31 komentářů Přečtete za: 6 min

Jak se zorientovat mezi značkami přírodní ekologické drogerie?

Výrobců ekodrogerie je na trhu spousta a neustále přibývají další. Za tenhle trend jsme velmi rádi a vítáme ho.

Zároveň to ale přináší nové výzvy pro zákazníky. Jak si vybrat ten pravý produkt pro mě? Nebudu platit příliš za značku, která se tváří jako nejčistší na světě, ale ve skutečnosti to s ní tak horké není?

Pryč jsou doby, kdy si lidé v Česku mohli vybrat jen mezi Froschem a Ecoverem, které byly dostupné jen v pár obchodech se zdravou výživou. Dnes ekodrogerii seženete i v Tescu či DMku. K tomu existuje již několik specializovaných obchodů a e-shopů, jako jsme třeba my, kde si můžete vybírat z celé řady ověřených značek.

Možná se v tom někdy ztrácíte, a proto jsme připravili tento základní přehled, který vám dá lepší představu, jak si mezi sebou jednotlivé značky stojí z hlediska kvality a čistoty složení. Budeme se věnovat především těm, které sami prodáváme, ale zmíníme i ty nejznámější další, které u nás prozatím nenajdete. Přehled průběžně aktualizujeme, jak nám přibývají další výrobci do sortimentu.

Jak jednotlivé značky přírodní drogerie odlišit?

Kritérií lze vzít celou řadu. My jsme se rozhodli značky srovnávat především podle čistoty a kvality složení a celkového přístupu firmy k procesu výroby s ohledem na maximální šetrnost a přívětivost k životnímu prostředí. Budiž to tedy průvodce tím, jak moc jsou produkty skutečně eko.

Značky rozdělíme do tří skupin:

  1. Vstupní úroveň
  2. Střední třída
  3. Nejvyšší třída

1. Vstupní úroveň

My tomu v týmu říkáme po anglicku „entry level“. Zde najdete značky, které jsou jakýmsi přechodem mezi konvenční drogerií a tou skutečně ekologickou. Používáte je totožně jako drogošku ze supermarketu a dosáhnete také srovnatelných výsledků.

Jsou vhodné především pro ekologické zelenáče, kteří se chystají opustit svět konvenčních prostředků, chtějí začít používat šetrné alternativy a možná mají obavu, jestli třeba prádlo bude stejně dobře vyprané. Proto i v našem sortimentu mají své místo – otevírají totiž dveře a jsou mostem ke kvalitnějším a čistším výrobkům, které pak zákazníci mohou chtít vyzkoušet později.

Yope čistič na koupelny s vůní zeleného čaje

Co je pro ně typické:

 • Nízká cena
 • Vysoká účinnost bez problémů srovnatelná s konvenčními prostředky
 • Obvykle obsahují syntetické vůně, které jsou jedním z nejčastějších alergenů
 • Často v nich naleznete syntetické konzervanty, které nemusí být vždy zcela přívětivé
 • Složení je přírodní obvykle tak z 80–95 %
 • V přírodě bývají buď plně rozložitelné nebo minimálně mají podstatně nižší ekologický dopad

Do této kategorie patří:

 • Frosch (německá legenda mezi ekologickou drogerií, jedna z nejstarších značek přátelských k přírodě)
 • Yope (polská značka přírodní kosmetiky i drogerie, která se vyznačuje nádherným a nápaditým designem a neobvyklými vůněmi)
 • Feel Eco (populární česká značka)

2. Střední třída

Ecozone – prací gel na vlnu a hedvábí

Střední třídu ekodrogerie máme rádi a sami tyto prostředky často používáme. Jedná se obvykle o sofistikované značky, které chtějí bez nadsázky změnit svět k lepšímu a velmi dbají na to, aby jejich produkty byly kvalitní. Usilují o to dosáhnout srovnatelné účinnosti jako konvenční drogerie, ale s dramaticky lepším složením a vysokou přívětivostí jak k člověku, tak k přírodě.

