Jak odstranit vodní kámen: 10 míst, kde se rád usazuje | Econea.cz
5 komentářů Přečtete za: 8 min

Jak odstranit vodní kámen: 10 míst, kde se rád usazuje

Jak odstranit vodní kámen

Číhá v rychlovarných konvicích, sprchových koutech, pračkách i na koupelnových obkladech. To je místní predátor, vodní kámen! S radostí se usazuje v našich domácnostech a může nás pěkně potrápit. Pojďme si představit účinné čističe, na které je i vodní kámen krátký a také praktické tipy, jak jeho výskyt co nejvíce omezit. Rukavice nahodit a jdeme na to!

Vodní kámen a usazeniny Co je vodní kámen?

Vodní kámen je usazenina z vápenatých a hořečnatých solí rozpuštěných ve vodě. Jedná se o pevný povlak, který se milerád uvelebuje na spotřebičích, nádobí, obkladech a v potrubí. Základní složkou vodního kamene je uhličitan vápenatý. Vzniká při pozvolném uvolňování minerálů z vody, nejčastěji při změně teplot. Jeho barva kolísá od bělavé po šedou až červenohnědou, podle přítomnosti dalších minerálů.1 Kromě toho, že nevypadá zrovna reprezentativně, vám může poškodit spotřebiče a ucpat potrubí. Čím tvrdší vodu máte, tím více vodního kamene se bude usazovat.

Testovací pásek na tvrdou voduJak zjistit tvrdost vody?

Tvrdost vody můžete otestovat jednoduše testovacím páskem. Ten namočíte do vody na 2 vteřiny, poté okapete. Po 1 minutě se vám zbarví na růžovou barvu. Podle počtu růžových polí na pásku určíte dle návodu tvrdost vody.

Kyselina citronová a ocet na vodní kámen

Mechanickým čištěním jde vodní kámen odstranit těžko, naštěstí se jednoduše rozpouští v několika mírných kyselinách. Jsou obsaženy v běžných chemických prostředcích na vodní kámen, ale najdete je i doma ve formě surovin, které běžně používáte.

Eko čistič s citronem

Kdyby bílý kámen sám o sobě nebyl bílý, zblednul by před nimi strachy. Nejúčinnějšími parťáky v boji proti vodnímu kameni je citronová šťáva (případně kyselina citronová) a ocet. Použít můžete i limetkovou šťávu, která je ještě o trochu kyselejší než citron. Abyste ale zbytečně neplýtvali limetkami, klasický citron vám bohatě postačí.

Tyhle dvě základní suroviny vám pomohou odstranit usazeniny stejně efektivně, záleží tedy na vás, jakou z nich si vyberete. Výhodou kyseliny citronové je, že zanechá příjemnější vůni.

Pro odstranění vodního kamene se používá také kyselina solná (chlorovodíková), která se kromě rozpouštění vodního kamene užívá k čištění odpadů, potrubí a k odstranění silně zažraných nečistot. Jedná se ale o velmi silnou žíravinu, která může narušit průběh biologického čištění v domácích čističkách odpadních vod nebo septiků.2 Sifony a potrubí lze ale vyčistit i méně agresivním, přesto účinným čističem odpadů na bázi mikroorganismů a enzymů od české značky Yellow & Blue (Tierra Verde).

Začtěte se: Pokud chcete vzít úklid skutečně z gruntu, vemte to od podlahy. A taky od stropu, od skříní, od oken i nábytku. Jak na úklid celé domácnosti bez chemie jsme vám sepsali na blogu.

Přírodní odstraňovače vodního kamene

Na Econea.cz jsme pro vás s láskou vybrali šetrné odstraňovače vodního kamene, které vám pomohou zbavit se usazenin ve sprchách, v konvicích, pračkách, myčkách nebo na obkladech. Zatímco vodnímu kameni dají na frak, přírodě svým složením nezkřiví ani vlásek.

