Řekněte ANO zelenému balení dárků + 5 triků, jak na to
Balicí papír, stužky a lepicí páska. Tahle základní výbava každého Ježíška může vypadat na první pohled docela nevinně. Stačí se ale podívat zeleným okem ekologa a zjistíme, že je vše jinak…
Představte si, jak dlouho slouží balicí papíry a dárkové tašky o Vánocích. Několik hodin nebo pár dní. V “zelenějších” rodinách se použijí na balení opakovaně v dalších letech. Ostatní miliony rolí balicích papírů skončí v popelnicích.
Proč říct běžnému balicímu papíru NE
Výroba balicího papíru je energeticky nesmírně náročná. Stromy se musí pokácet, přepravit, přeměnit na papír, tašky nebo krabičky a dovézt do obchodů. Tam často čekají na zákazníky v plastovém obalu.
Křídový papír není možné recyklovat a patří do směsného odpadu. Stejně jako voskovaný papír nebo termopapír.
Některé balicí papíry je možné recyklovat. Z barev na vánočních papírech se ale při recyklaci vytvoří kontaminovaný kal, který obsahuje různé chemikálie. Dejte pozor především na levné a hodně barevné role balicího papíru. Čím je papír barevnější, tím větší bude následná zátěž přírody. Jen někteří výrobci používají certifikované a k životnímu prostředí šetrné barvy.
TIP Vybírejte si papíry s certifikátem FSC, který zaručuje, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů.
Proč říct NE klasické lepence
Když zalepíte recyklovatelný balicí papír nebo krabici běžnou lepicí páskou, tak je později nemůžete hodit do kontejneru na papír. Místo toho použijte papírovou lepicí pásku, která má zcela přírodní lepidlo z kaučuku a bez rozpouštědel. Skvěle lepí, pevně drží a je 100% recyklovatelná.
Proč říct NE dárkovým taškám
Plastové dárkové tašky se vyrábí z neobnovitelného zdroje – ropy. S jejich rozkladem je to děsivé a s recyklací složité. A na výrobu papírových dárkových tašek se spotřebuje třikrát více vody a vyprodukuje o 80 % více skleníkových plynů než na výrobu plastových tašek. A to je teprve začátek – celou řadu dalších ekologických NE pro papírové a plastové tašky jsme sepsali v tomto článku.
Inspirace pro zelené balení dárků
Jak obdarovat v hezkém a k přírodě šetrném obalu? Chceme si přece vychutnat tu chvíli napětí a zatajený dech obdarovaného.
Tohle je 5 ekologických a slušivých způsobů:
1. Balení po japonsku (technika Furoshiki)
Zabalte dárky elegantně do kusu látky, ručníku nebo látkové utěrky. Technikou Furoshaki původem z Japonska je možné zabalit krabice, lahve i kulaté dárky. Obdarovaný od vás dostane jeden dárek navíc, který mu bude sloužit řadu let. Látkové balení můžete dozdobit šiškou nebo větvičkou.
TIP Na techniku Furoshiki můžete použít nepoužívaná trička nebo vyřazené pánské košile.
2. Balení do nevšedního papíru
Pod vánočním stromečkem to může kreativitou jen prýštit. Stačí si zavolat na pomoc s balením dárků staré noviny, mapy, noty nebo vysloužilé knihy. Oživte je přírodním provázkem, kontrastní barvou nebo ozdobou a máte vy i příroda vyhráno.
2. Balení do recyklovaného papíru
Říkáte si, že hnědý recyklovaný papír je nehezký? Chyba lávky! Recyklovaný balicí papír můžete oživit razítky, štětcem nebo fixou (ideálně s rostlinnými barvami), větvičkou z keře, sušeným pomerančovým kolečkem nebo kouskem skořice.
TIP menší dárky můžete dát do pytlíčků z recyklovaného papíru a zavázat provázkem.
3. Balení do dárkových pytlíčků
Pokud nemáte chuť nebo čas trávit balením dárků hodiny, vložte je jednoduše do látkového pytlíku. Značka Weetr šije upcyklované dárkové pytlíky ve 3 velikostech.
TIP Dárkový pytlíček můžete snadno ušít doma. Sepsali jsme pro vás, jak na to.
4. Balení do eko papíru
Chcete mít ten pocit jako když jste používali dárkový papír, co voní novotou a hraje všemi barvami? Tak přesně pro vás vznikla česká značka Be Nice, která má vše pro ekologické a stylové balení dárků. Toto české papírnictví sází na ekologickou výrobu, recyklovaný papír a autorské minimalistické designy. Najdete u nich balicí papíry, krabičky i sady pro dospělé i děti.
