28 komentářů Přečtete za: 10 min

Barvení vlasů: 3 mýty o přírodních barvách a umírání v kadeřnických křeslech

Vlasová vlákna valné většiny moderních žen pokrývá a prosakuje od pokožky hlavy až ke konečkům barevný nános. Ať už je důvodem experimentování, podtrhování či naopak zakrývání své přirozenosti, nebo boj se šedinami. Pro mnohé z žen se barvení vlasů stalo takovým malým osobním rituálem nebo nutností.

Asi nejtypičtější cestou bývá domácí použití konvenčních barev běžně dostupných v drogeriích nebo pravidelné návštěvy oblíbeného kadeřnického salonu. No a pak je tady ještě “ta henna”. To je ta zelená břečka, kterou musíte mít na hlavě pekelně dlouho a dost možná vám vlasy obarví na zeleno anebo je neobarví vůbec. To je obrázek o přírodním barvení, který je stále velmi rozšířený. Je ale ještě aktuální?

Stejnou otázku (a mnoho dalších) jsme si kladli i my v Econea. Když jsme si právě na přírodní barvy na vlasy začali brousit zuby, rozhodli jsme se vzít si celou problematiku barvení vlasů pěkně pod lupu. A protože se nikdy nespokojíme s bruslením po povrchu, vzali jsme to pěkně od A až do Z. Pohodlně se usaďte a začtěte se do příběhu, který začíná v tajemném starodávném Egyptě…

Bylo nebylo aneb příběh barvení vlasů od historie po současnost.

Právě Egypt je totiž kolébkou “vynálezu” barvení vlasů. Tohle tajemství nám prozradila více než 5000 let stará ženská mumie, která byla nalezena se zbEgyptytky prokazatelně hennou obarvených vlasů. Pro staré Egypťany byly symbolem krásy vlasy co nejtemnější a nejsytější. Toho ženy dosahovaly právě použitím rostliny Lawsonia inermis neboli Hennovníku bílého. Prášek z této zázračné rostliny totiž vykouzlil nejen krásný tmavý odstín s měděnými odlesky, ale zároveň vlasy bohatě vyživil a zvýšil jejich kvalitu.

Hennou si však Egypťanky nebarvily výhradně jen vlasy. Používaly ji i k barvení paží, nehtů a chodidel. To jim na atraktivitě ve zdejším měřítku ještě přidávalo. Nenechte se ale mýlit. Barvení nebylo zdaleka jen výsadou žen. Muži velkorysou rostlinkou brali za vděk především pro zakrytí prvních šedin ve vlasech a vousech. Věřili, že si tím zachovají věčné mládí.

Receptury začaly být střeženy tajemstvím…

trh, koření, bylinkyV Turecku a na Blízkém východě byli také velmi vynalézaví a hennu začali míchat s jinými přírodními materiály jako všelijaké kořeny, dubová míza nebo cukr. Zjistili, že díky tomu lze docílit různých odstínů. Takto připravené směsi se pak prodávaly na pouličních tržištích jako vzácnost. Receptury byly přísně střeženým tajemstvím samotnými výrobci.

Středověk kráse nepřál…

V období středověku byly exotické končiny stále jediným průkopníkem tohoto zkrášlování. Na území Evropy pod nadvládou církve by podobný zájem nebyl společností příliš podporován. Až renesance pak přinesla první pokusy o zesvětlování vlasů. Světlá barva se považovala za barvu andělů a každý ji chtěl mít. Andělské snažení však bylo neúspěšné a metody neefektivní.

Díky cestovatelům se henně otevřely dveře do Evropy…

V 18. století, kdy cestovatelé a obchodníci ze západu hojně navštěvovali Turecko, hamamm, lázeň, TureckoEgypt, Alžír, Maroko, Indii a další exotické země, bylo kouzlo barvení vlasů odhaleno i jim. Se svými místními hostiteli totiž ve většině případů zavítali do lázní. I v těch mužských mohli pozorovat, že muži užívající si lázeň mají vlasy i vousy pokryté ošklivou zelenou směsí. Z dříve prošedivělých mužů se po umytí stávali mladíci s hřívou černého koně. “Co je to za kouzlo?” ptali se svých hostitelů.

exotická kráskaObrazy a fotografie zachycující exotické ženy s dlouhými, temnými a lesklými vlasy, se staly u západních žen symbolem jakési smyslné nedotknutelné krásy, které toužily dosáhnout. Vznikla tak poptávka po zázračných rostlinách jako po zboží a henna s indigem začaly putovat do Evropy spolu s koberci, kávou a dalším luxusním zbožím.

Svět umělců si hennu oblíbil…

Jednou z průkopnic henny v Evropě se stala Adelina Patti, operní zpěvačka a známá kráska adelina patti19. století, před jejímž prahem vždy stály zástupy obdivovatelů. Na svých lesklých vlasech s jemnými načervenalými odlesky si zakládala. Symbolem krásy byla tato dáma nejen pro muže, ale i pro ženy. Ty toužily alespoň po stejně krásných vlasech, když už nemohly mít Adelininu slávu a šarm. Nákup henny byl nejjednodušším řešením.

Vyloženě červená, výrazná barva se stala populární hlavně v uměleckém světě. Múzy malířů, herečky a dekadentní umělkyně. Ženy, které měly vlasy přirozeně světlé, brzy zjistily, že po nabarvení hennou nebo indigem dosáhnou úplně jiných výsledků než tmavovlásky. Vyčarovat si tmavší odstín bylo díky rostlinkám snadné. Co se ale dělo dál, když móda exotických tmavých krásek opadla?

USA a první hry s chemií…

blond, USA

V té době byla v USA henna a indigo poměrně nedostupným zbožím. Tamní ženy si ale samozřejmě také chtěly barvit vlasy. Ve 20. století se navíc do módního popředí začínala namísto tmavé dostávat opět blond. Právě tady započaly první pokusy a experimentování s chemií. Inspirace přicházela z textilního průmyslu.

Snaha o používání textilních barviv na bázi rostlin byla ale marná, protože aby proces fungoval, vyžadoval by použití žíraviny. Proto se na prkna slávy dostalo nově vyvinuté barvivo na bázi uhelného dehtu – para-fenylendiamin (PPD). Tato chemie využívaná v té době hlavně při zpracování kožešin a textilií sice byla efektivní a fungovala, zároveň byla však potenciálně nebezpečná až smrtící.1

Umírání v kadeřnických salonech…

kadeřnictvíPo opakujících se úmrtích způsobených kadeřníky (nebo přesněji řečeno PPD) mělo být použití této látky v kosmetice zakázáno. Ženy byly ale výrazně proti. Barvení vlasů se stalo tak trochu malou ženskou závislostí.