Odstraňovač vodního kamene Sonett

Sonett Odstraňovač vodního kameneNěmecká firma Sonett přišla s účinným odstraňovačem vodního kamene na bázi kyseliny citronové. Je 100% přírodní a účinný všude, kam se vodní kámen může zatoulat. Poradí si s usazeninami na bateriích, obkladech v koupelně, na toaletách, v rychlovarných konvicích, v pračkách a myčkách. A pokud si chcete “pojistit” domácnost na delší dobu, na Econea.cz si můžete vybrat i ekonomické 10 l balení.

Yellow&Blue Odstraňovač vodního kameneOdstraňovač vodního kamene Yellow & Blue

Yellow & Blue Odstraňovač vodního kamene je koncentrovaný prášek kyseliny citronové, který šetrně a účinně vyčistí od usazenin pračky, rychlovarné konvice, myčky, kávovary i povrchy v koupelně a kuchyni. Kromě pětikilového balení máme i menší 1 kg sáček.

Alkoholový ocet Ecodis

La Droguerie Ecologique by Ecodis Ocet kvasný lihový 12%A nyní musíme zmínit i druhou základní surovinu – ocet. Najdete u nás kvasný lihový ocet od Ecodis vyráběný fermentací ekologicky pěstovaných obilovin s certifikací EcoCert. Neobsahuje barviva, syntetické vůně ani konzervanty a stane se vaším nepostradatelným pomocníkem při domácích úklidech i odstraňování vodního kamene.

La Droguerie Ecologique by Ecodis Octový gel 12%Octový gel Ecodis

Možná se ptáte, co přilne k povrchu lépe než ocet, ale bude mít stejnou účinnost? Odpověď je na dosah. Je to octový gel Ecodis, kterého se bojí všechny zanesené baterie, sprchové kouty, dřezy a záchody. Můžete jej použít všude, kde byste sáhli pro klasickém octu. Pokud je povrch zanesený více, naneste gel a nechte působit delší dobu. Poté povrch vydrhněte houbičkou a opláchněte čistou vodou.

Jílový kámen Ecodis

La Droguerie Ecologique by Ecodis Multifunkční jílová pasta BIOHledáte-li univerzální řešení, které odstraní vodní kámen, ale zároveň vyčistí, odmastí a naleští povrchy, pak je na čase začít pokukovat po Multifunkční jílové pastě od Ecodis. Magická pasta z kokosového mýdla a jílu jemně pění a bez poškození povrchů dokáže vyčistit nádobí, obklady, okna, příbory, troubu nebo vanu. Stačí pastu nanést na houbičku, napěnit a poté drhnout příslušný povrch. Pak jen opláchněte vodou. Přidanou hodnotou je, že mýdlo a obsažený glycerin zanechají na povrchu tenký film, který zpomalí proces usazování vodního kamene.

Jak předcházet vzniku vodního kamene?

Žena čistí povrch obkladů v koupelněVšechny zmíněné prostředky vám pomohou se vodního kamene zbavit. Po čase se ale s největší pravděpodobností znovu vytvoří. Jeho tvorba se odvíjí od tvrdosti vody. Čím tvrdší vodu v domácnosti máte, tím více se vám vodní kámen bude vytvářet. Abyste tomu zabránili, můžete provést vhodnou úpravu tvrdosti vody.

Zvážit můžete instalaci změkčovače vody. Jedná se o speciální filtr na tvrdou vodu, který zabraňuje usazování vodního kamene a instaluje se pro konkrétní přívod vody, například pro myčku nebo pračku. Změkčovač si můžete nainstalovat i na hlavní přípojku studené vody, budete tak mít měkčí vodu z každého kohoutku.3

S výběrem vám pomohou odborníci na úpravu vody, na to jsme v Econea krátcí. Na co ale stačíme, je účinné a přitom ekologické odstranění vodního kamene. Kde všude na něj můžeme narazit?

