13 komentářů Přečtete za: 5 min

25+ tipů na vánoční dárky. Co naježujeme v Econea?

Už jen párkrát se převlékneme do pyžama a Ježíšek bude sahat po zvonečku!

👉 Tip: Podívejte na výrobky Onlybio

Pokud vám teď vyskočily krůpěje potu na čele a začala se nad vámi stahovat mračna vánoční paniky z vymýšlení dárků, zadržte. Všechno jde přece líp, když máme po ruce inspiraci. Proto jsme čmuchali a slídili mezi kolegy v kanceláři. Naháněli siláky ve skladu a sesbírali jsme pro vás ověřené tipy na dárky přímo od nás – rodilých Econeáků!

Celý náš tým vnímá svátky podobně. Nelíbí se nám, jak je pokřivila vlna konzumu a snažíme se jim navrátit laskavost a pokoru, kouzlo bytí a sdílení času s našimi blízkými.

Třeba Pavel, spoluzakladatel Econea, už klasické dárky nekupuje: “Mně celá ta idea přijde nějaká zvláštní. Vánoce byly původně úplně o něčem jiném. Podle mě by neměly být spojeny s větším konzumem.

Když už si něco máme dávat, tak něco trvalého nebo neobvyklého. Případně ty peníze přesměrovat na dobrou věc.”

Lucka, pravá ruka zakladatelů EconeaLucka, pravá i levá ruka zakladatelů Econea pokládá rok od roku pod stromeček méně dárků: “Pryč jsou doby, kdy jsem se zaměřovala hlavně na kvantitu. Jak šel čas, uvědomovala jsem si, kolik zbytečných věcí jsem za poslední roky doma nastřádala. Byly to především vánoční a narozeninové dárky, na které se mi na poličkách a ve skříňkách vesele prášilo nebo jim končila expirace.

Jestli to takhle má většina lidí, tak je ekologická katastrofa opravdu na spadnutí. Takových zbytečností! A tak jsem řekla dost. Celé rodině. Odmítla jsem jakékoliv další takové dárky a věci, které nezbytně nepotřebuji. A jak se říká, chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě. Proto jsem přestala tunami dárků obdarovávat své blízké i já.

Pořizuji jen takové věci, o kterých vím, že najdou využití a nebudou doma jen zbytečně zabírat místo. Jsou to například lístky do divadla, vysněná kniha nebo balíček s ekologickými produkty od nás z Econea (abych nenásilnou formou převedla na ekologičtější a udržitelnější způsob života i zbývající členy rodiny). :)”

Zkrátka bychom si přáli, aby lidé nenakupovali a nedostávali zbytečné dárky jen proto, že se to “musí”. Aby se náhodou navzájem neurazili. Pokud je vám z představy opuštěného stromečku bez dárků smutno, vybírejte věci užitečné a šetrné ke zdraví i k planetě. Slibujeme, že všechny tipy od nás tahle kritéria splňují.

Tipy na dárky, co po svátcích zaručeně neskončí v koši. Ozkoušeno na našich blízkých

Ségrám a maminkám:

Tomáš, Tomáš, vedoucí skladu Econeavelitel hrdinů ve skladu: “Vánoce a dárky mám spojené s dětstvím. Obdarovávání a přijímání vánočních dárků pro mě neodmyslitelně souvisí s rodinou a její soudržností.

Proto jsou dárky, které koupím či vytvořím, určené právě pouze rodině. Co konkrétně komu dám je proces inspirován životem. Časy se mění, lidé zrají, stárnou.

Kdysi to byl u nás v drogerii koupený JAR s výherním losem darovaný mámě. Dnes je to přání, aby byla zdravá, šťastná a čas strávený s ní a s ostatními.“

Naježte důležitým ženám vašeho života třeba:

 • Hyaluronové sérum Nobilis Tilia
  Hyaluronové sérum, klenot v péči o pleť

  Hyaluronové sérum Nobilis Tilia: Lenka, pečovatelka o naše velkoobchodní zákazníky, ho balí pod stromeček už několik let v řadě. Prý aby na mamce nikdo nepoznal, kolikáté Vánoce ho už dostává. 🙂

 • 2SIS levandulové tělové máslo: Láskyplné výrobky od 2SIS vždy provoní celý náš sklad. Proto v jejich řadách vybírá dárky většina týmu.
 • Tělový a masážní olej Radost ze života Nobilis Tilia: Darujete radost, optimismus a zklidnění. Tělové oleje většinou v kosmetické výbavě žen chybí. Tenhle máme ozkoušený a nedáme na něj dopustit.
 • lahev na vodu
  Užitečná stylovka Retap

  Lahev Retap: Minimalistickou kráskou z borosilikátového skla potěšil svou maminku loni Tom ze skladu. Pohodlně se z ní pije, nepropustí ani kapku a osvobodí vás od záplavy PET flašek.