Od těch úplně nejlepších značek se odlišují především tím, že občas v nich najdete složky, které byste tam mít úplně nechtěli. Typicky je to nějaký ten syntetický konzervant, kombinaci syntetických a přírodních vůní, méně šetrné sulfáty či látky končící na –eth (jako je SLS, SLES či Laureth-7 a podobné), které mohou být dráždivé. Tím, že kritériem je pro ně i koncová cena, tak nevolí vždy tu úplně nejvyšší kvalitu, ale mohou se někdy uchýlit ke kompromisu.

Co je pro ně typické:

 • Prodávají se za rozumnou, střední cenu
 • Jsou vysoce účinné, ale může se stát, že oproti běžným chemickým koktejlům třeba při praní nebo mytí nádobí poznáte rozdíl
 • Obvykle obsahují přírodní vůně a éterické oleje, ale někdy se v nich mohou vyskytovat i syntetické vůně nebo kombinace
 • Konzervanty bývají přírodní nebo přírodně identické, ale mohou se vyskytnout i syntetické
 • Mají obvykle 98-100% přírodní složení
 • V přírodě jsou výborně biologicky odbouratelné
 • Neobsahují ropné deriváty
 • Firmy často důsledně řeší celý proces výroby včetně energie z obnovitelných zdrojů, důsledného odpadového hospodářství apod.
 • Některé značky plně deklarují své složení (ve formátu INCI) nad rámec zákonných regulací, ale obvykle se spíše schovávají za (povolené) obecné názvy složek

Do této kategorie patří:

 • Bio-D (naše velmi oblíbená britská rodinná značka, která se opravdu hodně snaží)
 • Ecozone (sympatická, taktéž britská značka, která účinností zahanbí i lecjakou konvenční drogerii)
 • Earth Friendly Products / Ecos (americká značka, známá po celém světě)
 • Ecover (asi nejznámější brand ekologické drogerie vůbec, velký průkopník a inovátor)

3. Nejvyšší třída

Tohle je ta nejlepší volba, pokud chcete být opravdu maximálně důslední a dopřát si pro sebe i pro planetu to nej. Tyhle firmy jednoduše dělají všechno správně. Nejsou ochotny couvnout jakémukoliv kompromisu a na výsledných produktech je to vidět. Tu kvalitu dokážete úplně cítit. Naše jednoznačně nejoblíbenější kategorie.

Co je pro ně typické:

 • Cena může, avšak nemusí být vyšší než u produktů střední třídy
 • účinností to může být rozporuplné – někdy fungují parádně, ale v jiných případech je třeba s nimi trochu jinak pracovat (typicky u pracích gelů z mýdlových ořechů je v případě silnějšího znečištění vhodné prádlo nejprve namočit a aplikovat speciální přípravky na skvrny)
 • Mají to nejlepší složení, jaké si dokážete představit – naprosto čistoté, z 99-100 % přírodní a nenajdete v nich nic, co byste tam nechtěli mít
 • Často obsahují i suroviny v BIO kvalitě (například rostlinné či éterické oleje)
 • Vůně jsou výhradně přírodní, nejčastěji z kvalitních éterických olejů
 • V přírodě jsou garantovaně 100% biologicky odbouratelné
 • Samozřejmě neobsahují ropné deriváty a jiné mňamky
 • Konzervanty neobsahují buď vůbec nebo přírodní; výjimkou může být šetrný benzoan sodný, který je sice syntetický, ale povolený například i v certifikované přírodní kosmetice
 • Dbají na vše do důsledku a obvykle o všem také velmi důkladně a otevřeně informují
 • Deklarují kompletní složení (ve formátu INCI) nad rámec svých zákonných povinností
 • Mají důmyslné výrobní procesy a neustále inovují směrem k ještě nižšímu dopadu na přírodu
 • Řeší i obaly a související témata

Do této kategorie patří:

 • Sonett (náš favorit mezi ekodrogerií – nic lepšího podle nás v Česku neseženete)
 • Yellow&Blue (ohromně inspirativní česká firma jdoucí po kvalitě do těch nejmenších detailů)
 • Sodasan (další německá legenda, která v Česku zatím není tak známá)

Brandů ekologické drogerie je na trhu samozřejmě podstatně více. Nemáme je ale zatím všechny více prozkoumané, takže nechceme dělat závěry, do jaké kategorie patří.

