19 komentářů Přečtete za: 3 min

Řekněte ANO zelenému balení dárků + 5 triků, jak na to

Balicí papír, stužky a lepicí páska. Tahle základní výbava každého Ježíška může vypadat na první pohled docela nevinně. Stačí se ale podívat zeleným okem ekologa a zjistíme, že je vše jinak…

Představte si, jak dlouho slouží balicí papíry a dárkové tašky o Vánocích. Několik hodin nebo pár dní. V “zelenějších” rodinách se použijí na balení opakovaně v dalších letech. Ostatní miliony rolí balicích papírů skončí v popelnicích.

Proč říct běžnému balicímu papíru NE

Výroba balicího papíru je energeticky nesmírně náročná

Výroba balicího papíru je energeticky nesmírně náročná. Stromy se musí pokácet, přepravit, přeměnit na papír, tašky nebo krabičky a dovézt do obchodů. Tam často čekají na zákazníky v plastovém obalu.

Křídový papír není možné recyklovat a patří do směsného odpadu. Stejně jako voskovaný papír nebo termopapír.

Některé balicí papíry je možné recyklovat. Z barev na vánočních papírech se ale při recyklaci vytvoří kontaminovaný kal, který obsahuje různé chemikálie. Dejte pozor především na levné a hodně barevné role balicího papíru. Čím je papír barevnější, tím větší bude následná zátěž přírody. Jen někteří výrobci používají certifikované a k životnímu prostředí šetrné barvy.

TIP Vybírejte si papíry s certifikátem FSC, který zaručuje, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů.

Proč říct NE klasické lepence

papírová lepicí páska

Když zalepíte recyklovatelný balicí papír nebo krabici běžnou lepicí páskou, tak je později nemůžete hodit do kontejneru na papír. Místo toho použijte papírovou lepicí pásku, která má zcela přírodní lepidlo z kaučuku a bez rozpouštědel. Skvěle lepí, pevně drží a je 100% recyklovatelná.

Proč říct NE dárkovým taškám

Plastové dárkové tašky se vyrábí z neobnovitelného zdroje – ropy. S jejich rozkladem je to děsivé a s recyklací složité. A na výrobu papírových dárkových tašek se spotřebuje třikrát více vody a vyprodukuje o 80 % více skleníkových plynů než na výrobu plastových tašek. A to je teprve začátek – celou řadu dalších ekologických NE pro papírové a plastové tašky jsme sepsali v tomto článku.

Inspirace pro zelené balení dárků

Jak obdarovat v hezkém a k přírodě šetrném obalu? Chceme si přece vychutnat tu chvíli napětí a zatajený dech obdarovaného.

Tohle je 5 ekologických a slušivých způsobů:

1. Balení po japonsku (technika Furoshiki)

Dárky můžete elegantně zabalit do kusu látky

Zabalte dárky elegantně do kusu látky, ručníku nebo látkové utěrky. Technikou Furoshaki původem z Japonska je možné zabalit krabice, lahve i kulaté dárky. Obdarovaný od vás dostane jeden dárek navíc, který mu bude sloužit řadu let. Látkové balení můžete dozdobit šiškou nebo větvičkou.

TIP Na techniku Furoshiki můžete použít nepoužívaná trička nebo vyřazené pánské košile.

2. Balení do nevšedního papíru

Pod vánočním stromečkem to může kreativitou jen prýštit. Stačí si zavolat na pomoc s balením dárků staré noviny, mapy, noty nebo vysloužilé knihy. Oživte je přírodním provázkem, kontrastní barvou nebo ozdobou a máte vy i příroda vyhráno.

2. Balení do recyklovaného papíru

Recyklovanému papíru můžete dát šmrnc

Říkáte si, že hnědý recyklovaný papír je nehezký? Chyba lávky! Recyklovaný balicí papír můžete oživit razítky, štětcem nebo fixou (ideálně s rostlinnými barvami), větvičkou z keře, sušeným pomerančovým kolečkem nebo kouskem skořice.

TIP menší dárky můžete dát do pytlíčků z recyklovaného papíru a zavázat provázkem.

3. Balení do dárkových pytlíčků

Upcyklované dárkové pytlíky Weetr

Pokud nemáte chuť nebo čas trávit balením dárků hodiny, vložte je jednoduše do látkového pytlíku. Značka Weetr šije upcyklované dárkové pytlíky ve 3 velikostech.

TIP Dárkový pytlíček můžete snadno ušít doma. Sepsali jsme pro vás, jak na to.

4. Balení do eko papíru

Recyklovaný balicí papír Be Nice s autorskými designy

Chcete mít ten pocit jako když jste používali dárkový papír, co voní novotou a hraje všemi barvami? Tak přesně pro vás vznikla česká značka Be Nice, která má vše pro ekologické a stylové balení dárků. Toto české papírnictví sází na ekologickou výrobu, recyklovaný papír a autorské minimalistické designy. Najdete u nich balicí papíry, krabičky i sady pro dospělé i děti.

5. Balení do obálek

Pro minimalisty a “odmítače věcných dárků” je nejlepším dárkem poukaz – kupovaný nebo váš vlastní. A ten se bude spokojeně vyvalovat pod stromečkem v recyklované obálce se jmenovkou svého budoucího nositele. Balení jednoduché jako facka.

Tak, jak zabalit dárky “zeleně” už víte. Držíme palce, ať vám to jde hezky od ruky a bez neekologických vylomenin. ?

Napište nám do komentáře, do čeho letos balíte dárky vy.

