampon

 • Kalíšek má hladký povrch, na kterém se bakterie nemohou uchytit tak snadno jako na tamponu. Riziko vzniku mykóz či nebezpečného syndromu toxického šoku (TSS) se tak rapidně snižuje.
 • Oproti tamponu, který je vyrobený ze savých materiálů, nevysušuje kalíšek poševní sliznici, a tím pádem tolik nenarušuje přirozené vaginální prostředí.Menstruační kalíšek
 • Při používání neuvolňuje kalíšek žádná syntetická vlákna, která jsou běžnou součástí tamponů a vložek a která se zachycují na stěnách sliznice.
 • Dochází k menšímu mechanickému poškození sliznice, než při použití tamponů.
 • I když jsou kalíšky také vyráběny chemickou cestou a mohou obsahovat zbytkové chemikálie, nehrozí u nich riziko přechodu chemikálií, běžných u konvenčních vložek a tamponů, do těla:
  • insekticidů či herbicidů z bavlny,
  • dioxinů vznikajících bělením bavlny či celulózy chlórem (díky dnešní metodě bělení, tzv. ECF, je riziko kontaminace dioxiny sice velmi malé, ale neopomenutelné),
  • dalších škodlivin z parfemací či barviv. Více o nich se dočtete v tomto článku.

(Jak některé z kalíšků, co jsou na českém trhu, dopadly z pohledu obsahu nežádoucích chemikálií, se můžete dočíst v časopise dTest 7/2018.)

2. Jak kalíšek vidí výzkumy

I pohled vědy je v případě kalíšků zahalen mlhou. Protože jsou kalíšky záležitostí posledních pár let, nebylo zatím provedeno mnoho studií, které by zkoumaly jejich bezpečnost. (I když, co se týče tamponů a vložek, výzkumů také nebylo provedeno mnoho.)

Menstruační kalíšekExistuje zatím alespoň studie otištěná v americkém časopise Applied and Environmental Microbiology, která zkoumala riziko vzniku syndromu toxického šoku právě v návaznosti na použití kalíšků.

Ta uvádí, že vzduch, který vnikne dovnitř pochvy při zavádění kalíšku, může napomáhat růstu bakterií staphylococcus aureus. Právě ty stojí za vznikem tohoto onemocnění. Riziko prý hrozí i přes omývání kalíšku vodou po každém použití. Množství bakterií je však mnohem nižší než v případě tamponů.2

Zároveň je důležité vzít v potaz i to, že testování v rámci této studie probíhalo v laboratorních podmínkách, nikoliv na samotných ženách.

Další výzkum je proto rozhodně potřeba. Spojitost mezi používáním kalíšků a TSS zkrátka zatím nebyla plně a uspokojivě prokázána.

3. Pohled žen

Menstruační kalíšek

A jak vidí kalíšky samotné ženy? Některým přijde používání kalíšku krajně nechutné kvůli kontaktu s krví. Ano, díky vylévání kalíšku musíme s bližším kontaktem s krví počítat. Není to však rozhodně žádná “horor story.” Ostatně ani při používání vložek či tamponů se určitému kontaktu nevyhneme.

Je jasné, že někomu blízkost krve může dělat zle. Když se nad tím ale zamyslíme, i menstruační krev je naší součástí. Součástí naší ženské přirozenosti. Toho, co nás definuje.

Proto přijmutí sama sebe takové, jaká jsem, se vším všudy, je cesta k životní vyrovnanosti a spokojenosti. Spokojenosti se svým tělem, a tedy i s tím, že jednou za měsíc krvácí.

Dokud se na sebe nepodíváme těmahle očima, vždycky bude nějaká malinká součást nás v nerovnováze. Pokud máte podobný problém, nebojte se na něj kouknout. Možná prozkoumáte další rozměr svého ženství a uleví se vám.

Menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek LadyCup v praktické černé barvě

A kdyby se vám do toho nechtělo, máme tu ještě jeden tip. LadyCup vyrábí kalíšek i v černé barvě. Ten krev dobře schová a pocitově je manipulace s ním mnohem příjemnější.

Abychom kalíšku ale nekřivdili, je také spousta žen, které na něj nedají dopustit. Je jim pohodlný při nošení, protože není vůbec cítit. Mohou s ním v pohodě plavat, jezdit na kole, chodit po horách, cestovat…

A hlásí i méně bolestivou menstruaci. Zkrátka se s kalíškem sžily. A pomohl jim právě i s úpornými mykózami či záněty. (I když jsou i takové, kterým tyto problémy po kalíšku začaly.)

Zkrátka každá jsme jiná a je potřeba cítit své tělo a používat rozum. Pokud opakovaně trpím na mykózy, kalíšek může být cesta. Musím se ale také zamyslet, zda pro mě nebude nejlepší nechat menstruační krev přirozeně odcházet, ničím své vnitřní prostředí nedráždit a neucpávat se. Je jen na každé z nás, jakou cestu zvolí. Vždy by ale tato cesta měla vést k maximálnímu zdraví a spokojenosti.

Pokud teď potřebujete, mrkněte ještě na toto rychlé shrnutí výhod a nevýhod kalíšku.

Ručně stručně: Výhody a nevýhody kalíšku

Výhody kalíšku:

Menstruační kalíšek

 • Díky materiálu a hladkému povrchu výrazně snižuje riziko množení nežádoucích bakterií.
 • Nevysušuje sliznici.
 • Výrazně snižuje riziko vzniku TSS.
 • Neobsahuje žádné chemické látky spojené s bělením bavlny či syntetických
 • materiálů, BPA, ftaláty, superapsorbční látky či deodoranty.
 • Některým ženám pomáhá při mykózách.
 • Oproti tamponu nedochází k jeho nacucání vodou při koupání.
 • Pohodlně se nosí i při sportu.
 • Je ekologičtější než běžné jednorázové pomůcky obsahující plast či jiné nerozložitelné materiály.
 • Je nejlevnější variantou menstruačních hygienických potřeb z dlouhodobé pohledu (průměrné náklady za 5 let jsou zhruba 500 Kč oproti 5 400 Kč za běžné vložky či tampony. Návratnost kalíšku je za 5 – 6 měsíců, pokud počítáme náklady za vložky či tampony na jeden cyklus ve výši 90 Kč).
 • Při používání nevylučuje žádný zápach (k tomu dochází až při kontaktu krve s vložkou či tamponem).

Nevýhody:

Menstruační kalíšek

 • Možné počáteční potíže se zaváděním a vyjímáním.
 • Při pobytu “v terénu” nutnost mít lahev s vodou nebo kapesník/toaletní papír.
 • Nutnost péče, na kterou je potřeba si zvyknout (omývání, vyvařování).
 • Manipulace s krví, která může být někomu nepříjemná.
 • Některým citlivějším ženám může vadit a způsobovat potíže stejně jako tampon.
 • Pokud má žena zavedené nitroděložní tělísko, podtlakem z kalíšku může docházet k “povytáhnutí” tělíska.
 • Nedostatečné výzkumy ohledně zdravotní nezávadnosti.

Tak doufáme, že už máte v kalíšcích trochu jasněji. Jestli chcete, mrkněte ještě na kalíšek LadyCup trochu zblízka. Zjistíte, proč jsme se rozhodli do sortimentu zařadit právě jeho.

LadyCup
Menstruační kalíšek LadyCup

LadyCup z českých luhů a hájů

LadyCupLadyCup je česko-švýcarská společnost vyrábějící kalíšky v České republice už od roku 2007. A to výhradně z vysoce kvalitního lékařského silikonu, který je schválen Státním zdravotním ústavem (SZÚ).

Jejich první kalíšek vůbec byl v transparentním provedení. Během dalšího roku doplnili výrobu o růžovou variantu. Obě barvy se vyrábí dodnes a jsou jedny z nejoblíbenějších.

Během několika dalších let nastartovala firma výrobu dalších barevných odstínů – modrý, slunečnicově žlutý, jahodově červený, či dokonce černý jako noc. S celkem 16ti barevnými odstíny tak mají vůbec nejširší nabídku barev na trhu. Všechny barevné kalíšky byly před uvedením na trh otestovány u Státního zdravotního ústavu.