Odborníci pak přišli na to, že když omezí povolený poměr PPD pod určitou hranici, zamezí se úmrtím a výrobci i kadeřníci budou z obliga. Tím se ale zároveň zbavili taky odpovědnosti za vážné alergické reakce a další negativní projevy, které barvení vlasů provázely. 2

PPD však nebylo jediným chemickým hrdinou doby. Konečně efektivní zesvětlování kadeří přinesl objev peroxidu vodíku. Ten se sice datuje už do předešlého století, ale jeho hojné používání kadeřníky propuklo právě s érou Marilyn Monroe jakožto symbolu ženské krásy.

První oficiální „bezpečná“ barva na vlasy…

L´Oreal, první značka barev na vlasyUž začátkem 20. století si francouzský chemik Eugéne Schueller 3 založil malou společnost, jejíž název byl v překladu Francouzská společnost pro bezpečné vlasové barvy. Po počáteční skepsi a dlouhodobých experimentech vzniká ve 30. letech první oficiální profesionální značka barev na vlasy – L´Oréal. Ta zaručovala naprostou bezpečnost a taky možnost změnit svou barvu vlasů na jakýkoli odstín.

Jak historie pokročila za dalších téměř sto let? Ovšem, že v dnešní době už všichni výrobci chemických barev “garantují bezpečnost” a v kadeřnických křeslech se obvykle neumírá. Slova jako PPD, peroxid nebo amoniak přicházejí na přetřes celkem často. Krabičky s barvami v drogeriích se hrdě skví prohlášeními, že tyto látky neobsahují. Jak je to ale doopravdy? Pojďme na to pěkně od základu.

Víte, co to vlastně nosíte na hlavě?

Vlas je z největší části tvořen keratinem. Ten je součástí také naší kůže nebo nehtů. Přirozená barva vlasů pak záleží na specifickém poměru a množství dvou různých proteinů – eumelaninu a phaomelaninu.

Eumelanin má na svědomí hnědé až černé vlasy, phaomelanin pak dává život blond, zrzavým a červeným odstínům. Pokud však jeden z proteinů úplně chybí, vlasy rostou šedivé až bílé. 4

Vnější ochranou vlasu je takzvaná kutikula. Ta jej má chránit před možným poškozením z vnějšího prostředí (tedy aby do vlasu nemohlo nic proniknout a poškodit ho). Pokud je kutikula nenarušená, vlasy se přirozeně lesknou a jsou na pohled zdravé.struktura vlasu

Největší část vlasu tvoří kortex, neboli vlasová kůra. Zodpovídá za pevnost, sílu a elastičnost vlasu. Skládá se ze shluků vláken neživých protáhlých buněk, které jsou spojovány lamelami jako tmelem. V kortexu má svůj úkryt právě pigment, tedy eumalanin a phaomelanin.

Úplné jádro tvoří medula, tedy dřeň. Nejen, že je také plná pigmentu, ale zároveň má vyživovací funkci. Zdravá dřeň znamená zdravý celý vlas, který je silný a lesklý.5

Alchymie chemie – jak fungují chemické barvy

V dnešní uspěchané době je ve všech směrech kladen důraz na rychlost a instantnost. Zkrášlování včetně barvení vlasů není výjimkou. Přesně tyto výhody právě konvenční chemické barvy přinášejí. Kratší doba působení a zároveň téměř neomezené možnosti, jak si se svým odstínem hrát a měnit ho.

barvení vlasůNení už ničím neobvyklým, že z brunetky se příští měsíc může stát blondýnka, ze které se za pár týdnů vyklube zrzka s modrými melíry. Chemické barvy taky garantují 100% krytí šedin. Jak jsou ale tyhle zázraky na počkání vůbec možné?

Jestli si barvíte vlasy, asi víte, že v krabičce obvykle najdete několik přísad, které je potřeba spojit, aby vznikla žádoucí vícestupňová chemická reakce. Ta probíhá následovně:

Proces chemického barvení vlasů

 1. Nejdřív ze všeho je potřeba vlas, nebo přesněji jeho kutikulu, otevřít. O to se stará amoniak, alkalická chemikálie. Otevře dveře, aby barva mohla proniknout do vlasové kůry a jádra.
 2. Tady nastupuje peroxid, který působí jako vyvíječ a oxidační činidlo. Zbaví vlas přirozeného odstínu tvořeného eumelaninem a phaomelaninem. Tím naruší jeho přirozenou strukturu, aby mohla být uměle přetvořena. Uvolňuje přitom síru, která může za typický nepříjemný zápach chemických barev.
 3. Když se vlas vmžiku stává tabulou rasou, nastupuje PPD (paraphenylenediamin), aby mu vtisklo novou podobu. Vlas zevnitř přebarví na požadovaný odstín.
 4. Přímo v barvách se často vyskytují i různé kondicionéry, které mají po ukončení procesu barvení pomoci opět uzavřít vlasovou kutikulu. Tím mají být vlasy v bezpečí, stejně jako na začátku. Je tomu ale tak?

Za krásu se musí platit, říká se. Třeba i zdravím.

Je samozřejmě na každém z nás, co mu vyhovuje a sedí. Chemická cesta barvení představuje spíš standard, než jen jednu z možných cest. Pokud jste tedy nikdy neměli s barvením problém, možná vás ani nenapadlo se touto otázkou zabývat. Vše je ale jinak, pokud máte zkušenost s alergickou reakcí, nebo vás trápí špatná kvalita vlasů a bojíte se, že při další aplikaci “božské platinové blond” vám na hlavě ztráta vlasů, plešatěnípranic nezůstane.

V testu barev na vlasy, který prováděla švýcarská veřejnoprávní televize Kassensturz v roce 2014, obdrželo 15 z 20 produktů hodnocení jako nevyhovující z hlediska šetrnosti k lidskému tělu i přírodě. 6

Podle studie v časopise American Journal of Public Health  7 se u žen, které dlouhodobě používají barvy na vlasy, zvyšuje riziko onemocnění non-Hodgkinovým lymfomem, leukémií, rakovinou močového měchýře a dalšími krevními chorobami. Studie Food and Drug Administration (FDA) a American Cancer Society ukázaly podobné výsledky. Poukázaly tak na možnou souvislost mezi rakovinou a chemickými barvami na vlasy.