 • Velmi osobní kniha o zdraví: Darujte pod stromeček inspiraci. Propagátorka zdravého životního stylu, Margit Slimáková, poradí vašim maminkám a ségrám jak zvládat jídlo, kariéru, rodinu, péči o sebe, kritiku, věk i chuť na čokoládu!
 • Síťovka Casa Organica: Tahle taška má hustší oka, takže se hodí i na drobnější předměty. Bezobalové nákupy s ní dostanou jiný rozměr! I Martina ze skladu si o ni letos napíše Ježíškovi…

Bráchům a tatínkům:

Martina ze skladuMartina, energická hrdinka ze skladu: “Každý rok to bylo stejné. Dlouhé měsíce shánění dárků, aby všichni byli „spokojeni“. Končilo to vždy hromadou vánočního papíru a zklamáním. Jelikož čím víc se snažíte udělat radost, tím víc podléhate konzumu a reklamám.

Letos to udělám jinak! Stresu při nakupování dárků se vyhnu a nakupování mi zabere půlhodinku. Vše totiž seženu na jednom místě a ještě si to vyzvednu v práci. ? Nenapadá mě jediný člověk v mém okolí, kterého by dárek z Econea opravdu nepotěšil. A to rozhodně nejsou všichni nějací zapálení ekologové!

Dárky už nebudu balit do vánočních papírů.  Využiju dárkové pytlíky nebo zrecykluju staré zbytky látek. Není hezké, když se vám třeba časem dárkový pytlík od vašich blízkých vrátí? Pro mě už samotný takový pytlík je krásný dárek.”

Tady je pár užitečných rozmazlovačů pro muže:

 • Jococup: Udrží kafíčko nebo čaj déle teplý. Příjemně se z něj pije a do ruky padne jako ulitý. Lenky tatínek ho skvěle využije na cestách. Nehodil by se i vašemu tátovi?
 • Termoska Made Sustained
  Termoska Made Sustained

  Nerezová termoska Made Sustained: Tahle “wonder” termoska udrží nápoj studený až 24 hodin a horký až 12 hodin. Tomášův táta ji dostal loni. Od té doby mu každý den dělá parťačku v práci. Skvělá je i na cesty a výlety.

 • Black+Blum Eau Good: Lahev s krásným minimalistickým designem v sobě ukrývá tyčinku z aktivního uhlí. Ta vodu čistí a zbavuje ji chlóru. Martin, spoluzakladatel Econea, lahev používá doma a voda mu z ní chutná mnohem líp.
 • Only Bio. Sprchový gel ve skle
  Only Bio. Sprchový gel ve skle

  Pečující sprchový gel a šampon pro muže Only Bio: Tenhle sprcháč z Polska je vyrobený z přírodních a lokálních surovin. Vzniká unikátní technologií biorafinace surfaktinu z řepky. Hlavní slovo v něm dostal hydratující sezamový olej a hádejte co? Ano, zabalený je ve skle, takže bye bye plasťáci!

 • Svačinový box Preserve
  holicí strojek Preserve
  Holicí strojek Preserve s 5 břity, z recyklovaných plastů

  Pánové (i dámy) u nás v Econea si v nich pohodlně přenáší sváču, oběd nebo zbytky od večeře. Vyrobené jsou z recyklovaných plastů, neuvolňují žádné škodlivé neřády a mají praktický šroubovací uzávěr. Tenhle dárek vaši milí muži rozhodně využijí!

 • Holicí strojek Preserve: Dejte pánům šanci shodit porost ekologičtěji. Tenhle strojek má rukojeť vyrobenou z recyklovaného plastu z kelímků od jogurtu! Překvapte praktickým a netradičním dárkem!

Pro babičky:

Pavel, spoluzakladatel Econea: “Já jsem od klasických dárků odstoupil. Minulý rok jsme se ženou nechali udělat fotoalbum našeho vztahu a nově narozené dcery – a to jsme dali rodičům, babičce a tak.

A roky předtím jsem dával dárkové certifikáty s tím, že peníze šly na ekologické dobročinné projekty, třeba Nový prales.”