Menstruační kalíšek
Menstruační kalíšky LadyCup v 16ti barevných odstínech

Nevíte si rady s výběrem velikosti či tvrdostí kalíšku? Koukněte na tento jednoduchý návod. Jsou v něm tipy a triky, které vás k tomu správnému kalíšku raz dva dovedou.

Lokálnost, široký výběr barev a vysoká kvalita, jsou zkrátka ty největší výhody LadyCupu. Domů k vám navíc vybraný krasavec přijede v hezkém bavlněném obalu, včetně sterilizační tablety Milton a jednorázových návleků na prsty. A vybírat můžete ze 2 velikostí.

 

A na konec nás zajímá, co si o kalíšku myslíte vy? Máte s ním vlastní zkušenosti? Pojďme toto téma otevřít, sdílet a diskutovat. Napište nám do komentářů, těšíme se na každý postřeh nebo osobní příběh.

Prosíme, pošlete článek dalším ženám. Ať tu s námi mohou být a sdílet:

Další zdroje:

Zdroje důležitých tvrzení   [ + ]

Celý srpen sleva 15 % na německou značku Hydrophil
Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

91 komentářů

 1. Ano, mestruační kalíšek mám a …

  takto bych měla asi začít, odpověď by měla být jasná a stručná. Jenže nic na tomto světě není černé nebo bílé. Můj kalíšek se mi za dva roky stal jak dobrým přítelem ( řeší mykózy, zápach atd.) , tak protivou, který vyžaduje u wc umyvadlo, nebo balíček vlhčených ubrousků po kapsách. Ze začátku vás učí trpělivosti a novému způsobu hygieny, přijetí krve jako součásti žití. Pro mne výzva pro mou kamarádku “ opravdu nechutná věc,“ se kterou se nikdy nesmíří. A já? Pochopila jsem prostě jak může být svět úžasný a variabilní. Stejně tak jako miluju své kamarádky nebio, tak miluju své bio ženy kolem sebe a všechny dohromady tvoří můj svět. Stejně tak jako přijímám pomoc svého kalíšku, tak při dnech, kdy se mi to prostě “ nehodí “ poslouchám inuici a sahám po vložce. Tož tak.
  Zdraví Vaše spokojená zákaznice z Moravy 🙂

  1. Dobrý den, Dagmar. Děkujeme za sdílení i přízeň! Je skvělé, že jste si našla svoji cestu. Moc vám fandím. Mějte se hezky.

 2. Mé zkušenosti s kalíškem jsou odlišné. Poprvé jsem se o této variantě dozvěděla ještě na základní škole. Tehdy jsme ho testovaly s maminkou spolu. Ona z něj byla nadšená a používala ho dlouho dobu, mě ovšem nesedl. Byla jsem tehdy asi příliš mladá a odradilo mě složité zavádění a vyjímání a samozřejmě to, že je k tomu potřeba WC s umyvadlem, což ve škole prostě nebylo. Brzy jsem se tak vrátila zpět k tampónům. Posledních několik let jsem se ale začala zajímat o ekologii a produkci odpadu a opět jsem narazila na menstruační kalíšek. Hned se mi vybavily ne zrovna spokojené vzpomínky na jeho používání. Tentokrát jsem si řekla, že mu dám ještě šanci. Na e-shopu econea.cz jsem si kalíšek koupila a musím se přiznat, že asi ve mě zůstal nějaký blok, jelikož jsem ho doma měla 3 měsíce, než jsem se odhodlala ho opět zkusit. Má zkušenost asi nebude moc přínosná, protože jsem kalíšek „poprvé“ použila nedávno a zavedení není tak snadné jako zavedení tampónu a to samé je i při jeho vyjmutí. Ovšem věřím tomu, že to chce čas a cvik a jelikož maminka s ním byla takovou dobu spokojená a výhoda skoro nulového odpadu mě prostě vede k dalšímu a dalšímu zkoušení.
  Jsou to zatím první dojmy z kalíškové mánie, ale třeba je na tom někdo stejně jako já a pomůže mu to vytrvat a třeba najdeme to slibované pohodlí, na které se už velmi těším.

  1. Hezký den, Eriko. Vaší zkušenosti úplně rozumím. Je to tak, jak píšete. Chce te trošku cviku, ale potom už to půjde samo. Z příběhů mnoha žen je znát, že ty počáteční peripetie ve finále stály za to. Tak Vám držím palce a přeju příjemné sbližování. 🙂

 3. Kalíšek sem pořídila po prvním těhotenství. Tampony mi přijdou nechutné a špinavé, nepohodlné a hlavně mně děsí všechny příběhy o TSS. Vložky jsou zase občas cítit, bez ohledu na to jak často se mění (měla jsem známou, která prostě po čichu poznala že je mám, i když jinak já ani nikdo jiný kolem nic necítil, zkrátka i takoví lidé jsou…). Navíc když vyberete špatnou značku či spodní prádlo, můžou některé šustit, jsou poznat….
  Kalíšek se používá pořád dokola, nedojde, nemusíte si hlídat, abyste si zavčas nakoupili zásobu. Ovšem po porodu, obzvláště po druhém, pokud se včas nedostanete zpátky do formy, může lehce protýkat. Co se týče nepříjemností s hygienou při vylévání, zatím mi to vždy vychází a dělám to v pohodlí doma, ale řešila bych to druhým kalíškem. Prodávají se skládací kelímky na sterilizaci s víčkem. Kalíšek bych vložila do kelímku, zavedla čistý a předchozí co nejdříve vyčistila a sterilizovala (ať už v mikrovlnce nebo sterilizační tabletou, podle toho, kde jsem). Přijde mi to spolehlivější než jen utřít toaletním papírem nebo opláchnout vodou.
  No a když se na to zrovna necítím, vezmu vložku. Ale aspoň už nepotřebuji každý měsíc tři balení a časem je třeba nebudu potřebovat vůbec.

  1. Hezký den, Lenko. S těmi dvěma kalíšky, které se mění máte pravdu, je to také dobré řešení. A k protékání – zkoušela jste i jiné značky? Některé vyrábí větší průměr kalíšků, tak by vám třeba sedl jiný typ. Mrkněte do tohoto článku, je v něm tabulka velikostí kalíšků, které máme v e-shopu: https://www.econea.cz/blog/jak-vybrat-menstruacni-kalisek/.

 4. Já možná patřím k takovým prvním českým pokusným králíkům, co se menstruačního kalíšku týče, protože svůj první jsem si koupila před 12 lety. Mezitím jsem teda třikrát porodila, takže se nedá říct, že bych ho používala celých 12 let, nicméně moje zkušenosti jsou už asi bohaté. Těm, které by měly chuť kalíšek zkusit, ale pořád tak nějak váhají, bych doporučila, aby do toho nešly s pocitem „teď udělám revoluci a odteď už žádná vložka“. Můžou začít pomalu, kalíšek třeba používat jen doma, ale mimo domov, kde není jistota čistého WC s tekoucí vodou, dál používat vložky/tampony dle zvyku. Každá ušetřená vložka se počítá. Investice do kalíšku se zdá vysoká, ale ruku na srdce, už jsme utratily víc peněz za větší blbiny. A pokud se podaří přejít na kalíšek úplně, tak se ta investice velmi rychle vrátí. Navíc mně osobně třeba nejvíc vyhovuje kalíšek, který je v podstatě nejlevnější, takže tady asi neplatí, že čím dražší, tím pohodlnější. Určitě to není hygienická pomůcka, která bude vyhovovat všem ženám, ale podle mě to za zkoušku rozhodně stojí. Já jsem se díky němu zbavila velkých bolestí při menstruaci, navíc je mi velmi pohodlný, i při mé velmi silné menstruaci (po třech porodech je to fakt něco) mi stačí vyprázdnit jej párkrát za den (tampon je u mě záležitost tak na půl hoďky, max hoďku a je po něm), kalíšek mě neomezuje v pohybu. Nepoužívám ho jen tam, kde není jistota tekoucí vody, bez možnosti oplachu to psychicky nezvládám. Zezačátku to chce trochu trvrdohlavosti a odhodlání, ale až se to tak nějak utřepe, stojí to, holky, za to.