Německý Sonett máme úplně nejraději ze všech

Naše doporučení

Pokud s ekologickou domácností teprve začínáte, nebojte se volit mezi značkami vstupní úrovně a střední třídy. Chápeme, že bude rozhodovat i cena.

Pokud jste však už zelení harcovníci, tak určitě volte nejméně ekodrogerii ze střední třídy, a ještě lépe z té nejvyšší. Neprohloupíte. Ano, někdy si trochu připlatíte – ale za skutečnou kvalitu a šetrnost. Jakmile jednou vyperete prádlo v prostředku s BIO éterickými oleji, tak nebudete chtít jinak.

Tip na závěr

Pokud se chcete ještě lépe orientovat mezi přírodní kosmetikou a drogerií a vyznat se i v často nicneříkajících anglických a latinských názvech použitých surovin, tak doporučujeme zakoupit knihu Tajemství kosmetiky od Víta Syrového. Čtivou a srozumitelnou formou vás uvede do problematiky a navíc vám poskytne přehledné hodnocení více než 2 100 nejpoužívanějších surovin. Snadno se tak dozvíte, zda jsou použité látky pro vás příznivé nebo ne.

Prosíme sdílejte dalším každodenním hrdinům

Celý červen sleva 15 % na přírodní kosmetiku ze Slovenska Navia
Spoluzakladatel Econea.cz. Poté, co 10 let svého života obětoval finančnímu byznysu a hnal se za úspěchem a za penězi, přišlo ve 30 letech tvrdé vyhoření a vnitřní prázdnota. Zpět na nohy mu definitivně pomohl až zcela nový směr podnikání, který pro něj má hluboký smysl - e-shop, jehož myšlenkou je umožnit lidem dělat malé každodenní krůčky pro zdravý, udržitelný a etický životní styl. Pavel miluje cestování a výlety do přírody, tráví čas s rodinou, běhá, potápí se na nádech, jezdí na motorce a je vegan.

31 komentářů

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor na značku Winni´s. Objevila jsem ji v jedné menší drogerii a zajímalo by mne, jak moc je skutečně ekologická.. Předem díky za jakoukoliv odpověď.

  1. Dobrý den, Báro, Winni’s známe, ale popravdě ji nemáme prozkoumanou natolik, abychom ji mohli kvalitně posoudit. Kouknul jsem zběžně na složení několika produktů a na první pohled se zdá, že se bude řadit někam na pomezí vstupní úrovně a střední třídy. Ale na fundovanější soud bych potřeboval více informací.

 2. Dobrý den, mám velice ráda značku Method. Znáte? Kam byste řadili? Já mám dojem, že patří do té nejvyšší třídy, ale už je těch značek taková záplava, že se přestávám orientovat. 🙂

  1. Dobrý den, Terezo,

   jasně, Method známe. Mám za to, že je nedávno koupil Ecover, takže jsou to sesterské značky. A pokud vím, tak se Method měl soustředit především na US trh a ne na Evropu. Ale vím, že i u nás je k sehnání.

   Detailní informace nemáme, protože jsme je nezkoumali do hloubky. Ale zcela určitě to není nejvyšší třída. Spíš to na mě na rychlý pohled působí naopak na tu nejnižší třídu – ale s krásným designem, to je fakt.

   Pár (někdy i velmi) nepříznivých ingrediencí:
   – konzervanty methylchoroisothiazolinone, methylisothiazolinone a benzylisothiazolinone
   – phenoxyethanol
   – SLS (Sodium Lauryl Sulphate)
   – syntetické vůně

   A to jsem kouknul jen na jeden produkt – prací gel…

   Takže je mi líto, ale opravdu to působí spíš jako entry level produkt.