Není alergie jako alergie…

Nic takového samozřejmě nejde prokázat a pozorovat na první pohled. Co má naopak příznaky viditelné až příliš, jsou různé nepříjemné projevy alergické reakce. Možná si pod alergií představíte nevinné kýchání a smrkání. Nenechte se ale mýlit. Stupeň reakce může být od mírného až po akutní, kdy je postižený ohrožen na životě.

kopřivkaPokud jste alergičtí, jako první můžete obvykle zpozorovat zarudnutí pokožky na uších, obličeji, krku. Můžete také pociťovat pálení očí. Jedná se o kontaktní dermatitidu a může trvat několik hodin, dní až týdnů, než příznaky odezní. Objevit se může taky kopřivka, klidně i po celém těle. Někdo pociťuje zhoršenou schopnost dýchání a polykání, provázenou sípáním nebo kýcháním. 8 

Možnou, ačkoli výrazně méně častou reakcí, je i anafylaktický šok. Projevuje se alergiekopřivkou, otokem obličeje a dýchacích cest, dušností a poklesem krevního tlaku se zrychleným srdečním tepem, případně až ztrátou vědomí. Anafylaktický šok může být smrtelný a každý, kdo má tyto příznaky, potřebuje okamžitou lékařskou pomoc.

Nejen takto vážné příznaky ale můžou být zprávou od vašeho těla, že chemickou barvu odmítá. Nejčastější jsou nesvědivé červené vyrážky nebo krupička, která vám naskáče na krku nebo i po celém těle. Můžete mít najednou pocit, že máte vysušenou kůži, tvoří se vám lupy a máte podrážděný skalp. Vlasy se lámou, jsou suché a bez lesku.

Některé příznaky více i méně závažných alergií se mohou projevit okamžitě. Velmi často se ale stává, že si dávají na čas a objeví se třeba až při druhé aplikaci barvy. Jakmile se ukážou, okamžitě vlasy několikrát důkladně umyjte, nejlépe přírodním šamponem. V případě potřeby si vypláchněte oči vlažnou vodou. Na kožní projevy pomůže zklidňující přírodní olej.

Před čím se mít tedy na pozoru?

Vyrážky, krvavé strupy, ekzémy, dušnost, otok vnitřních sliznic, bezvědomí. Projevy zcela jasně ukazující na to, že jste alergičtí na některou chemickou přísadu, kterou je barva tvořena. Čemu se ale konkrétně vyvarovat a co si pohlídat?

Jakým složkám se v barvách vyvarovat

 • PPD (para-fenylendiamin) – patří k nejčastějším alergenům. V barvě se může nacházet pod různými krycími jmény, jako třeba PPDA, 1,4-Benzendiamin nebo P-fenylendiamin. Podle šetření IVDK (německý informační dermatologický portál) je každý zhruba desátý člověk citlivý na PPD, z toho 1-2 v souvislosti s chemickými barvami na vlasy. PPD se v seznamu ingrediencí obvykle nachází schovaný někde uprostřed, takže pozor na to.
 • PTD (toluene-2,5-diamine) – je druhým nejčastějším alergenem.9 Používá se v barvách často jako “méně škodlivá” náhrada PPD. Ukrývá se také pod označeními jako 1,4-Benzenediamin, 2-methyl-, 2,5-Diaminotoluen, ale také BRN 0774521 nebo CCRIS 7693. To jsou přesně matoucí názvy na krabičkách, které na první dobrou neodhalíte.
 • p-Aminophenol a m-Aminophenol – organické sloučeniny používající se jinak také při vyvolávání fotografií. Označují se také jako 4-Aminophenol a 3-Aminophenol a různými studiemi byly prokázány jako alergen dohromady pro necelá 3 % populace.
 • Resorcin neboli resorciol – jedná se o 1,3-izomer benzendiolu a je znám pod celou škálou různých názvů, například m-dihydroxybenzen, 1,3-benzendiol, 1,3-dihydroxybenzen, 3-hydroxyfenol nebo m-hydrochinon. Studie u něj sice prokázaly výrazně nižší míru alergické reakce než u výše zmíněných, přesto je však bezpečnější se mu vyvarovat.
 • Peroxid vodíku – není sám o sobě klasifikován jako alergen, může ale způsobovat podráždění a vysušení vlasové pokožky. Jeho dlouhodobá aplikace vlasy viditelně poškozuje a oslabuje.
 • Amoniak, neboli čpavek – už jeho základní charakteristikou je, že je to štiplavý toxický plyn, který při vdechování poškozuje sliznici. Stal se taky nejznámějším a nejvíce propíraným strašákem v barvách na vlasy. Spoustu z nich se tedy v dnešní době chvástá, že jsou bez amoniaku, tudíž zcela bezpečné a dokonce až skoro přírodní. Protože se ale amoniak stará o otevření vlasové kutikuly a přenos pigmentace, v případě jeho absence je většinou nezbytná přítomnost alespoň PPD.

Jestli jste více než jen zvědaví a zajímá vás víc, začtěte se do zajímavé studie (v angličtině), ze které jsme také čerpali. Byla prováděna na 2900 pacientech různých dermatologických klinik a zabývá se právě zkoumáním alergenů v barvách na vlasy: https://www.researchgate.net/publication/239941090_Contact_allergy_to_common_ingredients_in_hair_dyes

Není přírodní jako přírodní

Dokonce i v případě, kdy se barva tváří jako henna nebo přírodní produkt, je dost dobře možné, že je “obohacena” PPD nebo jinou chemickou dobrůtkou. Za prohlášeními “bez amoniaku”, “bez resorcinolu a parabenů”, “přírodní a organické” najdete staré známé PPD, peroxid vodíku a další škodlivé aromatické aminy nebo PEG deriváty. Čtěte vždy opravdu dobře složení a nenechte se utáhnout na zelenou a přírodně vypadající krabičku.

Právě alergie bývají hlavním důvodem, proč stále více žen pátrá po jiných možnostech. Velmi brzy narazí na nepřeberné množství různých alternativních barev, které se prezentují jako přírodní, případně na sobě nesou nápis Henna. I tady je ale třeba být neustále na pozoru a mít oči dobře otevřené.

fake, podvod

Někteří výrobci se totiž za “zeleně” a tudíž bezpečně a přírodně vypadající krabičky jen ukrývají. Věnujte vždy primární pozornost přesnému složení. Ve chvíli, kdy v něm odhalíte cokoli jiného než čistě rostlinné přísady (rozdrcené rostliny, někdo přidává i různé oleje či kakaové máslo), pusťte tuhle krabičku zpět do regálu nebo vysypte z virtuálního košíku.

A jaká kouzla tedy používá skutečná příroda?

“Proč si ještě pořád dáváš na vlasy tu chemku?”

“No, když já se tý henny bojím, navíc mi to nemá kdo napatlat a nemám na to čas. Taky mi přijde, že to nemůže moc fungovat.”