 5. Já začala kalíškovat před 2 lety na stará kolena 😀 😀 Doteď mě mrzí, že jsem se neodhodlala již dříve. Můžu říct, že je to super vynález. Jsem s ním svobodná, menses nemám až tak silnou,jak jsem si myslela, tak kalíšek měním po 12h. Ten pocit čistoty a pohody je k nezaplacení. Jo setkávám se s názory druhých, že je to nezdravé a bla bla, že nejlepší jsou (chemicky vymazlený 😀 ) vložky..k vložkám se radši nebudu vyjadřovat 😀 .za sebe můžu říct, že s kalíškem už netrpím na mykozy. Menses se mi díky kalíšku zkratila o 2 dny :-O Holky, jestli pořád váháte, tak to fakt zkuste, stojí to za to 🙂

 6. Kalíšku jsem dávala šanci tři měsíce, ale bohužel u mě prostě neuspěl. Zkoušela jsem různé způsoby zasouvání, ale žádný z nich nezabránil tomu, aby krev netekla i kolem. A to mám tu větší velikost. Ráda bych vytvářela méně odpadu, ale z mojí zkušenosti tohle pro mě alternatila bohužel nebude. 🙁

  1. Mám podobnou zkušenost, přitom také používám větší kalíšek (zn. Yuuki). Mám sice za sebou dva porody, ale dle následného sonografického vyšetření je pánev a svalstvo ve výborné kondici, nemám ani silnou menstruaci. Jelikož ale uniklé krve většinou není tolik, aby to nezachytila slipová vložka, kalíšek používám dál. Možná ještě zkusím jinou značku.

   1. Dobrý den, také jsem měla první kalíšek Yuki, ale vůbec mi nesedí, po té mé to odradilo a po pár měsících jsem si koupila Lunette a neměnila bych. Mě osobně Yuki vůbec nevyhovoval. 🙁

    1. A mozem vediet preco? Mam ho tiez a neviem si zvyknut. Stale ako keby mi vadil, neviem, ci ta stopka v tom nema prsty :D, ale nechcem to strihat, aby to nebolo este horsie, pripadne by som ho nevedela vytiahnut. Ked tak nad tym rozmyslam, naozaj mi to najviac vadi pri sedeni, pritom nasadeny je spravne, nepohne sa, nepreteka.

  2. To mě moc mrzí Báro. Stává se, že někomu kalíšek prostě nesedne. Každá jsme jiná. A zkoušela jste i nakouknout do FB skupiny Kališnice? Mají tam tipy a rady i na jiné značky kalíšků a jejich velikosti. Vím, že některé ženy vyzkouší kalíšků víc, než najdou ten, který jim opravdu sedí. Držím palce, ať si k němu třeba jednou najdete cestu.

  3. a nemáte příliš měkký kalíšek, který se při pohybu ohne a proteče ? Já jsem velký sportovec a plavec a používám kalíšek ladycup a toto se mi nikdy nestalo.

   1. Mně se stává to samé… jsem s kalíškem (naturcap) moc spokojená, ostatně všechny výhody byly už vyjmenovány v článku, ale bez slipové vložky to nejde a už vůbec si nedokážu představit jít s kalíškem na koupák. V období, kdy je menstruace nejsilnější (a to já ji nijak zvlášť silnou nemám), zkrátka řídká krev proteče dírkami v kalíšku, není to o tom, že by krev protékala kolem. Upřímně se mi nechce dávat dalších 600 kč a zkoušet, jestli jiná značka sedne lépe. Kdyby neprotékal, byl by to pro mě objev století. Takhle je to fajn, ale člověk se musí naučit fungovat s lehkým protékáním.

 7. Dobrý den, možná je to blbý dotaz, ale.. ani s tampony moc zkušeností nemám, používám v 99% případů jen vložky.. když píšete, že se dá měnit i až po 12 hodinách, tak mi na mysl musí přijít otázka – co když žena musí na záchod? Musí se vždycky kalíšek vyndat, nebo se může nechat? Bála bych se, aby (jako se mi to párkrát stalo u tamponů) mi nevyklouz a 500,- korun neskončilo rovnou.. v hajzlu 😀
  Děkuji za odpověď

  1. Kalíšek se nemusí vyndavat při každé návštěvě WC, ať velké či malé. A nebojte, určitě nevykouzne 🙂

  2. Hezký den, Terezo. Ano, je to jak píše Ivana. Kalíšek (ani tampon) není potřeba při močení vyjímat. Vchod do pochvy a ústí močové trubice jsou od sebe totiž odděleny. Vygooglete si případně „pohlavní orgány ženy,“ ať vidíte, jak to uvnitř nás vypadá. Bude vám to víc jasné. 🙂

   1. Já myslím, že není potřeba z nikoho dělat blba, paní/slečna Tereza asi ví, že pochva a močová trubice jsou oddělené. Myslím, že jí šlo spíše o ten druhý případ, kdy se Vám chce na WC (čurání to asi nebude). A to nebude opravdu jediná, komu tampon skončil v záchodě….

  3. Dobrý den,
   sice se kalíšek nemusí vynadavat a sama časem poznáte, kdy je už třeba kalíšek vyměnit. Já to tedy vždy cítím. Ale je pravda, že se mi jednou stalo, že málem skončil v záchodě, ale to už byl naprosto plný, že trochu přetékal. Nestihla jsem ho včas vyměnit.
   Nicméně kalíšek je super. Vyprázdním ho než jdu ráno do práce a potom opět až přijdu. Takže se v práci nemusím o nic starat. Nejraději ho aplikuji ve sprše, protože mohu snadno krvavé nehody umýt.
   Vřele doporučuji!

 8. Dobrý den 🙂
  Kalíšek jsem objevila spolu s prvním číslem Pravého domácího časopisu (2013) Takže ho mám už pár let. Sice jsem asi tři měsíce váhala, jestli ho použiju, ale když se tak stalo, mrzí mě, že jsem o něm nevěděla mnohem dřív. Ten pocit svobody je úplně něco jiného než to, co jsem zažívala před tím. Jsem po třech porodech, a přestože mám hodně povolené pánevní dno, kalíšek mi neprotéká, pouze občas při silnějších dnech přeteče, když na něj zapomenu 😉 K vložkám už bych se nikdy nevrátila. Zmizely i problémy s mykózami a bolestmi břicha. Vždycky mám s sebou láhev s vodou, díky které kalíšek vypláchnu a osvědčilo se mi to jako nejlepší řešení. Za zkoušku to určitě stojí 🙂

  1. Hezký den, Katko. Tak to je výborné! Jsem ráda, že máte takovou skvělou zkušenost a kalíšek Vám dělá radost. Díky za sdílení a mějte se moc hezky. 🙂

 9. Dobrý den,
  chci se zeptat ohledně vyvařování kalíšku. Nastupuji na kolej a ve společné kuchyňce nebudu mít možnost, nijak diskrétně vyvařovat kalíšek na plotně. Myslíte, že bych mohla, jako alternativu využít rychlovarnou konvici? (Myslím ohřátou vodu přelít např. do hrnku a kalíšek v něm chvíli nechat.) Nebo je opravdu lepší použít mikrovlnku?

  1. Dobrý den, existují speciální „krabičky na vyvařovaní kelímku v mikrovlnce, dáte kalíšek, zalijete vodou a dáte do mikrovnky, moje kamarádka s to na koleji nemůže vynachválit. Já osobně používám dezinfekční tablety (mamka se přes můj menstruační kalíšek nemůže přenést a odmítá ho v kuchyni vidět 😀 ), ty dáte na misky spolu s kalíškem, zalijete vodou a nějakou dobu to tam necháte a v kuchyni se s ním nemusíte ani ukázat 😀

  2. Dobrý den, koupila jsem si sterilizační kelímek – silikonový skládací. V něm vyvářím v mikrovlnce (nechtěla jsem pokaždé řešit v čem jsem vyvářela), mimo cyklus v něm též kalíšek uchovávám.. doporučuji.

