Přírodní repelenty + jak si je vyrobit i doma | Econea.cz
5 komentářů Přečtete za: 6 min

Přírodní repelenty + jak si je vyrobit i doma

Přírodní repelenty

Léto v plném proudu znamená také hejna hladových komárů a útoky mlsných klíšťat. Aby vám doslova nepili krev, je třeba se proti nim efektivně chránit. Nejčastější složkou běžných repelentů je ale Diethyltoluamid (DEET), zemědělský pesticid. Co jiného se dá použít proti otravnému hmyzu? Začtěte se do našich 15+ tipů, jak odradit krvelačný hmyz přírodní cestou!

Co obsahují běžné repelentní přípravky?

Než si povíme o přírodních repelentech více, posviťme si na složení běžných repelentních přípravků. Proč nad ním nepřivírat oči?

Běžné chemické repelenty se obecně skládají ze dvou složek: Tou první je odpuzující účinná chemikálie, která musí být uvedena na etiketě. V další složce najdeme rozpouštědla, konzervační látky i pěnidla. Tyto látky už na etiketě najít nemusíme.1

Repelent - sprej Účinné chemické látky v běžných repelentech

 • DEET neboli Diethyltoluamid: Zemědělský pesticid a také nejčastější složka běžných repelentních přípravků. V repelentních postřicích je často obsažený ve 100% koncentraci.2 Není příliš vhodný pro děti. Pokud se bude aplikovat pod oblečením nebo na poškozenou kůži, může způsobit podráždění i kožní infekci. Je mírně toxický pro ptáky i ryby.3
 • Permethrin: Syntetická sloučenina, která je toxická pro ryby, kočky, včely a bezobratlé živočichy.
 • Cyfluthrin: Další chemická látka, která se používá proti hmyzu a je také toxická pro ryby.
 • Pyrethroidy: Třída chemikálií, některé bývají spojovány s narušením endokrinního systému, jiné jsou klasifikovány jako možné karcinogeny. Jsou toxické nejen pro škodlivý hmyz, ale i většinu užitečného hmyzu (včely, vážky) a pro kočky i ryby.4

Syntetické repelenty fungují tak, že vytvoří ochrannou bariéru z výparů, která maskuje náš skutečný pach. Tak jej hmyz nemůže rozeznat.

V roce 2009 zjistil neurovědec Vincent Corbel, že DEET3 je neurotoxin. Blokuje enzym, který v buňkách centrálního nervového systému rozkládá toxiny. Kvůli tomu se toxiny kumulují a mohou likvidovat nervové buňky. DEET je také účinným rozpouštědlem plastů, vláken, kůže, barev a laků. Není vhodné ho používat v blízkosti vodních zdrojů, protože je toxický pro ryby.5

Aplikace repelentu Jak správně aplikovat repelent?

Informace o správné aplikaci najdete na etiketách jednotlivých produktů, obecně ale platí:

 • Repelenty najdete nejčastěji ve formě sprejů a lahviček s rozprašovačem. Produkty určené na kůži aplikujte na nechráněné části těla.
 • Vyvarujte se aplikaci na podrážděnou či spálenou pokožku a okolí očí a úst.
 • Repelent nevydrží celý den, je nutné aplikaci opakovat podle doporučení výrobce. Jeho účinnost může snížit i vyšší teplota, pot a déšť.
 • Základem je také správné oblečení: Čím více částí kůže budete mít zahaleno, tím budete pro hmyz menším lákadlem.

Inspirujte se v přírodě

Esenciální oleje

V Matce přírodě najdete spoustu rostlin a látek, které hmyzu vůbec “nevoní”. Díky tomu nás mohou ochránit před komáry i svědivými štípanci a nemocemi, které hmyz přenáší. Bonusem je, že tyhle látky naopak mohou vonět nám.

Taste esenciální oleje

Když silice chrání před hmyzem a škůdci rostlinu, budou chránit i vaši pokožku. Všechny éterické oleje mají navíc antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky.6

Repelent na létavý hmyz

Létavý hmyz nemá rád esenciální olej z citronely. Smíchejte 23–30 kapek s 50 ml vody ve spreji, protřepejte a nastříkejte na oblečení. Směs protřepejte před každým použitím. Citronelu můžete nechat vonět také v aromalampě nebo v difuzéru. Komárům nevoní ani levandule, citronová tráva, máta a hřebíček.

Jaký repelent proti komárům a klíšťatům?

Proti klíšťatům a komárům použijte stejný recept, jen s esenciálním olejem z levandule. Čistý levandulový olej stačí nanést na kalhoty, boty nebo tričko před výletem do přírody.

👉 Tip: Podívejte na výrobky Nobilis Tilia

Hojivé oleje na hmyzí štípance

K ošetření kousanců jsou nejlepší esenciální oleje z tea tree a levandule. Na kůži je můžete použít neředěné, jsou silně hojivé a antiseptické. Levandule také zmírňuje svědění.