Z tohoto rozhovoru mezi dvěma kamarádkami v tramvaji vyplývají vlastně hned 3 základní a typické mýty o přírodním barvením vlasů:

3 mýty o přírodních barvách

 1. Přírodní barvení = henna. Nic jiného neexistuje.
 2. Aplikace je velmi složitá a časově náročná. Člověk to sotva zvládne sám.
 3. Nefunguje to.

Pojďme si teď jednotlivá tvrzení společně rozebrat.

Přírodní barvení ≠ jen henna.

Červená henna, blonďatá henna, tmavá henna…vážně? Pojmenování “henna” se trochu omylně stalo synonymem pro všechny přírodní barvy. Za našich babiček byla totiž dostupná opravdu jen ona, ve své čisté podobě. Dodávala vlasům typický načervenalý nádech.

Lawsonia inermis, hennovník bílý

Co to ale vlastně ta henna je? Jedná se o tropickou rostlinku z čeledi kyprojovitých, Lawsonia inermis neboli Hennovník bílý. Dorůstá délky 2-6 metrů a vypadá jako keřík se zelenými listy. Přirozeně roste hlavně v tropech a subtropech, převážně v Africe a jižní Asii. Jak už z historie víme, její používání se datuje už do starého Egypta či Indie. Její listy se sušily, drtily a zelený prášek se poté míchal s horkou vodou. Právě prášek z listů Hennovníku si pak prorazil cestičku do Evropy. Henna barví díky obsahu třísloviny zvané tanin, která je obsažena v listech a váže se s keratinem ve vlasech.

Přírodní barvy na vlasy Radico
Přírodní barvy na vlasy Radico
šampon před barvením vlasů
BIO šampon před barvením vlasů laSaponaria

Henna však není zdaleka jedinou přírodní kouzelnicí, kterou v dnešních přírodních barvách najdeme. Vybírat si totiž už můžeme z velkého množství předem namíchaných odstínů. To mají na svědomí unikátní kombinace a poměry různých rostlinek. Ty na sebe různě reagují a jsou velmi hravé, proto lze s různými kombinacemi experimentovat donekonečna.

Jak z téhle rostlinné alchymie udělal své celoživotní dílo pan Bhatt, zakladatel značkypřírodních BIO barev na vlasy Radico, si můžete přečíst TADY. Vymazlenými šetrnými recepturami přírodních barev na vlasy nás pak uchvátila také italská značka laSaponaria. Vybírat můžet tmavě nebo zlatě kaštanovou, lískooříškovou nebo třeba pískovou. Vyrábí navíc i šampon před barvením vlasů s půvabným jménem Avatar. Pomáhá k větší intenzitě a výdrži barvy.

Jaké další rostliny tedy tvoří barevný elixír?

Do tmavších odstínů neodmyslitelně patří Indigo. Rostlina Indigovník, do češtiny překládán také jako Modřil, může být velikostí bylina až keř. Bývá obsypán růžovými, purpurovými nebo bílými květy a roste v tropech a subtropech na celém světě. Využívá se hlavně jako zdroj stejnojmenného modrého barviva. Svůj význam má ale i v medicíně.

Amla, neboli Indický angrešt, je stromek dosahující délky 1-8 metrů. Plody maléhoamla kulovitého tvaru jsou sbírány na podzim z nejvyšších větví. Mají kyselou a hořkou chuť a jsou velmi oceňovány pro své antioxidační vlastnosti. Vyniknout pomáhá tmavým odstínům, taktéž působí jako kondicionér.

bhringrajBhringraj je malá rostlinka, které se pro její vzhled přezdívá „falešná sedmikráska“. Je plná proteinů a antioxidantů a v ajurvédské medicíně je nesmírně ceněná jako malý zázrak.ibišek

Ibišek je dřevina či bylina s nápadnými a krásnými květy. Používá se nejen pro okrasu, ale léčivá moc ibišku už je dnes všem dobře známá. Udělat si z něj můžete třeba i čaj. Pomáhá taky dokreslovat jedinečné odstíny přírodních barev na vlasy.

manjisthaManjistha neboli Mořena srdčitá dorůstá do výšky 50-150 cm. Má srdčité listy a drobné, světle žluté hroznovité květy. V ajurvédské medicíně se používá na čištění krve. Její kořeny obsahují načervenalé barvivo.

Aplikace je velmi složitá a časově náročná je jednoduchá. Člověk to sotva zvládne sám.

Obáváte se zelené břečky nekontrolovatelně se plazící a množící ve vaší koupelně? Vše je jen o informacích. Pokud zvolíte vhodný a vyzkoušený produkt a dodržíte přesně postup přípravy, budete až překvapeni, jak hladce všechno může jít. 

Sama si vzpomínám na období puberty, kdy jsem se hlava nehlava (doslova) barvila chemickými barvami. Odnesly to nejen moje vlasy, ale taky naše koupelna. Veškerý nábytek i textil od barvy, která pak šla horko těžko smýt. Jednoduše řečeno, i když jsem už dospělá a vlasy si chemií neničím, nepatřím zrovna k těm manuálně nejzručnějším. Přesto je moje barvení přírodními barvami teď velmi čisté a elegantní. Stačí totiž připravit správnou konzistenci a množství barvy a vše půjde hladce jako po kokosovém oleji. 🙂 (Ester, produktová manažerka z Econea)

barva na vlasy
Přírodní barva na vlasy Shakti od laSaponaria, odstín růže

Pokud přesto najdete zbytky barvy někde po podlaze či umyvadle, nic se neděje. Jsou to jen rostliny. Žádná chemie, která by nenávratně zreagovala s porcelánem nebo dlaždičkami. Vše jde jednoduše a efektivně smýt.

Co se týče časové náročnosti, je to více méně individuální. Doba působení chemických barev je obvykle kolem tři čtvrtě hodiny. U těch přírodních je to minimálně hodina. Doporučuje se ale spíše hodina a půl až dvě. To, že máte ale na hlavě čepici nebo turban ještě neznamená, že jste paralyzovaní. Můžete u toho dělat téměř všechno, jako by nic. Můžete ale čekání využít jako příjemný a potřebný čas pro sebe a rozmazlit se třeba dlouho odpíraným filmem nebo knihou.

Nefunguje to

Jasně, že to funguje. Než jsme začali v Econea přírodní barvy na vlasy nabízet, sami jsme si je v praxi prověřili. Obstály na výbornou. Musí se jen vědět, jak na ně a co od nich očekávat. V první řadě je třeba si uvědomit, že celý proces je diametrálně rozdílný oproti chemickým barvám.