   Kalíšek používám od roku 2012 po narození druhého dítěte jsem začala. Mám pořád jeden a ten samý a pravda, tak 3 měsíce jsem se učila zavádět, vyndavat, a to v pohodlí domova – koupelně. Ale poté kdekoli. Zvykla jsem si nosit malou lahvičku s pítkem – vypláchne se lépe, když jde voda trochu podtlakem. Už si to ani jinak nedovedu představit, ale opravdu doporučuji trochu té trpělivosti na začátku.

 10. Moje zkušenosti s kalíškem jsou velmi pozitivní. Používám ho již třetím rokem a můžu jen potvrdit to, co všichni píšou – vyplatí se přetrpět počáteční problémy. A to že na začátku jsem měla problémy velké – hrozně mě škrábala stopka (tu jsem pak mohla ustřihnout), kalíšek se mi občas třeba v noci vysunul výše a pak nešel vyndat (později jsem zjistila, že když člověk nepanikaří a počká pár hodin, tak on zas klesne)…
  Ale nevzdala jsem se, protože používání tamponů a vložek jsem nenáviděla od prvního použití, špatně se s tím koupe, člověk na to musí pořád myslet a přišlo mi to jako hrozné neekologické plýtvání a taky nepříjemné a nechutné. Mnohem víc než kalíšek.
  Trvalo mi asi půl roku, než jsem se naučila zacházet s kalíškem tak, abych se ho odhodlala používat bez intimky. Teď už mi proteče jenom když zapomenu, že ho mám a nevyměním ho do druhého dne. A že není těžké na něj zapomenout, když ho člověk vůbec necítí a nijak ho to neomezuje. (Snad kromě sexu. Na ten je lepší mít menstruační houbu, která je to jediné, za co kalíšek občas vyměním. Má stejné výhody i nevýhody, jen se musí častěji mýt, protože poté vytéká při každém zmáčknutí třeba i při kýchnutí.) Mně navíc stačí kalíšek vyměňovat jen jednou denně (první den 2x), takže neřeším ani problémy s veřejnými záchody a vymývám až na výjimky jen doma.

  1. To zní suprově, ale jak dosáhnu toho, aby neprotékal? Mně se to stane úplně pokaždé. Jen když menstruace slábne, tak se to dá, jinak bez intimky ani ránu! 🙁 ale i přes tento problém bych se k tamponům nevrátila!

   1. Zkuste si podle recenzí najít tvrdší kalíšek. Používala jsem přes dva roky Yuki, ale časem se nějak vyžvýkal a protékal. Vyměnila jsem za tvrdší MamiCup a proteče jenom, když na něj zapomenu, nebo se špatně rozevře. Doporučuju v každém případě po zavedení obkroužit lem kalíšku prstem a ověřit, jestli je správně usazený. Pokud není, obyčejně mi stačí udělat dva dřepy, ucítím takové lupnutí a vím, že kalíšek sedí. Když se někdo zmíní o tamponech, úplně živě si vybavím to zavrzání buničiny při zavádění a další zavrzání s následným pohledem na roztřepenou špičku tamponu při vyndávání. Moc nechápu ženy, které dají přednost tomu, aby v nich zůstávala vlákna z tamponu před kalíškem jenom proto, že mají hrůzu z vlastní krve.

 11. Já si kalíšek oblíbila velmi rychle a velmi brzy. Natrefila jsem na něj, asi před pěti nebo šesti lety na veletrhu Zdraví, tělo a duše v Ostravě na Černé louce, v době, kdy jsem přemýšlela, jak se zbavit hormonální antikoncepce a přejít na nějakou jinou. A byl tam stánek firmy Femmy Cycle. Kde kromě pesaru holky na stánku ukazovaly i kalíšky. Hned jsem se proto nadchla, proto jsem co nejdříve po tom, co jsem měla peníze (byla jsem studentka, takže nic moc), nakoupila přímo na jejich stránkách kalíšek i pesar, no levné to fakt zrovna nebylo 😀 (U pesaru mě obtěžovalo to, že jsem si musela vzpomenou si ho nasadit(navíc jsem si dlouho nebyla jistá, jestli ho nasazuju správně), když jsem věděla, že se uvidím s přítelem, chvilku na to jsme se spolu rozešli a další přítel tomu nevěřil, takže nemělo smysl ho používat.) A co se týče kalíšku, ten jsem používala téměř doteď (asi před půl rokem, možná už rokem jsem si koupila nový). Jenomže je ten FymmyCycle hodně baňatý, tak mi čas od času vadil a hlavně mě tlačil, když jsem potřebovala na velkou to jsem občas měla skoro i křeče. Ale zase jsem si rychle zvykla na to poutko, což jiné značky nemají, proto jsem se odhodlala k další koupi až teď. Tentokrát jsem sáhla po normálním „zvonečkovém“ tvaru a se zakončením kuličkou, za kterou se taky dobře vytahuje, zn. Me Lune. Je nejlevnější a sedí mi zatím skvěle. Jinak s oběma druhy mi stačilo jej vylívat a oplachovat dvakrát denně, vždy doma ve sprše. Když jsem potřebovala i jinde vylít a opláchnout, tak mi to zatím vždycky vyšlo. Protože vždycky se to nějak udělá 😀 Navíc konečně si připadám víc žensky a ne jako špindíra, tak jsem si připadala jak s vložkami (ty jsem používala spíše na základce a tak moc jsem si přála být kluk, protože jsem si byla jistá, že to všichni na to zadku vidí) a tampon někdy nestačil a jindy už příliš vysušoval, nemluvě o tom, jak nechutný mi po použití připadal. Takže teď kalíšek doporučuju všem, kdo se mě na to ptá 🙂 🙂

 12. Mám zkušenosti se dvěma kalíšky – jeden jsem si koupila už kdysi dávno a seděl perfektně (až na tu trubičku, kterou jsem musela ustřihnout). Po porodu se mi posunul čípek k přední straně a tampony začaly protékat během chvilky, takže nebyly tou jistotou, co dřív. A tak jsem si pořídila moon cup a jsem s ním spokojená, i když občas (zvlášť na začátku menstruace) lehce proteče, ale to řeším slimkou.

 13. Já budu stručná, používám kalíšek Moon cup již téměř 13 let. Dozvěděla jsem se o něm v dnes již bohužel neexistujícím skvělém časopise Aperio.
  Nedám na něj dopustit a jen si uvědomuji, jak málo se při projektování WC myslí na ženy a jejich intimní hygienu. Takže obvykle chybí umyvadlo a umytí kalíšku pod tekoucí vodou připomíná extrémní hru na schovávanou, při které hrozí infarkt při každém šramotu za dveřmi. Ale za tu dobu co kalíšek používám, jsem se naučila zvládnou to s ním i v přírodě. A věřte že to jde. Nezanecháte tam po sobě totiž nic, co by se tam léta rozkládalo. žádné záněty ani mykózy mi nikdy nezpůsobil. Ostatně mykózy podporuje hlavně cukr, který se v dnešní době nadužívá. Ale to je zase jiné téma. Takže jsem na konec stejně stručná nebyla. Každopádně já na kalíšek nedám dopustit.

 14. Já patřím nejspíš do tábora těch, co jim kalíšek nesedl, dala jsem mu šanci asi tři měsíce, ale stejně jako tampon mi protékal, stejně jsem vždycky potřebovala ještě vložku a nestačila intimka, takže nakonec putoval do skříně a já hledala jinou alternativu. A hlavně jsem ho pořád cítila, měla jsem v podbřišku tlak, jsem na to asi citlivá, ale bylo mi to hodně nepříjemné. Nakonec jsem začala používat mořskou houbu, která je mi příjemnější. Taky sice potřebuji jistící vložku, ale spotřebuji jich daleko méně. Houbičku ani moc necítím, i když trochu ano. Nakonec mi prostě přijde, že mi nedělá dobře cokoli, co ucpává, takže kupuji rozložitelné vložky a střídám s houbou.

