Přečtete za: 3 min

Jaká ekologická předsevzetí si dát, aby skončila úspěchem?

Celý leden se drží ve vzduchu. Co? Ten pocit, že něco skončilo a něco nového začíná. Je to doba očekávání, přání, plánování a pro někoho i nových předsevzetí. Pokud patříte mezi ty, kteří i letos myslí na planetu a její zdraví, máme pro vás tipy, jaká předsevzetí padnou na úrodnou půdu. V ní pak budou po celý rok klíčit a růst. A vy budete sklízet dobrý pocit každý den. 

Nemusíte hned měnit celý svět. Stačí začít u sebe. Malými kroky.”
Pavel a Martin z Econea.cz

Zamávejte jednorázovým plastům

Síťovka s dlouhým uchem od Casa Organica

Jsou jich plné žluté popelnice, lesy, pláže i moře. Jejich rozložení bude trvat stovky až tisíce let. Jde s tím ale něco dělat. Až půjdete příště na nákup, vyzbrojte se jako praví každodenní hrdinové plátěnou taškou, síťovkou nebo sáčkem na opakované použití. Jednorázovým plastům dáte stopku také znovupoužitelnou lahví na vodu. S jednou lahví Dopper ušetříte přibližně 40 jednorázových plastových lahví za rok.

Dopper Original Lahev na vodu

Vaše předsevzetí sníží produkci jednorázových nákupních tašek, kterých se nyní na světě vyrobí 1 bilion ročně, a spotřebu mikrotenových sáčků, kterých se v EU vyprodukuje 100 miliard ročně.

Nakupujte (kosmetiku) bezobalově

Tuhý šampon pro normální vlasy od Lamazuna

Obaly a ekologická stopa se netýkají jenom potravin, ale také kosmetiky. V novém roce si můžete předsevzít, že budete kupovat kosmetiku od značek, které jsou lokální, nebo se rozhodly dát plastům košem. 

Lobey Denní ochranný krém

Pomoct vám v tom může ryze česká bio kosmetika Lobey nebo francouzská Lamazuna se spoustou vychytávek pro zero waste životní styl. A pokud si troufáte udělat předsevzetí, že budete nakupovat úplně bez obalu, tak vám k vašemu hrdinství poslouží mapa bezobalových prodejen Reduca v ČR a na Slovensku.

Kompostujte

Po bezobalovém nakupování se přesuneme domů. Krájíme, vaříme, mlsáme, ale ne všechno jídlo skončí v žaludku, bohužel. Až třetina všeho jídla na světě se vyhodí.1 Podle nejnovějšího výzkumu plýtvají jídlem nejvíce obyvatelé sídlišť, ročně vyhodí až 33 kg potravin.2

Bioodpad tvoří 40-60 % celkového množství komunálního odpadu.3
Biomat AirBox Family (8 litrů)

Pokud nemáte zahrádku a v okolí vašeho bydliště nežije žádná hnědá popelnice na bioodpad, kompostujte. Kdekoli, klidně i v paneláku. Kompostér promění zbytky z kuchyně na přírodní hnojivo na balkon, trávník před domem nebo ve vnitrobloku. Vše o kompostování najdete na Kompostuj.cz nebo ve dvou pdf brožurách zdarma od Kokoza.cz – Kompostování ve městě a Jak na vermikompostování

Jezte méně masa

Pokud chcete pro planetu i své zdraví udělat něco významného a na vegetariánství ani veganství se necítíte, zařaďte do svého týdne jeden nebo dva dny bez masa. Říká se tomu flexitariánství nebo reduktariánství a je to možnost, jak celosvětově snížit spotřebu masa. I když počet vegetariánů a veganů roste, tak světová spotřeba masa stoupá, protože na planetě přibývá počet lidí. Výzkum ukazuje, že právě snižování spotřeby masa je pro naši planetu naprosto zásadním krokem.4 

26 % emisí na světě pochází z jídla a 58 % emisí z jídla mají na svědomí právě živočišné produkty.5 

Pokud by se lidstvu povedlo snížit spotřebu masa o 90 %, vyhnuli bychom se globálnímu oteplování, úbytku lesů i nedostatku vody.6 Zařazením bezmasých dní do vašeho týdne přispějete k zelenější planetě a objevíte nové recepty plné výborných chutí, vůní a koření. 

Nechceme chránit přírodu. Chceme vytvořit svět, kde příroda nepotřebuje být chráněna.” Pavel a Martin z Econea.cz

Buďte úsporní

Watersavers – úsporné perlátory
Aguaflux Wellness chromová sprchová hlavice

Každý den používáme tolik drobností, že si často ani neuvědomíme, jaký dopad mají na naše zdraví a životní prostředí. Přitom se stačí rozhlédnout po domově a uvidíte, kde by se dala šetřit příroda i nějaká ta koruna. Saháme na ně každý den – na kohoutky a vypínače. Sepsali jsme pro vás seriál o úspoře energií, se kterým zjistíte, jak šetřit vodou, elektřinou a teplem

 

Prozeleňte váš domov

Casa Organica – Utěrka / univerzální hadřík

Do ruky bereme každý den také houbičky, hadříky a další pomocníky na úklid. Ty jsou většinou z plastu a papíru a můžete je snadno nahradit přírodními materiály a látkou. Dokonce i pytle na odpad mají hned několik ekologických variant. K pocitu domova patří také vůně. I ty mohou být vyrobené s ohledem na přírodu a zvířata. Domov vám zdravě a vegansky provoní například svíčky Stuwa z rodinné manufaktury se stoletou tradicí. 

Čtyři rady pro úspěšné předsevzetí

Abyste zvládli naplnit ekologická předsevzetí, která si na letošní rok dáte, máme pro vás čtyři rady. Změnu ve vašem životě si nejprve promyslete, postupujte malými krůčky, pomalu a udržitelně. Každá malá změna pro planetu se počítá, ať už si “jen” koupíte látkové sáčky na nákupy nebo znovupoužitelnou lahev na vodu. Každý zelený skutek má smysl a vaše činy inspirují ostatní lidi ke každodennímu hrdinství. 

Svět nepotřebuje, aby pár lidí bylo dokonalých v ekologii na 100 %, ale miliony lidí, kteří jsou v ekologii nedokonalí. 

Jestli chcete se zelenými volbami pro vaše zdraví a domácnost začít už v lednu, můžete celý měsíc nakoupit přírodní kosmetiku od oblíbené slovenské značky Navia/Kvitok s 15% slevou:

 

Rádi bychom vás informovali, že se Navia přejmenovala na Kvitok.

Prosíme, sdílejte článek se svým okolím. Třeba tu najdou inspiraci ke svým vlastním předsevzetím:

Zdroje důležitých tvrzení   [ + ]

Celý červenec sleva 15 % na českou přírodní kosmetiku a drogerii Tierra Verde
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Zanechte nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share57
Tweet
Share
Pin