Všechny moudré babičky rozzáří:

Pro dědečky:

Martin, spoluzakladatel Econea
Martin, spoluzakladatel Econea: “Rád dávám o Vánocích dárky, které skutečně poteší a spíše rozmazlí, než že by byly praktické, pro každodenní použití. Takové ty věci, co si člověk třeba sám nedopřeje. Vánoční potěšení pro své blízké tak nejčastěji lovím v revíru přírodní kosmetiky a zdravé péče o tělo.”

Po čem touží uvědomělí dědové?

kapesníky z biobavlny
Casa Organica. Hebké kapesníky z biobavlny

Rádi bychom vás informovali, že se Navia přejmenovala na Kvitok.

Pro děti:

Lenka, opečovávatelka velkoobchodních zákazníkůLenka, opečovávatelka velkoobchodních zákazníků: “Já chystám dárky hlavně pro děti. Mám v plánu nové Zdravé lahve, protože ty staré už mají více než 3 roky. Za tu dobu se změnily oblíbené motivy a děti toho objemově vypijí zase o něco víc. Určitě nebudou chybět knížky. Pro Tomíka Chystám knížku o Zemi a vesmíru a pro Aničku už mám takovou zábavnou knihu o kočkách.

U hraček zatím váhám ale pořád rozšiřujeme dřevěnou vláčkodráhu a pokukuji po klasickém Merkuru. A jestli to zvládnu, chystám se Aničce vyrobit dřevěnou postýlku pro panenky – v té její už zabírají dost místa. :)“

Čím potěšit škvrňata zdravě a hravě?

Zdravá lahev
Zdravá lahev s designem, co rozveselí
kniha Tenkrát svět
Inspirativní knížka Tenkrát svět

Kouzelný příběh zavede děti do budoucnosti, kde všichni lidé žijí v souladu s přírodou. Inspiruje je k tomu, aby se lépe staraly o její ochranu. Děti jsou naše budoucnost. Podpořte je v jejich hrdinství!

 

 

 

P.S: A jestli sháníte i nějaké hračky, vyberte ty z udržitelných a zdravých materiálů!

DIY dárky:

DIY dárek
Tomáš, velitel skladu: “Před pár lety jsem na Vánoce vytvořil z korkových podtácků magnetky na ledničku. Inspirovalo mě k tomu volání run z dávných dob. Runy jsou starobylým písmem a jakožto symboly mají svůj význam.

Každý korkový podtácek jsem zmenšil a vytvořil na něm runy vypalovací pistolí z Lidlu. K tomu jsem přiložil vzkaz. V něm jsem vysvětlil, co konkrétní runa znamená (ochrana, motivace, štěstí) a přidal jsem pár osobních slov pro příjemce daru. Z takového dárku jsem měl nesmírnou radost. Nedal jsem do něj jen peníze, ale i svůj um a duši.”

Kosmetický dárkový balíček
Kosmetický dárkový balíček
 • Dárkový balíček (kosmetický nebo zero waste: Nestíháte? Tenhle balíček sice není úplně DIY, ale chlubit se cizím peřím je tentokrát dovoleno. Kosmetický potěší silou čisté přírody především dámy. Zero waste balíček rozsvítí oči minimalistům a bezodpadovým nadšencům.

 

👉 Tip: Podívejte na výrobky The Greatest Candle In The World
👉 Tip: Podívejte na výrobky Urtekram
👉 Tip: Podívejte na výrobky Navia/kvitok
👉 Tip: Podívejte na výrobky Two Cosmetics
👉 Tip: Podívejte na výrobky Arnika
👉 Tip: Podívejte na výrobky Equa
👉 Tip: Podívejte na výrobky Black+blum
👉 Tip: Podívejte na výrobky Made Sustained
👉 Tip: Podívejte na výrobky Cereus
👉 Tip: Podívejte na výrobky Preserve

 

 

👉 Tip: Podívejte na výrobky Nobilis Tilia

Stále vám ještě pár zelených dárků chybí? Nebojte, máme toho pro vás v záloze mnohem víc!

Dárek, co nevyjde z módy, je ten od srdce

dva lidé v objetíTak. Snad jsme vás trochu inspirovali a ulevili stresu z pořizování dárků. Doufáme, že letos prožijete Vánoce blíže jejich pravé podstatě. Řvoucí obchoďáky nechte jiným, obraťte se k minimalismu, klidu a darujte svým blízkým především vás samotné. Nejvíc ocení čas, který s nimi strávíte. Vyrazte společně na výlet a vytvořte si nový zážitek. To je dárek, co se nerozbije a nevyjde z módy. Je na celý život.