 15. Menstruační kalíšek používám už téměř 6 let a jsem s ním maximálně spokojená. Pravda, že při zavádění je potřeba trochu zručnosti, ale dá se to zvládnout.
  Pro mě je největší plus v používání kalíšku – komfortní spánek celou noc, bez nepříjemného buzení, zda není v posteli nějaká nehoda.

 16. Nedělejte z paní blbce. Určitě se ptala, jestli jí nevypadne, když jde na stolici. Tampon při tlačení totiž obvykle vyjede. Nevím, jak ostatním, ale já jsem kdysi tampony občas používala a před touto aktivitou musela tampon vždy vyndat, jinak by skončil ve WC.

 17. Mně kalíšek asi před 11 lety změnil přístup k sobě samé a osvobodil mě z útrap s menstruací…..něco jako vynález století. Za tu dobu jsem použila už dříve nenáviděnou vložku jen párkrát a s kalíškem absolvovala cesty přírodou i po světě, menší velikost vyměnila po dvou porodech za větší a existuji se svou přirozeností spokojeně. Manipulace mě nijak neodradila, zvykla jsem si prakticky hned a neměnila bych. Jen více sleduji, kde je záchod s umyvadlem a doma jsem si umyvadlo na obě wc prosadila také. Přeji, ať těm, co váhají, zmizí předsudky, najdou pro sebe tu správnou kombinaci a zažijí svobodu ve svém těle.

 18. Kalíšek mám poměrně krátce a ještě si na něj stále trochu zvykám. Mojí hlavní motivací pro pořízení byly hygienické výhody oproti tamponům a menší produkce odpadů. Musím říci, že zpočátku byla manipulace s kalíškem obtížná a trochu nepříjemná, je to ale skutečně jen o cviku. Ze začátku jsem ho tedy používala jen, když jsem byla celý den doma, kde mám veškerý komfort. Teď už ho ale nosím po celou dobu menstruace a jsem s ním velmi spokojená. Nakonec je jeho používání pro mě pohodlnější než u tamponů, protože ho mohu mít delší dobu (nemám příliš silnou menstruaci) a vždy mi zatím výměna vyšla tak, že jsem ji absolvovala v pohodlí domova.

 19. Léta jsem bojovala se záněty v intimní oblasti. Od té doby co jsem přestala používat tampony a vyměnila je za kalíšek jsem měla pokoj! takže za mě ANO 🙂

 20. Menstruační kalíšek používám už přes šest let. Zbavil mě mykózy a dokonce i samotná menstruace mi přijde méně bolestivá. Hledala jsem nějakou alternativu, protože vložky mi byly velmi nepříjemné, bylo to jako balit se do igelitu, a po tampónech se mi nejdednou udělalo špatně, že mě po zavedení hrozně rozbolela hlava a ještě víc břicho. S kalíškem se podobné stavy neprojevily ani jednou. Nejvíc oceňuji pohodlí při plavání, když můžu mít kalíšek a ne tampón. Kalíšek kombinuji s menstruační mořskou houbou, kterou používám na noc, je to velmi pohodlné, i tu bych doporučila.

 21. Od té doby, co jsem poprvé použila kalíšek, bych už neměnila. Používám ho už několik let a za mě je to úžasná věc. Jednou jsem si ho zapomněla doma a musela jsem použít vložku a tampon a bylo to pro mě hrozně nepříjemné, doufám, že už nikdy nebudu muset. Minimální náklady, žádný odpad a obrovské pohodlí. Šířím osvětu mezi známými a několik z nich už jde také kalíškovou cestou. Zavádění mi vůbec nepřijde složité, naopak 🙂

 22. Bohužel, jak tu píšou některé mladé slečny, že se štítí menstruace, to není o hygienických potřebách, ale psychický problém, který by měly řešit. Jedna tady sama říká, že by chtěla být mužem a ženskost je jí nepříjemná. Může to být více u žen, které jsou pod vlivem umělých hormonů (hormonální antikoncepce). Až se stanou maminkami, tak se to obvykle změní, ale také by k porodu a mateřství u žen s takovým blokem k těmto všem možným ženským krvavým pochodům nemuselo dojít.

  Jak si zamilovat svou ženskost a užívat si všeho, co to přináší, Vám jistě poradí hodně osobností, které se tím zabývají, zkuste se jim svěřit, napsat. Ne hledat pomůcky, na kterých neuvidíte krev nebo zamaskují menstruaci. Probudit v sobě ženskost, brát menstruaci a cykličnost jako dar. Doporučuji přečíst si nějakou knihu o cykličnosti, o volné menstruaci…, stránky http://www.zenyzenam.cz , http://www.zenaluna.cz, různé projekty Lucie Harnošové – Červený stan, Pobyty pro matky a dcery či její e-kurz Alchymie ženy… A téma krásně shrnula v tomto článku: http://lucieharnosova.cz/2017/07/01/dary-menstruace/ .

 23. Prima den.
  O kalíšku mi pověděla mladší kolegyně z práce. Než jsem se odhodlala ke koupi, uběhlo možná 5 měsíců. Zavedení a vyjmutí jsem zvládla max. na potřetí. Používám jej asi 3 menstruační cyklus a zlobím se na sebe. Měla jsem si ho koupit hned. Obrovský krok v komfortu. Podobný jako když …. vymysleli na vložky přilepovací pruhy a křidélka. To bylo trapasů s těmi obyčejnými v síťovině co při tělocviku při běhu vylézali z kalhotek ven. Za mě doporučuji vyzkoušet. 🙂

  1. Ano. Jen je potřeba najít menší model. Když tak zkuste FB skupinu kališnice. Pár takových tam je a určitě poradí 🙂

 24. Dobrý den! Zrovna čtu nový článek na ta „menstruační kalíšek“ ráda bych to zkusila protože vložky a tampony mi už nosit vážně nebaví většinou se trápím když mám na sobě vložky 🙄. Zajímala by me jedna věc je možné pořád vyjmout a nasadit dokola když člověk potřebuje odskočit na malou apod.?A díky kalíšku není potřeba denně měnit vložky a tampony? A při spaní také mít kalíšek není problém? Moc děkuji s pozdravem Tamara

  1. Kalíšek není potřeba vytahovat při každé cestě na záchod. Také v noci je u mě kalíšek spolehlivý. Záleží na síle menstruace. Osobně mi stačí vylít večer a ráno.

  2. Hezký den, Tamaro. Kalíšek není potřeba vyjímat, když jdete na toaletu. Díky podtlaku zůstává na svém místě a ani ničemu nebrání. Pokud máte zavedený kalíšek, nepotřebujete už používat vložky ani tampony. Spát s ním můžete také bez problémů, nehrozí protečení.

 25. Používám kalíšek teprve pár měsíců a můžu říct, že celkem v pohodě. Nejsem žádná biožena, ale pocit, že nezaplavuju svět zbytečným odpadem, je fajn a byl asi hlavním důvodem pro jeho vyzkoušení. A taky pozitivní zkušenosti kamarádek. Jediným problémem, a to jsem se chtěla zeptat, je posouvání kalíšku dolů. Zavedu ho normálně v pohodě, ale po nějaké době mi „vyjíždí“ ven. Stopku jsem musela hned při prvním zavedení úplně ustřihnout, vadila mi. A kalíšek po nějaké době sjede dolů, když to cítím, normálně ho prstem zase posunu zpět dovnitř, dá se to, ale byla bych raději, kdyby byl celou dobu na jednom místě. 🙂 Mám ho malý? Neporadí někdo?