Hřebíček v citronu Přírodní odpuzovač proti komárům

Vyrobte si snadno voňavý a hlavně přírodní odpuzovač proti komárům a dalšímu létavému hmyzu: Rozkrojte citrón, do kterého zapíchejte 10–15 kousků hřebíčku. Celé dílo můžete umístit na stůl v místnosti, kde se chcete hmyzu vyhnout. Účinnost by měla trvat několik hodin, hejna hladových komárů raději vezmou zpátečku.

Jak si vyrobit vlastní repelent

Máme pro vás recepty na domácí výrobu přírodních repelentů proti komárům, klíšťatům i dalšímu hmyzu, které budou efektivní alternativou k běžným chemickým sprejům.

Repelent proti hmyzu s esenciálními oleji

Na základní repelent proti hmyzu7 budete potřebovat:

Postup:

 1. Do skleněné sprejové lahve přidejte éterické oleje a 1 polévkovou lžičku vodky nebo denaturovaného alkoholu. Dobře protřepejte, aby se oleje smíchaly s alkoholem.
 2. Přidejte ½ šálku destilátu vilínu virginského a dobře protřepejte.
 3. Pokud jej používáte, přidejte ½ lžičky rostlinného glycerinu, napomáhá smíchání.
 4. Přidejte vodu a znovu protřepejte.
 5. Naneste na pokožku.

Před každým použitím dobře protřepejte, aby se zajistilo smísení olejů a vody/octa.

Repelent proti klíšťatům

Na domácí repelent proti klíšťatům8 budete potřebovat:

 • 30 kapek esenciálního oleje z pelargonie,
 • 30 kapek esenciálního oleje z cedrového dřeva,
 • 10 kapek esenciálního česnekového oleje,
 • 30 ml vysokoprocentního alkoholu,
 • 90 ml destilované vody.

Postup:

 1. Naplňte sprej 30 ml alkoholu a 90 ml destilované vody.
 2. Přidejte 30 kapek oleje z pelargonie, 30 kapek oleje z cedrového dřeva a 10 kapek česnekového oleje.
 3. Zavřete uzávěr a dobře promíchejte.
 4. Před každým použitím dobře protřepejte. Sprejujte na oblečení a boty.

hřebíček Hřebíčkový repelent

Na repelent z hřebíčku9 budete potřebovat:

 • 100 ml lékárenského lihu,
 • 20 g nadrceného hřebíčku,
 • pro zesílení účinků 10 kapek éterického oleje z hřebíčku,
 • lahvičku s rozprašovačem.

Postup:

 1. Hřebíčky nasypte do lahvičky a zalijte alkoholem.
 2. Pro zvýšení účinku přidejte 10 kapek oleje z hřebíčku.
 3. Protřepejte a nechejte louhovat minimálně 3 dny, dokud repelent nezíská tmavě hnědou barvu.
 4. Stříkejte repelent pouze na oblečení od kolen dolů. Může barvit a nedoporučuje se tak na světlý textil.

Fenyklový a rozmarýnový repelent

Fenyklová semínka
Fenyklová semínka

Na repelent z rozmarýnu a fenyklu10 budete potřebovat:

 • třezalku tečkovanou,
 • rozmarýn lékařský,
 • tymián obecný,
 • fenyklová semínka,
 • vratič obecný,
 • kvalitní rostlinný olej.

Postup:

 1. Sušené bylinky vložte do uzavíratelné sklenice a zalijte rostlinným olejem.
 2. Louhujte minimálně 2 týdny.
 3. Olej nakonec přeceďte přes plátýnko do lahvičky s rozprašovačem.
 4. Většího účinku docílíte, přidáte-li pár kapek éterického oleje (citronový, levandulový, mátový).
 5. Aplikujte každé dvě hodiny.

Máte osvědčené domácí repelenty, na které nedáte dopustit? Podělte se o ně v komentářích pod článkem.

Přírodní repelent Pořiďte si přírodní repelent bez chemie

Dnes jich seženete na trhu spoustu. Jsou bezpečné pro zdraví i přírodu. Za jaké z nich můžeme strčit ruku do hmyzu?

Repelentní tělový olej Anti Mosquito proti komárům a klíšťatům od značky Kvitok odpuzuje klíšťata, komáry i vši. Má antiseptické a antimykotické účinky, ničí parazity a plísně. Hmyz odpuzuje nimbový olej, éterické oleje z levandule, citronely, citronu, máty a pelargonie. Zmírňuje svědění a zklidňuje poštípaná místa. Je vhodný pro děti od 3 let.
Pro děti od 2 let věku sáhněte po dětském repelentním oleji od Kvitku s nimbovým olejem v bio kvalitě a levandulovým éterickým olejem. Je repelentní, antibakteriální a napomáhá hojení pokožky.

Repelentní olej ve spreji proti komárům a ovádům od laSaponaria je 100% přírodní a rychle se vstřebává. Hmyz odežene karapa guayanská, citronela, čajovník, eukalyptus a levandule. Je vhodný pro děti od 3 let. Pozor, nechrání proti klíšťatům.

 

Repelentní tělový olej od Eco Cosmetics je 100% přírodní, 95% složek je v bio kvalitě. Tento repelent voní po skořici s náznakem citrusů. Obsahuje esenciální olej z eukalyptu a jojobový olej, který opečuje vaši pokožku. Je vhodný pro děti od 3 let. Pozor, nechrání proti klíšťatům.

