Přečtete za: 3 min

Jak si na Vánoce uklidit ekologicky v 5 krocích

Blíží se Vánoce a s nimi se v mnoha domácnostech pojí také úklid. Ať už se chystáte vzít ho od oken až po podlahu, nebo si chcete jen doma trošku poklidit, přinášíme vám jednoduchý návod, jak to udělat bez běžných lahviček, saponátů a jiných zdraví i přírodě škodlivých prostředků. Ty totiž obsahují syntetické vůně, chlor, formaldehyd, umělá barviva, ropné deriváty, optické rozjasňovače a stovky dalších bubáků. Víte, že nejsou vůbec potřeba? Existují efektivní a pro přírodu přijatelné alternativy. Pojďme si hned ukázat jaké. A jak si s nimi doma udělat skvělý předvánoční úklid. 

1) Zářivá okna

Čistič skel Tierra Verde

Je krásné mít na Vánoce čistá okna, protože se jimi pak lépe vyhlíží Ježíšek.

Hledáte na ně přírodního pomocníka?

Doporučujeme vám Čistič skel s bio pomerančem a citronelou od Tierra Verde. Použijte ho nejen na skla, ale také na okenní rámy, prostor mezi skly i na parapety. Umyjte nejlépe všechna okna najednou a nechte je chvíli otevřená, aby vyschla. Octový čistič si schovejte na další kroky, protože kromě skla čistí také keramiku, obklady a dlažbu, ke kterým se za chvíli dostaneme. 

2) Čisté pokoje

Officina Naturae Univerzální čistič vhodný i na podlahy

Po umytých oknech se vrhněte na jednotlivé místnosti zvlášť. Začněte ložnicí, která je na úklid většinou nejjednodušší, pak se pusťte do obývacího pokoje a do dětských pokojů. Uklízejte je postupně a zavírejte vždy dveře, ať se vám prach z jednoho pokoje nedostane do už uklizeného. Při úklidu postupujte shora dolů. Nejprve utřete prach, pak omyjte police a knihovny a na závěr vytřete nebo vysajte podlahu. Na prach jsou nejúčinnější mikrovláknové hadříky, které stačí navlhčit vodou.

S umytím tvrdých ploch, polic a stolů vám pomůže multifunkční čisticí sprej s rozprašovačem Ecover. Ten si umí poradit s prachem i mastnotou.  

Podlahu, ze které by se dalo jíst, vyčaruje Koncentrovaný univerzální čistič Officina Naturae. Účinně zbaví nečistot všechny druhy omyvatelných povrchů a neobsahuje umělé látky ani jiné bubáky.

3) Lesknoucí se kuchyně

Tierra Verde Jedlá soda Bika

Pak se přesuňte do kuchyně a zamávejte mastnotě a skvrnám z vaření. Na kuchyňské plochy smíchejte trochu BIKA sody s citronovou šťávou nebo octem do husté pasty a máte přírodní tekutý písek. Na odstraňování nečistot a mastnoty ze sporáků a trouby je machr univerzální čistič a odstraňovač skvrn Only Eco. Umí si poradit také s přilepenými žvýkačkami, zaschlým lepidlem a jinými vykutálenostmi, které se můžou objevit u jídelního stolu, pokud máte děti.

 

Sonett Houbička na nádobí

O čistočisté nádobí o svátcích se vám postará ekologická houbička na nádobí Sonett a prostředek na nádobí Sonett sensitive. Je vysoce koncentrovaný, takže vám dlouho vydrží, a je vhodný i pro tu nejcitlivější a alergickou pokožku.

Pokud máte myčku, tak jí udělá radost regenerační sůl do myčky Sonett, která zabraňuje usazování vodního kamene na skleničkách a příborech. Nebo ekologické tablety do myčky Ecozone se solí, leštidlem a ochranou skla v jednom. Hodí se i pro krátké mycí programy při nízkých teplotách.

4) Voňavá toaleta a koupelna

Sonett Tekuté mýdlo – měsíček

Umýt si ruce a pusu a honem běžet zpátky za pohádkami, cukrovím a blízkými. Jaké pomocníky si vzít na umytí toalety a koupelny, abyste se blýskli sami před sebou? WC čistič Tierra Verde účinně rozpouští usazeniny, čistí a dezinfikuje i na špatně přístupných místech a krásně voní po borovicích.

Na kachličky, dlaždičky a jiné věcičky v koupelně a na záchodě se hodí výše Octový gel od Ecodisu nebo přímo na koupelny určený čistič koupelen Only Eco. Rozzáří čistotou vanu, sprchový kout, umyvadlo, kování i keramické obklady. Koupelnu provoní tekuté mýdlo měsíček Sonett, hodí se na mytí rukou, obličeje i celého těla. Voňavou koupelnu nebo toaletu vytvoříte také nakapáním pár kapek levandulového esenciálního oleje třeba na keramickou destičku.

5) Uklizená chodba

Pak už jen stačí zamést a vytřít chodbu, uklidit všechny úklidové pomocníky z očí a můžete začít přijímat návštěvy :-). 

Přejeme vám, ať to u vás doma na Vánoce září čistotou stejně jako hvězda nad Betlémem. A ať k té záři dojdete zelenou a zdraví prospěšnou cestou. 

Vánoční eko tipy 2022

Jaké eko dárky jsou letos v kurzu? Vyzobali jsme zelené hity, se kterými nešlápnete vedle:

Dva pečující dárečky v jednom krásném balení od naší srdcovky laSaponaria.Omrknout
Tierra Verde přinese pravou vůni máty, pomeranče a rozmarýnu do všech zelených domovů.Očíhnout
Tři poklady od čistě přírodní kosmetiky Kvitok okoření láskyplné chvilky.Omrknout
Zklidňující voňavá péče od milované Purity Vision pro suchou pokožku i roztěkanou mysl.Očíhnout
Podmanivé vůně a chutě poctivých čajů Sonnentor pro ještě kouzelnější Vánoce.Omrknout
100% přírodní svíčka Mulieres s perníčkovou vůní, plápolá až 35 hodin.Očíhnout

Prosíme, sdílejte článek s přáteli. Ať je i jejich předvánoční úklid o něco zelenější:

[social_warfare]
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..