7 komentářů Přečtete za: 3 min

3 tipy, jak v obchodě snadno poznat zdravý opalovací krém

V období koupání, slunění a snědých těl je tématem číslo jedna bezpečnost opalovacích krémů. Míváme dojem, že nás chrání. Někdy však mohou škodit.

Mnoho běžných opalovacích krémů je totiž jeden velký chemický koktejl. Často obsahují parabeny (konzervační látky), hliník, umělé vůně, nanočástice a chemické filtry.

Opalovací krém

Ty posledně jmenované mohou poškozovat buňky či narušovat hormonální rovnováhu. Nanočástečky zase mohou projít kůží a způsobovat v těle neplechu. Alergické reakce z umělé parfemace také bývají, zvlášť pro děti a majitele citlivější kůže, nemilým překvapením.

Proto bychom neměli nechat naši pokožku (a potažmo i celé tělo) napospas výrobcům lákavých mazadel, kterým jde o zisk, a raději začít krémy vybírat uvědoměle. Není totiž v pořádku patlat si na kůži chemii, a ještě k tomu s ní zatěžovat i vodní organismy.

Běžně si to neuvědomujeme, ale krém se z naší pokožky při koupání smývá a jeho složky pak zůstávají ve vodě. Tyto látky (nebo vzniklé sloučeniny) mohou být pro malé obyvatele vod toxické.

Nejčastějším ohrožovatelem vodního života, a samozřejmě i člověka, jsou chemické filtry jako oxybenzone, benzofenone či oxyphenone a nanočástice.1

Opalovací krém

Pokud produkt nanočástice obsahuje, musí být jejich přítomnost podle směrnic EU vyznačena buď na obale, nebo přímo ve výčtu složení. Tam musí být u dané látky uvedeno v závorce slovo „nano“.

V běžných opalovacích krémech najdete chemické filtry a nanočástice často. Jak se jim ale vyhnout?

Výčet ingrediencí prozradí tajemství každé lahvičky

Dívat se na složení opalovacích krémů a vědět, čím mažeme sebe a své děti, je zásadní úkon každého, kdo chce mít skutečně zdravé opálení. Chtějte víc informací, odmítněte rizikové výrobky, a začněte tak uzdravovat. Sebe i naši planetu.

Opalovací krémNení však potřeba hned teď letět do knihovny pro učebnici chemie a bílý plášť, abyste všemu rozuměli. Ani trávit hodiny lovením informací o škodlivých látkách na internetu. Pokud chcete nakupovat skutečně kvalitní a šetrné výrobky, pro začátek stačí, když se budete při výběru řídit těmito jednoduchými vodítky.

Jak vybrat bezpečný opalovací krém – 3 jednoduchá vodítka

1. Hledejte opalovací krémy s minerálními filtry. Tyto filtry jsou bezpečné, protože fungují čistě mechanicky – na kůži vytváří slabou vrstvu odrážející záření. Nejčastější jsou oxid titaničitý (titanium dioxide, TiO2) a oxid zinečnatý (zinc oxide, ZnO). Pozor jen, aby neobsahovaly nano částice, ty mohou být rizikové.

Opalovací krémy2. Volte krémy s co nejpřírodnějším složením. Například krémy od značky Eco Cosmetics, Ey! či laSaponaria mají podíl přírodních surovin 100 % a jsou v BIO kvalitě. Opalovací krémy od Alphanovy jsou minimálně z 99 % přírodní a také v BIO kvalitě.

3. Zárukou nejvyšší kvality jsou také certifikace. Pokud na lahvičce uvidíte certifikáty od EcoCert, například EcoCert Organic Cosmetic nebo COSMOS Organic, můžete si být jistí, že nešlápnete vedle. Kvalitní jsou také certifikáty BHDI, NaTrue nebo české ochranné známky CPK či CPK bio. (Výhodou je i označení „UVA“ uvedené v kroužku na obale výrobku. Zaručuje dostatečnou ochranu i proti hlouběji působícímu UVA záření.)

