9 komentářů Přečtete za: 3 min

Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 2. díl: Darmožroutská elektřina

V 1. díle trilogie o úspoře energií jsme důkladně rozebrali, jak doma šetřit vodou i bez extra úsilí. Dnes si vezmeme na mušku elektrickou energii.

Její spotřeba je totiž také významným žroutem financí v domácnosti. Při pohledu na roční fakturu se mnohým z nás protáčejí panenky.

Průměrná česká domácnost s odběrem 2 200 kWh za rok, která elektřinou neohřívá vodu, netopí a nemá elektromobil, zaplatila v r. 2017 za elektrickou energii 11 263 Kč.1 Elektřina tak tvoří mezi 5 až 25 % veškeré spotřeby energie v domácnosti.2

V ČR navíc pochází elektrická energie většinou ze zdrojů, které přírodu neúměrně zatěžují. Ať už jde o spalování uhlí, změny krajiny a narušení ekosystémů při stavbách vodních děl či o problémy s ukládáním vyhořelého jaderného paliva.3 Elektřina se přitom vyrábí s účinností mezi 30 až 40 %.4

Úspora elektrické energie

Šetrným chováním u vás doma tak neušetříte jen vlastní peněženku, ale poděkuje vám i příroda. Připravili jsme proto pár jednoduchých tipů na úsporu elektřiny, které můžete začít dělat hned teď, bez velkých investic.

Mrkněte na ně.

Jestli vás zajímá udržitelné chování v širších souvislostech, tady zjistíte, jak se spotřebou v domácnosti, dopravě, jídlem či materiály, které používáte, podílíte na produkci skleníkových plynů vy sami.

8 tipů a triků pro úsporu elektřiny:
Šetřete na vysněnou dovolenou a nechte Zemi odpočívat

1. Vyměňte žárovky za LEDky. Při běžném provozu ušetří jedna LEDka oproti staré žárovce klidně i 2 000 korun.5 Navíc má velmi dlouhou životnost. Světlo zapínejte jen v místnostech, kde se zdržujete.

Úspora elektrické energie2. Zrušte pohotovostní režim (tzv. stand-by) především u hodně náročných přístrojů jako jsou například herní konzole. Ty totiž spotřebují velké množství elektřiny a i v tomto módu dochází ke spotřebě elektrické energie. Až 40 % spotřeby herních konzolí vzniká v režimu standby.6 Vypínání si usnadníte používáním prodlužovačky s červeným vypínacím tlačítkem. Pokud jste delší dobu pryč (ale klidně i jen přes víkend), vyplatí se vypnout také wifi router.

Pamatujte, že co nezměříte, nezlepšíte. Je proto fajn svoji spotřebu sledovat. A nejlépe mít měřící přístroje, které dáte mezi přístroj a zásuvku. Změří vám spotřebu při jeho používání nebo stand-by módu.

3. Pokud vyměňujete staré spotřebiče za nové, dívejte se vždy na energetické štítky. Nové spotřebiče jsou většinou úspornější než ty z minulého století. Pečlivě tedy zvažte jejich výměnu. Nejúspornější jsou spotřebiče s písmenem A (v rozmezí A+++ až G – nejméně úsporné). U chladniček, mrazniček nebo praček se většinou setkáme s označením A+, A++ nebo A+++.

4. Nastavte správnou teplotu v lednici. Optimum je + 4 až 6 stupňů (v mrazáku – 18 stupňů). Nižší teplota rovná se větší spotřeba energie. Při snížení z + 5 na +3 stupně stoupne spotřeba zhruba o 15 %.7 Ledničku nebo mrazák také umístěte na chladnější místo. Vyhněte se přímému slunci nebo troubě. S každým stupněm navíc nad 20 stupňů se totiž spotřeba zvýší zhruba o 6 %.

Úspora elektrické energie5. Pokud máte myčku, zapínejte ji, až když je plná. A používejte úsporný program na 50 °C. Ušetříte tak zhruba 25 % energie.8

6. Pokud uvažujete o koupi klimatizace, dobře ji zvažte. Klimatizační jednotka totiž spotřebuje v průměru za 1 měsíc tolik elektřiny jako dobrá lednička s mrazákem za celý rok. A před koupí ještě zkuste tyto triky:

 • Nechte během dne zavřená okna. V bytě či domě pak bude mnohem příjemnější teplota. Větrat můžete v noci.
 • Vyzkoušejte venkovní žaluzie. Oproti těm vnitřním zadrží výrazně více tepla.