1. Jak odstranit vodní kámen z WC?

Vodní kámen v toaletěVodní kámen nám může udělat v záchodové míse pěknou neplechu v podobě nepěkných hnědých usazenin. Do mísy nebo splachovací nádržky stačí nalít ocet (klidně celou láhev) a nechat přes noc působit. Poté můžete zbytky kamene lehce odstranit štětkou na záchod a na závěr několikrát spláchnout.4

Pokud potřebujete odstranit usazeniny z hůře přístupných míst toalety, pomůže vám gelový čisticí prostředek Yellow & Blue s kyselinou citronovou. Čistou toaletu budete mít dřív, než stačíte říct “tvrdá voda!”

Myčka nádobí2. Jak odstranit vodní kámen z myčky nádobí?

Myčka dostává v domácnostech pořádně zabrat. Kromě mastnoty a zbytků jídla se musí potýkat i s vodním kamenem. Pravidelnou péčí jí prodloužíte život, ale také snížíte spotřebu energie a vody. Ocet nebo kyselinu citronovou nalijte přímo do prázdné základny myčky, případně do dávkovače. Poté myčku pusťte na čisticí program nebo klasický program s vyšší teplotou.

Nepodceňte ani výběr prášku do myčky. Prášek do myčky Sonett čistí zaschlé skvrny a je vhodný i pro domácí čističky a septiky. Zároveň obsahuje citrát získávaný při fermentaci vedlejších produktů výroby cukru, a tím pádem poutá vápník ve vodě při mytí a chrání myčku před usazeninami.

Sklenice s vodouVychytávka pro čisté nádobí bez usazenin

 • nezapomeňte na sůl do myčky a správné množství leštidla (podle tvrdosti vody)
 • pro dokonalé umytí silně znečištěného nádobí přisypte do dávkovače lžíci kyseliny citronové
 • se zápachem vám pomůže přisypání 20 g jedlé sody

Vodní kámen v konvici3. Jak odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice

Čistit konvici je otázka pravidelnosti. Tak zabráníte usazování vodního kamene uvnitř, a předejdete tomu, abyste v ranním čaji měli nepěkného návštěvníka. Pro čištění si připravte roztok vody a octu v poměru 1:1, nalijte jej do konvice, dejte hodinu odstát a poté nechejte projít varem.5 Nezapomeňte roztok vylít a konvici důkladně vypláchnout. V případě silnějších usazenin postup opakujte.

TIP: Abyste zabránili usazování vodního kamene, nebo jej alespoň omezili, vždy vodu z konvice spotřebujte celou a nenechávejte ji v konvici stát delší dobu! Přebytečnou a vychlazenou vodou můžete třeba zalít pokojovky.

Vodní kámen na sprchové hlavici4. Jak odstranit vodní kámen ze sprchového koutu

Sprchové kouty a zástěny nám může vodní kámen ošklivě hyzdit. Rád se totiž ve sprše rochní stejně jako my. S vrstvou vodního kamene si poradí opět ocet nebo kyselina citronová.

K aplikaci vám poslouží rozprašovač, do kterého vymačkejte šťávu z citronů, nebo nalijte ocet. Pro větší účinnost jej neřeďte. Obsah rozprašovače nastříkejte rovnoměrně na povrch sprchového koutu a nechejte působit alespoň 30 minut. Poté sprchový kout vydrhněte houbičkou se saponátem, případně jen opláchněte horkou vodou a vytřete do sucha.

Pokud máte vodním kamenem zanesenou sprchovou hlavici, nechejte ji přes noc odmočit v nádobě s octem. Na sprchovou hlavici připevněnou napevno vyzrajete sáčkem s octem, který zajistíte provázkem nebo gumičkou.

Čištění sprchového koutuCo dělat, aby nám sprchový kout zůstal jako nový?

 • v koupelně často větrejte
 • skleněné dveře sprchy nebo zástěny po sprchování setřete gumovou stěrkou nebo hadříkem
 • kovové rámy sprchového koutu můžete udržovat pomocí vinného octa, kdy postříkáte kovové drážky a necháte působit přes noc. Ráno je opláchněte a vytřete do sucha utěrkou.