 3. Dobrý večer,chtěl bych se zeptat na produkty firmy MISSIVA, které používám, ale nemám je prozkoumané do podrobna.
  Děkuji s pozdravem Petr Caha

  1. Dobrý den, Petře,

   nemám o Missivě úplně detailní informace a tak nebudu dělat jasné závěry, abych nenapsal nějakou nepodloženou informaci.

   Na složení jsem teď kouknul jen bleskově a zaujalo mě velmi časté používání SLES, což je poměrně dost dráždivý alergen. Byť se používá vcelku běžně, i u některých značek ekologické drogerie.

   Zatím to na mě působí tak, že to bude spíš takový entry-level. Pro detailní hodnocení bych se ale musel zanořit víc.

 4. Dobry vecer,
  nepatrim mezi ‚uplne zelenace‘, ale i tak mi tento clanek velice pomohl a ja Vam za nej moc dekuji:). At se dari, je uzasne inspirativni ‚potkavat‘ (byt jen na netu:)) lidi jako jste vy v Econea!

 5. Dobrý den,
  děkuji za vas článek, mnohé mi ujasnil. S ecoprostedky jsem do styku přišla, když byla doma cisticka. Ale pak přišla kanalizace a hlavně děti a já zjistila, že mi tato drogerie nevyhovuje, prádlo mi nevonelo a nepřišlo mi dobře vyprane. Ale tenkrát byl jen Frosch a Ecover. Zanevřela jsem na tuto drogerii, ale teď zjišťuji, že „musím“ hledat něco šetrného nejen k přírodě, ale prave i k dětem. Začnu asi zlatou střední cestou, i když se bojím, že pro dcerku to bude málo. Má atopický ekzém a vím, že není třeba změnit jen jídelníček, ale i drogerii. Zatím jsme u jídelníčku a přírodních krému, teď je čas dopilovat ještě práci prasek. Děkuji tímto za pomoc při rozhodování a zorientování se v dnešních dostupných značkach.

  1. Dobrý den, Zuzano,

   díky moc za to, co píšete.
   Jsem rád, že článek pomohl.

   Pokud má vaše dceruška atopický exém, tak opravdu doporučuji ty nejlepší, nejčistší značky a takové, které jsou přímo pro citlivou pokožku.
   Na e-shopu máme i kategorii drogerie (http://www.econea.cz/pro-tu-nejcitlivejsi-pokozku-a-miminka/) a kosmetiky (http://www.econea.cz/pro-velmi-citlivou-pokozku-a-miminka/) právě pro ty, kteří trpí alergiemi a velmi citlivou pokožkou. Koukněte.

 6. Dobrý den,moc děkuji za fajně napsaný a inspirativní článek o Eko drogerii..Doma už taky začínáme,postupně vyměnujeme chemii za Eco prostředky,jde to ale bohužel pomalu,jsme 5členná rodina s 6ti mazlíčky doma(želva,kocourci,koreli,králik) a tech produktu co zpotřebujeme v domácnosti je mnoho..Chtěla bych se Vás zeptat na značku ALVERDE.??,.německá zn. v Bio kvalitě a neobsahují syntetické vonné,barvící a konz.látky.Bez silikonu a látek na bázi minerálních oleju..Znáte??Používáme jí jako sprch,gely,tek.mýdlo,šampony..Používala jsem i Feel Eco,Denk mit nature ale tam je METHYL…BENZISOT..atd..Svým článkem jste mi opravdu potvrdili,že má smysl používat Eco a Bio produkty,prostředky a kosmetiku s ohledem na přírodu a planetu obecně a hlavně na člověka samotného!!!!!!!!!Jinak ještě dodám,že používám v kuchyni na čištění hlavně ocet a citron ,do myčky i na odvápnění kuch.spotřebiču i pračky a Wc..Přeji mnoho spokojených zákazníku a uživatelu Eco drogerie..s pozdravem,Lucie

  1. Dobrý den, Lucko,

   i postupná výměna má rozhodně smysl. Je super, že do toho jdete.

   Alverde je určitě v pořádku. Pokud se nemýlím, je to privátní značka DM a má certifikaci biokosmetiky NaTrue. Ta sice není tak přísná jako EcoCert, ale pořád je velmi kvalitní.