Bioaktivní směs You & Oil KI Bioaktivní směs - Odpuzující komáry You & Oil odpuzující komáry je 100% přírodní směs, která vám bude držet komáry pěkně od těla. Díky odpuzujícím účinkům citrónové trávy i levandule odežene také můry a další hmyz a poskytne vám přírodní ochranu proti štípancům.

Celou řadu repelentních produktů najdete u britské značky Incognito. Jejich univerzální přírodní repelent ve spreji funguje proti komárům i klíšťatům a najdete ho v 50ml nebo 100ml variantě. Je 100% přírodní a účinný proti komárům, klíšťatům, muškám, ovádům, blechám, vosám i včelám. Chrání proti všem druhům hmyzu i proti moskytům přenášejícím viry zika, malárii, dengue a chikungunya. Je vhodný pro miminka od 6 měsíců věku. Je kompletně biorozložitelný a lze jej použít i jako domácí repelent pro psy, kočky a další zvířata.

Před cestou do přírody vyzkoušejte od eko značky Incognito také repelentní tuhý krystalový deodorant, repelentní roll-on deodorant nebo repelentní vlasový a tělový šampon. Na odhánění hmyzu doma nebo při kempování vám poslouží jejich repelentní vonné tyčinky nebo repelentní osvěžovač vzduchu.

 

Na túry i k vodě se hodí také opalovací krém SPF 30 s repelentem od Eco Cosmetics. Můžete se bezpečně slunit bez sbírání štípanců po těle.

Klíště ve zvířecí srsti Co pomáhá proti klíšťatům a parazitům u psů a koček?

Pokud je na repelent Incognito u vašich mazlíčků už pozdě, ale rádi byste se škůdců zbavili, na hubení blech, klíšťat, vší a roztočů použijte Catz&Dogz Tulis minerální přípravek na hubení parazitů a hmyzu. Ten pomůže dostat chlupáčům blechu z kožichu. Prášek je zcela nezávadný a bez toxických látek.

Catz&Dogz Tulis - Minerální přípravek na hubení parazitů a hmyzu Tulis od Catz&Dogz je zcela přírodní a velmi účinnou
Catz&Dogz Tulis

Proti parazitům bojuje mechanicky pomocí ostrých mikroskopických krystalků křemíku ve složení, které narušují pokožku hmyzu. Ten pak vysychá a hyne.

A jak se používá? Posypejte práškem všechna místa, kde se hmyz vyskytuje (psí pelechy, přepravky i srst zvířat), a nechejte působit alespoň 48 hodin. Pro maximální účinnost postup opakujte po dobu minimálně 2 týdnů.

Ať už si pro svoje cesty přírodou vyberete esenciální oleje, domácí repelenty nebo eko kupované repelenty, vězte, že jste svou přírodní volbou udělali zelený hrdinský krok. Vaše kůže, nervový systém, ryby i životní prostředí vám za něj poděkují.

Prosíme, sdílejte přírodní tipy, co nevoní krvelačným bestiím.

Kratší verze článku od Kateřiny Kang vyšla na blogu Econea.cz 20. 8. 2020.

Sběratelka okamžiků a velká milovnice příběhů. Dennodenně hledá balanc nejen v jógových pozicích, ale i způsobech, jak odlehčit životnímu prostředí. V Econea.cz vytváří obsah, který pomáhá lidem najít cestu k udržitelnějšímu způsobu života. Aby nejlepší příběhy byly ty naše.

5 komentářů

 1. Dobrý den, přišla jsem se inspirovat, místo toho jsem se vcelku „pobavila“.
  Že přeložíte „grain alcohol“ jako obilný alkohol bych ještě pochopila (i když si myslím, že pár kliknutími v síti se dá zjistit, že se takto označují destiláty s velmi vysokým podílem alkoholu), ale že si máme namíchat repelent s „½ šálku přírodních lískových oříšků“, tomu vůbec nerozumím – někdo si přečetl zběžně návod v angličtině a ze spojení „witch hazel“ (což opět pár kliknutími zjistíme, že se jedná o vilínový hydrolát) utvořil „hazelnuts“ a domníval se, že se oříšky rozpustí…? Nebo autor zadal webovou stránku s recepty v angličtině do překladače, okopíroval překlad do článku a ani se nenamáhal po sobě článek přečíst? To jste asi mohli rovnou nechat originální recept v angličtině… přešla mě chuť se inspirovat:(

  1. Dobrý den, Hanko,

   děkujeme za Váš komentář a za upozornění. Máte pravdu, do jednoho z uvedených DIY receptu se nám omylem vloudila chyba. Recept upravíme na složení s destilátem vilínu virginského. Originály receptů vždy dáváme do citací, takže věřím, že k žádné mýlce nedošlo. Snad na náš blog kvůli jednomu omylu nezanevřete. 🙂
   Krásné jarní dny Vám za celou Econea.cz přeje Katka.

Diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Share224
Tweet
Share