Čištění obkladů5. Jak vyčistit obklady a dlažbu od vodního kamene

Bílé mapy se mohou usazovat i na obkladech a dlažbě. Vyzbrojit se pro úspěšný boj můžete neředěným octem, rozprašovačem a houbičkou. Vždy si navlékněte rukavice.

Předpokladem úspěšného odstranění je, aby kyseliny na obkladech působily delší dobu, a vodní kámen se tak rozpustil. Obklady proto postříkejte octem a nechejte působit. Můžete se vybavit i octovým gelovým čističem, který naneste pomocí houbičky. Poté vydrhněte houbičkou a opláchněte. V případě potřeby postup opakujte.

6. Jak se zbavit vodního kamene na skle

Jak docílit toho, aby vám sklenice znovu zářily čistotou? Ze skleniček a skla odstraníte vodní kámen pomocí kyseliny citronové. Rozpusťte tři čajové lžičky kyseliny ve vodě. Poté do ní namočte utěrku z mikrovlákna a s její pomocí sklo vyleštěte.

Čištění baterií7. Jak odstranit vodní kámen z kohoutků a baterií?

Jemné usazeniny vyčistíte opět octem nebo citronem. Pokud je kohoutek více znečištěný, je ale třeba nechat kyseliny působit déle. Toho můžete docílit tím, že baterii obmotáte utěrkou namočenou v octu/citronové šťávě a necháte minimálně hodinu působit. Poté baterii opláchněte a utřete do sucha. Očistit kohoutek můžete i pomocí jedlé sody, kterou nanesete na vlhký hadřík.

Sundávací rovnátka8. Jak vyčistit rovnátka od usazenin?

Vaše sliny obsahují vápník i další minerály, které se mohou usazovat na rovnátkách, podobně jako zubní kámen na vašich zubech. Čistit samotné zuby ale nestačí, pravidelné čištění rovnátek pomůže předcházet vzniku zubního plaku.

Nejdříve rovnátka opláchněte vlažnou nebo studenou vodou. Poté je umístěte do menší nádoby a zalijte je octem tak, aby byla zcela ponořená. Nechejte působit maximálně 5 minut, poté je důkladně dočistěte zubním kartáčkem a opět opláchněte vlažnou vodou.6 Vyhněte se při čištění prostředkům, které obsahují alkohol, protože ten může rovnátka poškodit.7

TIP: Více jsme se o zubní péči rozepsali v článku na blogu.

Žehlička9. Jak se zbavit vodního kamene v žehličce?

Vodní kámen má rád i napařovací žehličky. Jeho usazování na žehlící ploše zabraňuje volnému průniku páry přes otvory, při žehlení pak může docházet k uvolňování usazenin, což vám může znečistit prádlo. Novější typy žehliček vám ulehčí život funkcí automatického odvápňování. V takovém případě máte o starost méně. Pokud vaše žehlička takovou funkci nemá, zoufat nemusíte. Poradíte si i bez ní!

Smíchejte ocet v poměru 1:1 s vodou a roztok nalijte do zásobníku na vodu. Pár minut nechte působit a napařovat, poté nádobku propláchněte čistou vodou. Zanesené napařovací otvory můžete vyčistit vatovými tyčinkami do uší namočenými v octu.

Některé povrchy žehliček mohou být citlivé, proto vždy použijte zředěný roztok.

Po skončení žehlení přebytečnou vodu ze zásobníku vylévejte. Problémům s vodním kamenem předejdete, pokud do žehličky budete nalévat pouze destilovanou vodu, která je zbavená minerálů, a tak usazování vodního kamene nehrozí.

TIP: Vyrobte si destilovanou vodu doma a nekupujte zbytečné plastové lahve navíc!8

Jak vyrobit destilovanou vodu doma?

Skleněná láhev s vodouBudete potřebovat: Nerezový hrnec, pokličku, skleněnou mísu, (případně stojan na pečení), vodu a led.