A jestli nevíte, kterým krémem začít, omrkněte opalováky z našeho e-shopu Econea.cz. Důlek při zkoumání složení dostupných krémů na trhu jsme už totiž vyseděli a puntičkářsky (no jo, znáte nás) vybrali přírodní opalovací krémy s minerálními filtry. Neobsahují žádné problematické látky a neškodí zdraví. A jak je u nás pravidlem, žádné z nich nejsou testované na zvířatech.

Ty největší superstar našich zákazníků

Z vlastní zkušenosti i z hodnocení zákazníků doporučujeme tyto 100% přírodní kousky v BIO kvalitě:

Opalovací krém Eco Cosmetics

 

 

1. Eco Cosmetics opalovací krém se SPF 30. S extrakty i olejem z rakytníku a certifikací EcoCert.

 

 

Opalovací krém Eco Cosmetic

 

 

2. Eco Cosmetics opalovací krém Neutral bez parfemace se SPF 20. Pro extra citlivou pokožku.

 

 

opalovací krém

 

 

3. Alphanova opalovací krém se SPF 50+. S exotickou vůní monoȉ pro extra ochranu.

 

 

opalovací krém ve spreji pro děti

 

 

4. Alphanova opalovací krém ve spreji pro děti se SPF 30. S jemnou vanilkovo-meruňkovou vůní.

 

opalovací krém

 

 

5. Opalovací krém ve spreji Ey! s SPF 20. 100% přírodní a v BIO kvalitě.

 

 

 

Tak jestli si rádi užíváte sluníčka a chcete léto prožít bez obav, určitě do nich jděte. Přejeme šťastnou ruku a krásné naplněné léto. A dejte pak vědět do komentářů k článku, jak se vám maže.

 

P.S. Při výběru kvalitního krému je taky dobré rozumět ochrannému faktoru – tzv. SPF. Mezi jednotlivými stupni ochrany není tak velký rozdíl, jak by se mohlo zdát. Odborníci uvádí, že SPF 30 blokuje maximálně 97,4 % UVB záření a SPF 50 blokuje 98 %.

UV ochranaJak už můžete tušit, samotný údaj o SPF neříká ani nic o bezpečné době strávené na slunci. Spíše vyjadřuje podíl blokovaných slunečních paprsků. A chrání pouze proti UVB záření, které způsobuje spálení kůže.

UVA záření naproti tomu proniká hlouběji a podílí se na stárnutí kůže. Pokud výrobek proti UVA chrání dostatečně (podle zákonné normy), musí nést označení UVA v kroužku. Hledejte tedy takové krémy, které přímo toto označení mají, nebo informaci o ochraně UVA uvádějí.

A nezapomeňte, že základem zdravého pobytu na sluníčku je kromě omezení délky slunění také dostatečné a časté mazání. Samozřejmě kvalitním krémem bez obsahu zbytečné chemie.

Tady je ještě tlačítko do e-shopu, ať už nemusíte zpátky nahoru:

Prosíme, pomozte dvěma kliky ke zdraví známým, kamarádům i mořským obyvatelům:

Zdroje důležitých tvrzení   [ + ]

Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

7 komentářů

  1. Jéééé, až do teď jsem netušila, že má Econea i blog. To je skvělé! Moc Vám držím palce. Děláte naprosto skvělé věci a těším se na další a další články 🙂

    1. 🙂 Děkujemé Veroniko! Jsme moc rádi, že jste náš blog objevila. Články budou určitě přibývat, je na co se těšit. Tak příjemné brouzdání a mějte se moc hezky!

  2. Super článek. Moc děkuju za Vaši práci. Spousta lidí si neuvědomuje, že se maže něčím škodlivým tělu i přírodě. Snad nás – kterým to není jedno – bude jednou víc, než těch, kterým je.

Zanechte nám komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share310
Tweet
Share
Pin