Mrkejte na to nejdůležitější, co potřebujete o přírodním barvení vědět:

Na rozdíl od chemických barev, ty přírodní nepronikají do struktury vlasů a nenarušují ji. Neotevírají kutikulu, ale vlas naopak obalují. Proto vlasy nikterak nepoškozují, ba naopak na ně působí jako blahodárná kúra. S dlouhodobým používáním je výsledná barva stále intenzivnější a vlasy lesklé a zdravé.

Výsledný odstín vždy záleží také na vaší přirozené barvě vlasů. Každý jsme originál a proto ani výsledek nebude nikdy uniformní. Tak ostatně funguje příroda. Rostlinná barva se obalí kolem vlasu a smíchá se s jeho přirozenou pigmentací. Ta se tak stává jakousi jednou tajnou přísadou navíc.

Jste tmavovláska a toužíte se stát blondýnkou? To vám příroda neumožní, není to pro ni přirozené. Rostliny neumí vlasy výrazně zesvětlit. Je třeba mít trpělivost a naslouchat svým vlastním vlasům. Čím více vrstev se kolem vlasu nabalí, tím intenzivnější bude nový odstín.

Pokud chcete naopak vlasy ztmavit, je to samozřejmě jednodušší. Z platinové se ale černá nestane na první dobrou, s tím je potřeba počítat. Jelikož ale rostliny můžete na vlasy aplikovat libovolně často, stačí barvení opakovat po 24 hodinách znovu, dokud nedosáhnete žádoucího odstínu.

Se šedinami si příroda poradí, ale po svém. Pokud jste šedivějící hnědovláska a nabarvíte si vlasy například tmavě hnědou rostlinnou barvou, místo stříbrných vlasů budete mít možná napoprvé zlaté. Jak už víte, výsledná barva vždy závisí na barvě původní. Šedý vlas se proto nikdy neobarví stejně, jako ten pigmentovaný. Opět stačí ale trochu trpělivosti. Při další aplikaci zlaté vlasy zmizí a odstíny se pěkně sjednotí. Když budete dále v aplikaci dodržovat pravidelnost, šediny už neuvidíte. Jako blondýnka to budete mít ještě jednodušší.

Aby se v tom čert vyznal. Moc informací? Vše najdete přehledně v tabulce.

 Chemické barvyPřírodní rostlinné barvy
Způsob obarvení vlasuOtevírá kutikulu, proniká do jádra vlasu a mění jeho strukturuVlas obaluje zvenčí, nijak nenarušuje jeho přirozenou strukturu
Potenciálně nebezpečné látkyPPD, PTD, p-Aminophenol a m-Aminophenol, Resorcinol, Amoniak, peroxid a dalšíJedná se výhradně o léčivé rostliny
Vliv na lidské těloMůže způsobovat alergie, podráždění kůže a sliznic, v krajních případech ztrátu vědomí a úmrtíRostliny nepůsobí na lidské tělo negativně
Vliv na příroduToxické znečištění, chemikálie jsou vypouštěny do odpaduPříroda patří přírodě, proto rostliny nijak neškodí
Krytí šedin100%, spolehlivé a okamžitéKryje spolehlivě po opakované aplikaci
Trvanlivost3-4 týdny2-4 týdny
Doba trvání domácí aplikacecca 70-90 minut včetně přípravy, aplikace a působenícca 90-150 minut včetně přípravy, aplikace a působení
DostupnostVe všech běžných drogeriích, supermarketech, obchodechVe specializovaných prodejnách, třeba se zdravou výživou, nebo na Econea.cz 🙂
Hlavní výhodyMožnost měnit libovolně odstíny, okamžité krytí šedin, rychlost, nízká cenaNaprosto šetrné k tělu i přírodě, vlasy vyživuje a zlepšuje jejich kvalitu
Hlavní nevýhodyPoškozují vlasy, chemikálie pronikají do těla i do přírody, riziko alergických reakcí a zdravotních problémůNení možné ze dne na den radikálně změnit odstín, šediny řádně překryje na žádoucí odstín až po opakované aplikaci

Tak jak to vidíte? Jestli si myslíte, že má smysl dělat věci jinak a s ohledem na vlastní tělo i přírodu, jste náš člověk. Vraťme se teď úplně na začátek, tam, kde jsme příběh barev začali. V Egyptě nebo třeba v Indii dodnes vědí, co dokáže s našimi vlasy příroda. Chcete to vědět taky?

Prosíme, sdílejte článek všem ženám, které znáte. Jejich vlasy vám možná poděkují:

Věčná hledačka vyššího smyslu a pravé podstaty s otevřenou myslí. Ráda narušuje své komfortní zóny, aby se posunula zase někam dál. Stále hledá nové cesty k udržitelnosti a svobodě, nejradši usíná pod hvězdným nebem, touží po meditačním centru a azylu pro zvířata. V Econea je hrdou vypravěčkou příběhů zelených značek a od tvoření si ráda občas odskočí k číslům a analýzám.