 1. Naplňte nerezový hrnec do poloviny vodou z kohoutku.
 2. Do vody vložte skleněnou mísu. Ujistěte se, že plave a nedotýká se dna hrnce. Pokud neplave, vyjměte ji z vody a na dno hrnce postavte kulatý stojan na pečení. Poté misku vložte zpět do vody.
 3. Před dalším krokem musí být voda v hrnci vroucí. Tím se vyvaří chemické látky, jako je methanol a ethanol.
 4. Poté na hrnec umístěte pokličku dnem vzhůru a naplňte ji ledem. Když horká pára narazí na studené víko, dojde ke kondenzaci.
 5. Nechte vodu v hrnci vařit. Jakmile voda vře, stoupá pára, která se sráží na pokličce hrnce. Sražená voda bude poté odkapávat do skleněné mísy. Nechte proces pokračovat, dokud nebudete mít v misce dostatek destilované vody pro vaši potřebu.
 6. Voda v misce bude horká, ale neměla by se vařit. Pokud se vařit začne, snižte teplotu na sporáku tak, aby se vařila pouze voda v hrnci.
 7. Jakmile budete mít dost vody v misce, odstraňte pokličku a vypněte ohřev.
 8. Vyjměte misku s destilovanou vodou z hrnce. Buďte opatrní, abyste se nespálili. Před vyjmutím misky nechte vodu vychladnout a poté ji přelijte do láhve nebo jiné nádoby, odkud se bude snadno dolévat.
 9. Nezapomeňte vodu v lahvi označit štítkem, aby s ní nikdo nehasil žízeň, její konzumace může být nebezpečná.

Vodní kámen v pračce10. Jak odstranit vodní kámen z pračky?

Stejně jako myčka si i pračka zaslouží pravidelnou péči a údržbu. Vodní kámen se usazuje jednak v dávkovači na prací prostředky, ale také uvnitř pračky, což na první pohled nemusí být vidět. Zároveň usazeniny snižují účinnost pracích prostředků. Jednou za měsíc své pračce dopřejte wellness v podobě odstranění vodního kamene.

Do bubnu prázdné pračky nasypte 200 g odstraňovače vodního kamene (kyseliny citronové) a zapněte mycí cyklus na čisticí program nebo program s minimální teplotou 60°C. Po zahřátí vody cyklus pozastavte a nechejte 30 minut působit, poté jej dokončete.

Vodní kámen v pračce

Kromě prášku můžete do bubnu pračky nalít 500 ml octu a zapnout program na 90°C. Pro preventivní opatření můžete při praní do přihrádky na aviváž přidat půl sklenky octového roztoku. Odstraní vodní kámen a změkčí vaše prádlo.9

Účinnost praní a lepší podmínky pro vaši pračku vám pomůže zajistit změkčovač vody pro praní v tvrdé vodě.

Jaké povrchy může ocet poškodit?

Ocet je téměř všemocný a může pomoci vyčistit mnoho povrchů. Některé materiály z něj ale nadšené nebudou. Jaké to jsou?

 • ocet a jiné kyseliny nepoužívejte na chromované povrchy
 • stejně tak může naleptat přírodní dřevo
 • na kamenných deskách (žula, mramor) může ocet zanechat nevzhledné skvrny

TIP: Jakých 7 nejlepších EKO čističů by vám s čistým svědomím doporučila i vaše babička? Sepsali jsme vám DIY tipy na univerzální prostředky na našem blogu!

Čím čistit povrchy?