7. Pokud musíte pro vaření využívat elektřinu:

Úspora elektrické energie

 • Vždy používejte pokličku.
 • Volte plotýnku, která odpovídá velikosti hrnce. Jinak dochází ke zbytečným ztrátám energie.
 • Vařič vypínejte před dovařením, využijete tak zbytkového tepla.
 • Pro ještě větší využitelnost pořiďte hrnce se silným sendvičovým dnem, které mají termoakumulační vlastnosti. Nejlépe tak zužitkujete zbytkové teplo k dovaření jídla.
 • Pro kratší dobu vaření použijte tlakový hrnec. Ušetří 40 % energie a 30 % času.9
 • Nevařte vodu na vařiči. Varná konvice je úspornější.
 • Při pečení používejte horkovzdušnou funkci. Můžete díky ní nastavit o 20 – 30 stupňů menší teplotu, a snížíte tak spotřebu elektřiny o 25 – 40 %.10

8. Při praní prádla se vyplatí zavést těchto pár úsporných opatření. Jedna domácnost při 4 pračkách týdně a nižší teplotě totiž může ušetřit i 600 Kč.11

Úspora elektrické energie

 • Perte na nižší teplotu. Praní na 30 °C ušetří zhruba 50 % energie oproti praní při vyšší teplotě. A nebojte, i praní na tak nízkou teplotu s běžným práškem odstraní až 99 % bakterií.12
 • Pokud je to možné, používejte kratší, úspornější program. Prádlo se stačí i tak dobře vyprat.
 • Pokud to není nezbytně nutné, prádlo nepředpírejte. Ušetříte zhruba 20 % vody, energie a pracího prostředku.
 • Využívejte plnou kapacitu pračky (většinou ¾ objemu).
 • Jestli jste zrovna v procesu pořizování nové pračky, zvažte při koupi i její spotřebu elektrické energie a vody.

I když to tak možná zpočátku nevypadá, šetřit se docela slušně dá i takovými maličkostmi. A výsledek ve formě jásající peněženky i planety hřeje u srdce.

Tak se těšíme na viděnou ve 3. díle, kde si prohřejeme ztuhlé kosti. Prozkoumáme totiž pár vychytávek, které ušetří výdaje za teplo – ve většině případů nejvyšší položku ve výdajích domácnosti vůbec.

Tip: Pomoci s náklady vám může i stát pomocí různých dávek. S pomocí této kalkulačky životního minima zjistíte, na to máte případně nárok.

Prosíme, sdílejte článek s přáteli a známými. Nemáme žádnou planetu B:

Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

9 komentářů

 1. Tvrzení o účinnosti výroby energie ozdrojováváte článkem z roku 2004, kde navíc není nikde uvedeno, kde oni sami to vzali…….. Neměli byste nějaké současnější zdroje, když už to zde v článku zmiňujete? Technologicky se toho totiž za 14 let může změnit (a obvykle mění) poměrně dost, koneckonců v roce 2004 byla účinnost výroby energie v solárních panelech taky někde úplně jinde než dnes…….

 2. Super článek, díky. K těm lednicím bych ještě dodala, že by se určitě měla koupit s funkcí No Frost – více info: https://www.rankito.cz/lednice-no-frost/ 🙂 My jsme doteď měli starou, ve které se každé dva měsíce udělal velký kus ledu, takže jsem ji pořád musela vypínat, umývat a znova nachlazovat, což se na té spotřebě taky dost projevilo. Nehledě na to, kolik jídla jsme museli kvůli námraze vyhodit.

 3. Šetřit se ale nemusí jen tak, že jdete a koupíte si něco, co vám v budoucnosti šetřit bude a nahradí to do té doby perfektně fungující věc. Jako jsem tady třeba viděla lednice… Šetřit můžete i na malých úkonech, kterým se jinak nevyhnete, třeba když byla zmíněná pračka, tak například čištění pračky bez použití kupované chemie ( https://komparito.cz/blog/jak-vycistit-pracku/ )

  1. Dobrý den, Jano,
   děkujeme Vám za tip na článek o čištění pračky bez použití chemie. Jaké lednice jste měla na mysli? Náš přístup je šetřící, tedy pokud to jde, tak šetřit bez extra výdajů navíc. Krásný den.

Diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Share193
Tweet