28 komentářů

 1. Dobrý den Econea,
  Reaguji na Váš článek o přírodních barvách (a barvách celkově)
  Jakou přírodní barvu na vlasu mohu používat, když jsem po čase zjistila, že po Henně se mi lámou ve středu délky více vlasy a pokožka hlavy je suchá i po používání různých bylin a olejů na strukturu vlasů a pokožky hlavy? jeden čas jsem používala zábaly z olivového oleje, vejce a medu a různě to obměňovala i s odvarem z kopřivy, lopuchovou vodou, březovou vodou, ricinovými zábaly a tak podobně. Taky zkoušela i všemožné přírodní šampony a utratila za to dost peněz. Vlasy jsou i po používání kvalitní henny jemné, slabé, pokožka podrážděná a obden mastné vlasy. Ze zoufalství už jsem byla na Kapyderm léčbě- trichologii, aby mi zjistili strukturu vlasů a udělali mi i rašelinový zábal, údajně kořínky v pořádku, ale vlasy z nich nechtějí růst, viděla jsem to na snímači na obrazovce a tricholog mi to podrobně vysvětlil. Jenže jejich přípravky i léčby obsahuje chemii a je nákladná a po používání těchto přípravku nebyl rozdíl, jen díky Kapyderm gelu jsem cítila menší pnutí na pokožce hlavy, ale to neřešilo nic jiného.. Mívala jsem trojnásobek vlasů předtím, než jsem se začala před několika lety barvit, bohužel jsem začínala kdysi umělými barvami, dříve jsem neměla možnost si přilepšit, protože jsem musela poslouchat své rodiče a šetřit, kvůli nákladné umělecké škole, až od dospělosti jsem mohla řešit své. Také jsem byla dlouhodobě na antibiotikách, protože jsem poslouchala lékaře a rady z okolí na můj dlouhodobí zánět v krku, ale pak se to ve mě zlomilo a vzdala jsem se všeho, co mě oslabovalo a všech manipulací kolem. Bohužel to ale na mě zanechalo to, co se vzpamatovává ze všeho nejdéle a to jsou vlasy a pokožka. Už je to téměř 5 let a ráda bych se ještě jako mladá dočkala zdravého vzhledu vlasů, pokožky na hlavě i na těle. Mám velmi citlivou suchou pokožku se sklonem k podráždění, myslím, že to má i částečně za činění tvrdá voda ve středočeském kraji, už při studiu střední školy, kdy jsem byla v Praze. V kraji odkud pocházím jsem byla zvyklá na měkkou čistou vodu, nemívala jsem takové problémy s pokožkou a mám v úmyslu se tam někam poblíž zase vrátit a dál se věnovat alternativám a bylinkám, protože ty mi dosud se vším nejvíc pomohly a své tělo i vyčistit. Jsem vděčná tomu, že jsem se změnila i uvnitř sebe a to je podstatné a že mou stejnou oporou je i přítel. Ale vlasy, vlasy byly mou chloubou, hřívou, opečovávám je.. Jeden čas jsem je přestala i sledovat a jen tak je nechat být, abych se tím netrápila, ale ani jedno a ani druhé zatím nezabralo… Vlasy mi nepadají, jen ty, co dříve před 5 lety vypadaly ještě nerostou. K lékařovi chodím max. jen na preventivky, tak i nedávno se zjistilo, že mi vlastně nic nechybí, žádný vitamin. Hlídám si to, navíc mi k celkovému zdraví pomohla má vůle, otužování, tvoření, bylinky a veganská strava.
  Děkuji Vám za jakoukoli odezvu.

  1. Dobrý den, Luiso,
   děkujeme za sdílení. Je vidět, že už jste ušla dlouhou cestu a je super, že se snažíte dělat pro sebe opravdu to nejlepší.
   Každý z nás je jedinečný a má zcela individuální potřeby a specifika. Na někoho i samotná henna působí blahodárně, někomu sednout nemusí. Záleží taky hodně na tom, jakou konkrétně „hennu“ jste používala. Některé značky, které barvu pojmenují „henna“, nejsou tak čistě přírodní, jak se jeví a v té henně se často může vyskytovat dráždivá chemie. Konkrétně barvy Radico jsou ale vymazlené z různých léčivých ajurvédských bylin. Ty zajišťují kromě krásné barvy právě i léčivou stránku – některé působí proti vysušování pokožky, některé podporují růst vlasů, některé fungují jako kondicionér. Tak, jak jste popsala svou situaci, doporučila bych vyzkoušet jednak mix bylin Amla, Ritha a Shikakai – použití jako šampon, máme s ním opravdu skvělé zkušenosti, mizí po něm právě vysušení a podráždění skalpu a zároveň vlasy posiluje. A pak určitě kúra určená speciálně pro růst vlasů – Bhringraj. Když vám bylinky sednou, tak se určitě nebojte sáhnout po barvách. Budeme pak určitě rádi za zpětnou vazbu, jak jste byla spokojená a zda Vaše potíže ustoupily. 🙂
   Hezký den,
   Ester

 2. Dobrý den celý týme,
  v článku píšete, že jste barvy otestovali. A tak se zeptám-testoval někdo na vlasy barvené standardní barvou? Přemýšlím totiž, jak na ten přechod od klasické barvy barvené v salónu k barvení přírodními barvami. Barva na vlasy je vlastně to poslední, co mi zbývá ze škodlivé chemie a ráda bych se jí zbavila, jen představa, že budu třeba 2 roky čekat, než mi vlasy dorostou tak, abych měla jen svou přirozenou barvu, mě celkem děsí:) Takže otázka zní – barvili jste s barvami, které nabízíte, i odrosty klasické salónové barvy? Konkrétně odstíny středně až tmavě hnědé? Jak dopadlo? Díky

  1. Dobrý den, Jano,
   všechny Econea ženy, které barvu používají, tak předtím na vlasech chemickou barvu neměly. Nemůžeme tedy předat v tomto ohledu vlastní zkušenost. Nicméně máme alespoň zkušenosti od výrobce a také jedné skvělé spřízněné kadeřnice, která s přírodními barvami pracuje. Určitě se barvení nebojte, je potřeba jen brát v potaz několik věcí. Jednak to, že požadovaný odstín nemusí chytnout (v důsledku narušení přirozené struktury vlasů chemickou barvou) na první dobrou. Doporučila bych proto barvení opakovat dvakrát až třikrát v intervalu vždy po 24 hodinách, dokud nedocílíte žádoucího odstínu. Druhá věc je případná nesjednocenost vašeho současného odstínu. Pokud mají odrosty jinou barvu než zbytek vlasů nebo jste měla melíry, bude opět potřeba barvení několikrát opakovat, než se odstín sjednotí. Pak už by mělo stačit udržovat si barvu novou vrstvou každých cca 14 dní. Hodně štěstí a klidně nám dejte vědět, jak to dopadlo. 🙂

  2. Zdravím, já předcházela že salónové barvy na hennu od Voona. Taky jsem se toho trochu bála, takže jsem si dala trochu delší rozestup mezi chemickým a „přírodním“ barvením (delší znamená necelé dva měsíce), než jaký bych volila normálně a výsledek byl v pohodě 🙂 Asi záleží i na přesné barvě, ale za mě to bylo v pohodě a moc bych se toho nebála 😉

  3. Dobrý den, nebojte se, pokud máte vlasy barvené chemií na přírodní přejít můžete. Jen musíte počkat 4 týdny od posledního barvení. Já jsem středně tmavá se šedinami a klasická henna se mi chytla na poprvé dobře. Teď po zhruba roce a třičtvtě jsem středně hnědá s nádechem zrzky. Šedivé odrosty jsou hned po obarvení jasně žluté až zlaté (celkem prča), ale henna (a to v článku nepíšou) pracuje ještě po barvení a umytí – dojíždí – a ve výsledku mají šediny do druhého dne téměř stejnou barvu jako zbytek. Kdybyste moje vlasy zkoumala podrobně, tak určitě zaregistrujete světlejší prameny, ale běžně to vidět není. Zkuste to. Držím palce