  1. Jestli neprotéká, tak bych to viděla spíš na špatný podtlak. Zkuste když tak FB skupinu Kališnice, tak určitě poradí lépe 🙂

  2. Hezký den, Barboro. Je opravdu možné, že kalíšek máte malý. Zkuste mrknout na srovnání velikostí kalšíků sem: https://www.econea.cz/blog/jak-vybrat-menstruacni-kalisek/

   Jedna paní výše tady radila i takovou techniku, cituji: „Doporučuju v každém případě po zavedení obkroužit lem kalíšku prstem a ověřit, jestli je správně usazený. Pokud není, obyčejně mi stačí udělat dva dřepy, ucítím takové lupnutí a vím, že kalíšek sedí.“

   Případně zkuste nakouknout i do té skupiny na FB, jak píše Tereza. Hodně štěstí!

   1. Dobry den, kalisek pouzivam druhy cyklus, Gaia Cup velikost L , a take mi v prvnim cyklu vyjizdel ven, porad jsem ho prstem zatlacovala zpátky. Dnes mam po mesici dalsi menstruaci a ,,zajel,, tam jak nic a ani nevim, ze ho mam.Takze z toho soudim, ze vetsi nepotrebuji, jen byl asi niz zavedeny…A mam pomerne slabou menstruaci a take jsem musela mit intimku a dnes take, protoze trochu proteka, tak nevim jestli se naucim lepe zavadet nebo vymenit za jiny, uvidim casem.Kazdopadne jinak je to pohodlne a pro me lepsi jak vlozky a tampony.
    Pekne prozite dny s kalisky 😊Denisa

 26. Já jsem si kalíšek pořídila už před nějakou dobou, a když píšu, před nějakou dobou, bude to pár let. Zkusila jsem ho použít 1x, nějak jsem si ho neoblibila a strachu bylo spoustu, (z umývání, že nesedne a přeteče/proteče, atd…), takže od té doby leží pěkně v šuplíku v pytlíčku a čeká na další šanci. Přemýšlím, že mu ji dám teď, z mnoha důvodů. Jedním z nich je právě ten, že diskuzí je o něm stále víc a tím roste i mé odhodlání. Jsem celkem zastánce názoru, že zkusit se má všechno, a jen tak něco mi nevadí, takže se na něj znovu chystám. Ale jak to tady všechno pročítám, všechny mé obavy se postupně rozplývají, jen jedna obava, nebo spíš zvědavost to možná bude, mi vrtá hlavou… A to ta, jak je to s ním v noci. Při představě a vzpomínce jak to mám s tampóny, když ležím a moje srdeční činnost a tím i průtok krve celým tělem je nižší, tampon neprotece. Představa, že v když ležím a postupně se ve mě menstruační krev hromadí a různě přelévá mi přijde značně zneklidnující 😀 a dávám si otázku, zda tohle právě tělu nějak nevadí…ta krev, co se ve mě +- 8 hodin hromadí a nemůže nikam odtékat. A co se pak stane, až se postavím.. 😀

  1. Hezký den, Marie. Děkujeme za krásné sdílení. Co se týče vaší obavy – hromadění menstruační krve během noci je přirozený proces. Krev se přes děložní čípek nedostává zpět do dělohy, zůstává v pochvě. I pokud používáte vložku či tampon, krev ve vás zůstává, protože ležíte ve vodorovné poloze. U tampónu je však toto hromadění krve o to horší, že se na něm snadno množí bakterie. Proto může způsobovat ženské potíže a vysušovat sliznici. Kalíšek riziko množení bakterií naopak významně snižuje. Když ráno vstanete, kalíšek krev zachytí, stačí ho pak jen vyprázdnit, omýt a znovu zavést.

 27. Já používám kalíšek LilCup.Je za super cenu, jen jsem si musela i přesto že již rodila, koupit menší velikost. Ten větší jsem trošku neprijemně cítila při vyndávání. Menší je v pohodě. K vložkám bych se už nevrátila. Tampony mi vadily.

 28. Zdravím,
  Musím říct, že článek byl hodně poučný a napsaný tak, aby ho každá žena/dívka pochopila. Chci tím pochválit autorku. Moje zkušenost s kalíšky začala před dvěma měsíci. Koupila jsem si sadu dvou kalíšků od FunFactory (sada: jeden menší kalíšek, jeden větší kalíšek+nenápadný balíček pro špinavý kalíšek), kterými jsem zjistila hlavně velikost jakou potřebují. Pak jsem zakoupila i sadu dvou velkých, takže mám doma 3 velké kalíšky, ktere při menstruaci jen strčím do pytlíku ze sady a nemusím řešit mytí, oplachování nebo cokoliv jiného. Všechno si pak zařídím doma. Začalo to mou zvědavosti, protože jsem všude četla články a komentáře. Žádná z mých blízkých kamarádek to ale nevyzkoušela, tak jsem byla první. Měla jsem po krk tampónů a zapáchajících vložek, které bylo třeba hlídat, aby nepřetekly. S kalíšky jsem neskutečně spokojená, hlavně proto, že je to „eco-friendly“ !! http://kalisek.cz/fun-cup posílám odkaz na kalíšky Fun Cup

  1. Hezký den, Ago. Moc děkuji za pochvalu, jsem ráda, že vám článek přijde srozumitelný. A díky za sdílení zkušeností! Mějte se moc hezky.

 29. Kalíšek jsem měla a párkrát mi protekl, naučila jsem se jej zavádět a stejně jsem po hledání a experimentování skončila u bio vložek. Není důvod zadržovat v sobě krev.
  Lepší pocit mám z bavlny, než ze silikonu. Stačí poslouchat tělo a ono to najevo dává.

 30. Svůj první kalíšek jsem koupila už na základní škole, přežila s ním střední školu, chvíli v práci, pak jsem otěhotněla. Po porodu mi bohužel neseděl a neseděl ani další, oba jsem věnovala o dům dál 🙂 Tak používám látkové vložky, které jsem využila i po druhém porodu. 🙂 a pořád se rozmýšlím, jestli zkusit další kalíšek.

 31. Kalíšek používám asi necelý rok a dosud jsem s ním byla maximálně spokojená (gaia cup, vel. s). Přes počáteční obtíže s protékáním v prvním dni menstruace (malé množství, které zachytí slipová vložka) a utržené stopce se mi už teď zavádí poměrně dobře, nejlíp doma na toaletě, která má tu správnou výšku :), zkrácená stopka při vyjímání tolik nechybí. Vložky už jsem léta neměla, takže mi jejich používání po porodu bylo krajně nepříjemné, i při časté výměně jsem měla pocit, že ten pach krve je všudypřítomný. A byla jsem doslova nadšená, dokud mě moje gynekoložka teď nevystrašila rizikem vzniku endometriózy. Kalíšek údajně trvale vytváří určitý odpor, který brání odtoku krve, vleže může hrozit až její zpětný návrat do vejcovodů a do dutiny břišní. Částečky děložní sliznice tak mohou putovat dál do těla, kde v době menstruace dochází působením hormonů také ke krvácení. Setkaly jste se s tímto argumentem také? Zběžně jsem si četla příspěvky, kde hodně z komentujících uvádí, že kalíšek běžně vyprazdňuje a čistí až po 12 hodinách. To už musí být kalíšek velmi plný a krev zůstává v těle po velmi dlouhou dobu, toho bych se vyvarovala, s ohledem na výše uvedená rizika. Osobně se snažím využít každé příležitosti, abych kalíšek vylila a důkladně omyla.
  Když si shrnu pro a proti, jsem rozhodnutá kalíšek dál používat, ale asi už jen přes den, na noc vyzkouším ekovložky.
  P.S. Poslední postřeh souvisí ještě s „údržbou“: velmi bych se přimlouvala za používání světlého kalíšku. Ne nadarmo mají v hotelích a zdravotnických zařízeních vždy vše bílé. Kalíšek je nutné vždy pečlivě umýt, zejména ty dírky při okraji. Zatímco na bezbarvém kalíšku je každá nečistota hned vidět, na černé se naopak snadno přehlédne…

  1. Hezký den, Dano. Na nebezpečí vzniku nebo zhoršení endometriózy v souvislosti s kalíšky nás v Econea už upozornilo více žen. Tématem se určitě budeme zabývat. Zatím to však vypadá, že neexistují seriózní studie, které by tuto souvislost potvrdily či vyvrátily. Bohužel objasnění bude obtížné i s ohledem na to, že samotné příčiny vzniku endimetriózy jsou pro lékaře záhadou. Dokonce se neshodují ani na dřívější teorii, že její příčinou je návrat menstruační krve do vejcovodů a dutiny břišní. (Podrobněji se o tom píše např. tady: http://www.kalisek.cz/endometrioza). Navíc, i bez kalíšku v noci vleže přece nedochází k odtoku krve, nebo jen minimálně, v závislosti na síle menstruace. Krev zcela odteče až když se postavíme a dojdeme si na toaletu. Je tedy otázka, na jakých základech či výzkumech vaše gynekoložka staví a zda to není přehnané strašení. Skutečných odpovědí se ale pravděpodobně dočkáme až s dalšími podrobnějšími výzkumy.