Ekologické čištiče domácnostiAť už čistíte povrch z jakéhokoliv materiálu, buďte opatrní. Nepoužívejte drátěnky a houbičky s drsnou abrazivní plochou, abyste povrch nepoškrábali. Budou se vám naopak hodit utěrky z mikrovlákna a měkké houbičky.10

Shrnutí: Desatero pro odstranění vodního kamene

 1. Vodní kámen je neřád. Vyzbrojit se na něj ale stačí dvěma siláky – octem nebo kyselinou citronovou. Nebo přírodními čističi, které jsou vyrobené na jejich bázi.
 2. Ve většině domácností s tvrdou vodou se vodnímu kameni nevyhnete, nejlepším řešením je proto pravidelně vodní kámen odstraňovat, aby nevznikaly silné usazeniny.
 3. U tlustých nánosů zajistěte, aby kyselina zůstala v kontaktu s usazeninou dostatečně dlouhou dobu, ideálně hodinu i déle. To je základní předpoklad úspěchu.
 4. Spotřebiče čistěte pravidelně, abyste prodloužili jejich životnost. Ideální frekvence je 1x měsíčně, ne častěji. Častějším čištěním by kyseliny mohly poškodit gumové těsnění spotřebičů.
 5. Vodní kámen se tvoří tam, kde zůstává přebytečná voda: Nenechávejte ji proto zbytečně v konvici, v žehličce, nebo ve sprchovém koutu.
 6. Při manipulaci s octem a kyselinou citronovou si vždy nasaďte rukavice. Zejména, pokud máte citlivou pokožku.
 7. Žádný povrch nedřete na sílu. Abrazivní prostředky a drátěnky vám mohou nadělat víc škody než užitku. Místo hrubé síly použijte kyseliny nebo čističe na vodní kámen.
 8. Tvorbě vodního kamene v žehličkách lze předcházet, pokud budete používat destilovanou vodu.
 9. Myčkám ulevíte, pokud budete používat sůl a leštidlo ve správném poměru.
 10. Pračky ocení použití změkčovače vody.

Prosíme, sdílejte článek se svými přáteli, aby i u nich doma vodní kámen s brekem utekl pryč:

Sběratelka okamžiků a velká milovnice příběhů. Dennodenně hledá balanc nejen v jógových pozicích, ale i způsobech, jak odlehčit životnímu prostředí. V Econea.cz vytváří obsah, který pomáhá lidem najít cestu k udržitelnějšímu způsobu života. Aby nejlepší příběhy byly ty naše.

5 komentářů

  1. Dobrý den, Petro,
   s mramorem je to komplikovanější, protože ocet nebo jiné kyseliny mohou povrch poškodit a zmatnit. Důležité je do budoucna zabránit usazování vody ve vaničce pomocí stěrky nebo hadříku. Někdo doporučuje jemné čištění jedlou sodou, opakované použití sody ale také může narušit vrstvu mramoru. Jistějším řešením jsou speciální čističe určené na mramor, ekologičtější variantu nabízí třeba značka Method. Držíme palce při čištění! 🙂 Za celou Econea.cz Vás zdraví Míša

 1. Dobrý den,
  Dají se citované prostředky použít i na černé baterie? Všude čtu u černých baterii a koupelnových doplňků doporučení vyhýbat se chemii kvůli poškození a čistit jen vlhkým hadříkem, ale vodní kámen vlhkým hadříkem dolů nedostanu a navíc na černém vypadá obzvlášť nevzhledně. Děkuji

  1. Dobrý den,
   máte pravdu, černé baterie mohou být na čištění a údržbu choulostivější a agresivní či abrazivní chemické prostředky by je mohly poškodit. Obecně se doporučuje jemná utěrka z mikrovlákna a teplá voda, poté baterii vytřít do sucha. Pravidelnou údržbu obstaráte i jemným mýdlem.

   V případě většího nánosu vodního kamene někteří výrobci baterií nabízí ve svém sortimentu i šetrné čisticí prostředky na jejich produkty a příslušenství – a to i černé baterie (např. Sapho nebo Grohe). Pro úplnou jistotu se můžete poradit přímo s výrobcem vaší baterie, který s údržbou bude mít největší zkušenosti. 🙂

   Hodně štěstí při boji s vodním kamenem přeje za Econea.cz Michaela 🙂

Diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Share
Tweet
Share