  4. Zdravím! Já jsem přešla z klasické barvy z kadeřnictví – nejdřív na přeliv, pak za další cca 3 měsíce jsem vyzkoušela Radico. Nutno dodat, že všechny použité barevné odstíny se nijak extrémně nelišily od mé přírodní barvy ( maximálně o jeden – dva tóny / světle hnědá – středně hnědá – kaštan) a že jsem v té době měla opravdu krátké vlasy (asi do 8 cm). Přechod zrovna moje vlasy zvládly výborně, už nejsou suché, naopak si trochu více mastí, což ale nevadí, umyju je tuhým šamponem nebo mýdlem na vlasy.:-)
   Od té doby už se barvím jen barvami Radico a střídám s obyč. hennou. Vlasy zesílily, jsou lesklé a HLAVNĚ úplně zmizely typické ekzémy, které mě pár dní po nabravení občas trápily, ale já si tehdy nespojovala. Dobarvuji cca jednou za 2 měsíce, když vylezou šediny:-) a jsem nadšená. <3

 3. Dobrý den dosud jsem si nechala dělat melír klasickými barvami ale chtěla bych přejít na výrobní a ráda bych zkusila vaše barvy můžete mi prosím k tomu říct něco s čím mám počítat nebo jak postupovat? Mám dávat barvu jen odrostky nebo na celou délku vlasů?
  Děkuji za odpověď.
  Jana

  1. Dobrý den, Jano,
   všechny Econea ženy, které barvu používají, tak předtím na vlasech chemickou barvu ani melír neměly. Nemůžeme tedy předat v tomto ohledu vlastní zkušenost. Určitě se ale barvení nebojte. Pokud je vaším cílem nyní barvu sjednotit, doporučila bych aplikaci na celou délku vlasů ve více kolech. Tedy barvení opakovat dvakrát až třikrát v intervalu vždy po 24 hodinách, dokud nedocílíte žádoucího odstínu. Pak už by mělo stačit udržovat si barvu novou vrstvou každých cca 14 dní. Hodně štěstí a klidně nám dejte vědět, jak to dopadlo. 🙂

 4. Dobrý den,
  dovolím si malou chemickou vsuvku:-)
  V článku píšete, že PTD (toluene-2,5-diamine) se ve složení ukrývá také pod označením 1,4-Benzenediamin, nebo 2-methyl- 2,5-Diaminotoluen. Zdá se, že se Vám vzorce trochu popletly – správně by mělo být 2-methyl-1,4-benzendiamin nebo 2,5-diaminotoluen.

 5. Ještě bych v článku ocenila nějaký souhrn těch dobrých přírodních barev, které jste zkoušely 🙂

 6. Dobrý den,

  ráda bych přidala osobní zkušenost. Mám velmi jemné vlasy. Jsem typicky česká hnědovláska a je mi 38. Hennou se barvím již asi 8 let. Předcházela jsem napoprvé z chemicky melirovanych proužků cca po 8 týdnech a vše v pohodě, žádné zelené pruhy jsem neměla 🙂 Naopak to vytvořilo krásně zrzavé proužky.

  Nejdříve jsem používala čistou hennu, protože se mi líbily červené odlesky. Nyní jsem přešla na hennu smíchanou s indigem, která vytváří hnědou barvu.

  Díky používání henny mám vlasy pevnější a zdravé. Vizuálně jsou krásně lesklé. Vyhovuje mi že se henna postupně vymývá, takže netvoří příliš ohraničené odrosty.

  Držím palce všem kdo to zkusí a přeji ať vydržíte. Stojí to za to 🙂

 7. S barvami jsem experimentovala ráda, ale ty přírodní mi napáchaly na vlasech paradoxně největší škody.. 🙁 nechávala jsem barvit kvalitně v kadeřnictví, žádné levné chemie z drogerky, a když jsem si řekla oukej, přestanu zatěžovat vlasy a odpad v koupelně, zkusila jsem pár dobrých přírodních značek i hennu (i po poradě v biosalonech apod.) Problém nastal, když se jedna henna vymkla a já skončila duhově rezavá, a vlasy byly už tak „obalené“, že s tím nic moc nešlo dělat, a ještě to ztmavovat už by bylo ještě horší, přihlédnuto k mému typu obličeje (jsem přirozeně špinavá popelavá blond). Navíc kvalita vlasů byla dost mizerná – sice rostly, ale pomalu, byly tvrdé, nepoddajné, bez lesku, bez ohledu na to, jak jsem se jim snažila přírodně pomoct. A když jsem to tedy šla řešit, tak najednou každej salon, pracující přírodně i klasicky dával ruce pryč a říkal – no, ale to musíte nechat odrůst. Henna a přírodní barvy vám tohle už nezachrání, chemicky to z vlasů sundat nejde, a nabarvit to klasicky vám vlasy spálí. Nikdo na moje vlasy nechtěl sáhnout.
  Takže jsem dva roky musela nechat odrůstat (vyžadovalo to dost sebeovládání a nevšímání si okolí), nakonec jsem zbytky musela ostříhat a šla na mikádo, a pak mi vlasy zlepšila kosmetika „klasická“. Dnes jsem úplně bez barvení, šampon střídám jeden přírodní a jeden „drahý profesionální“, a je to úplně nejlepší. 🙂 Vlasy mám zdravé, rostou jak rostou, nebarvím vodu ve vaně a je mi dobře.
  Shrnuto – přírodní barvy jsou fajn. Ale jednoduše napravit průšvih neumí, a pak vás čeká dlouhá cesta zpátky…

 8. Dobry den,

  dekuji za skvely clanek. Ma otazka se tyka odrostu/mozneho navratu k puvodni barve: kdyz se zacnu barvit prirodni barvou (napr. prave barvou Radicio, kterou nabizite v eshopu) a budu se po nejake dobe chtit vratit ke svemu puvodnimu odstinu/sedinam, jak dlouhy a narocny proces to je? Bude barva muset odrust jako pri chemickem barveni, nebo se postupne odmyje?
  Mam za sebou dva roky cekani na svuj puvodni odstin po nekolika letech chemie, ale sedin pribyva a ja mam zase barvici roupy:) Nicmene bych to ted rada udelala co nejzodpovedneji a nejsetrneji a rada bych si zaroven nechala otevrena zadni vratka, pokud to jde.

  Dekuji za odpoved, preji vse dobre.

 9. Díky za skvělý článek! Mam dredy, měla jsem na nich hennu. Vymývat bahínko byla fakt bomba! Teď vymývám chemickou barvu, je to úplně stejně na prd! Ale zas si můžu dovolit srandy, jako je svítivě červená, fialová, a tak. Strašně mi to chybělo.