5. Balení do obálek
Pro minimalisty a “odmítače věcných dárků” je nejlepším dárkem poukaz – kupovaný nebo váš vlastní. A ten se bude spokojeně vyvalovat pod stromečkem v recyklované obálce se jmenovkou svého budoucího nositele. Balení jednoduché jako facka.
Tak, jak zabalit dárky “zeleně” už víte. Držíme palce, ať vám to jde hezky od ruky a bez neekologických vylomenin. ?
Napište nám do komentáře, do čeho letos balíte dárky vy.
Omrkněte naši vánoční NEkampaň s články:
Bonusový obsah: Tahák, jaké dárky nadělit 7 typům odmítačů dárků.
Bonusový obsah: Tahák, s jakými látkami se netahat.
Bonus: Soutěž o dárkové balíčky netestované kosmetiky.
Bonusový obsah: Video i PDF návod na výrobu domácí sojové svíčky.
Bonusový obsah: Inspirace na 8 alternativních ekostromků.
Bonusový obsah: Rychlý test vánočního eko hrdinství
Bonusový obsah: Jaké dárky budou vybírat zakladatelé Econea.cz Pavel a Martin?
Bonusový obsah: 6 receptů na veganské nápoje
Bonusový obsah: 10 receptů na domácí eko prostředky
Bonusový obsah: 3 recepty na veganského kapra.
Dobrý večer, tak paráda. Já zrovínka dnes přemýšlela, jak to vše zabalit eko. Když jsem koukala na ty lesklé role vánočního papíru v drogerii, tak se mi do nich vůbec nechtělo a říkám si, že to zkusím letos jinak a pak doma mi přijde tenhle hezký email od vás s inspirací 🙂 Jak nádherné! Děkuji a krásné svátky vánoční přeji 🙂
Super. Mame tendenciu robiť vsetko dookola rovnako, ako sme zvyknutí a uz si ani neuvedomujeme, čo vsetko je vlastne úplne nezmyselne a dalo by sa robiť oveľa lepšie, múdrejšie. A pritom je to úplne jednoduché.. vaše tipy určite vyuzijem 🙂
Perfektní. Moc vám fandím, vydržte!!! Maličko se pochlubím, už se mi podařilo přemluvit 2 eshopy k používání papírových lepicích pásek, alespoň pokud je to zásilka pro mne. Zdraví Vlasta
Dobrý den, Vlasto, super, dobrá práce! 🙂
My uz siedmy rok mame doma rolu recyklovaneho papiera, ktoru pred Vianocami s detmi peciatkujeme a ozdobujeme a darceky potom prevazujeme lykom…nikdy sa mi ziadne balenie viac nepacilo ako toto a aj deti si to uzivaju 😉
A jak to mate s jeziskem? Deti na něj neveri?
I když se snažíme během každodenního života co nejméně zatěžovat přírodu, balení dárků se konalo vždy tak nějak „standardně“… děkuji za článek, vysvětlení a krásné inspirace. Využijeme!
Díky za veselý článek,začali jsme s recy-balením vloni a nejen na Vánoce,takže se letos můžeme podělit o tunning s bramborovými razítky,které pobaví i leckteré dítko-to se z obyčejné brambory vykrojí tiskátko třeba ve tvaru hvězdičky a pak se jeho rovná plocha smočí v bílé tempeře s kapkou vody…..brambor už sice neni k jídlu ale žížaly v kompostéru si ho dají rády…….jen tu temperu jsme nezvládli nahradit něčím víc ZeroWasteEkoBioFriendly…
Nemam vyzkouseno, jen napad… Co zkusit smichat trochu vody s kurkumou, nebo cervenou paprikou… Mozna by z toho mohly byt hezke barvy…
U nás doma se vždycky balilo klasicky, i když aspoň z velké části do dárkových tašek, které jsme pak schovali napřesrok 🙂 Loni jsem provedla upgrade, koupila jsem kus látky a balila do ní, letos proběhl upgrade na druhou, z látky z loňska jsem ušila pytlíky a budu balit do nich 🙂 Pro nejbližší rodinu, která mi je vrátí. Pro ty, co si obal nechají, vytáhnem z pod postele dárkové tašky od loňska a předloňska a předpředloňska… 🙂
Už do tohoto recykl papíru s větvičkou, jmelíčkem, aj balím dárky několik let. Je sice tužší, ale myslím, že mnohem vkusnější, než ty barevné šarády. S přírodním ozdobením vypadají dárečky opravdu krásně.
Příjemné a veselé Vánoce všem! 🙂
Já ještě mohu doporučit balení do starých nástěnných kalendářů – sice se s nimi nepracuje tak dobře, ale dárky vypadají moc hezky a zase obal hodně vydrží…