Jak říká Tomáš: “Darování není aktem obchodu mezi lidmi, ke kterému to může sklouznout a znevážit vlastně princip daru. Je to vyjádření lásky, přítomnosti a úcty k lidem, jež patří do vašeho srdce. Darujte vždy věci potřebné, radostné či významové.”

Vánoce jsou skvělou příležitostí k vnitřní změně. Zastavte se. Zhluboka dýchejte. Odhoďte starosti a prožívejte přítomný okamžik. Poslouchejte své nitro a vykročte na cestu k udržitelnějšímu životu. Dělejte malinké krůčky nebo skákejte jak diví. Naberte vlastní tempo. Inspirujte ostatní a dělejte svět lepším.

👉 Tip: Podívejte na výrobky Zdravá lahev

My, všichni Econeáci, vám přejeme v klidu prožitý předvánoční čas a přidáváme se k přání od Marti ze skladu: “Chtěla bych všem popřát krásné svátky a vzkázat: Už bylo dost předvánočního shonu a stresu. Je na čase to dělat jinak… Někdy totiž méně opravdu znamená více.”

Prosíme, sdílejte článek dál. Třeba v něm najdou inspiraci na uvědomělé dárky i další hrdinové:

Vášnivá cestovatelka s kreativním duchem. Nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a uvědomělejšímu životu. Pohání ji víra v dobro, neskutečná krása přírody, mazlení se zvířaty, běh a jóga.

13 komentářů

 1. Dobré odpoledne,

  objevila jsem váš e-shop zcela náhodou před pár dny a už jsem si stačila objednat dvakrát. Jsem doopravdy unešená z nabídky i „ducha“ vašeho podnikání a přeji vám narůstající počet zákazníků, kteří si nechtějí dělat jen radost, ale uvědomují si, jak se naše chování může odrazit na vývoji celého lidstva i planety.

  Ještě jednou děkuji za to, že jste…

  Ingrid

  1. Dobrý den, Ingrid,
   to jsou krásná slova! I my děkujeme za to, že jste. Bez vás – lidí, kteří přemýšlejí o dopadech každodenního chování na své okolí – bychom nebyli.
   Ať se vám u nás stále líbí a krásné předvánoční dny za celý Econea tým přeje Terka.

 2. Krásně a vtipně napsáno. Jste skvělí! Přeji naší planetě i vám více takových nadšenců. Krásné Vánoce! Silvie

  1. Děkujeme, máme stejné přání. 🙂 Celá Econea Vám přeje krásné svátky.
   Zdravím,
   Tereza

 3. Já to letos pojala podobně a třeba taťkovi jsem vyrobila sladký chilli džem podle receptu šéfkuchaře, u kterého jsem před lety pracovala v Británii. Tehdy jsem mu ho vozila a on ho doslova žral. :)) tak jsem si vyprosila recept, navařila džem, dala ho do pěkné láhve, zabalila i s receptem a pěkný dárek od srdce je na světě. 🙂

  1. Dobrý den, Veroniko,
   to zní jako skvělý dárek! Já osobně mám dárky, které se dají konzumovat, moc ráda. 🙂
   Tak ať si taťka pochutná a mějte moc krásné svátky,
   Terka

 4. Zdravím, mám otázku sháním speciální olej na erotické masáže něco jako tyto https://erotic-massage-praha.com/jak-na-nuru-masaz/ Ale nejsem si jistá, jestli se vůbec dá sehnat nějaké ekologická verze těhle olejů. Byla bych ráda, kdyby existoval nějaký masážní olej s co nejšetrnějším složením. Jestli by jste mi něco doporučily z vaší nabídky Moc děkuji 🙂

  1. Krásný den, Danielo,
   na erotické a tantrické masáže je jako dělaný tento olej: https://www.econea.cz/nobilis-tiliea-telovy-a-masazni-olej-tantra-200-ml/. Vyrábí ho česká firma a olej má dokonce CPK BIO certifikaci, což znamená, že je vyrobený z těch nejkvalitnějších rostlinných surovin z ekologického zeměděství nebo z volné přírody a podíl přírodních surovin (po odečtení vody) je minimálně 90 %.
   Pokud ho vyzkoušíte, dejte vědět, jak jste spokojená. 🙂

   Mějte se moc hezky.

   Za celý tým Econea.cz zdraví Tereza

Diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Share461
Tweet