   1. Dobrý večer,děkuji za info..a až mi dojdou prostředky v domácnosti,ráda u Vás nakoupím ty ,,boží“ Eco produkty které nabízíte..Mějte se moc hezky a děkuji za Váš článek a zato,že se snažíte zemi nezatěžovat ropnými a fujtabl chemickými látkami..s pozdravem,Lucie

 7. Dobry vecer,

  v první rade bych Vam chtela moc podekovat za skvely clanek. Mam otazku, ktera se tyka znacky Sonett a konkretne jejich pracich prostredku. Predpokladam, ze znam odpoved, ale chci se ujistit:) Jsou tyto praci prostredky konkretne praci gely vhodne pro novorence?

  Predem moc dekuji za odpoved a preji at se dari 🙂

 8. Dobry den,

  dekuji za velmi napomocny clanek, uz jsem se podle nej zaridila a nakoupila. Nemate, prosim, sepsaneho neco podobneho i pro kosmetiku? Tedy podobne rozdeleni eko kosmetickych znacek? Myslim, ze bychom to vsichni velmi uvitali.

  A jinak samozrejme dekuji za Vase stranky a Vasi praci. Delate ji velmi dobre a je videt, ze i s laskou 😉

  Diky, Ivana

 9. Dobrý den,
  Taky se přidám do řady vděčných čtenářů. Doma používám dost Čistič L.O.C. od firmy Amway. Už jsem našla spoustu srovnání různých značek, ale o teto značce nikde na internetu ani stopa. Zajímalo by mě, jestli je opravdu tak přírodní, jak jeho prodejci tvrdí, případně co si myslíte o teto značce. Používám i celou řadu jiných produktů pro domácnost.
  Předem děkuji a doufám, že se něco dozvím. ?
  Ivana

  1. Dobrý den, Ivano,

   u Amway jsem dost skeptický.
   Díval jsem se na složení dřív a nebylo to nic moc.
   Ale to se také mohlo změnit.

   Mohla byste mi vypsat složení z lahvičky nebo mě odkázat na jejich web, pokud to složení souhlasí s tím, co máte na lahvičce?
   Kouknu na to aspoň z dálky.

    1. Dobrý den, Ivano,

     když se dívám na složení, tak mimo to, že je hlavním tenzidem nepříliš populární a šetrný Sodium Laureth Sulfate, tak tam hlavně jsou dva velmi kontroverzní konzeranty: Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone. Píšeme o nich dost v tomto článku: http://www.econea.cz/blog/rozhodli-se-prestat-prodavat-nektere-produkty-feel-eco/.

     Sice je některé naše čističe také stále ještě obsahují, ale silně zvažujeme, že je ze sortimentu vyřadíme kompletně.

 10. Dobrý den, používám několik let přípravky od Eurona Černý, ale nyní jsem zaslechla, že je to chemie můžete mi prosím napsat svůj názor jedná se hlavně o prací prostředky děkuji Dana.

  1. Dobrý den, Dano,

   o Euroně víme, ale zatím jsme ji detailně nezkoumali.
   Nicméně když si rozkliknu etiketu třeba prostředku na prádlo (https://www.euronabycerny.com/eshop/1099-tekuty-praci-prostredek-2v1-black-grape-1000-ml?ReturnUrl=/univerzalni-pradlo), tak se mi to složení moc nelíbí..

   Těžko říct, z čeho vyrábí tenzidy, to podle etikety nepoznáme, tam bych jen spekuloval.
   Ale vidím tam optické zjasňovače, fosfonáty a především konzervant methylisothiazolinone, který je dost problematický (viz náš článek o Feel Eco: http://www.econea.cz/blog/rozhodli-se-prestat-prodavat-nektere-produkty-feel-eco/). Stejně tak konzervant Bronopol, 2-Brom-2-Nitropropan-1,3-Diol je vysoce problematická látka.

   Takže za mě – nedoporučuji.

Zanechte nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share97
Tweet
Pin1
WhatsApp
98 Shares