 32. Kalíšky mám dokonce dva. Yuuki classic malý a poté, co mně při prvním zkoušení tlačil, jsem si pořídila Mooncup B, který je asi dvakrát měkčí. Během druhé menstruace Mooncup protékal, tak jsem dala šanci Yuuki a tentokrát v pohodě. Asi to chce trpělivost a smířit se s tím, že každé to nejde hned napoprvé. Což mne ze začátku trochu frustrovalo, protože všude jsem četla samé chvály a jak je to jednoduché…no pro některé není a je to tak v pořáku, vždyž i s tamponama se člověk musel učit. Pořídila jsem si ke kalíšku látkové intimní vložky, minimálně v prvních dvouch dnech jsou potřeba. Takže budu zkoušet dále a věřím, že to se s kalíšekem nakonec skamarádíme.

 33. Dobrý den, kalíšek zn.MoonCup menší velikosti, s ustřiženou stopkou a s přestávkou v těhotenství používám asi 14 let. Prošla jsem přirozeným porodem dnes už 13letých dvojčat, jsem 174cm vysoká a moje váha je asi 110kg. Tzn. Jsem dobře stavěná. Před tím Jsem používala běžně tampony, ale vložky minimálně . Neměnila bych.
  Letos jsem kalíšek musela koupit nový, ale stále fungoval i ten starý kalíšek. Koupila jsem nějaký do 200kč, ale byl tvrdý a nepohodlný. Tak jsem v koupila v drogerie opět MoonCup.
  Vyvařovala jsem ho spíš výjimečně, vždy ho umyju jemným mýdlem před 1.použitím a po menstruaci. Když jsem na wc, automaticky kalíšek vyleju a když je při vylévání kalíšku na wc k dispozici umývadlo, opláchnu ho vodou. Ale jinak ho prostě vyleju a rovnou nad wc mísou zavedu zpět. Ruce jsem si předsi umyla už pred manipulací s kalíškem. Očistím ruce ubrouskem a při odchodu umyju ruce znovu. Nikdy mi manipulace s lahví vody na veřejném wc nesedla.
  S dvojčaty, kt. vychovávám sama jsem nikdy neměla dost času ani na to wc. 🙂
  Mám silnou menstruaci 2 dny, to vylévám plný kalíšek každou návštěvu wc. Tehdy používám jako jištění intimku.
  Manipulace je skutečně jen otázkou praxe. Mně to trvalo pár měsíců než jsem měla svou jistotu, teď kdekoliv. Sportuju (kolo, plavání, posilovna, aerobik, plavu), nadváhu stále mám. Ale žádné negativní zkušenosti mě za tu dobu nepotkaly.
  Kalíšek v mém okolí používá několik mých kamarádek. A kromě 1, která důsledně oplachuje s lahví vody kalíšek při každé manipulaci, máme podobné zkušennosti. Pozitivní zkušenosti. Žádné výtoky, pálení apd.

  1. Dobrý den, Maru. Díky za dotaz. S kalíšky je to tak, že každé ženě sedne něco jiného. Záleží na tom, jestli jste například už rodila, jak pevné máte pánevní dno a podobně. U nás ženy nejvíce kupují právě kalíšky Yuuki a pak také značku Gaia Cup. Mrkněte ale do tohoto článku, kde se dozvíte, podle čeho vlastně kalíšek vybrat, měl by pomoct: https://www.econea.cz/blog/jak-vybrat-menstruacni-kalisek/

 34. Dobrý den, ten kdo vymyslel menstruační kalíšek by měl dostat Nobelovu cenu! 😊 Jsem maximálně spokojená už od prvního užití. Pokud má někdo odpor ke své krvi, asi bych se nad sebou trochu zamyslela. Menstruace k nám patří, definuje nás ženy. Nedělejte z něčeho normálního věc odpornou nebo nechutnou jak to některé z Vás nazývají. Odporné a nechutné věci vypadají jinak 😉.

 35. Dobrý den, přemýšlím že bych zkusila kalíšek ale váhal nad velikostí. Dívala jsem se na odkaz na blog kde je psaný výběr podle velikosti menstruace ale i věku atd. Já mám sice silnou menstruaci a jsem dost úzká (mám s tím problémy i při pohlavním styku). Nebo třeba Venušiny kuličky kdy má člověk dělat různé aktivity a snažit se aby nevypadly tak mám problém je spíše zavést a vyndat.. tak jaký kalíšek používat? Ten nejmenší s tím že budu muset chodit často vyprázdnit? Dále by mě zajímalo jestli je vhodný ke všem sportovním aktivitám nebo jsou některé problematické (například skákání na trampolíně)?

  1. Hezký den, Bree. Určitě ve vašem případě doporučujeme pořídit kalíšek menší. Větší by se Vám nemusel pořádně rozevřít a mohl by protékat. Nemusíte se ale bát toho, že by bylo potřeba menší kalíšek často vylévat. Většinou opravdu stačí vyprázdnit jednou přes den. I kdybyste volbou menšího (a o 8 ml mělčího kalíšku) musela vylévat 2x přes den, není to taková oběť, jako by bylo nepohodlí v případě nesedící velikosti. 🙂

 36. Dobrý den, mám kalíšek první den.. Necítím ho jen mi vadí štopka, ale bojím se ji zkrátit… Nevěděla jsem jak dlouho ho můžu mít, tak jsem kalíšek zkusila po 3h vyměnit, ale docela jsem se vyděsila. Posunul se mi nahoru a nešel mi vyndat.. Nakonec se mi to podařilo, ale teď mám strach. Můžete mi prosím poradit, jestli mi tam nemůže zůstat?

  1. Dobrý den Pavlíno,

   omlouváme se za opožděnou odpověď.
   Nevím, zda jste svůj problém již nevyřešila, ale pokud ne, tak snad se Vám toto bude hodit:
   Kalíšek určitě nemůže zůstat uvnitř. Šťopka na konci není určena k jeho vyndavání, některé ženy si jí dokonce ustřihávají. Kalíšek se správně má vyndavat zmáčknutím kalíšku zespod a uvolněním podtlaku – potom jde krásně vyndat.

   Moc krásný den přeji
   Diana

 37. Já přemýšlím o kalíšku asi tak půl roku, ale zatím jsem se úplně nerozhoupala a nevyzkoušela ho. Popravdě nepoužívám ani tampony, celý svůj reprodukční život používám vložky. Možná proto se bojím zavádění kalíšku. Četla a slyšela jsem o něm už hodně, ale nikde jsem snad nenarazila na zkušenosti např. skautek, které hlavně v létě jezdí na tábory, kde není ani pitná voda ani splachovací záchod. Já sama jsem skautka a popravdě měsíčky na takovém táboře, nejsou nic příjemného. Přemýšlela jsem, zda by kalíšek tyhle trable vyřešil. Můžete mi někdo konstruktivně odpovědět? 😁

  1. Dobrý den Kristýno,
   omlouváme se za pozdní odpověď.

   Já vám mohu poskytnout svou osobní zkušenost. 🙂 Na tábory sice nejezdím, ale často s kalíškem cestuji a vyrážím na tůry do přírody, kde také není luxus splachovacích záchodů. Pitnou vodu s sebou ale vždy mám, ostatně pít musím, takže kalíšek vždy jednoduše vypláchnu. Na tůry nosím zpravidla také malý vařič, takže mohu kalíšek případně po skončení cyklu i vyvařit. Je to o zvyku, mně osobně to vyhovuje víc než jednorázové tampony nebo vložky, nemusím tak s sebou „svůj odpad“ nikde vláčet.