 10. Hennu používám nepřetržitě 30 let. Kupuji si natural kdykoli se dostanu do Turecka, popř do Arábie. Funguje i na mé prošedivělé vlasy. Nedělá sice zázraky ve smyslu kvality (moje se stále mastí), ale každý týden v sobotu uklízím v turbanu a dám vlasům trochu výživy. Za pár korun a bez odrostů jsem spokojená. ?

 11. Chci poděkovat za tento článek, který mi hodně pomohl. Před několika měsíci jsem byla na barvení vlasů u kadeřnice a následně sem skončila v nemocnici na kapačkách s vážnou alergickou reakcí na chemikálie z barvy. Dalšího barvení sem se hodně bála, nevěřila sem ani obarvení hennou až dokud jsem si neprecetla váš článek, který mě přesvědčil. Objednala jsem si tedy od vás barvu Radico a vyzkoušela. Barva mi hned na poprvé krásně chytla, pokryla všechny odrosty, vlasy vypadaji zdravě a co je hlavní, bez negativních reakcí! 😉

  1. Dobrý den, Vendulo,
   moc děkujeme za Vaše sdílení. Jsme opravdu rádi, že článek pomohl a barva Vám sedla. Přesně proto děláme to, co děláme, a snažíme se o tom psát do hloubky. Ať Vám dobře slouží i nadále.
   Ester

 12. Dobrý den,

  Delší dobu se již barvim barvou Radico. Jsem spokojená. Mohu si nechat udělat trvalou? Moje kadeřnice má malé zkušenosti s hennou a říká, že trvalá se na hennu dat nemá-nedá. Zajímalo by mě, jak to je. Děkuji.

  1. Krásný den, Jano!

   Kromě barev na vlasy Radico máme nyní v sortimentu i přírodní barvy od úžasné značky laSaponaria. Jsou aktuálně skladem a omrknout je můžete tady: https://www.econea.cz/barvy-na-vlasy/

   Mějte se moc hezky, za tým Econea.cz zdraví Tereza

 13. Dobrý den,
  po zhruba dvacetiletém barvení a zesvětlování vlasů chemickými barvami jsem se rozhodla pro přírodní barvení. Na chemické barvy jsem nikdy neměla alergii.
  Až když jsem použila barvu Cosmetika bio – odstín pšeničná blond, dostavila se velmi nepříjemná alergická reakce – oteklé, rudé ušní boltce a silné svědění pokožky celé vlasové části. Po zhruba tříměsíční pauze bez barvení jsem použila barvu Radico – popelavá blond a ještě jeden podobný odstín, jehož název si teď nevybavuji. Vždycky bez problémů s viditelně lepší kvalitou vlasů, takže jsem usoudila, že je to značkou Radico a pořídila si Radico-pšeničná blond. Alergie, která se dostavila, byla horší, než v prvním případě. Svědění, rudé skvrny na krku a oteklé uši jsem měla téměř 3 týdny i přes několikeré mytí vlasů. Můžete, prosím, sdělit Váš názor, která bylina (?) v odstínu pšeničná blond mohla tyto alergie vyvolat?
  Děkuji, Pavla

  1. Dobrý den, Pavlo,
   moc nás mrzí, že jste prožila tak nepříjemné alergické reakce. Složení obou barev od Radica, které jste použila, se neliší. V odstínu, který vám vyvolal kožní reakci, je naopak ještě o jednu ingredienci méně. Každý odstín má však jinou koncentraci použitých bylin. Je tedy možné, že Vaše pokožka reaguje až při určitém množství některé z rostlinek.

   Barvy Radico jsou zcela přírodní a obsahují jemné, dobře snášenlivé ingredience. Kolegyňka z týmu je velká cíťa a atopik a snáší je bez problémů. Každý jsme zkrátka jedinečný. Naše parta zákaznických rozmazlovaček s Vámi vše ráda individuálně probere a pokusí se najít řešení. Můžete jim napsat na info@econea.cz nebo volejte 226633542.

   Moc Vás zdravím,

   Tereza z Econea.cz

 14. Dobrý den,
  již několik let (od dob těhotenství a kojení) si barvím vlasy přírodními barvami. O původní přírodní špinavé blond s melírem jsem přešla na měděnou. Mám tu barvu ráda a jsem spokojená, že si mohu vlasy barvit sama. Vyzkoušela jsem různé značky přírodní barvy, některé se lépe nanášely, jiné hůře, také některé barvy lépe kryly šediny, jiné hůře. Ale největší problém mám s vysušením vlasů po barvení. Přála bych si nechat narůst dlouhé vlasy, ale pořád je musím stříhat pro suché a lámavé konce. Stále do konečků používám olej na vlasy, různé drahé přírodní masky a kondicionéry, kterými do barvení stav zlepším. Někde jsem četla, že je potřeba používat jen hennu v bio kvalitě, ta prý nevysušuje. Myslíte, že by barva laSaponaria mohla být kvalitnější a tolik nevysušovat? Děkuji moc za odpověď.

  1. Krásný den, Aleno!
   Já osobně si vlasy nebarvím, ale kolegyňka ano. S vysušenými konci má také problém, avšak ne kvůli barvení, zápolila s tím tak nějak od nepaměti. Má výbornou zkušenost jak se značkou Radico, tak s barvami od laSaponaria. Obě značky jsou přírodní a v BIO kvalitě. Nevnímá v nich přitom velký rozdíl, co se týče intenzity barvy a působení na vlasy. Obě značky si moc chválí právě proto, jak se po jejich použití zlepší stav vlasů, všechny problémy prakticky zmizí. Tyto barvy slouží totiž jako ozdravné kúry, zakrytí šedin nebo obarvení je spíš takový bonus. 🙂 Tahle měděná barva od laSaponaria obsahuje i spoustu pečujících bylinek a výtažek z aloe vera a mohla by Vám tak vlasy skutečně vyživit. Kolegyňka také vzkazuje, že má doma i tento šampon na mytí před barvením a vnímá velký rozdíl, když ho použije. Stejně tak se jí na suché konečky moc osvědčil tento bezoplachový kondicionér.

   Tak snad jsme Vám alespoň trochu poradily, určitě nám prosím dejte vědět, jestli jste vyzkoušela a jak vám barvy sedly.

   Mějte se moc hezky!
   Za celý tým Econea.cz zdraví Terka

 15. Dobrý den, zakoupila jsem si v Egyptě u kadeřníka barvu na vlasy Colordesign a k tomu ještě další potřebné produkty. Potřebovala bych bych radu, jak se používají. Jestliže by bylo možné mi poradit, pošlu Vám patřičné obrázky a dotazy.
  Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
  Petruše Svobodová

Diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Share2K
Tweet
Share