Omrkněte naši vánoční NEkampaň s články:

 1. Řekni NE a možná uvidíš i zlaté prasátko.
 2. Řekněte NE nakupování nesmyslů. A odhalte 7 typů odmítačů dárků.
  Bonusový obsah: Tahák, jaké dárky nadělit 7 typům odmítačů dárků.
 3. Řekněte NE škodlivé kosmetice.
  Bonusový obsah: Tahák, s jakými látkami se netahat.
 4. Testování na zvířatech říkáme NE. Stejně jako králíčci.
  Bonus: Soutěž o dárkové balíčky netestované kosmetiky.
 5. Řekněte NE parafínovým svíčkám. A zažehněte zdravější plamínky.
  Bonusový obsah: Video i PDF návod na výrobu domácí sojové svíčky.
 6. Živý či umělý? Jakému říct NE? A co si myslí lesní skřítci?
  Bonusový obsah: Inspirace na 8 alternativních ekostromků. 
 7. Řekněte NE vánočnímu shonu. A dejte si 3 oříšky pohody.
  Bonusový obsah: Rychlý test vánočního eko hrdinství
 8. Řekněte NE tápání při výběru dárků. Posvítíme vám na cestu.
  Bonusový obsah: Jaké dárky budou vybírat zakladatelé Econea.cz Pavel a Martin?
 9. Řekněte NE Himalájím cukru. A nechte sněžit jen venku.
  Bonusový obsah: 6 receptů na veganské nápoje
 10. Řekněte NE úmornému úklidu. A vemte to chytře. Jako Popelka.
  Bonusový obsah: 10 receptů na domácí eko prostředky
 11. Pozvěte NEkapra k vánočnímu stolu. A recepty, jak ho připravit.
  Bonusový obsah: 3 recepty na veganského kapra.
 12. Řekněte ANO zelenému balení dárků + 5 triků, jak na to.

Prosíme, sdílejte inspiraci na ekologičtější balení dárků s ostatními:

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

19 komentářů

 1. Dobrý večer, tak paráda. Já zrovínka dnes přemýšlela, jak to vše zabalit eko. Když jsem koukala na ty lesklé role vánočního papíru v drogerii, tak se mi do nich vůbec nechtělo a říkám si, že to zkusím letos jinak a pak doma mi přijde tenhle hezký email od vás s inspirací 🙂 Jak nádherné! Děkuji a krásné svátky vánoční přeji 🙂

 2. Super. Mame tendenciu robiť vsetko dookola rovnako, ako sme zvyknutí a uz si ani neuvedomujeme, čo vsetko je vlastne úplne nezmyselne a dalo by sa robiť oveľa lepšie, múdrejšie. A pritom je to úplne jednoduché.. vaše tipy určite vyuzijem 🙂

 3. Perfektní. Moc vám fandím, vydržte!!! Maličko se pochlubím, už se mi podařilo přemluvit 2 eshopy k používání papírových lepicích pásek, alespoň pokud je to zásilka pro mne. Zdraví Vlasta

 4. My uz siedmy rok mame doma rolu recyklovaneho papiera, ktoru pred Vianocami s detmi peciatkujeme a ozdobujeme a darceky potom prevazujeme lykom…nikdy sa mi ziadne balenie viac nepacilo ako toto a aj deti si to uzivaju 😉

 5. I když se snažíme během každodenního života co nejméně zatěžovat přírodu, balení dárků se konalo vždy tak nějak „standardně“… děkuji za článek, vysvětlení a krásné inspirace. Využijeme!

 6. Díky za veselý článek,začali jsme s recy-balením vloni a nejen na Vánoce,takže se letos můžeme podělit o tunning s bramborovými razítky,které pobaví i leckteré dítko-to se z obyčejné brambory vykrojí tiskátko třeba ve tvaru hvězdičky a pak se jeho rovná plocha smočí v bílé tempeře s kapkou vody…..brambor už sice neni k jídlu ale žížaly v kompostéru si ho dají rády…….jen tu temperu jsme nezvládli nahradit něčím víc ZeroWasteEkoBioFriendly…

  1. Nemam vyzkouseno, jen napad… Co zkusit smichat trochu vody s kurkumou, nebo cervenou paprikou… Mozna by z toho mohly byt hezke barvy…

 7. U nás doma se vždycky balilo klasicky, i když aspoň z velké části do dárkových tašek, které jsme pak schovali napřesrok 🙂 Loni jsem provedla upgrade, koupila jsem kus látky a balila do ní, letos proběhl upgrade na druhou, z látky z loňska jsem ušila pytlíky a budu balit do nich 🙂 Pro nejbližší rodinu, která mi je vrátí. Pro ty, co si obal nechají, vytáhnem z pod postele dárkové tašky od loňska a předloňska a předpředloňska… 🙂

 8. Už do tohoto recykl papíru s větvičkou, jmelíčkem, aj balím dárky několik let. Je sice tužší, ale myslím, že mnohem vkusnější, než ty barevné šarády. S přírodním ozdobením vypadají dárečky opravdu krásně.
  Příjemné a veselé Vánoce všem! 🙂

 9. Já ještě mohu doporučit balení do starých nástěnných kalendářů – sice se s nimi nepracuje tak dobře, ale dárky vypadají moc hezky a zase obal hodně vydrží…

 10. Parádní článek. Hledal jsem inspiraci na nějaké jiné, než to obvyklé „cirkusové“ balení dárků a strašně se mi zalíbilo to japonské. Našel jsem si k tomu vida na YT a najednou má vše úplně jiný styl. Jak může „prosté“ zabalení dárků změnit atmosféru k nepoznaní… najednou chce člověk i další věci dělat „jinak“.

  1. Dobrý den,
   děkujeme moc za Vaši reakci. Máme velkou radost, že jste objevil japonské balení dárků. Patří k jednomu z nejkrásnějších na světě :-). Ať se Vám daří a mějte krásné jaro. Za celý tým Econea.cz, Katka

Diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Share310
Tweet