   Snad Vám moje odpověď trochu pomohla, mějte se moc hezky!

   Tereza z Econea.cz

 38. Dobry den,

  Clanek je velmi uzitecny a pomocny, stejne tak ruzne komentare, ktere jsem vsechny precetla v ramci sveho ‚vyzkumu‘, zda si poridit kalisek. Dostal se mi do rukou teprve v poslednich dnech, drive jsem o nem nevedela. Zni to jako skvele vyreseni neprijemneho noseni vlozek a tamponu (ty pouzivam jen krajne, pri silne menstruaci navic nefunguji). Predstava, ze je clovek v dobe menstruace ‚volny‘ a neciti se jako dite s plinou (prestoze jsou vlozky v dnesni dobe cim dal tenci), me primo nadchla!
  Ovsem pak me nadseni zarazila veta, kterou jsem doposud nikde necetla, ale ktera je pro me ponekud dulezita. A to, ze kalisek muze povytahnout nitrodelozni telisko… Na to jsem nemyslela, ale zni to celkem logicky, vzhledem k tomu, ze se kalisek uvnitr drzi podtlakem.
  Do jake miry muze pouzivani kalisku narusit umisteni teliska a tim zrusit jeho funkci? Myslim, ze tato informace by mela byt uvadena vsude, protoze ‚nehoda‘ otehotneni z bezstarostneho pouzivani menstruacniho kalisku by byla dost vaznou veci….
  Predem dekuji za reakci.

  S pozdravem,
  Gabriela

  1. Dobrý den, Gabrielo,

   děkujeme za komentář, teď k Vaší otázce. Bohužel, zcela jasnou odpověď Vám dát nemohu. Existuje spousta žen, která používá jak nitroděložní tělísko, tak kalíšek a nemá žádné problémy. K posunutí nitroděložního tělíska ale dojít může, riziko se různí podle anatomie dané ženy (nízký čípek) nebo pokud si kalíšek umisťujete příliš hluboko. Záleží tedy na více faktorech. Pokud se kvůli tomu na kalíšek necítíte, máme ale dobrou zprávu. Skvělou ekologickou alternativou k jednorázovým vložkám a tamponům jsou také menstruační kalhotky. V nabídce máme super pohodlné české Snuggs, zatím ve variantě pro mírnou a středně silnou menstruaci, ale brzy přibude i varianta pro silnou menstruaci. My jsme z nich naprosto nadšené!

   Za celý tým Econea.cz moc zdraví Tereza

 39. Dobrý den,
  na rady kamarádek jsem se také já rozhodla jít do kalíšku. Jsem plavecký instruktor, takže jsem vždy spotřebovala velké množství tamponů. Říkala jsem si, že pokud to bude fungovat, bude to super. Kalíšek používám teď druhý cyklus, s protékaním problém nemá, to můžu být klidně bez intimky, takže si myslím, že zavedený ho mám správně, ale dost mě – když jej mám zavedený – tlačí v podbřišku a to mě nutí stále na něj myslet a řešit to. Když si jej vyndám, hrozně se mi uleví. Rozhodně to není tak, že ani nevím, že ho mám. Je to o zvyku nebo dělám něco špatně? Děkuji za radu.

  1. Dobrý den, Zuzano,
   bolest v podbřišku byste určitě cítit neměla, je to opravdu tak, že o správně zavedeném kalíšku pocitově vůbec nevíte. Příčinou může být neprávné zavedení, často si jej ženy zavádí příliš hluboko. Zkuste ho tedy příště zavést tak, aby stopka téměř vykukovala ven. Pokud to nepomůže, možná potřebujete menší velikost kalíšku. Dejte vědět, jestli potíže ustaly.

   S pozdravem,

   Tereza z Econea.cz

 40. Píšete že máte veganský sortiment a nepodporujete testování na zvířatech, bylo by od Vás tedy fér zmínit že silikon z kterého jsou vyrobeny menstruační kalíšky je testován na zvířatech, nebo to snad nevíte?

  pěkný den

  1. Dobrý den, Lenko,
   problematiku testování na zvířatech samozřejmě detailně řešíme. U lékařského silikonu se to má tak, že testován sice byl, ale již před desítkami let a nikoliv kvůli menstruačním kalíškům. Dříve se totiž takovéto materiály a látky musely testovat povinně. Dnes již naštěstí existují společnosti, které dál silikon netestují, protože zkrátka stačí, že byl otestován již v minulosti. Přesně takové najdete v naší nabídce. Certifikaci Vegan Society, která přímo potvrzuje netestování na zvířatech, mají pak v našem sortimentu menstruační kalíšky Fair Squared, které jsou vyrobené z přírodního latexu.

   Mějte se hezky, z Econea.cz zdraví

   Tereza

 41. Svůj kalíšek jsem koupila v jedné drogerii,. když byl malý ve slevě (na značku si teď nevzpomenu) , tak jsem hned po něm šáhla.
  A musím si ho vynachválit. Teda ze začátku jsem s ním dost bojovala, nešel ven 🤷‍♀️ ale časem se to poddalo.
  Teď uvažuji, že si koupím ten větší, protože mi tenhle sem tam protýká 🤷‍♀️ Bez intimek se teda neobejdu. LadyCup jsem si taky objednala, malou velikost, ale nezkusila jsem ho.
  Pracuji jako stewardka v autobuse, takže i tam si poradím.

 42. Dobrý den, já jsem u menstruačního kalíšku objevila jednu nepříjemnost. Přijde mi, že je ta stopka moc krátká. Zkoušela jsem kalíšek opakovaně zavést, to mi nedělalo žádný problém, šlo to dobře, myslím, že se v pořádku rozevřel, ale hned na to, jsem ho zase raději vyjmula, protože mi přišlo, že zajíždí hlouběji a že na něj pak nedošahnu. Nevím,jestli u větší velikosti není stopka delší, ale obávám se, ze větší velikost by mi už neseděla.
  Tak právě moc nevím, co s tím.

  1. Dobrý den, Hanko,
   děkujeme za dotaz. Odpověď na zavádění kalíšku najdete v obrázcích s infografikou v tomto článku Jak kalíšek správně zavést a Jak kalíšek vyndat. Stopka není pro zavádění a vyndavání nutná, některé ženy ji vůbec nepoužívají a pro pohodlnější používání kalíšku si ji i zastřihnou. 🙂 Vyndavání a zandavání kalíšku je především o cviku a zvyku, určitě to zvládnete. Je úplně v pořádku, že je to napoprvé nové a zvláštní. Na kalíšek určitě dosáhnete, buďte klidná. Co se týče správného místa, myslete na to, že kalíšek nemá být tak „hluboko“ jako například tampon. Vždy na něj dosáhnete prsty, abyste zrušila podtlak a mohla ho snadno vyndat. Kdybyste měla další otázky, určitě nám napište.

 43. Dobrý den,
  chtěla bych ještě upřesnit čištění kalíšku – musí se čisticí prostředek používat po každém cyklu? A je v pořádku uvařit vodu ve varné konvici, zalit kalíšek v nějaké nádobě a nechat ho tam chvíli louhovat?
  Díky moc za odpověď.

  1. Dobrý den, Kristýno,

   výrobci doporučují kalíšek po každém cyklu ve vodě skutečně vyvařit. Přelití horkou vodou bych tedy volila pouze, pokud opravdu nemáte jinou možnost, třeba pokud jste někde na cestách. Po příjezdu domů nebo před začátkem nového cyklu bych pak takový kalíšek doporučila převyvařit. 🙂

   Moc Vás zdravím,

   Terka z Econea.cz

Zanechte nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share1K
Tweet1
Share
Pin1